Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować środki i górki lub kolumny średnio-wysokotonowe

aniops 03 Mar 2014 00:28 2376 29
  • #1 03 Mar 2014 00:28
    aniops
    Poziom 10  

Witam!

Chciał bym poruszyć problem, który być może gdzieś był przerabiany, jednak że nie doszukałem się tematu opisującego kwestię budowy i strojenia średnio i wysoko tonowych kolumn, środków, górek, czy nadstawek, czy jak to jeszcze ludzie nazywają, w sposób przystępny i zrozumiały dla początkującej osoby w kwestii nagłośnienia.
    Chodzi mi o to, że chciał bym zbudować sobie zestaw nagłośnienia, który służył będzie do grania nie wielkich imprez (sale do 100m2 max) ale żeby dźwięk był czysty, miły dla ucha a bas wyczuwalny.

Chciał bym żeby zestaw składał się z:
    -mixer i playery (to już mam)
    -equalizer (mam)
    -crossover (mam)
    -2szt końcówek mocy (z czego jedną posiadam Hollywood Impact 2000 i on by póki co na średnie i góry mógł by zostać, chyba że na doły wystarczy w co wątpię, drugiej się trzeba dorobić :) )
    -2szt subbas-ów Coś w styl opisywanych kilka razy na forach B&C, paczki już prawie skończone (propozycje głośników jakie tam zastosować mile widziane, byle cenę dało się przeżyć)
    -4szt - i właśnie tu pojawia się mój problem - tych nadstawek. Ja bym to widział tak, aby to były kolumny średnio-wysoko tonowe, po 2szt 8OHM na kanał, co da 2x4OHM jeśli zepnę w szeregi.

Proszę o wszelkie rady, poprawki, jak byście zbudowali takowe nadstawki, mile widziane projekty, rysunki opisy. Jakie głośniki zastosować (oczywiście żeby cena nie powalała)

Jeszcze tylko dopiszę, że moim celem jest granie na sprzęcie trochę bardziej profesjonalnym niż 2 chińskie kolumny i chiński wzmacniacz (mający rzekomo kilka kW mocy z poboru rzędu 300-500Watt hihihi :P ), bo to mnie od zawsze śmieszyło i wyglądem i mocą i jakością dźwięku. Chciał bym grać na sprzęcie zbudowanym z pasją, ale i nie "kosmicznym" nakładem pieniędzy

Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi i pomoc.

• #2 03 Mar 2014 07:26
    DooOmino12
    Poziom 22  

Pierwsze podstawowe pytanie ile chcesz na pewno to przeznaczyc?

Cytat:
    Jeszcze tylko dopiszę, że moim celem jest granie
    na sprzęcie trochę bardziej profesjonalnym niż 2
    chińskie kolumny i chiński wzmacniacz (mający
    rzekomo kilka kW mocy z poboru rzędu
    300-500Watt hihihi ), bo to mnie od zawsze
    śmieszyło i wyglądem i mocą i jakością dźwięku.

to zmień tego Hollywooda %)

• #3 03 Mar 2014 12:52
    aniops
    Poziom 10  

Już troszkę zmieniłem tok myślenia z tymi kolumnami średnio-wyokotonowymi, mianowicie miałem okazję zamienić kilka słów z (chyba) mądrzejszym od siebie.

Plan wygląda tak. 2xsub bass i zamiast 4szt po 1x15"głośniku i 1xDriver wolał bym zrobić 2szt kolumna śr.-wys. tonowa.
    Kolumny widzę tak:

2głośniki 15" + driver w każdej z nich. Tylko jakie przetworniki zastosować? Kwota jaką chciał bym przeznaczyć to powiedzmy około 1000zł na 4szt tych 15" i 200-300zł na 2szt driver-ów

DooOmino12 Odnośnie zmiany holywood-a na razie nie wchodzi w grę, bo budżet mam ograniczony a jeszcze drugą końcówkę muszę kupić, na subbasy więc ten póki co musi do górek zostać

• Pomocny post
    #4 03 Mar 2014 13:57
    DooOmino12
    Poziom 22  

Dobrze, ale w takim razie bez sensu są słowa które wyżej zacytowałem ;)

Chcesz zrobić 2x 15' i 2x bas 15'? bez sensu, nie lepiej nadstawki na 12' + driver + basy na 15 lub 18'?

• #5 03 Mar 2014 14:10
    aniops
    Poziom 10  

Nie nie kolego, trochę może namieszałem ale teraz dokładnie uściślam co chcę zrobić:

Plan jest taki:2szt subbass na 15" (Później zrobię nowe na 18" i te sprzedam ale na razie tak będzie) i te już mam na etapie ukończenia i nawet głośniki znajomy ma mi przywieść używane jakieś "ruskie" podobno niesamowicie grają w subbasach - się okaże

Teraz to czym się zajmiemy:
    2szt kolumn (nadstawek) średnio-wysoko tonowych. W każdej z nich widział bym po 2 głośniki 15" i 1 driver. Najlepiej żeby miały impedancję 4OHM. (Dlatego pisałem wyżej: 4szt 15" i 2szt Driver - czyli na 2 takie paczki)
    Potrzebuję porady co do tego jakie przetworniki w miarę nie drogie zastosować, jak zrobić obudowy, jakie zwrotnice (a może zrezygnować ze zwrotnic pasywnych skoro mam crossover), najlepiej rysunki, schematy. Dość nigdzie nie mogę znaleźć opisu takich kolumn takiego przystępnego i zrozumiałego.

• Pomocny post
    #6 04 Mar 2014 23:52
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Błądzisz i to bardzo.

1. Masz gotowe prawie paczki na basy - od pupy strony się zabierasz bo obudowy się robi pod głośnik a nie robi obudowy i wstawia Mc Cauleye albo EVM, które mi przywiezie znajomy.

2. Nadstawki na 2x15" + 1" śmieszne drivery zamiast jednego 2" od biedy 1.75" ? Właśnie trudno określić czy śmiać się czy płakać... Te Twoje nadstawki nie będą miały ani środka, ani basu tylko kick bas i gigantyczną dziurę w paśmie bo 1" zabawkowe drivery od ilu puścisz - od 3kHz i największa bolączka - będą mega nieprzyjazne do transportu. Za 300zł kupisz d800 z tubami - od biedy podobno od 1.6kHz grają mocno ścięte ale za 1000zł 4sztuki 15" ? Leżę i biedronki kręcę na plecach - 250zł za 15" głośnik - tylko STX masz w zasięgu z tanich, polecanych ale nie radzących sobie bez subbasu i to mid basy a nie basy 15.3.800 bo one są zdaje się droższe(około 350 z tego co pamiętam) i zapomnij o 2way na tych garnkach.

3. Masz Hollywooda, który hmm do pędzenia bez awarii 2x150w paczek może się nada a myślisz o 2x15" w nadstawce? Przecież driver w miarę porządny ma około 60-80w a gdzie reszta...?

4. Przy Twoim budżecie zwrotnice sobie daruj - masz crossa - zrób zabezpieczenie tylko na drivery a najdroższą zabawę tj. zwrotki na bas ogarniesz swoją aktywną zwrotnicą.

5. Nadstawki na 2x15" sobie daruj - to nie gra - miałem tego masę a nie jednokrotnie sztuka kosztowała więcej niż cały Twój sprzęt x2 i to NIE GRAŁO tak jak zestaw bas + satelita (nawet jeden bas 18" + 2 satelity na 12" + 1.75").

6. W ogóle co za pomysł z tymi nadstawkami na 2x15 i basami 1x15" ---> jak to się mówi WTF?

RADA ---> ZRÓB NADSTAWKI NA 12" + min 1.4" DRIVER + JEDEN SUB NA 18". Sprzedaj Hollywooda, kup jedną końcówkę w miarę porządną choćby TA1400(na jeden kanał nadstawki a na drugi sub) jako, że masz crossa, eq i konsolę. Zagrasz w mono ale czytelnie i jakoś to będzie wyglądało bo 2x15" to totalna porażka.

• #7 07 Mar 2014 10:21
    aniops
    Poziom 10  

Dzięki PANICZKAMIL za solidną odpowiedź.Właśnie na takie odpowiedzi konkretne czekałem. Czyli rezygnuję z 2x15"+1" Hollywood też pewnie pójdzie w allegro :)
    A znalazłem coś takiego http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1791310.html jakoś nigdy wcześniej na ten temat nie trafiłem. A strasznie mi się spodobał. I wygląda na to że z nadstawkami pójdę w tę stronę. Jedynie jak by mi ktoś poradził jakąś stosunkowo nie drogą a wystarczającą do napędu tych kolumn końcówkę.

A co do subbas-ów te które kończę też pewnie w nie długim czasie zastąpię jakimis 18" ale to później.

• #8 07 Mar 2014 13:33
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Staaaaary basu z tego nie bedzie bo nawet z kolumn na 2x tr1525 nie ma basu. Dopiero 2x1525e jskis tam stukający basik wytwarza. Fakt te z linku to zajebiste nadstawki ale 2x18" nataka jedna kolumnę może być mało...

Sorki Pablo - pisałem na szybko z tel podczas stania na światłach

• #9 07 Mar 2014 14:24
    aniops
    Poziom 10  

No to mnie zaskoczyłeś, że aż tyle basu do nich potrzeba. Jestem świadomy ze basu z nadstawek nie będzie ale wiadomo, że ich rola to nie bas. Tak czy tak, był bym za tymi właśnie nadstawkami, tym bardziej że piszesz, że są "zajebiste", tylko co byś proponował na subbasy do tego? Spotkałeś gdzieś może jakiś fajny gotowy opis podobny do tego z linku, tylko dotyczący skrzyń basowych, takich które Twoim zdaniem przy tych kolumnach dadzą radę? No i jeszcze wtedy pozostaje kwestia pewnie jakiejś nie taniej końcówki do subów, a tu już mi może zupełnie budżet nadwyrężyć.
    No chyba że masz jakąś tańszą a dobrą alternatywę nadstawek, ale też dokładnie krok po kroku opisaną. Tak, żeby nie trzeba było aż tyle subów stosować.

• #10 07 Mar 2014 18:48
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Takie kolumny ale na jednej 12" + d800 i do tego subbas na 18" - taka konfiguracja na stronę na większe imprezy będzie ok. Na mniejsze bierzesz dwie 12" + jeden sub a na emerytów/malutkie sale tylko 12"

• #11 07 Mar 2014 22:08
    aniops
    Poziom 10  

Z tym braniem na imprezy zgadzam się tak jak piszesz, bo wiadomo nie na każdej jest potrzebne tyle mocy.
    Jak chodzi jednak o zmianę z 2x12"+d800 na 1x12+d800 chyba wolał bym nie ryzykować. Fakt było by taniej, ale tu mam gotowy sprawdzony i dobry opis jak je zrobić, natomiast jeśli zmienię wielkość obudów i ilość głośników zacznie się problem zwrotnicy. To już wolę zrobić te górki tak jak opisano w w/w linku, tylko teraz jakie subbasy do tego? (Załóżmy że zapominamy o tych które robię i pisałem na wstępie) Może ktoś gdzieś spotkał jakiś ciekawy podparty pomiarami i potwierdzony, że dobry opis

• #12 07 Mar 2014 23:00
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

I do noszenia kiepsko i na prawdę grając na pełny gwizdek tymi nadstawkami 2x12+d800 bym się mocno zastanawiał czy 2x18" grające także na pełny gwizdek dobrej firmy nie było by mało na taką satelitę - z tym bardziej w plener.

• #13 08 Mar 2014 00:03
    aniops
    Poziom 10  

Kurde ale mi tu PANICZKAMIL mieszasz w głowie :) [ale to dobrze! Takiego "sprowadzenia na ziemię" oczekiwałem pisząc na forum]
    Nie powiedział bym w życiu że wybór będzie aż tak trudny. Chociaż jak bym miał solidne "górki" z zapasem możliwości z tego opisu to już chyba duży sukces, później będę tylko rozwijał doły żeby docelowo górkom dorównać. Wiadomo, że stopniowo, bo nie śpię na pieniądzach ale "zakochałem się" w tych kolumnach z opisu chociaż jeszcze ich nie słyszałem, a znając swoje umiejętności dam radę to zrobić tak fajne jak ich autor. Przecież jak będę miał za słabe sub-y, to i góry nie muszą na max-a śmigać. Poza tym, nie jestem pewien, czy tak od razu będzie mnie stać je w pełni "napędzić" (odpowiednia końcówka) więc z tego planowania mojego nagłośnienia zaczyna się robić plan bardziej długo-terminowy i stopniowe zmiany na lepsze.
    Muszę się z tym przespać i pomyśleć bo już się zakręciłem :/

• #14 08 Mar 2014 11:15
    DooOmino12
    Poziom 22  

Wiec po co robic takie mocny gory? Nie lepiej gorki zrobic na 12' + 1'? np pa600 stx'a (przykladowy przyklad bo takie akurat mam) te dwie nadstawki bedziesz ledwo doganial tymi basami na 18' wlasciwie to nikt nie powiedział ze je dogonisz bo nie powiedziales jakiego glosnika tam uzyjesz. wyrównany bas pod nie to th15s ktory ma 102db sprawności czyli pa600 + th15s. To wszystko to tylko przyklad z mojego własnego doświadczenia i jestem pewny że nie dogonisz tych nadstawek byle jakim basem na 18' w br oczywiście.

• #15 08 Mar 2014 14:48
    aniops
    Poziom 10  

Nie powiedziałem jakiego głośnika użyję, ponieważ sam jeszcze tego nie wiem i dopiero będę szukał podpowiedzi i projektów, czy 1x18", czy może 2x15", ale o tym będę myślał jak odłożę pieniądze na porządne suby. Póki co temat górek chcę ogarnąć

• #16 08 Mar 2014 16:26
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Tp118 można kupić po 1000zł sztuka i gra gitara.

• #17 10 Mar 2014 12:02
    aniops
    Poziom 10  

A macie może jakieś dokładne opracowanie nadstawek na 1x12" Celestion + 1" d800? Tylko, żeby to policzone dokładnie było wraz ze zwrotnicą. Wiem. Już sam nie wiem czego chcę, ale gdybym taki opis dopadł to może rzeczywiście warto zrezygnować z tych kolumn z linku wyżej.

• Pomocny post
    #18 10 Mar 2014 12:04
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Pomierz paczki p112 ldm-a bo byly na truvoxie.

• #19 10 Mar 2014 13:37
    aniops
    Poziom 10  

W sumie fajny pomysł z tymi LDM-ami, tylko znów mam wątpliwości. Po pierwsze czy D800 z hornem MRH-83 się tam zmieści? Bo raczej nie. Poza tym jak zastosuję driver z tak dużym hornem to znacznie zmienia się zwrotnica, a oprócz tego pewnie będę musiał zwiększyć wysokość tej paczki więc jedynie pozostawało by zupełnie od nowa zwrotnicę robić, liczyć, robić pomiary (a na pomiary już nie czuję się mocny w tej dziedzinie)

• #20 10 Mar 2014 14:40
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Możesz trochę obniżyć głośnik i dać 2 trójkątne bas reflexy u dołu kolumny zamiast tych odpustowych okrągłych i już się horn z wysokości zmieści, bo zyskasz 7-8 cm.

• #21 10 Mar 2014 15:05
    aniops
    Poziom 10  

No jest to jakaś koncepcja, tylko pozostaje jeszcze kwestia strojenia drivera, bo będzie on inny niż fabrycznie w tej kolumnie, a problem drugi jakich rozmiarów te trójkątne bas reflexy zrobić, żeby grały tak jak oryginalne okrągłe

• #22 10 Mar 2014 17:21
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

To musisz przeliczyć - mowa o bas reflex.

Drivera nie musisz stroić tylko zabezpieczyć i stłumić.

• #23 10 Mar 2014 22:40
    aniops
    Poziom 10  

A na ile Hz polecasz stroić te obudowy pod te Celestion-y? Na ile strojone są w oryginale te kolumny? Robiąc nowe obudowy mogę je zrobić trochę wyższe, żeby się driver zmieścił i nawet okrągłe bassreflex-y tak jak w oryginale, skoro i tak trzeba to liczyć. Coś czuję, że nie łatwa przeprawa będzie, żebym osiągnął zadowalający efekt w miarę nie wielkim nakładem kosztów ;)

• #24 11 Mar 2014 10:26
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

P112 sprzedałem przed świętami, więc Ci nic nie pomierzę...

• #25 11 Mar 2014 20:58
    aniops
    Poziom 10  

No trudno. Więc widzę, że z tego wszystkiego muszę sobie obudowy zrobić swoje. Więc kilka pytań do obeznanych w temacie:
    Jaki litraż obudowy (będzie to bass reflex jak w LDM-ie) dla tego Celestiona TF 1225? A w temacie zwrotnicy, jaką sobie Częstotliwość podziału ustawić w WinISD na driver D800? Czy w zakładce FREQUENCIES obie częstotliwości cięcia ustawiać równo, czy może żeby np. (przyjmijmy) w paśmie 3,5k-4k grały oba głośniki (czyli bas tnę do 4k a tweeter od 3,5k)

Wszelkie porady bardzo mile widziane, bo już mam wrażenie że im więcej wiem, tym bardziej się gubię :P ale i tym bardziej chcę te kolumny zaprojektować i zrobić. I nie mogę się doczekać by je w końcu usłyszeć :) Oczywiście opis i fotki z prac dorzucę na elce (Dla potomnych :P ).

• #26 11 Mar 2014 21:54
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

D800 można ostro ciąć od 1.4kHz.

Napisz do gościa i wyślij mu na flaszkę to Ci pewnie pomierzy kolumny :

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

kolumny-sprzedam-CID751-ID5gi47.html#a86bbf1d7d

• #27 11 Mar 2014 23:40
    aniops
    Poziom 10  

OK 1,4kHz, ale robić jakieś wspólne pasmo np bas do 2kHz, czy raczej nie? (wtedy na tej częstotliwości 600Hz pomiędzy granicami cięcia grały by razem oba przetworniki. Jak myślisz, czy to dobry czy raczej zły pomysł? Być może mam zły tok myślenia, ale gdy pasma będą na siebie zachodzić mogło by to lepiej brzmieć?)

• Pomocny post
    #28 12 Mar 2014 10:39
    398216
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #29 15 Mar 2014 15:59
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

aniops napisał:
    OK 1,4kHz, ale robić jakieś wspólne pasmo np bas do 2kHz, czy raczej nie? (wtedy na tej częstotliwości 600Hz pomiędzy granicami cięcia grały by razem oba przetworniki. Jak myślisz, czy to dobry czy raczej zły pomysł? Być może mam zły tok myślenia, ale gdy pasma będą na siebie zachodzić mogło by to lepiej brzmieć?)

To zły tok myślenia, częstotliwości podziału się często jeszcze "rozsuwa"- nie da się na oko powiedzieć, o ile. Na podstawie samych obliczeń nie zrobisz dobrej zwrotnicy. Głośniki trzeba pomierzyć w gotowych już obudowach (przebieg impedancji, charakterystyka częstotliwościowa).

Co do litrażu i strojenia w wypadku nadstawek- nie jest to krytyczne. Jeśli kolumny mają grać wspierane subwooferem, to stosuje się możliwie małą obudowę i wysokie strojenie BR- na tyle dużą aby pomieścić głośniki/ akcesoria. Nadstawki i tak grają "cięte u dołu", dlatego nie jest tutaj to tak bardzo ważne jak w subwooferach.

Z tymi obudowami do subwoofera fakt- źle zacząłeś. Projekt musi być "kompleksowy", tzn. wybiera się odpowiedni głośnik i do niego dobiera obudowę. Nigdy odwrotnie. Chociaż jeśli Twoja obudowa jest zrobiona zgodnie ze schematem ze strony B&C, to jest to dość uniwersalna konstrukcja, w której mniej lub bardziej poprawnie zagra wiele współczesnych głośników 15" "subwooferowego" przeznaczenia.

Przy obecnych cenach kolumn- mocno zastanowiłbym się nad sensownością robienia paczek samemu. Zobacz cenę chociażby gotowych PA-600, a później policz z grubsza koszty głośników, elementów zwrotnic, płyt wiórowych lub sklejki, "okuć" i innych drobnych rzeczy, które też wbrew pozorom kosztują (kleje, szpachle, lakiery itp). Okazuje się, że zaoszczędzisz niewiele- może ze 100 zł, ale nie licząc ogromu czasu, który spędzisz nad zaprojektowaniem i wykonaniem kolumn. Pewnie w dodatku i tak nie zrobisz "lepiej od fabryki".

Dlatego osobiście, po wielu przejściach z własnymi konstrukcjami, dochodzę do wniosku, że przestaje się opłacać robić własne kolumny. Lepiej kupić gotowca- a najlepiej i "najtaniej" znaleźć jakieś używki w dobrym stanie o interesujących parametrach.

No może jeszcze same subwoofery się opłaca- najprostszy BR (sprawdzony projekt)- nie ma tu problemu ze zwrotnicą pasywną, i kopiując sprawdzoną paczkę pod dany głośnik jest w zasadzie pewność, że zagra poprawnie.

• #30 21 Gru 2014 23:14
    aniops
    Poziom 10  

Dziękuję za wszustkie rady, docelowo zakupiłem używane STX Pa-1000. Myślę, że na razie wystarczą, czekam na okazję do podłączenia na jakiejś sali i potestowanie ;) Temat zamykam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME