Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica trójdrożna do głośników STX

krilans 05 Mar 2014 09:41 1311 8
  • #1 05 Mar 2014 09:41
    krilans
    Poziom 10  

Witam,

Chciałbym prosić Was jako ekspertów o rady, części bądź konkretne informację.

Na samym początku chciałbym uprzedzić, że jestem laikiem w tych tematach, dlatego proszę o wyrozumiałość. Wiem też, że na forum jest bardzo dużo różnych informacji, które na pewno odpowiedziały by mi na część moich pytań, ale chciałbym złożyć wszystko w jednym miejscu i dowiedzieć się samych konkretnych informacji pod mój problem.

Jakiś czas temu dostałem od znajomego zestaw głośników: (x2)
    Niskotonowy: GDN-27-150-8-SS
    Średniotonowy: GDM-14-100-8-SS
    Wysokotonowy: GDWT-8-150-8-PJ

1.Czy ktoś z Was mógłby powiedzieć mi jaką najlepiej stworzyć obudowę dla takiej kolumny (zestawu głośników). Chodzi mi o wymiary, pojemność, grubość ścian, materiał.

a drugie pytanie to:
    2. Jaką najlepiej wykorzystać zwrotnicę dla takich głośników? Czy istnieją gotowe zwrotnice które można by było tutaj wykorzystać? jeśli tak to prosił bym o podanie nazwy/producenta czy innych info.

Kolumny wykorzystywane były by w domu, na potrzeby kina domowego, bądź małej domówki. W pokoju od 12 do 25 m2.
    Zasilane były by amplitunerem o mocy 100W na kanał.

Czy jeszcze jeszcze jakieś info potrzebne, aby odpowiedzieć na te pytania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Mam nadzieję, że jako eksperci pomożecie mi z tym problemem.

Pozdrawiam
    Michał

• #2 07 Mar 2014 11:36
    krilans
    Poziom 10  

ponawiam pytanie.
    Czy ktoś mógłby mi doradzić w sprawie zwrotnic?

Pozdrawiam
    Michał

• #3 07 Mar 2014 12:20
    Pawel S.
    Poziom 39  

krilans napisał:
    1.Czy ktoś z Was mógłby powiedzieć mi jaką najlepiej stworzyć obudowę dla takiej kolumny (zestawu głośników). Chodzi mi o wymiary, pojemność, grubość ścian, materiał.
    Około 45 litrów dla GDNa, bass-reflex o średnicy 7-9cm strojony na ok 35-38Hz.
    GDM w osobnej komorze ok 2-10 litrów.
    Wymiary sobie sam dobierz. Ścianka może być standardowe 18mm + wzmocnienia w środku.

krilans napisał:
    a drugie pytanie to:
    2. Jaką najlepiej wykorzystać zwrotnicę dla takich głośników? Czy istnieją gotowe zwrotnice które można by było tutaj wykorzystać? jeśli tak to prosił bym o podanie nazwy/producenta czy innych info.
    Tu pojawia się największy problem. Nie będę się rozpisywał, ale użycie gotowych zwrotnic ze sklepu to nie najlepsze rozwiązanie.
    "Liczenie" w kalkulatorze to tez nie najlepsze rozwiązanie.
    Zwrotnica to najważniejszy element zestawu który kształtuje nam dźwięk całej kolumny. Dlatego należy starannie zaprojektować zwrotnice do każdego zestawu głośników. A to niestety kosztuje.

• #4 07 Mar 2014 12:28
    krilans
    Poziom 10  

Rozumiem,
    a jaki byłby koszt 2 zwrotnic do takiego zestawu?
    Jakie miałby parametry, i dlaczego takie a nie inne? (chciałbym to zrozumieć od czego to zależy)

• #6 07 Mar 2014 16:05
    krilans
    Poziom 10  

Rozumiem, że cena zależny od użytych elementów. Im bardziej dokładniejsze elementy elektroniczne, tym cena większa. Ale chciałbym się dowiedzieć właśnie jakie optymalne parametry R, C i L są dla poszczególnego wyżej wymienionego głośnika.

czy za około 100-150 zł (na kolumnę) dało by rade złożyć coś sensownego?

• #7 07 Mar 2014 21:49
    Pawel S.
    Poziom 39  

krilans napisał:
    Ale chciałbym się dowiedzieć właśnie jakie optymalne parametry R, C i L są dla poszczególnego wyżej wymienionego głośnika.

czy za około 100-150 zł (na kolumnę) dało by rade złożyć coś sensownego?
    Tutaj najwięcej kosztuje potrzebna wiedza i sprzęt pomiarowy.
    Elementy można użyć tańsze lub droższe.

• #8 10 Mar 2014 12:21
    krilans
    Poziom 10  

A mam takie pytanie które mnie dręczy od jakiegoś czasu.
    Wiem że zwrotnica to zestaw filtrów które wycinają odpowiednie pasma dźwięku (częstotliwość)
    Ale czy zwrotnice do kolumn dopasowuje się do mocy głośnika i mocy wzmacniacza? czy to nie ma znaczenia?

Czy za około 100-150 zł (na kolumnę) dało by rade złożyć coś sensownego?

• #9 10 Mar 2014 12:47
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME