Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76

dominator8 10 Lut 2014 20:46 12375 12
  • Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76

1) Wstęp/koncepcja
    Koncepcja subwoofera zrodziła się pod koniec 2012 roku. Głównym założeniem konstrukcyjnym było stworzenie subwoofera do muzyki elektronicznej oraz filmów gdzie mógłbym uzyskiwać dowolne ciśnienia akustyczne bez objawów kompresji dźwięku. Idealnym rozwiązaniem, które spełniało moje wymagania była konstrukcja zaproponowana przez firmę B&C o nazwie "B&C SUB 15". Jest to obudowa BR o pojemności 115 litrów strojona na częstotliwość 45Hz. Powyższy projekt jest dość uniwersalny i możliwy do zaaplikowania dla większości głośników 15" firmy B&C i nie tylko (mam tutaj na myśli głośniki 15 calowe, których Qts=0,3 +-0.1). O budowie subwoofera wedle w.w projektu zadecydowała głównie przeciążalność mocowa, co zostanie pokazane w pliku z symulacjami.

2) Opis konstrukcji
    a) obudowa
    Obudowa została wykonana z płyt MDF 19mm. Konstrukcja została zbudowana z wykorzystaniem wkrętów oraz kleju montażowego "Pattex". Wewnątrz obudowy znajdują się wzmocnienia wykonane z listwy 5x5cm. Kolejnym krokiem było wygładzenie krawędzi tunelu by zapobiec potencjalnym świstom itp. powstałym wskutek zaburzeń powietrza wylotowego. Wnętrze obudowy nie jest wytłumione, gdyż zależało mi na najefektywniejszym wykorzystaniu możliwości głośnika. Ostatnim krokiem było oddanie obudowy do zakładu tapicerskiego. Rączek nie montowałem ponieważ jest to urządzenie zbudowane wyłącznie do mojego użytku.
    b) głośnik
    O wyborze głośnika B&C 15PLB76 zadecydowała głównie bardzo korzystna relacja Bl/Mms (indukcji w szczelinie, którą można interpretować jako siłę napędu w stosunku do masy układu drgającego). Dodatkowo głośnik posiada bardzo niski współczynnik dobroci Qts co stwarza potencjalną szansę budowy małej obudowy zamkniętej o doskonałej odpowiedzi impulsowej Qtc=0.5.

3) Wyniki Symulacji
    Wykonane symulacje potwierdziły tezę o wysokiej przeciążalności mocowej głośnika. Można zauważyć, że pełna moc głośnika dostępna jest już od 45Hz. Symulacje zostały przeprowadzone dla mocy wejściowej 300W dla której wychylenie głośnika mieści się w zakresie liniowej jego pracy (0-Xmax). Dla pełnej mocy 400W wychylenie membrany nieznacznie przekracza zakres liniowej pracy.

4) Podsumowanie, wrażenie odsłuchowe

****Elektronika
    Subwoofer zasilony jest wzmacniaczem Precedent Series 1100A, który jest sterowany z wykonanego przeze mnie przedwzmacniacza z wbudowanym filtrem dolnoprzepustowym 12 dB/okt (użyta kość: OP275GP). Wzmacniacz lekko zmodyfikowałem. Zmiany polegały na pominięciu wbudowanego w nim przedwzmacniacza oraz ograniczenia prądowego. Zastosowane w nim tranzystory mają olbrzymią rezerwę prądową przez co mogą przyjąć ogromny impuls prądowy bez ryzyka uszkodzenia termicznego. Wejście sygnału to teraz bezpośrednio stopień końcowy mocy. Po zmianach wzmacniacz dysponuje mocą ciągłą 1200W przy THD 0,5%, który określiłem przy pomocy programu MATLAB. Wzmacniacz obciążyłem rezystorem suwakowym 8ohm (In=15A), a przebieg prądu zarejestrowałem przy pomocy sondy prądowej.

****Wrażenie odsłuchowe
    Cóż... Niesamowita siła, to pierwsze co się narzuca. Przy mocy zbliżonej do maksymalnej dla głośnika poziom ciśnienia jest na tyle wysoki, że człowiek się boi, że lada moment coś się stanie - wzmacniacz bez najmniejszego problemu napędza głośnik. Natężenie dźwięku wgniata w ziemię. Jakość basu jest powiedzmy przeciętna - piszę to w odniesieniu do innej konstrukcji jaką wykonałem tzn. OB na bazie B&C 18PS76. Tam jednak założenia były zupełnie inne. Ogólnie jestem bardzo zadowolony.

5) Kosztorys
    - płyty MDF - 65zł
    - klej Pattex - 17zł
    - B&C 15PLB76 - 730zł
    - tapicer - 75zł
    - dwa gniazda Speakon

6) Zdjęcia
    Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76 Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76
    Zdjęć z okresu budowy nie posiadam. Pierwotnie nie miałem zamiaru publikować tego projektu.

Fajne!
  • #2 10 Lut 2014 23:20
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Konstrukcja fajna. To jest subwoofer do domu??
    Kółka zamontował bym na tylnej ścianie, te są bez hamulcy - sub nie jeździ po podłodze? :)
    Widzę, że w tym jak i w OB są 2 przyłącza speakon ;)

Pozdrawiam.

• #3 10 Lut 2014 23:33
    Qelan
    Poziom 9  

W konstrukcji brakuje uchwytów i jakiejś blachy perforowanej na froncie. Kółka można byłoby dać na tylną ściankę, a speakony umieścić w jednym, metalowym terminalu.

