Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera na głośniku niskotonowym z kolumny alphard bb1202c

wzmacniacz9876 23 Lut 2014 18:45 1347 9
  • #1 23 Lut 2014 18:45
    wzmacniacz9876
    Poziom 12  

Witam. Chciałbym zrobić subwoofer na głośniku niskotonowym z kolumny estradowej alphard bb1202c. Ma on 30 cm średnicy. W tym temacie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2299266.html.. Ktoś napisał tam tak: "Mam te kolumny, i raz wykręciłem jednego basowca. Włożyłem go do wiele większej skrzyni i było nieporównywalnie lepiej... " i chciałbym się dowiedzieć jak duża musi być obudowa by było "Nieporównywalnie lepiej".

• #2 23 Lut 2014 22:35
    doied
    Poziom 13  

Obudowa musi być tak duża jak wyliczy Ci to nawet kalkulator do litrażu skrzyń. Dobry wujek google pomoże go znaleźć.

Moderowany przez przemo-lukas:

Regulamin 3.1.11. Nawet "kalkulator" musi mieć wiarygodne parametry.

• #3 24 Lut 2014 13:12
    Pain
    Poziom 25  

Głośnik tzw. noname czyli żadnych realnych parametrów nie znajdziesz.
    Możesz kierować się wskazówkami z tego tematu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    Albo napisz do autora tej wypowiedzi jaka to "wiele większa" musi być obudowa żeby było "nieporównywalnie lepiej".

• #4 24 Lut 2014 20:54
    Łukaszoo
    Poziom 15  

:arrow: wzmacniacz9876, dawno to było temu. Z tą moją opowieścią o większej skrzyni, to prawda,
    ale nigdzie nie napisałem że było dobrze ;-) po prostu pojawił się jakikolwiek niższy bas.
    Leżała wtedy u mnie taka skrzynia, w stanie surowym, z otworem 30cm.
    Jak rozbierałem oryginalną kolumnę, celem modyfikacji,
    (do skrzynki po tej "kolumnie" poszedł akumulator, wzmacniacz na TDA1557Q i głośnik GDS 30/30 - zrobił się przenośny "samograj" o sporej efektywności)
    to wkręciłem do tej innej skrzyni na chwilę wymontowanego alpierda,
    i, skoro tak napisałem, musiała być odczuwalna poprawa.
    Litrażu nie znam, skrzyni już nie mam, wybacz.
    Nie pamiętam nawet czym ten głośnik wtedy zasiliłem.
    Cały "test" to było może kilkanaście minut zabawy z głośnikiem.
    Aktualnie alphardy leżą, nieużywane. Przez moment myślałem nawet o subie 2x12" na nich, ale nigdy to nie doszło do skutku.

...Zostaje Ci "Strojenie BR w przypadku głośnika "noname"

• #5 25 Lut 2014 06:19
    wzmacniacz9876
    Poziom 12  

Akurat mam szawkę 120l z której chciałbym zrobić obudowę. Czy to trochę nie za dużo?

• #6 25 Lut 2014 09:05
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dostałeś konkretną podpowiedź w postaci odnośnika. Przeczytaj uważnie. Objętość w jakiej będzie zaaplikowany głośnik ma wpływ na jego pracę. Co prawda można "podbić" niskie częstotliwości ale jakim kosztem?
    A znając materiały z jakich budowane są szafki, to wraz z głośnikiem będzie Ci "grała" obudowa.

• #7 25 Lut 2014 17:08
    wzmacniacz9876
    Poziom 12  

A jeszcze kilka pytań: czy otwór b-r lepiej umieścić obok głośnika w obudowie czy to bez różnicy? Czy tda7294 da radę "rozbujać" ten głośnik?

• #8 09 Mar 2014 11:41
    wzmacniacz9876
    Poziom 12  

A gdybym chciał na podstawie tego głośnika zrobił kolumnę estradową??

• #9 09 Mar 2014 14:34
    Łukaszoo
    Poziom 15  

wzmacniacz9876 napisał:
    A gdybym chciał na podstawie tego głośnika zrobił kolumnę estradową??

Ten pomysł wybij sobie z głowy od razu. Nie wiem co dla Ciebie oznacza pojęcie "Kolumna estradowa", Ale od razu mówię, że ten głośnik się do tego nie nadaje.
    Zbyt niska efektywność, żeby to jakoś zagrało musiałbyś wpakować dużo mocy, a tak się nie da bo Ci się głośnik spali ;)

...Lepszej "kolumny estradowej" niż ta oryginalna alpharda z tego nie będzie ;]

Powróć lepiej do poprzedniego pomysłu, jak chcesz pomajsterkować to zbuduj sobie "suba" na tym głośniku, poeksperymentuj, czegoś się nauczysz.

..Nie wiem czy masz ten głośnik w wersji 4, czy 8ohm, ale TDA7294 z pewnością wystarczy.
    Nie ma sensu szaleć z większą mocą.

Umiejscowienie BR ma znaczenie na zasadzie interakcji z otoczeniem.
    Np. BR z tyłu kolumny + ustawienie kolumny w rogu pokoju spowoduje podbicie niektórych częstotliwości (..i może objawić się nieprzyjemnym dudnieniem.. ;) )

• #10 10 Mar 2014 07:04
    wzmacniacz9876
    Poziom 12  

Aha dzięki, powróce do suba. Głośnik w wersji 4ohm.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme