Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera.

pawel980 22 Lut 2014 11:21 4560 15
  • #1 22 Lut 2014 11:21
    pawel980
    Poziom 16  

Witam, wymontowana cewka drivera o oznaczeniu D-013A została zmierzona miernikiem, oporu nie ma w ogóle, tak jak by przepalony był drut (test na przewodność pokazuje to samo).
    O to zdjęcie cewki:
    Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera. Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera.
    Widać czarne uzwojenie, odłamki drutu.
    Czy zastąpienie tej cewki o modelu D-013A na model TD-50 stosowanej w starszej serii LX nie wpłynie negatywnie na dźwięk?
    Sprzedawca powiedział mi, że -'' to są te same cewki, zaświadczył iż driver od lat jest ten sam. Cewka ma inne oznaczenie ponieważ Delta jest najnowszą serią, naklejki TD-50 z nadrukiem LX musiały zostać zastąpione nowym modelem naklejki.''
    Co możecie mi powiedzieć na ten temat?
    Gdzie ja mogę zregenerować, przewinąć stare cewki ile by to mniej więcej kosztowało? Zaznaczę, że nowa cewka kosztuje 80 zł/szt.
    Co zrobiłem nie tak, że się upaliły?
    Pozdrawiam.

• #2 22 Lut 2014 11:55
    Matron
    Poziom 15  

cewek się nie regeneruje, regeneruje się głośniki. Ja na twoim miejscu aby nie było niepewności wymieniłbym cewki na dwie identycznie do obu głośników. Dlaczego? Dlatego, ponieważ mogło by tak być, że oba głośniki grają minimalnie inaczej (przynajmniej ja tak miałem w starycj tonsilach 12/19/150).

Upalił się najprawdopodobnie bo zbyt dużo z niego chciałeś wyciągnąć.

A ja tak z ciekawości się zapytam przy okazji. Czy w kolumnach firmy Wharfedale są jakieś zwrotnice? bo nie chcę swoich rozkręcać

• #3 22 Lut 2014 12:11
    pawel980
    Poziom 16  

Z uwagi na to, że mało osób wie jak wygląda zwrotnica w serii kolumn Delta 15 pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie, prosił bym o dalsze wypowiedzi nie odbiegające od tematu.

Matron napisał:
    Ja na twoim miejscu aby nie było niepewności wymieniłbym cewki na dwie identycznie do obu głośników

Spalone są dwa drivery, głównie miałem na myśli podział zwrotnicy, impedancję oraz dźwięk takiego głośnika z nowymi cewkami a starą zwrotnicą.
    Matron napisał:
    Czy w kolumnach firmy Wharfedale są jakieś zwrotnice?

Zwrotnica wygląda dość porządnie:
    Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera.
    Matron napisał:
    Upalił się najprawdopodobnie bo zbyt dużo z niego chciałeś wyciągnąć.

Nie było tak zwanego clip, czasami graliśmy głośniej z innych źródeł dźwięku. Za napęd posłużyła bardzo znana końcówka mocy TA2400, za źródło dźwięku Ipod, który od razu wprowadził brum, pogłos i bardzo słabą jakość dźwięku (trudno mi określić jak był ustawiony korektor w nim), ale po imprezie zauważyłem również popsuty kabel sygnałowy.
    Zaczynam się zastanawiać czy przy silnym sygnale Ipod nie przesterował się dając naganny nieczysty sygnał wysokich tonów (mimo braku maksymalnego wysterowania końcówki drivery nie wytrzymały).
    Ten driver jest stosowany w Delta 215 więc ta awaria mnie zdziwiła.

• #4 22 Lut 2014 17:17
    Matron
    Poziom 15  

No faktycznie przesterowanie mogło zrobić swoje. A ta2400 ma 650w przy 8 ohm. W rzeczywistości ma z jakieś 500w na kanał może takie prawdziwe. Także prędzej to wina przesteru. Ale z tego co ja słyszałem to i tak trzeba uważać z tymi driverami bo się lubią palić rzekomo

• #5 22 Lut 2014 23:27
    DjMapet
    Poziom 42  

pawel980 napisał:
    Zwrotnica wygląda dość porządnie

Swoim wyglądem nie zabezpieczy drivera przed spaleniem, więc nie można powiedzieć że jest porządna.

pawel980 napisał:
    Co zrobiłem nie tak, że się upaliły?