Wykonanie w porządku, ale konstrukcja mogłaby być lepiej przemyślana :)

• #4 11 Lut 2014 12:17
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Subwoofer stoi na dywanie, nie przesuwa się podczas słuchania muzyki. Zdaje sobie sprawę, że jego wykonanie dalekie jest od profesjonalnego ale to dlatego, że użytkuję go wyłącznie w zaciszu swojego domu. Dlatego też nie potrzebuję uchwytów, ani kratownicy na froncie.

• #5 11 Lut 2014 12:53
    marian133
    Poziom 36  

Tak spytam z ciekawości, jakie kolumny robią Tobie za stereo?
    Taki kolos do użytku domowego, to podejrzewam że i fronty masz jakieś estradowe?
    WLM stosuje Eminence 15" kappa pro lf do swojego suba, tyle że fronty też są na Eminensach (ale są to konstrukcje domowe).

• #6 11 Lut 2014 14:26
    sebek555cool
    Poziom 16  

A ja zapytam: po co tak wielki subwoofer do domu?

• #7 11 Lut 2014 15:12
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Fronty mam zrobione w koncepcji OB na bazie głośnika gitarowego Tonsil GDS 30/30, średniotonowy to Tonsil GDM 16/80, natomiast głośnik wysokotonowy to STX.1.2.1000.8.F.T.TI (D-1000). Całość zmontowana jest na wąskiej desce - basu brak. Zastosowany GDS jest oczywiście filtrowany indukcyjnością 1,5mH, średniotonowy pracuje bez filtracji, natomiast driver filtrowany jest pojemnością 1,5uF. Takie połączenie jest dla mnie optymalne.

• #8 11 Lut 2014 16:45
    sebek555cool
    Poziom 16  

A jakieś pomiary są, czy zrobione to tak "na oko"?

GDS 30/30 to szerokopasmowy głośnik - po co z niego robić niskotonówkę w 3-way?

• #10 11 Lut 2014 19:47
    sebek555cool
    Poziom 16  

marian133 napisał:

Pewnie że nie, wystarczy przeczytać jak to jest filtrowane.
    D-1000 i kond 1,5uf? bezsens.

W sumie.... :)

Jestem ciekaw jak wyglądają te 3-way kolumny. Może autor wrzuci jakieś zdjęcia?

• #11 11 Lut 2014 20:23
    dominator8
    Poziom 19  

Witam zdjęć nie będę wrzucał bo na obecną chwilę nie mam aparatu, a zdjęcia robione telefonem są zbyt słabej jakości. Załączę jedynie projekt w Autocad (w formie pliku PDF), który kiedyś wykonałem.

p.s Narysowane głośniki nie oddają stanu faktycznego

• #12 11 Lut 2014 20:56
    398216
    Usunięty  
  • #13 13 Lut 2014 13:04
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Z całym szacunkiem do autora, ale zaleciało niezdrowo audiofilizmem...

Porządny (swoją drogą) estradowy głośnik, w typowej obudowie BR, lecz o nietypowym wykończeniu (ani to estrada, ani dom), ale to tylko wygląd, więc jeszcze można przeboleć...

Tak jak przedmówcy zauważyli, takim subwooferem "obrabia się" niewielki, w porywach do średniej wielkości- parkiet taneczny. Ze względu na uniwersalność obudowy (BR)- w domu też może to zagrać przyjemnie (wiem, bo sam używam w warunkach domowych podobnego głośnika- B&C 15ps76), ale ni jak nie chce zagrać tak dobrze, jak nawet przeciętne, "domowe" 10" czy 12" w odpowiedniej obudowie.

Do tego "nadstawki" na krzykaczu GDS Tonsila, sporym driverze estradowym (który nijak samej góry pasma nie sięga), a dopełnienie stanowi "średniak" estradopodobny z altusów, na dodatek bez żadnej filtracji... Głośniki o mocno różnych skutecznościach, bez kawałka rezystora, dziwne...
    No chyba, że zasilasz średniotonowego osobnym wzmacniaczem, z ograniczonym pasmem? Ale z tego, co czytałem, to chyba nie...

Pierwsze skojarzenie, po przeczytaniu tematu- za dużo filmów science fiction... :D

Autorze, masz ogromną wiedzę teoretyczną(co widać), nie będzie więc dla Ciebie problemem złożenie mikrofonu pomiarowego za kilkanaście złotych, i zrobienie pomiarów charakterystyki przenoszenia i fazy. Fakt, mikrofon będzie nieaudiofilski, ale myślę, że na ten jeden raz- da radę... :D

Pomiar taki sporo "obnaży" i przetrze oczy, i będzie dużo bliższy realiom, niż nawet najbardziej skomplikowane symulacje w Matlabie.
    Zarzucisz mi, że "charakterystyki nie grają". Też tak sobie dawniej powtarzałem, póki nie zacząłem robić chociażby najprostszych, warsztatowych pomiarów mikrofonem, nie zacząłem "widzieć na ekranie" tego, co słyszę- dopiero wtedy zrozumiałem jak zawodnym narządem potrafi być ucho ludzkie. A właściwie nie samo ucho, a uszy kierowane podświadomością, że konstrukcja, w którą włożyło się tyle pracy, wiedzy, symulacji- musi grać dobrze...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME