Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Uprawnienia budowlane elektryczne

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Uprawnienia budowlane elektryczne
Autor
Wiadomość
witolek1
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 04 Lut 2014 19:20   

Uprawnienia budowlane elektryczne

Witam,
Pewnie już było, ale nie mogę znaleźć. Znalazłem w internecie informację :

Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
1. uprawnienia bez ograniczeń
ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika

Mam pytanie, czy jeżeli mam inżyniera z energetyki i robię magistra z elektrotechniki to mogę ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń w powyższej specjalności ?
Powrót do góry

antomas
Poziom 6
Poziom 6

Post#2 04 Lut 2014 19:37   

Re: Uprawnienia budowlane elektryczne

Do ubiegania się o uprawnienia jw. konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku elektrotechnika. Tytuł inżyniera z energetyki (? zapewne MEL ) nie ma związku
z elektroenergetyką.
Powrót do góry

ferdek16
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: józefów

Post#3 04 Lut 2014 22:38   

Podepnę się pod temat i zapytam czy jest jakaś informacja o zniesieniu potrzeby uprawnień budowlanych z zakresu elektryki przy budynkach jednorodzinnych bo to bez sensu. skoro mam SEP i jest kierownik budowy to na co jeszcze budowlane elektryczne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2014 22:38   

Powrót do góry

JohnySpZOO
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Częstochowa/Gliwice

Post#4 04 Lut 2014 22:54   

Możesz kolego śmiało zaczynać praktykę. Kolega powyżej chyba nie wie że mając inż. możesz rozpocząć praktykę i wpisy do KPZ.
Powrót do góry

antomas
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 04 Lut 2014 23:03   

Generalnie istnieją dwa rodzaje uprawnień (art. 13 pb): do projektowania,
do kierowania robotami budowlanymi.Oba rodzaje uprawnień mają określone w art. 14 ust. 3 pb odrębne wymogi co do ich uzyskania.Uprawnienia wydaje się:bez ograniczeń,
w ograniczonym zakresie ( np. budynki jednorodzinne). Konieczność posiadania uprawnień
dotyczy osób pełniących samodzielne funkcje w budownictwie :projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego,kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi,kierowanie ytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów,wykonywanie nadzoru inwestorskiego,
sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych-czyli zależy od zakresu obowiązków.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2014 23:03   

Powrót do góry

a12nd
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 05 Lut 2014 13:22   

ferdek16 napisał:
skoro mam SEP i jest kierownik budowy to na co jeszcze budowlane elektryczne.

kolego, ze skromnego doświadczenia wiem, że to zależy od człowieka pracującego w starostwie. Jedni bezwzględnie wymagają klepnięcia w dziennik budowy a innym wystarczą pomiary i wpis kierownika budowy.

- przepraszam ale nie słyszę na jedno ucho.
- a na drugie?
- Maciej

pozdrawiam Andrzej
Powrót do góry

djlukas
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: zarki

Post#7 05 Lut 2014 19:28   

Ze mną studiują koledzy co skończyli energetykę i teraz robią magisterkę z elektroenergetyki i książki praktyk już mają. Tak że śmiało możesz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2014 19:28   

Powrót do góry

delires
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#8 09 Lut 2014 18:58   

Kończąc kierunek energetyka możesz sie starać o uprawnienia ale w zakresie wentylacji, klimatyzacji.. Nie możesz się starać o uprawnienia w zakresie kierowania robót elektrycznych. To że ktoś wydaje książke praktyk dla osoby która kończy energetyke i wpisuje w niej specjalizacje kierowanie robót elektrycznych robi błąd. Jestem tego przykładem. O książke mogłem sie starać już po 5 semestrze studiowania energetyki. Zadzwoniłem do Pani z PIIB w poznaniu i mnie wtedy uświadomiła że kończąc energetyke nie mogę mieć uprawnień budowlanych elektrycznych tylko uprawnienia związane z klimatyzacja, wentylacją... I oczywiśćie mam już część wpisów w dzienniku praktyk, i ze względu że kończe obecnie studia mgr z elektrotechniki będą one tak samo ważne. Natomiast mam kolegę z którym studiowałem energetyke i poszedł do PIIB w poznaniu po książke praktyk w zakresie kierowania robót elektycznych to mu owej książki nie wydano :)
Powrót do góry

revolt
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: POZNAŃ

Post#9 10 Lut 2014 08:41   

Liczą się studia magisterskie nie inżynierskie. Możesz mieć nawet magistra nie mając inżyniera danego kierunku i książkę dosteniesz. Studia I, II i III stopnia są od siebie mocno oddzielone obecnie.
Powrót do góry

witolek1
Poziom 2
Poziom 2

Post#10 Post autora tematu 10 Lut 2014 15:30   

Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że będąc na magisterce na elektrotechnice mogę wyrobić książeczkę praktyk, zacząć wpisy i istnieje szansa na UB w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi po odbyciu 3 lat udokumentowanej praktyki i zdaniu egzaminu niezależnie jaki kierunek studiowałem na inżynierce ( oczywiście powiązany ). A jeszcze jedno pytanko odnośnie umowy, czy może być zwykła zleceniówka czy musi być normalna umowa o prace aby praktyki był zaliczone ?
Powrót do góry

JohnySpZOO
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 10 Lut 2014 15:50   

witolek1 napisał:
zacząć wpisy i istnieje szansa na UB w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi po odbyciu 3 lat udokumentowanej praktyki i zdaniu egzaminu niezależnie jaki kierunek studiowałem na inżynierce ( oczywiście powiązany ).
Nie prawda. Na projektowanie i kierowanie łącznie wychodzi Ci ok 5 lat:
- 2 lata w biurze,
- 2 lata na budowie,
z tym że owe 2 lata to czysta praca po odliczeniu świąt, urlopów, zwolnień chorobowych itp. W praktyce wychodzi z lekkim zapasem ok 2,5 roku na praktykę z ww. odliczonym czasem.

witolek1 napisał:
A jeszcze jedno pytanko odnośnie umowy, czy może być zwykła zleceniówka czy musi być normalna umowa o prace aby praktyki był zaliczone ?
Zleceniówka może być ale max. przez 3 miesiące, potem musisz pracować normalnie na umowę o pracę. Tak przynajmniej jest w ŚOIIB jak się swojego czasu pytałem. Pamiętaj że wg KPZ miesiąc ma 176h i więcej nie możesz wpisać z zakresu danej praktyki.

P.S. I nie pal się kolego do robienia UB bo możesz się spalić. Samo kreślenie dokumentacji to jedno a machina urzędnicza i formalności to drugie. Znam kilka osób które z racji 'specyfiki' tego zawodu mając wypełnioną książkę stwierdziły że jednak że to nie dla nich i nie podeszły do egzaminu pomimo że są dobrymi fachowcami.
Powrót do góry

marcin55
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: szczecin

Post#12 11 Lut 2014 20:25   

JohnySpZOO napisał:

P.S. I nie pal się kolego do robienia UB bo możesz się spalić. Samo kreślenie dokumentacji to jedno a machina urzędnicza i formalności to drugie. Znam kilka osób które z racji 'specyfiki' tego zawodu mając wypełnioną książkę stwierdziły że jednak że to nie dla nich i nie podeszły do egzaminu pomimo że są dobrymi fachowcami.

Mógłbyś rozwinąć? Nie wiem czemu ktoś miałby rezygnować z UB jeśli ma możliwość ich "zrobienia".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lut 2014 20:25   

Powrót do góry

TWK
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Warszawa

Post#13 11 Lut 2014 20:37   

marcin55 napisał:
Mógłbyś rozwinąć? Nie wiem czemu ktoś miałby rezygnować z UB jeśli ma możliwość ich "zrobienia".
Pewnie koledze chodzi o to, że 90% pracy projektanta elektryka to uzgadnianie, uzyskiwanie warunków, zapoznawanie się z archiwalną dokumentacją, wożenie dokumentacji, uzgadnianie z innymi projektantami itp. czynności. Pracy merytorycznej jest bardzo mało. Może nieco więcej, jak ktoś robi budynki, ale jak sieci zewnętrzne, to naprawdę - więcej jest papierów niż tego, co ludzie widzą na studiach.
Powrót do góry

JohnySpZOO
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 11 Lut 2014 21:19   

marcin55 napisał:
Jeśli masz ich możliwość zrobienia to je rób. Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi można wywnioskować że się aż palisz do ich robienia, niestety to po 1 żmudna robota a po 2 często stresująca. Nie jedn nockę charytatywnie zarwiesz bo kochane chore terminy Cię do tego zmuszą.
Powrót do góry

witolek1
Poziom 2
Poziom 2

Post#15 Post autora tematu 11 Lut 2014 22:52   

Wydaje mi się że w każdej pracy są plusy i minusy. Osobiście przyszłość wiążę z tym, aby być samodzielnym projektantem z nastawieniem na budynki, ale czas i życie pokaże. Zasmuciła mnie tylko wiadomość że UB zdobędę w wieku około 30 lat, a mówi się że to lekarze i prawnicy muszą długo się uczyć aby pełnić samodzielne funkcje w swojej branży ;) Dziękuję za wszystkie informacje.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Uprawnienia budowlane elektryczne
Strona 1 z 1