Przester, to główna przyczyna spalenia głośnika, głównie wysokotonowego.
    Zbyt duża moc też, zwłaszcza jak się jeszcze podbije korekcję.
    Poza tym, na paczki z tak lichym driverem, bał bym się przez dłuższy okres czasu podać znamionową.
    Popatrz, ile kosztuje jeden z tańszych, dobrej jakości driverów 1,4":
    http://www.naw.com.pl/index.php?products=product&prod_id=391
    Wysokiej jakości driver, jaki należało by zastosować w takiej paczce, kosztuje dwa razy tyle co paczka Delta-15.

Co do cewki, to nie miałem jeszcze w ręku drivera z Delty, ale jak cewki się nie różnią od tych z LX, to widocznie jest coś na rzeczy w tym co powiedział ci sprzedawca.

Pozdrawiam.

• #6 23 Lut 2014 09:36
    pawel980
    Poziom 16  

DjMapet napisał:
    Zwrotnica wygląda dość porządnie

DjMapet napisał:
    wyglądem nie zabezpieczy drivera przed spaleniem

Niestety muszę przyznać rację, spalił się głośnik ale czemu nie spaliła się zabezpieczająca żarówka? Coś jest tutaj nie tak ;)
    DjMapet napisał:
    Popatrz, ile kosztuje jeden z tańszych, dobrej jakości driverów 1,4"

Teraz dopiero uświadomiłem sobie ile kosztuje mocny markowy sprzęt ;)
    Jednak ten głośnik w linku ma średnicę cewki 2,5'' zaś kolumna Delta posiada 2'' - wylot 1,4''.
    Wharfedale driver:
    HF Size - 50.8mm/2'' Titanium
    Power continuous RMS - 50w
    HF waveguide exit - 1,4''
    HF magnet mass - 1,2 kg
    Ogólnie krąży dobra opinia serii LX, DLX, Delta, za te pieniądze najkorzystniejszy wybór z dobrą jakością dźwięku.
    Nie raz graliśmy głośniej ale z innym źródłem dźwięku, było czysto na górze. Moim zdaniem do awarii przyczynił się Ipod, głośny brum jak by nie było uziemienia sygnału, przy wysokich sygnałach wyjściowych mógł zniekształcać.
    DjMapet napisał:
    na paczki z tak lichym driverem, bał bym się przez dłuższy okres czasu podać znamionową.

Jak wytłumaczyć stosowanie tego drivera w serii Delta-215 ;)
    Kolumny dwa razy mocniejsze na pewno zwrotnica ma mniejszy tłumik ze względu na dwa 15'' garnki, podział pasma w danych technicznych ten sam.

Właśnie odebrałem nowe cewki, różnicy nie widać, gra czysto tak jak przed awarią. Mam nadzieję, że podział pasma się nie zmienił, nie czuję żadnych różnic.
    Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera. Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera.
    A tak to gra na filmie:
    http://www.youtube.com/watch?v=uG65-ieVzgs&feature=youtu.be

• #7 05 Mar 2014 18:27
    Obelix
    Poziom 10  

Z własnego doświadczenia wiem że w deltach 215 też nie wytrzymują drivery, palą się na potęgę, i nie trzeba w ogóle podbijać góry by je spalić.

• #8 05 Mar 2014 23:00
    DjMapet
    Poziom 42  

Przecież to paczki niskobudżetowe, więc nie można ich eksploatować w sposób, w jaki eksploatuje się paczki profesjonalne.
    Zresztą napisałem:

DjMapet napisał:
    na paczki z tak lichym driverem, bał bym się przez dłuższy okres czasu podać znamionową

Pozdrawiam.

• #9 06 Mar 2014 19:00
    pawel980
    Poziom 16  

Pierwsze słyszę by nie wytrzymywał driver, przecież TA2400 ma około 500 wat przy 8Ω, jak do tej pory nie spodziewałem się, że bolączką tych kolumn jest lichy driver.
    Kusi mnie od nowa zrobić zwrotnicę na tor wysoko tonowy i zastosować inny driver do tej tuby lecz to się mija z celem. Co powiecie o paczkach LDM GVP-615PRO, jak by je porównać do wysokich, średnich tonów oraz ogólnie czy wydobędą z siebie troszkę basu?

• #10 06 Mar 2014 20:37
    DjMapet
    Poziom 42  

pawel980 napisał:
    lecz to się mija z celem.

Słusznie.
    Wymień cewki i sprzedaj.

Co do tych LDM, to nie wiadomo jakie zastosowano głośniki.
    Jeśli wierzyć w to co napisali w opisie, to musieli by w nich zastosować głośniki których cena była by większa od ceny tej paczki. LDM zawsze nieco naciągał parametry, ale w przypadku tej paczki, to już przesada. Chyba że mają 50 % rabatu u producenta.
    Skąd oni wzięli to pasmo Przenoszenia: 36 Hz - 22 khz???
    Nie wiem co i gdzie nagłaśniasz, ale jak masz basy, to zaopatrz się w nadstawki na 12" + porządny driver.
    Granat Ci takie zrobi.

Pozdrawiam.

• #11 09 Mar 2014 17:32
    pawel980
    Poziom 16  

DjMapet napisał:
    Wymień cewki i sprzedaj.

W takim razie jakie nadstawki polecacie, dajcie jakieś modele.
    Osiemnastki gramy na samych nastawkach więc lepiej gdyby było to 15'' napęd do nich to TA2400, posiadam jeszcze 2x basy na 15.3.800 90l @ 45hz.

• #12 05 Mar 2015 14:55
    jurek siedlecki
    Poziom 10  

@pawel980 Witam.na zdjęciu zwrotnicy widać dwie żarówki,które jak sądzę pełnią rolę zabezpieczeń.jedna z nich spaliła się.Gdzie dostać tę część lub zamiennik?Pozdrawiam.J.S.

• #13 06 Mar 2015 14:48
    pawel980
    Poziom 16  

jurek siedlecki napisał:
    jedna z nich spaliła się.Gdzie dostać tę część lub zamiennik?

Witam, pierwsze co zapytam jaką końcówką napędzałeś te kolumny posiada ona limiter? Miałem podobny problem lecz spaliły się same cewki driverów za sprawą lichej końcówki, wysokie tony zamiast normalnie brzmieć to po prostu jazgotały i skrzeczały na dużych poziomach głośności, zmieniłem końcówkę na VLP2500 - może też chińczyk ale ma więcej w środku niż TA2400, który po prostu paskudzi cały dźwięk, usłyszałem talerze oraz ciepłą selektywną górę, nic się nie pali mimo tego, że końcówka ma 700 w przy 8 ohm jest dobra kontrola i dopiero te kolumny pokazały jak potrafią zagrać.
    W tej cenie prawdopodobnie są to najlepsze kolumny, sam midbas waży 8.3 kg.
    Części musisz dobrze poszukać najlepiej w sieci albo zapytać kolegę Granat gdzie je kupuje, jest to żarówka osiowo stożkowa 24v w okolicach 50 - 60 wat.
    Pozdrawiam.

• #14 28 Lip 2016 11:43
    krzychosk
    Poziom 21  

W tych głośnikach nigdy nie dochodzi do spalenia drivera - uszkodzeniu ulega samo połączenie jak na załączonym zdjęciu widoczne tylko po odchyleniu drucika, i w miarę proste do naprawy Wharfedale Delta 15 regeneracja drivera.

Moderowany przez telecaster1951:

Byłbym raczej ostrożny w ferowaniu wyroków.

• #15 30 Lip 2016 11:52
    pawel980
    Poziom 16  

krzychosk napisał:
    W tych głośnikach nigdy nie dochodzi do spalenia drivera - uszkodzeniu ulega samo połączenie

Widziałeś kolor drutu w mojej cewce? Popatrz na starą moją oraz nową, rezystancja prawie 0.

• #16 15 Sie 2016 13:19
    krzychosk
    Poziom 21  

Wiem i zawsze podchodzę ostrożnie do stwierdzeń i wniosków. Żarówki zastosowane w zwrotnicy skutecznie zabezpieczają te drivery, z tym ze nikt nie wie jakie tam siedzą żaróweczki i zakłada byle co i dla tego taki efekt.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme