Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lekkie, mobilne subbasy dla DJa

Djluxemberg 16 Lut 2014 20:30 16914 34
  • Lekkie, mobilne subbasy dla DJa
    Witam wszystkich.
    Chciałbym tutaj przedstawić projekt zrealizowany na potrzeby podparcia nadstawek aktywnych RCFa, jako alternatywa dla mojego RCFa aktywnego z głośnikiem 18”, który jest masakrycznie ciężki.

1. Założenia

Suby, które planowałem skonstruować miały spełniać następujące założenia :

- niska waga i gabaryty - był to priorytetowy warunek - mobilność
    - maksymalny SPL jaki dało by się wycisnąć z małych paczek (kompromis pomiędzy zejściem a max.SPL)
    - koszt całości mieszczący się w 1500PLN za 2 szt.(na gotowo wraz z wykończeniem i kratą)

2. Wybór odpowiedniego rozwiązania

Z uwagi na chęć uzyskania max. output'u przy jak najniższej wadze i rozmiarach celowałem w wysoko strojony Bass Reflex z głośnikiem klasy budżet (STX 15.3.800.FA.MC). Idea ta zrodziła się podczas zabawy w WinISD, gdzie symulowałem wyżej wymieniony głośnik tak, aby uzyskać płaską charakterysytykę do 50Hz przy spadku -3dB. Takie strojenie pozwalało by wykorzystać w pełni możliwości głośnika (jeśli chodzi o SPL), zwiększało wytrzymałość mechaniczną oraz charakteryzowało się lepszą odpowiedzią impulsową.

Teoria teorią, ale aby zbudować dobrze grające suby, trzeba było zaczerpnąć trochę wiedzy od profesjonalistów. I tu przyszedł z pomocą kolega Granat, który zaproponował swój projekt uBR, który był bardzo zbliżony do moich wymagań, i jak się później okazało – był strzałem w dziesiątkę.

Jeśli chodzi o głośnik to jego wybór podyktowany był przede wszystkim dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz wieloma pozytywnymi opiniami użytkowników.

3. Budowa

W kwestii materiału na paczki przyznam, że "zaraziłem" się pomysłem użycia sklejki 12mm - i nie żałuję - doskonały materiał do budowy, lekki, łatwo obrabialny i oczywiście wytrzymały. Przy odpowiednich wzmocnieniach obudowa jest sztywna i podczas pracy suba ścianki nie rezonują.

Wszystkie elementy obrabiane były za pomocą frezarki CNC (wycinanie formatek, otworów oraz wykonanie podfrezowań pod rączki, terminal oraz tuleję statywu) - polecam taki sposób przygotowania elementów - później oszczędzamy masę czasu i nerwów – wszystko idealnie pasuje.

Jedyne, gdzie stolarz się nie popisał – to brak prostopadłości pomiędzy bokami ściany górnej – przy odbieraniu formatek od stolarza polecam sprawdzenie nie tylko wymiarów, ale prostopadłości między bokami również. Całe szczęście, że odchyłki są jeszcze akceptowalne (ok. 2,5mm), tak więc szpachla przed malowaniem wyrówna niedoskonałości.

W trakcie budowy popełniłem jeden błąd z otworami pod mocowanie głośnika – polecam stosowanie śrub dobranych z luzem do otworów (w moim przypadku otwory w koszu głośnika mają fi6,5mm), przy śrubach M6 nie byłem w stanie przykręcić głośnika – z uwagi na odchyłki położenia każdego otworu z osobna. Po zmianie na M5 nie było problemów. Moim błędem było również to, że otworów tych nie wykonałem z jednego zamocowania z otworem głośnika na CNC, wówczas wszystko pasowało by idealnie.

Do montażu poszczególnych elementów ze sobą polecam gorąco ściski kątowe firmy TOYA – koszt znikomy (6zł/szt.) – a pozwalają na precyzyjne ustawienie elementów pod kątem przed skręceniem.

Klejenie - standardowo klej wikolowy (0,25L / 7zł) starczył na 2 paczki (na styk:) ).

Montaż jednej kompletnej paczki zajął około 8 roboczogodzin (wliczając w to nawiercenie wszystkich wymaganych otworów, klejenie, po wyschnięciu kleju montaż rączek, tulei, terminala i głośnika (na wszystkich tych elementach zostały przyklejone uszczelki) oraz elektryka (lutowanie speakon’ów).

4. Koszty
    Koszt 1 paczki wliczając kratę i lakierowanie strukturalne Nitromalem wyniósł 770PLN.

5. Wrażenia odsłuchowe

Przed pierwszym uruchomieniem miałem obawy, czy wysokie strojenie nie spowoduje spłycenia dołu, a tu miłe zaskoczenie, basy brzmią po prostu….dobrze, bas jest dość szybki i bardzo przyjemny w odbiorze – w kwestii brzmienia nie mam im nic do zarzucenia – jest to dobra alternatywa dla mulącego brzmienia mojej 18”.

W kwestii SPL to niestety zgodnie z moimi wcześniejszymi obliczeniami 2szt. tych basów nie są w stanie dogonić moich nadstawek – ale do moich warunków grania wystarczą w zupełności, ponieważ w normalnych warunkach (sale do 120osób) nadstawki pracują najwyżej na 60-70% mocy.

6. Podsumowanie

Z czystym sumieniem polecam tę konstrukcję, w 110% spełniła moje oczekiwania, zarówno pod względem wagi (20kg) jak i osiągów oraz brzmienia w odniesieniu do poniesionych kosztów.

Tutaj wielki szacunek dla wiedzy i doświadczenia kolegi Granat’a - dobry projekt!!!

Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa

Fajne!
  • #2 16 Lut 2014 20:54
    Maciek051996
    Poziom 27  

Jaką końcówką mocy napędzasz ten bas?

• #3 16 Lut 2014 20:56
    Djluxemberg
    Poziom 11  

T.AMP 1400 napędza 2szt. tych basów (w wersji 4ohm).

• #4 17 Lut 2014 01:04
    gRRubasek
    Poziom 14  

Cytat:
    Przy odpowiednich wzmocnieniach obudowa jest sztywna i podczas pracy suba ścianki nie rezonują.

W to naprawdę trudno uwierzyć. Mam pewne doświadczenia ze skleją przy budowie zestawów i cienka sklejka "nie robi". Piszesz o wzmocnieniach, a tych jakoś nie widać.

Ciekawi mnie jak łączone są boki? Ze zdjęć wyglądają na klejone krawędzią do płaszczyzny boku plus wkręty. Długiego życia bym nie wróżył i to przy planowanej mobilności.

• #5 17 Lut 2014 05:20
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Ścianki łączone są klasycznie pod kątem 90 stopni wkrętami 50mm + klej. Wewnątrz ogółem znajduje się 7 elementów wzmacniających, i całość naprawdę jest sztywna. Zresztą wytrzymałość przy takiej grubości ścianki determinują przede wszystkim wzmocnienia, same łączenia zewnętrzne nie mają tutaj aż tak wiele znaczenia. Przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza (700W/głośnik) przykładając rękę do ścianek nie daje się odczuć jakichkolwiek wibracji.

Na tych zdjęciach nie widać wzmocnień, ponieważ były one robione podczas przymiarek przed właściwym montażem.

• #6 17 Lut 2014 08:07
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Mógłby kolega przedstawić wymiary obudowy, tak żeby można było zweryfikować kwestie strojenia głośnika?

p.s Założenia konstrukcyjne bardzo trafione. Wysokie strojenie znacząco odciąża mechanicznie głośnik co było w tym przypadku priorytetem

Po za tym, podobnie jak mój przedmówca mam poważne wątpliwości w kwestii wzmocnień. Zastosowana płyta jest moim zdaniem zbyt cienka - mam tu na myśli wewnętrzne wzmocnienia (ich brak). Rozumiem, że priorytetem w doborze takiej, a nie innej płyty była redukcja masy ale przy tak dużych powierzchniach z jakimi mamy tutaj do czynienia kwestia zapewnienia odpowiedniej sztywności jest sprawą najważniejszą.

• #7 17 Lut 2014 15:14
    Djluxemberg
    Poziom 11  

dominator8 napisał:
    Witam. Mógłby kolega przedstawić wymiary obudowy, tak żeby można było zweryfikować kwestie strojenia głośnika?

Z uwagi na to, że jest to projekt kolegi Granata, tak więc odsyłam do jego wątku na ten temat.

dominator8 napisał:
    Zastosowana płyta jest moim zdaniem zbyt cienka - mam tu na myśli wewnętrzne wzmocnienia (ich brak)

Proszę o czytanie ze zrozumieniem - napisałem wcześniej :

Djluxemberg napisał:
    Wewnątrz ogółem znajduje się 7 elementów wzmacniających, i całość naprawdę jest sztywna.

oraz

Djluxemberg napisał:
    Na tych zdjęciach nie widać wzmocnień, ponieważ były one (zdjęcia) robione podczas przymiarek przed właściwym montażem.

• #8 17 Lut 2014 18:55
    398216
    Usunięty  
  • #9 17 Lut 2014 20:31
    Grzes84s
    Poziom 13  

Djluxemberg napisał:

4. Koszty
    Koszt 1 paczki wliczając kratę i lakierowanie strukturalne Nitromalem wyniósł 770PLN.

W przypadku jak budżet ograniczony trzeba sobie jakoś radzić, ale z drugiej strony dokładając 350zł mogłeś mieć u Granata ubr-a na głośniku B&C.

• #10 18 Lut 2014 16:06
    Djluxemberg
    Poziom 11  

dj-MatyAS napisał:
    Kolumny wykonane są elegancko. Brakuje jeszcze tylko osłony na sam głośnik i malowania. Czekam na zdjęcia.

Dziękuję za słowa uznania. Kraty i terminale są już w drodze. Do malowania przygotowuję się sukcesywnie (kompletuję potrzebny sprzęt) i na bazie Twoich postów oraz postów kapitana planety będę starał się uzyskać wymaganą strukturę - czy to się uda - zobaczymy. Na pewno wówczas wrzucę więcej zdjęć, aby pokazać, co wyszło.

Grzes84s napisał:

W przypadku jak budżet ograniczony trzeba sobie jakoś radzić, ale z drugiej strony dokładając 350zł mogłeś mieć u Granata ubr-a na głośniku B&C.

Zawsze lepsze jest wrogiem dobrego, zdaję sobie sprawę, że wersja na B&C brzmieniowo pobiła by na głowę STXy (mam skalę porównawczą, ponieważ przez jakiś czas użytkowałem basy 15" firmy K.M.E, gdzie w środku siedział właśnie B&C.). Ale wiesz jak to jest, 350 do paczki to już jest 700PLN, do tego aby wykorzystać potencjał B&C trzeba było by mocniejszy koniec mocy - czyli znowu sprzedaż tego co jest i zakup nowego - za dużo kombinacji, a tak niewielkim kosztem uzyskałem naprawdę przyzwoity efekt. Co więcej ciekawił mnie ten głośnik STXa i chciałem zobaczyć co on potrafi. W razie lipy zawsze mogłem (po małych zmianach w strojeniu) wrzucić w te paki B&C i też było by OK :)

Zresztą zobaczcie sami - filmik z testów w dużym garażu podziemnym (co prawda duży pogłos od betonowych ścian, ale coś tam słychać :) ):

http://www.youtube.com/watch?v=YhfY_5LkJPE&feature=youtu.be

• #11 01 Mar 2014 19:37
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Mała aktualizacja, paczki przeszły fazę przygotowania pod lakier (czyli szpachlowanie i szlifowanie), i czekają teraz już na wolne moce przerobowe (czytaj lakier) :)

Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa

Użyłem szpachli samochodowej uniwersalnej BOLL w ilości 0,75kg (puszka o tej wadze wystarczyła "na styk" na dwie paczki) - koszt 15zł - bardzo dobrze się nakłada, po wyschnięciu jest twarda (co ma swoją wadę -ręcznie dość ciężko się szlifuje), ale nie traci na objętości, i przy umiejętnym nakładaniu po drugim szpachlowaniu i szlifie paczki są gotowe do malowania.

Do obróbki szpachlowanych powierzchni użyłem :

1. w fazie zgrubnej - płótno na taśmie szer 115mm i gradacji 40 - świetnie "żre" zarówno nadmiary szpachli jak i krawędzie(świetnie wychodzą promienie przy pomocy tej taśmy)
    2. w fazie pośredniej - płótno gradacji 80
    3. w fazie wykańczającej - płótno gradacji 180

Przed nałożeniem szpachli warto dobrze odpylić i odtłuścić powierzchnię - dużo lepiej się nakłada i lepiej "chwyta" podłoże.

Do nakładania szpachli na dużych powierzchniach użyłem klasycznej "blachy" znanej z budowlanki - polecam - znacznie łatwiej i szybciej można nałożyć równą warstwę.

Ponadto zostały zamontowane w przedniej wnęce dystanse na kraty, które już zdążyły dojechać :

Lekkie, mobilne subbasy dla DJa

I to póki co tyle :)

• #12 19 Kwi 2014 23:10
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Nareszcie paczki doczekały się wykończenia, dziś udało mi się je finalnie poskręcać, tak więc dzielę się fotkami (zrobione "na gorąco" :) ).

Po świętach wrzucę więcej fotek lepszej jakości - te były robione telefonem.

Ogólnie jestem MEGA zadowolony z efektu końcowego - choć trzeba przyznać, że kosztowało to bardzo dużo pracy, pracy jakże edukującej - dzięki doświadczeniom przy budowie tych paczek mogłem zoptymalizować proces budowy zarówno pod kątem zmniejszenia kosztów jak i minimalizacji ilości potrzebnej pracy, i gdy będę budował następne 2szt. to na pewno będzie taniej i szybciej :)

Wesołych Świąt :)

Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa

• #13 22 Kwi 2014 13:30
    Djluxemberg
    Poziom 11  

więcej fotek :

Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa Lekkie, mobilne subbasy dla DJa

• #14 22 Kwi 2014 13:53
    398216
    Usunięty  
  • #15 22 Kwi 2014 15:03
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Takie ułożenie rączek było w oryginalnym projekcie uBR Granata, i w sumie nie widzę w tym nic złego - do noszenia ich na brzuchu przy ich wadze wręcz idealne :)

• #16 22 Kwi 2014 15:08
    398216
    Usunięty  
  • #17 22 Kwi 2014 17:48
    Granat :)
    Poziom 34  

Rączki są tak na projekcie bo na tylnej ściance miały być montowane koła. Żeby przy ładowaniu na auto było wygodniej. Potem tylko podjeżdżasz subem na odpowiednie miejsce na sali i 'majgasz' go o 90°. Jak ktoś nie planuje kół to rączki może sobie odwrócić.

• #18 22 Kwi 2014 18:04
    Djluxemberg
    Poziom 11  

W sumie podczas przygotowywania dokumentacji (rysunków) przeoczyłem kwestię orientacji rączek przyjmując je takie jak w projekcie :-)

Po paru imprezach zobaczymy jak będzie - koła zawsze można dołożyć :-)

• #19 28 Lip 2014 14:51
    Djluxemberg
    Poziom 11  

dj-MatyAS napisał:
    W kwestii ergonomii:
    Czy nie byłoby wygodniej odwrócić rączki o 90*?

Odpowiedz dopiero po kilku imprezach...

No więc po ładnych kilku (kilkunastu) imprezach przyznaję, że jednak lepszym rozwiązaniem były by rączki obrócone, teraz noszę paczki głośnikiem do dołu, i jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.

Paczki przegrały na różnych salach, i nie mam im nic do zarzucenia, poza jednym - na śliskich powierzchniach (kafle), gdy stoją bez nadstawek na sobie (w konfiguracji - wszystkie razem) podczas pracy uciekają po sali - trzeba je gonić :) A tak serio, to jest to dość uciążliwe, bo co 0,5h trzeba je ustawiać na nowo, podejrzewam, że winna jest temu ich waga (20kg), przez co nie są właściwie dociśnięte do podłoża - przy cięższych paczkach nie zauważałem tego problemu. Pytanie czy jest jakiś sposób, aby nie przesuwały się w trakcie pracy (np. inne nóżki)? Ktoś miał z tym problem?

• #20 28 Lip 2014 15:26
    398216
    Usunięty  
  • #21 28 Lip 2014 21:18
    Djluxemberg
    Poziom 11  

We wszystkich paczkach zastosowałem standardowe nóżki gumowe z STXa. Zjawisko przemieszczania się paczek podczas pracy zauważyłem przy dużych poziomach wysterowania - pod CLIPem (aktualnie 4 basy zasilane są ADS PLX 2400). Problem znika, gdy stawiam na nich nadstawki. Z kolei gdy stawiam bas na basie, to w ogóle jest masakra - nie ustoją za długo....

• #22 17 Gru 2014 07:46
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Mała aktualizacja.

Po sezonie stwierdziłem, że z 2 kolumn przy większym wychyleniu membrany dobywają się dziwne dźwięki. Po zdemontowaniu głośników okazało się, że to one są ich przyczyną. Sytuacja jest o tyle dziwna, że obie kolumny były zasilane wzmacniaczem o mocy 700W/kanał, dodatkowo odcięte od dołu subsonikiem, i mimo to uległy uszkodzeniu.

W związku z tym wymieniłem STXy na B&C 15PS76, i tutaj bardzo miłe zaskoczenie - basy grają zdecydowanie szybszym, spóniejszym i czytelniejszym basem, co więcej o ile przy mniejszych poziomach wysterowania STX nie odstawał mocno od B&C, o tyle przy większej mocy B&C zmiata STXa czytelnością, spójnością i "kopytem". W paczce z STXem przy dużej mocy wszystko się zlewa, co więcej amplituda wychyleń membrany jest znacznie większa w STX, sprawiając wrażenie, że głośnik ten nie czuje się dobrze w BR. W B&C podanie mocy 1kW nie robi na nim wrażenia, podczas, gdy STX przy 500W dostaje zawału...

Zdecydowanie polecam B&C do paczek uBR, potwierdzając stwierdzenie kogoś z tego forum, że garnki B&C to zupełnie inna liga....

• #23 18 Gru 2014 08:38
    irc205
    Poziom 23  

Jedno pytanie zmieniałeś coś w strojeniu paczki czy po prostu wsadziłeś B&C do paczki po stx ? Jeśli jest tak jak mówisz to opłaca się zamienić stx na B&C. Posiadam 2szt tych basów w wersji 8r i przy występowaniu TA2400 już dostają po dupie.

• #24 18 Gru 2014 10:01
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Nie zmieniałem strojenia. Być może nie jest to idealne rozwiązanie, ale sprawdziło się w 100%. Z symulacji z winISD wychodzi, że B&C schodzi ok 1-2 Hz niżej niż STX, i jego SPL 1W/1m jest ok 1dB wyższy

• #26 18 Gru 2014 19:08
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Mam wersję 8ohm. Napędzam je synq 3k6, który teoretycznie wyciąga 1kW/8r, pod clipami jest czysto i klarownie.

• #27 18 Gru 2014 19:56
    DjMapet
    Poziom 42  

Djluxemberg napisał:
    garnki B&C to zupełnie inna liga

I tak dobrze że doszedłeś do tego wniosku, po dziesięciu miesiącach męczenia się z STX-ami. Niektórzy latami do tego nie mogą dojść :-).

Pozdrawiam.

• #28 18 Gru 2014 20:19
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Hmm to trochę nie tak - STXy wcale nie grały źle, zresztą popatrz na mój pierwszy post w tym temacie, wsadzajac je w te paki tak naprawdę chciałem przekonać się co one są warte, i nie mmogę powiedzieć, że się z nimi męczyłem.

To, że nie wytrzymują tego co powinny utwierdza w przekonaniu, że nie jest to sprzęt PRO, ale dla kogoś, kto od wielkiego dzwonu chce nimi zagrać - powinny wystarczyć (zaznaczając, że aby wytrzymały dłuższy czas - nie powinno się przekraczać połowy mocy program)

• #29 18 Gru 2014 20:24
    irc205
    Poziom 23  

STX w tej cenie jest ok ale nie ma co porównywać z B&C. Ja też wymieniam stx na coś lepszego i pewnie padnie na B&C więc się przekonam jak jest naprawdę. Stx w tej obudowie przyjmuje ok 500W więcej bym mu nie pakował.

• #30 18 Gru 2014 22:43
    DjMapet
    Poziom 42  

Djluxemberg napisał:
    wcale nie grały źle

Dobra, dobra.
    To tak zawsze jest.
    Puki się nie wsiądzie do prawdziwego AUTA, to maluchem wcale nie jeździ się tak źle :-).

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME