Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Dobór grzałek do elektrowni wiatrowej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Dobór grzałek do elektrowni wiatrowej
Autor
Wiadomość
vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 09 Lut 2014 22:11   

Dobór grzałek do elektrowni wiatrowej

Witam

Mam taki problem, przeszukałem już chyba całe forum na temat małych elektrowni wiatrowych i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie.
Otóż robię projekt urządzenia do podgrzewania wody zasilane energią wiatru, czyli prosta elektrownia wiatrowa, która podgrzewałaby wodę w zbiorniku grzałką elektryczną.
Danych na temat samej turbiny nie mam, wiem jedynie, że najprawdopodobniej będzie to typowa pozioma turbina z 3ma łopatami.
Oczywiście wielkość grzałki musi być odpowiednio duża, aby jej nie spalić przy silnym wietrze, ale właśnie...

Pytanie moje brzmi:

Czy lepiej zastosować jedną większą grzałkę czy kilka mniejszych dołączanych wraz ze wzrostem prędkości wiatru.
Chodzi o sprawność takiego układu oraz wydajność turbiny.

Na forum i nie tylko znalazłem kilka odpowiedzi na to pytanie, lecz bez większego uzasadnienia a na tym mi najbardziej zależy.
Jedni twierdzą, że nie można podłączyć dużej grzałki, bo będzie zbyt duże obciążenie i elektrownia nie ruszy.
Ale czy nie jest tak, że przecież napięcie wzrasta wraz z prędkością, czyli przy rozruchu mamy bardzo mały opór?
Znalazłem jeden artykuł, w którym autor tak właśnie twierdzi, że nie ma większego to znaczenia jak duża grzałka.

Skłaniam się do użycia kilku grzałek (np 3) szczególnie, że może to służyć jako hamulec przy silnych wiatrach ale potrzebuje konkretnego uzasadnienia najlepiej opartego jakimiś obliczeniami, jako, że nie znam się dobrze na tym chciałem poradzić się specjalistów ( Was ;) ) Mam nadzieje, że mi pomożecie bo jest to dla mnie bardzo ważne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lut 2014 22:11   

Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Piła

Post#2 09 Lut 2014 22:34pomocny post - solucja   

Re: Dobór grzałek do elektrowni wiatrowej

vvoody napisał:

Jedni twierdzą, że nie można podłączyć dużej grzałki, bo będzie zbyt duże obciążenie i elektrownia nie ruszy.
Ale czy nie jest tak, że przecież napięcie wzrasta wraz z prędkością, czyli przy rozruchu mamy bardzo mały opór?
Znalazłem jeden artykuł, w którym autor tak właśnie twierdzi, że nie ma większego to znaczenia jak duża grzałka.

W uproszczeniu grzałka ma stałą rezystancję, czyli zawsze stawia taki sam opór (w uproszczeniu powtarzam dla czepialskich).
Czyli można powiedzieć, że turbina musi pokonać taki sam opór przy słabym i silnym wietrze. Czyli nie ruszy zanim nie będzie wichury.

Moc grzałki musi być większa o jakieś 10-20% większa od mocy turbiny, żeby przy wichurze mogła działać jako hamulec.
Co do załączania grzałki może być kaskada składająca się z 3-5 mniejszych grzałek, ale sądzę że lepiej dać sterownik oparty na PWM bo będzie ładne płynne zwiększania obciążenia przy wzroście produkcji turbiny.
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 09 Lut 2014 23:08   

putas napisał:

ale sądzę że lepiej dać sterownik oparty na PWM bo będzie ładne płynne zwiększania obciążenia przy wzroście produkcji turbiny.

I wówczas starczyła by jedna grzałka o tej 10-20% większej mocy? Czy nie była by ona zbyt mała nawet gdyby sterownik na zwarł by ja na stałe aby działać jako hamulec przy naprawde dużych wiatrach?
Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 09 Lut 2014 23:33pomocny post - solucja   

Wystarczy, bo większego przeciążenia pewnie i tak nie wytrzyma turbina i się spali. Więc nie ma co przesadzać z obciążeniem.
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 10 Lut 2014 16:17   

putas napisał:

W uproszczeniu grzałka ma stałą rezystancję, czyli zawsze stawia taki sam opór (w uproszczeniu powtarzam dla czepialskich).
Czyli można powiedzieć, że turbina musi pokonać taki sam opór przy słabym i silnym wietrze. Czyli nie ruszy zanim nie będzie wichury.

A od czego dokładniej zależy rezystncja grzałek? znalazłem, że wraz ze zrostem temperatury rośnie rezystancja aż do stanu ustalonego (pracy), czy od czegoś jeszcze i jak duże procentowo są to różnice czy w obliczeniach można założyć że jest stałe?

A co z napięciem grzałki? domyślam się, że zbyt małe napięcie grzałki w stosunku do generatora być nie może ale jak bardzo można (zaleca się) wykroczyć w drugą stronę?
Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#6 10 Lut 2014 16:25pomocny post - solucja   

Rezystancja głównie zależy od grubości i długości nawiniętego przewodu oporowego.
Faktycznie jest zmienna w zależności od temperatury, dlatego napisałem "w uproszczeniu".
Każda grzałka jest wyliczana do konkretnej mocy przy danym napięciu zasilania.
Oczywiście jak masz grzałkę 230V i zasilisz ją 24V to też będzie grzała, ale powiedzmy 10 razy słabiej, bo przepuści przez siebie prąd wyliczony na 230V.
Ale jak weźmiesz grzałkę 24V i podasz 230V to jej żywot będzie krótki, ale ekspresyjny. Spali się po chwili. Bo wydzieli się na niej moc blisko 10 raz większa.
Dlatego grzałkę trzeba dobrać do zakładanego napięcia i mocy układu. Oczywiście przekroczenie 10-20% raz kiedyś nie spali jej, ale z grubsza trzeba przyjąć jakieś założenia.
I jak na sterowniku PWM ustawisz zadane napięcie to on będzie tak zasilał grzałkę żeby miała swoje znamionowe napięcie, w turbina będzie się kręciła równo. Bo PWM kilkadziesiąt razy na sekundę koryguje zasilanie grzałki.
Powrót do góry

potegat
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Świętokrzyskie

Post#7 10 Lut 2014 20:11pomocny post - solucja   

Ja mam 4 grzałki w jednej obudowie, każda ma 1350W połączone są równolegle. Napięcie grzałek to 48V steruje nimi 5 szt tranzystorów IRF 1407, największa moc jaką osiągnąłem to 55V i prawie 70A chwilowo a ciągle 30-40A.
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 10 Lut 2014 20:39   

potegat napisał:
Ja mam 4 grzałki w jednej obudowie, każda ma 1350W połączone są równolegle. Napięcie grzałek to 48V steruje nimi 5 szt tranzystorów IRF 1407, największa moc jaką osiągnąłem to 55V i prawie 70A chwilowo a ciągle 30-40A.

a Jaka moc turbiny?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lut 2014 20:39   

Powrót do góry

potegat
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Świętokrzyskie

Post#9 10 Lut 2014 21:12pomocny post - solucja   

Prądnica jest duża waży 90 kg nawinięta drutem 4,5mm² ale śmigło nie wyprodukowało więcej niż 3800W a obroty były już kosmiczne. Teraz nawinąłbym na ciut wyższe napięcie żeby ładowała przy niższych obrotach. Złotym środkiem byłby zakup oryginalnego śmigła wtedy dopasowałbym prądnicę do niego, a teraz mam drewniane o bliżej nieokreślonych parametrach i dane z Wiatrak 1.1 więc jest margines błędu chociaż nieduży.
Powrót do góry

lamer1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Tryńcza

Post#10 11 Lut 2014 09:28pomocny post - solucja   

putas napisał:
Moc grzałki musi być większa o jakieś 10-20% większa od mocy turbiny, żeby przy wichurze mogła działać jako hamulec. ...

putas napisał:
Wystarczy, bo większego przeciążenia pewnie i tak nie wytrzyma turbina i się spali. Więc nie ma co przesadzać z obciążeniem.

Masz jakiś wiatrak? Chyba nie wiesz co piszesz.
Może napiszę jak to wygląda w praktyce.
Moc nominalna turbiny, prądnicy 5 kW, podczas silnych wiatrów podpinam grzałki o łącznej mocy 10 kW i co się dzieje? Wiatrak pompuje w grzałki 10 kW jakby nigdy nic.
Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 11 Lut 2014 09:44   

lamer1 napisał:
Moc nominalna turbiny, prądnicy 5 kW, podczas silnych wiatrów podpinam grzałki o łącznej mocy 10 kW i co się dzieje? Wiatrak pompuje w grzałki 10 kW jakby nigdy nic.

Tak. Mam wiatrak.
To co piszesz jest niezgodne z prawami fizyki.
Skoro prądnica ma moc max 5kW to powiedzmy przy 6-7kW się spali. Bo się spalą druty nawojowe, przez które pójdzie zbyt duży prąd.
Jeśli Twoja daje 10kW to znaczy, że tyle ma w określonych warunkach, czyli bardzo silny wiatr. A w innych (słabszy wiatr) ma 5kW.
Każda prądnica ma zakładaną moc przy określonych obrotach. Twoja też. Jeśli rozkręcisz ją bardziej to albo się spali, albo i nie. W zależności jak została wykonana. Jeśli bebechy są liczone na styk, to się spalą, jak z dobrym zapasem to przeżyje.
Powrót do góry

lamer1
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 11 Lut 2014 09:52pomocny post - solucja   

putas napisał:

Skoro prądnica ma moc max 5kW...

Nie chcę się czepiać szczegółów, ale niektóre są dość istotne, napisałem wyraźnie moc nominalna 5 kW, moc maksymalna pewnie coś około 10 kW, zależy też od czasu przeciążania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lut 2014 09:52pomocny post - solucja   

Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#13 11 Lut 2014 10:03   

Tak, masz rację. Też myślałem o nominalnej, a błędnie napisałem max.
Ale obaj wiemy o co chodzi.
Powrót do góry

lamer1
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 11 Lut 2014 10:10pomocny post - solucja   

Jedno jest pewnie grzałkami można hamować do pewnego stopnia, a potem musi zadziałać dodatkowe zabezpieczenie. Ewentualnie na zwarcie, ale to zanim wiatrak się rozpędzi i przeczekać silne wiatry.
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#15 Post autora tematu 25 Lut 2014 17:08   

Moja praca idzie w dobrym kierunku, wszystkie wasze rady były bardzo przydatne, jednak spotkałem kolejny problem gdyż:

Na początku zakładałem aby użyć zwykły generator trójfazowy, gdyż o ile mi wiadomo jest on prostrzy, tańszy i znacznie wytrzymalszy niż komutator a dla grzałki i tak to jest bez znaczenia.

Sugerując się waszymi radami, zdecydowałem się użyć regilator PWM i znalazłem również fajny projekt poświęcony temu zagadnieniu:

http://www.portalnaukowy.edu.pl/index.ph...66%3Aenergia-wiatru&Itemid=123&showall=1

Jednak tu autor twierdzi że "by móc w prosty sposób obciążać je grzałką ogrzewającą wodę użyteczną i regulować ilość odbieranej mocy należy wygenerowane trójfazowe napięcie wyprostować do postaci stałej".

Czy jest to konieczne? prostowanie pociąga za sobę małe straty oraz to dodatkowe koszty. Potrafi mi ktos wytłumaczyć jak to dokłądnie wygląda?

Z góry dziękuje i pozdrawiam ;)
Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#16 25 Lut 2014 17:51   

Konieczność wyprostowania jest jedna.
Z turbiny wychodzą 3 fazy, a grzałka jest jedna.
Inaczej nie zasilisz jednej grzałki z trzech źródeł zasilania (bo każda faza to w pewnym sensie osobne źródło).
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#17 Post autora tematu 25 Lut 2014 18:03   

I tylko z tego względu?
A gdyby zastosować grzałke potrójną o odpowiedniej łącznej mocy. np.

http://wiatrowe.pl/photos/grzalka-3x1000w48v-elektrownia-wiatrowa-3149128380.jpg

wówczas można by było bez problemu sterować ją jednym sterownikiem?

Poprostu zastanawiam się co by się bardziej opłacało.
Powrót do góry

CzystyZYSK
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Poznań

Post#18 25 Lut 2014 18:12pomocny post - solucja   

Jak masz 3 grzałki po 1000W w jednej to nie ma problemu - działa to jak 3 niezależne układu wtedy.
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#19 Post autora tematu 10 Mar 2014 18:28   

A to znowu ja ;p
Napotkałem kolejny problem (mam nadzieje, że ostatni) otóż problem dotyczy sterowania, wszystko inne mam już dobrane i dopracowane. Wszędzie (również tu) ludzie doradzają sterownik impulsowy (PWM) i taki również postanowiłem użyć w swoim projekcie (dokładniej praca inżynierska ;p). Projekt mój przewiduje dobranie typowych elementów katalogowych więc szukałem „sterowników małych elektrowni wiatrowych”. I to jest problem, bo albo ja nie potrafię szukać, albo nie wiem grze, ale wszystkie znalezione sterowniki przewidują ładowanie akumulatorów albo uwzględniają kilka(3-5) grzałek, aby stopniowo obciążać turbinę, albo jedno i drugie.

Stąd moje pytanie do Was (specjalistów/maniaków/posiadaczy) podobnych instalacji. Czy trzeba samemu budować układ sterowania, czy są może dostępne takie proste sterowniki pasujące do mojej instalacji? Czy może są jakieś uniwersalne układy sterowania? Jak to było w Waszym przypadku?

Wiem, że dla niektórych pytania mogą wydać się banalne lub też śmieszne, dla mnie natomiast są bardzo ważne, a niestety o sterownikach i sterowaniu nie wiem kompletnie nic.
Dla przejrzystości podam parametry turbiny, grzałki oraz zbiornika:

Turbina:
Moc znamionowa 1kW
Moc maksymalna 1,2kW
Napięcie znamionowe 110V

Zbiornik:
Pojemność 120L

Grzałka:
Moc 3x500W (1,5kW)
Napięcie znamionowe 110V

Pozdrawiam
Powrót do góry

prose
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Legnica

Post#20 10 Mar 2014 19:06pomocny post - solucja   

vvoody napisał:
Stąd moje pytanie do Was (specjalistów/maniaków/posiadaczy) podobnych instalacji. Czy trzeba samemu budować układ sterowania, czy są może dostępne takie proste sterowniki pasujące do mojej instalacji? Czy może są jakieś uniwersalne układy sterowania? Jak to było w Waszym przypadku?

Odpowiedni mosfet i wszystko gra.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2670598&highlight=
Powrót do góry

newmax
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Siedlce

Post#21 17 Mar 2014 11:42pomocny post - solucja   

Witam Panów.
Napotkałem ten wątek na forum i postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze.
Otóż obciążając generator prądu napędzany wiatrem stałą mocą od stanu spoczynku automatycznie zaczynamy go hamować czyli zmniejszamy jego zdolność rozpędzania się i możliwość produkcji większej mocy na czym nam najbardziej zależy. Aby uniknąć tego efektu należy stosować regulator lub inwerter który pracuje po charakterystyce mocy wiatraka. To znaczy że będziemy mogli pobrać taką moc jaką aktualnie produkuje turbina i nie będziemy jej hamować. Zagadnienie wbrew pozorom nie jest takie proste jak to przedstawia większość amatorów czy nawet firm niby profesjonalnych. Proponuje zobaczyć takie turbiny i ich charakterystyki. To rozwiązanie jest bardzo wysoko sprawne i stosowane inwertery przy tych turbinach umożliwiają wycisnąć z nich maksimum mocy w danej chwili w zależności od wiatru.
http://www.youtube.com/channel/UCe_RacnU-boqoyiD7jTRDRQ
www.ekoenergiagrupa.pl
Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#22 17 Mar 2014 13:04   

newmax napisał:
Zagadnienie wbrew pozorom nie jest takie proste jak to przedstawia większość amatorów czy nawet firm niby profesjonalnych. Proponuje zobaczyć takie turbiny i ich charakterystyki.

Masz rację i zapewne myślisz o układzie MPPT.
Z tym, że taki układ jest znacznie droższy od PWM i bardziej skomplikowany. Owszem, sprawność jest większa. Ale PWM tu raczej w zupełności wystarczy. Kompromis między ceną i prostotą, a sprawnością.
Powrót do góry

vvoody
Poziom 4
Poziom 4

Post#23 Post autora tematu 18 Mar 2014 01:06   

newmax napisał:
Owszem, sprawność jest większa

O jakiej orientacyjnej różnicy sprawności mówimy porównując oba układy?
Powrót do góry

CzystyZYSK
Poziom 19
Poziom 19

Post#24 18 Mar 2014 08:53pomocny post - solucja   

Między 8 a 40%. Jak jest słonecznie to mniejsza różnica, przy pochmurnej pogodzie większa. Test tutaj:

http://www.schams-solar.de/download/DESCRIPTION/comparison-mppt-pwm.pdf
Powrót do góry

putas
Poziom 22
Poziom 22

Post#25 18 Mar 2014 09:33   

CzystyZYSK napisał:
Między 8 a 40%. Jak jest słonecznie to mniejsza różnica, przy pochmurnej pogodzie większa.

A jakie tu ma znaczenie nasłonecznienie? ;-)
Czy w słońcu wiatrak pracuje lepiej czy gorzej?
Szymon, siła wiatru ma tu znaczenie, a nie nasłonecznienie. ;-)
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 18 Mar 2014 09:33   

Powrót do góry

CzystyZYSK
Poziom 19
Poziom 19

Post#26 18 Mar 2014 14:55pomocny post - solucja   

A ja mówię na przykładzie tego porównania. ;-)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Dobór grzałek do elektrowni wiatrowej
Strona 1 z 1