Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss"

sernikos 02 Lut 2014 11:16 13794 33
  • Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss"

Witam!
    Długo zabierałem się do tego projektu.W końcu udało mi się znaleźć chwilę czasu i motywacji.

Przedstawiam wzmacniacz gitarowy head+paczka, który wykonałem ostatnimi czasy.

Przedwzmacniacz powstał w oparciu o 2 wzmacniacze operacyjne tl072.
    Płytki do jego wykonania (podobnie jak do końcówki mocy) nie trawiłem sam, ponieważ taniej wyszło kupić gotowe! Pozostałe elementy w 99% miałem swoje.

Końcówka mocy (na razie) wykonana jest na układzie TDA7294.
    Wbrew pozorom zachowuje się znakomicie! Często są stosowane przez firmę "Marshall".
    Posiadam jeszcze kompletną, uruchomioną końcówkę mocy "Symasym".
    W wolnej chwili zamontuję ją do head-a i porównam z obecnie zastosowaną.

Wzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym +/-40V (przedwzmacniacz +/-12V).

Jak widać na załączonych zdjęciach,wykonałem wskaźnik wysterowania na 5 niebieskich diodach LED.
    Elementem wykonawczym tego urządzenia jest układ scalony UL1972.

Obudowę wzmacniacza i kolumny wykonałem z płyty wiórowej. Taką miałem, a nie chciałem generować niepotrzebnych kosztów.

Wymiary kolumny dobrałem w taki sposób, żeby swobodnie zmieściły się w niej 2 głośniki o średnicy 12". Obecnie zamontowane 2X8" "Celestion TF0810TC".
    Oczywiście do tej konstrukcji kompletnie się nie nadają (mimo swojego gitarowego charakteru).
    Głośniki są zdecydowanie za małe i za słabe. Chociaż łączenia płyt na suficie popękały. ;)

Docelowo w kolumnie zamontuję 2 głośniki "EMINENCE GOVERNOR".

Kilka zdjęć:
    Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss" Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss" Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss"

Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss" Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss" Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss" Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss"

Fajne!
  • #2 02 Lut 2014 11:51
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Wyglad bardzo ładny, szkoda, że nie lampiak albo prawdziwa hybryda. Wiem, ze drożej by wyszło, ale brzmieniowo było by dużo lepiej. Co zapewnia preamp w tym wzmacniaczu?

• #3 02 Lut 2014 12:28
    sernikos
    Poziom 13  

Nie przepadam za lampowym brzmieniem.
    Może kiedyś pokuszę się o budowę takiego wzmacniacza, ale tylko w celach dydaktycznych i potrzeby tworzenia :)

Napisałem w pierwszym poście,że w przedwzmacniaczu zastosowane są 2 wzmacniacze operacyjne tl072 ;)

• #4 02 Lut 2014 12:35
    painlust

Świetnie, ale nie napisałes co zapewniają te TL072, a ja oddałem kryształową kulę do serwisu i dlatego się pytam. Nawet jakbyś zrobił preamp na dwóch ECC83 też bym się zapytał bo ilość czy to opampów czy lamp nic nie mówi o możliwościach preampu.

• #5 02 Lut 2014 13:23
    sernikos
    Poziom 13  

Przedwzmacniacz jak napisałem wykonany jest na dwóch tl072.
    Posiada regulację czułości,trójpasmową regulację barwy (niskie,średnie,wysokie),kontur oraz głośność.
    Wbudowany ma również efekt "fuzz",gdzie obcięcie sygnału realizowane jest poprzez dwie czerwone diody led.

W przedwzmacniacz wbudowałem dodatkowo efekt "booster",który z reguły wykorzystuje się do podbicia solówek.
    Posiadam takie urządzenie w "pedalboardzie" i mam je włączone cały czas.
    Postanowiłem zamontować go na stałe do wzmacniacza,co za tym idzie zwolniło się miejsce w "podłodze". Znacznie poprawia on jakość dźwięku,który jak wiadomo degradowany jest przez kilkanaście połączeń (jack) i kilka metrów kabli.
    Powyższy efekt wykonałem w oparciu o wzmacniacz operacyjny NE5532.

Wewnątrz wzmacniacza zamontowany jest również "reverb" sprężynowy (nie wiem czy mogę podać jego markę? Jest on renomowanej firmy made in U.S.A) ,który nabyłem na znanym portalu aukcyjnym.

Muszę dorobić jeszcze układ elektroniczny,który będzie go "obsługiwał"

• #6 02 Lut 2014 13:41
    painlust

No i można było coś więcej napisac... można było. Muszę cię rozczarowac ale efekt "fuzz" osiaga się poprzez przesterowanie tranzystora germanowego. Na obcinaczu diodowym osiąga się efekt distortion. To tak gwoli ścisłości.

• #7 02 Lut 2014 13:47
    sernikos
    Poziom 13  

Raczej podziękuję za słuszną uwagę,aniżeli miałbym się rozczarować :)

Widzę,że kolega jest "biegły" w tematyce wzmacniaczy gitarowych.Może masz jakiś sprawdzony układ "obsługujący" reverb sprężynowy?

Co prawda jest w sieci wiele schematów,w których stosuje się tranzystory bądź wzmacniacze operacyjne.Ale wolałbym zrobić coś,co jest sprawdzone i ma dobre recenzje.

• #8 02 Lut 2014 14:02
    painlust

Siedzę w lampach. Tylko one dają według mnie właściwe brzmienie (wiem, to kwestia gustu - znałem osobnika podłączającego gitarę w miejsce głowicy w walkmanie, który robił za przester i mu to odpowiadało - o gustach sie nie dyskutuje) na układach tranzystorowych słabo się znam.

• #9 02 Lut 2014 15:43
    sernikos
    Poziom 13  

Elementy,na których wykonałem swój wzmacniacz wykorzystywane są np.w konstrukcjach Marshall-a czy Mesa.Porównanie z walkmanem jest średnio trafione ;)

Oczywiście,że o gustach się nie dyskutuje.
    Znam osoby,które lampy omijają dużym łukiem,sam należę do tej grupy.

• #10 02 Lut 2014 15:51
    painlust

Nie chce być niegrzeczny, ale na lampach trzeba umiec grac. Na MT2 Bossa niekoniecznie :) Nie bierz tego do siebie.

• #11 02 Lut 2014 15:58
    sernikos
    Poziom 13  

Gram na gitarze od 17 lat! Miałem okazję poznać możliwości lampowca,i moje zdanie jest uzasadnione.
    Nie zgadzam się ze stwierdzeniem,że na lampach trzeba umieć grać?!
    Albo ktoś jest dobrym gitarzystą,albo nie ;)

Jest to tylko kwestia brzmienia :idea:
    Grając cięższe brzmienia,często w obniżonej tonacji tranzystory dają większego kopa! (moje odczucie)

• #12 02 Lut 2014 16:07
    painlust

I maskują niedociągnięcia w kostkowaniu :) wiem o tym. Jesli komuś wystarczy brzmienie diaxa po szkle nie ma sprawy, jego wybór. A koledze dedykuje kilka riffów zagranych na pięciowatowym lampowcu (tak to na parwdę 5 wat):

http://www.youtube.com/watch?v=n5IgLlPMEkw

niestety nagrane telefonem, wiec takie sobie.

• #13 02 Lut 2014 16:09
    BartekWB
    Poziom 27  

Gdzie można zamówić / jak wykonać taki własny napis? Chodzi mi o Sernikosss na headzie i paczce.

• #14 02 Lut 2014 16:47
    sernikos
    Poziom 13  

painlust napisał:
    I maskują niedociągnięcia w kostkowaniu :) wiem o tym. Jesli komuś wystarczy brzmienie diaxa po szkle nie ma sprawy, jego wybór. A koledze dedykuje kilka riffów zagranych na pięciowatowym lampowcu (tak to na parwdę 5 wat):

http://www.youtube.com/watch?v=n5IgLlPMEkw

niestety nagrane telefonem, wiec takie sobie.

Nie lubię dźwięku wzmacniacza lampowego! Dźwięk jest dla mnie zbyt płytki.Myślę,że wyczerpaliśmy temat lampa/tranzystor,w momencie w którym oboje przyznaliśmy,że jest to kwestia gustu ;)

Pozdrawiam!

• #15 02 Lut 2014 18:05
    k124l
    Poziom 19  

Mam pytanie co to za materiał, którym obita jest obudowa ?

• #16 02 Lut 2014 18:23
    sernikos
    Poziom 13  

Jest to materiał o nazwie handlowej "skaj" Często spotykany również jako skóra ekologiczna.

• #17 02 Lut 2014 19:18
    raczek3
    Poziom 22  

Bardzo ładnie Ci kolego to wyszło, ale jak dla mnie do gitary tylko lampy.
    Wiem kwestia gustu, więc nie dyskutuje...
    Masz może w planach zrobić opis gałek i przełączników na panelu przednim?
    Dołączam się do pytania Bartka, gdzie można zamówić taki napis i z czego on jest wykonany?
    Pozdrawiam

• #18 02 Lut 2014 19:56
    Freddy
    Poziom 43  

raczek3 napisał:
    Dołączam się do pytania Bartka, gdzie można zamówić taki napis i z czego on jest wykonany?
    Teoretycznie - w każdej firmie wycinającej laserem, lub waterjetem.
    W Krakowie jest np. firma Ebbox, która robi takie rzeczy.

• #19 02 Lut 2014 21:10
    sernikos
    Poziom 13  

raczek3 napisał:
    Bardzo ładnie Ci kolego to wyszło, ale jak dla mnie do gitary tylko lampy.
    Wiem kwestia gustu, więc nie dyskutuje...
    Masz może w planach zrobić opis gałek i przełączników na panelu przednim?
    Pozdrawiam

Wysłałem wiadomość na pw. w sprawie wykonania logo.
    Jeżeli chodzi o opisy na przednim panelu,to wygraweruje je firma jubilerska ;)

• #20 04 Lut 2014 13:06
    inst81
    Poziom 12  

Mógłbyś wstawić jakieś nagranie z próbką dźwięku? Ciekawy jestem jak brzmi taka samoróbka :)

• #21 04 Lut 2014 15:24
    sernikos
    Poziom 13  

Nie mam czym nagrać,żeby miało to jakikolwiek sens.
    Czy zaspokoi Twoją ciekawość to,że moim zdaniem gra lepiej niż Marshall stojący obok niego? ;)

• #22 04 Lut 2014 19:02
    Freddy
    Poziom 43  

Tak czytam i czytam i oczom nie wierzę.
    Autor zrobił wzmacniacz i go zadowala, według niego jest lepszy od Marshalla, (ja akurat wiem co to jest :) )... skoro tak twierdzi, widocznie tak jest ... :)

Panowie niektóre posty dążą powoli do poziomu tłumaczeń z Allegro w stylu "sprzedam żarówkę, nie wiem czy dobra, bo nie mam w domu prądu"
    Trochę pokory i zrozumienia dla innych. Sernikos zrobił sam coś co go zadowala, i chwała mu za to !

Skoro dla kolegi sernikos wzmacniacz jest super, to znaczy, że dla niego tak jest.
    Skoro nie lubi słuchać krytyki innych, niech mu tak będzie, nie lubi lampiaków, też jego sprawa.
    Przecież autor wyraźnie napisał

Cytat:
    ... Końcówka mocy (na razie) wykonana jest na układzie TDA7294 ...

Koledzy :!: zastanówcie się trochę przed srogą krytyką. Każdy ma prawo zrobić, to co chce.

• #23 04 Lut 2014 20:37
    sernikos
    Poziom 13  

Muszę to skomentować :D

Pierwsza sprawa, to kwestia tego, że brzmienie zbudowanego przeze mnie wzmacniacza podoba mi się bardziej od wspomnianego wyżej.
    Marshall, którego posiadam to model MG100DFX. Jak wiele innych wzmacniaczy tej marki, końcówka mocy zbudowana jest w oparciu o układ scalony TDA7294 (taki sam jaki wykorzystałem ja :idea: ). Więc nie ma tutaj wielkiej różnicy.
    W przedwzmacniaczu, który zbudowałem posiadam potencjometr "kontur".
    Dzięki niemu uzyskałem takie brzmienie, jakiego Marshall mi nie daje (chociaż również posiada tą opcję). Brzmienie, które jest dla mnie rewelacyjne!
    Muszę zaznaczyć, że w celu porównania dźwięku, podłączyłem swój wzmacniacz do głośnika, który zamontowany jest w Marshallu.

Następną sprawą jest rzekome nie lubienie przeze mnie krytyki? :)
    Przeciwnie! Bardzo szanuję zdania kolegów, którzy prawdopodobnie mają większą wiedzę w tej materii. Czytam komentarze i staram się wyciągać z nich wnioski.
    Nie zmienia to faktu, że mam swoje preferencje, które wyrobiłem sobie przez 17 lat grania na gitarze i na chwilę obecną są one niezmienne.
    Zauważyłem, że spora część kolegów nie może pogodzić się z faktem, że nie lubię lampowego brzmienia wzmacniaczy gitarowych.
    Jest dokładnie tak jak mówię :D Przecież mam do tego prawo :)
    Przyznam szczerze, że jest to dla mnie troszkę dziwne. Osobiście nie mam większego problemu z tym, że ktoś lubi brzmienie lampy (przecież to jest kwestia gustu :) ).

Kolega Freddy słusznie zauważył, że napisałem "na razie" ( tda7294)
    Całkiem możliwe, że końcówka mocy ostatecznie będzie inna, ale na pewno nie lampowa.

Pozdrawiam serdecznie.

• #24 04 Lut 2014 21:40
    Dziaduszyn
    Poziom 17  

Wygląda super, wykonanie na wysokim poziome;)
    Racja najważniejsze jest zadowolenie.

• #25 04 Lut 2014 22:31
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Włącznik nie pasuje. Dźwigniowy stylizowany na gruby chrom albo isostat z ładnym łebkiem.

• #26 05 Lut 2014 07:14
    sernikos
    Poziom 13  

99% wzmacniaczy gitarowych posiada taki właśnie włącznik.Nie chciałem odbiegać od tej konwencji.
    Nie ukrywam też,że mi się podoba.Szczególnie,kiedy przypomnę sobie ile czasu zajęło mi przygotowanie pod niego otworu.
    Niektóre prace na pozór banalne,wykonywane w warunkach domowych bywają bardzo pracochłonne.

Moderowany przez Mirek Z.:

Brak spacji po znakach przestankowych - nie poprawiono pomimo wpisu moderacyjnego. Ostrzeżenie.

• #27 06 Lut 2014 13:27
    justa20
    Poziom 12  

Chciałbym spytać się autora tego projektu, jak wykonał logo tego wzmacniacza?

• #28 06 Lut 2014 15:44
    sernikos
    Poziom 13  

Wycięciem logo zajęła się firma wykonująca tego typu usługi.

• #29 09 Lut 2014 10:56
    thn.technik
    Poziom 12  

Pytał kolega o schemat do reverbu, w załączniku bardzo prosty układ na 3 tranzystorach jaki zastosowałem w moim wzmacniaczu, co prawda wzmacniacz lampowy ale układ nada się też do twojego wzmaka. Wrzuć schemat to zaproponuje Ci miejsce do jego wstawienia w układ...

Mój wzmacniacz gitarowy DIY 100W "Sernikosss"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME