Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bosch - Ładowarka bosch 3,6v - jaka zasada działania ?

maar99 29 Sty 2014 16:18 1662 1
  • #1 29 Sty 2014 16:18
    maar99
    Poziom 1  

bosch - Ładowarka bosch 3,6v - jaka zasada działania ? Witam.
    Proszę o pomoc w objaśnieniu zasady działania ładowarki bosch 3,6V. Schemat jest na zdjęciu. Ładowarka ma 3 boxy do ładowania, napięcie baterii 3,6V. Napięcie wyjściowe z transformatora to 7 V prąd zmienny. Zastanawia mnie dlaczego jedna nitka bezpośrednio z transformatora jest podłączona do boxów - w jednym boxie do plusa w drugim do minusa. Czemu nie jest puszczona przez układ - diodę prostującą. W sumie do każdego boxa jest tylko podpięta jedna dioda która odpowiada za prostowanie napięcia. W każdym boxie jest inne napięcie, które które się zmienia od 2V do 6 V stałego. Całą noc ładowałem baterie i naładowało tylko do 2,6V. Diody sprawdzałem po wyjęciu, wszystkie mają takie same wartości. (przewodzą w jedną stronę wartość 0,5 V). Z góry dzięki za pomoc.

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.3.1.15 [dzimi]

• Pomocny post
    #2 29 Sty 2014 17:43
    zbychmg
    Poziom 28  

Gdybyś narysował ukłąd zasilania każdego box-a oddzielnie, to zobaczyłbyś, że wszystkie są zasilane podobnie. Prostownik jedno-połówkowy z kondensatorem filtrującym, minusy Box1 i 3 połączone do jednego z zacisków trafa a plus zasilany są dodatnimi połówkami z diod prostowniczych, a box 2 ma + połączony do bieguna trafa a - zasilany ujemnymi połówkami z diody. Trafo jest małej mocy i przy obciążeniu napięcie spadnie tak, że prąd ładowania będzie ograniczone zgodnie z wyliczeniem projektanta.
    Natomiast nie ma zabezpieczenia przed zwarciem, może jest jakiś bezpiecznik na zasilaniu, lub jakiś rezystor o małej rezystancji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME