Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
Autor
Wiadomość
dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: starogard gd.

Post#91 Post autora tematu 01 Cze 2005 15:06   

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem

wasia właśnie przewijam taki silnik a magnesy które zamówiłem powinny być jutro to ich wkleje , ale dlaczego masz tyle magnesów i dlaczego takie małe nie lepiej dać jeden ale cały ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Cze 2005 15:06   

Powrót do góry

wasia
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Rzeszów

Post#92 01 Cze 2005 16:21   

Można faktycznie dać jeden większy magnes na jeden biegun . Ja dałem kilka małych ze względu na łatwiejsze dopasowanie do walcowatej powierzchni , poza tym był to eksperyment, więc asekurowałem się z kosztami dając troche mniejsze magnesy. Na dzień dzisiejszy eksperyment uważam za udany - łatwy start i moc w przyzwoitym przedziale. Stojan wymaga przewiniecia w celu polepszenia osiągów ale na razie i tak sprawuje sie dobrze.
Powrót do góry

morzedzungli
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Sulęcin

Post#93 01 Cze 2005 17:20   

Wasia! dobra robota! Możesz mi powiedzieć ile można wydusić z tego silnika od pralki? i przy jakich obrotach. Sam czekam na przesyłke z magnesami i zastanawiam się czym to przykleić, jeśli to nie jest tajemnica mozesz powiedzieć czym to kleiłeś?
Powrót do góry

*pirat*
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bydgoszcz

Post#94 01 Cze 2005 17:27   

Witam. Dla tych panów co budują mini elektrownie do zasilania akumulatorów na 24V mam na sprzedaż APC (bez akumulatorów)który pozwoli zamienić te 24V na 230V/950W http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1538558#1538558
Powrót do góry

wojtekj23
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: lubelskie

Post#95 01 Cze 2005 18:03   

Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem

Wasia, rezystancja jednej fazy tego silnika to 25,6 oma. Silnik ma możliwość pracy gwiazda/trójkąt. Co do ilości żłobków to postaram się podać w najbliższym czasie. Grubość drutu nie jest zbyt duża - ,,na oko,, nie więcej niż 1,5 mm.
Powrót do góry

Mieczysław
Poziom 17
Poziom 17

Post#96 02 Cze 2005 09:10   

wojtekj23 napisał:
wasia, a co myślisz o przerobieniu silnika 3-fazowego klatkowego tym sposobem. Posiadam akurat taki i do tego wolnoobrotowy - tylko 340 obr/min. Jego waga jest znaczna -około 25 kg ale moc znamionowa niestety niewielka, tylko 0,25 kW. Czy dałoby się z tego zrobić coś sensownego i jakim kosztem? Pozdrawiam

Witam.
Sądzę,że nastąpiła jakaś pomyłka w podaniu średnicy drutu jakim jest uzwojony silnik.
Średnica,,na oko'' 1,50 mm odpowiadałaby w/g mnie mocy znacznie wyższej, tj. ok 4 - 5 kW.
Powrót do góry

wasia
Poziom 15
Poziom 15

Post#97 02 Cze 2005 12:30   

Wojtekj23 , Mieczysław ma racje. Na moje oko średnica drutu nie powinna przekraczać 0,9 mm , ale to już nie jest tak bardzo istotne bo znamy rezystancje. Moja sugestia brzmi : połącz uzwojenia w trójkąt , wyprowadzenia podłącz do trzyfazowego mostka prostowniczego. Wyjście mostka podłącz do grzałki o mocy nie większej niż 0,8kW. Jeżeli stwierdzisz , że przy dosyć wysokich obrotach - w okolicach 300 obr/min napięcie na grzałce nie osiąga 70V ± 10V, to przełącz uzwojenia na gwiazde i wtedy obserwuj napięcie na grzałce. Magnesy na wirnik daj troche większe niż te , które ja zastosowałem tak aby wypełniały przynajmniej 80% powierzchni wirnika i troche grubsze ( moje mają zaledwie 4mm ).

Dodano po 36 [minuty]:

morzedzungli napisał:
Wasia! dobra robota! Możesz mi powiedzieć ile można wydusić z tego silnika od pralki? i przy jakich obrotach. Sam czekam na przesyłke z magnesami i zastanawiam się czym to przykleić, jeśli to nie jest tajemnica mozesz powiedzieć czym to kleiłeś?

Osiągi tej prądnicy na razie są słabe z powodu dużej rezystancji uzwojeń - prawie 70 Ohm na faze . Rozkrecając ją bez obciążenia do koło 1000 obr/min miernik wychylił sie nieznacznie poniżej 400V. Charakterystyka takiej prądnicy jest w przybliżeniu liniowa , więc przy 100 obr mamy na wyjściu około 40 V. W chwili obecnej można z niej ciągnąć prąd do 1A . Po przewinięciu liczę na około 300 Wat. Magnesy przykleiłem " Epoxy Dragon Transparent " ( nie wiem czy wolno na tym forum podawać takie dane ) ale widziałem już prawdopodobnie lepszy, przeznaczony do metalu tej samej firmy.

Pozdrawiam
Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Post#98 Post autora tematu 03 Cze 2005 20:36   

witam właśnie dziś wkleiłem magnesy na wirnik jutro przewine nowe uzwojenie jak zrobie prześle zdjęcie
Powrót do góry

AAnnddrrzzeejj
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Gliwice

Post#99 04 Cze 2005 13:18   

Witam.
Alternator autobusowy będzie się nadawał.Alternator jest prądnicą prądu zmiennego trójfazowego z zamontowanymi diodami w środku.Potrzebny
transformator trójfazowy lub trzy jednofazowe.Jeśli uzyskana moc miałaby służyć tylko do ogrzewania regulator chyba byłby niepotrzebny.
Zapomniałem wcześniej napisać że diody trzeba wymontować.Zyczę powodzenia. Andrzej.
Powrót do góry

morzedzungli
Poziom 14
Poziom 14

Post#100 04 Cze 2005 23:14   

Witam wszystkich!
Orientujecie się ile można wyprodukować wodoru z 1KWh ? chciałbym żeby moja elektrownia wiatrowa produkowała wodór wiem, że układ będzie mial małą sprawność i będzie to niebespieczne. I jeszzcze jedno pytanko. Jak powinno wyglądać urządzenie do elektrolizy wody i z jakich materiałów musi być zrobione oraz jakie wartości prądu będą optymalne do tego procesu.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam konstruktorów MEW.
Powrót do góry

wasia
Poziom 15
Poziom 15

Post#101 07 Cze 2005 16:31   

wasia napisał:
Co do silnika od automatu mozna go podobnie przerobić przetaczająć wirnik i umieszczając na nim magnesy . Oryginalny stojan warto przewinąć ponieważ z reguły nie jest on dopasowany do naszego odbiornika i bezpowrotnie wytraca nam dużą część mocy. Przerabiając taki silnik przewinąłem go na dwie fazy i 9 par biegunów na wirniku. Daje on około 36 V przy 400 obr/min i około 4A na faze.

Podsyłam zainteresowanym zdjecie prądnicy wykonanej na bazie silnika z automatu.
Pozdrawiam

Załączniki:
Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kluczbork

Post#102 08 Cze 2005 17:48   

Witam.
Znalazłem ciekawy link jak przerobić prądnicę samochodową na wiatrakową która wzbudza się już przy 200 obr/min.
http://www.eko-moc.webpark.pl/wiatr_amat/pradnica.html
pozdrawiam.pol032
Powrót do góry

morzedzungli
Poziom 14
Poziom 14

Post#103 08 Cze 2005 22:44   

Witam!
Zdjęcia prądnicy z silnika od pralkihttp://www.elektrownie.tanio.net/silnik_pralka.html tylko coś mała moc tej prądnicy, powiedzcie mi dlazcego magnesy muszą być pod kątem 24°
Pozdrawiam.
Powrót do góry

GK
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Tarnów

Post#104 09 Cze 2005 18:45   

Witam!
Z tym silnikiem od automatu dałbym sobie spokój zbyt mała moc, poza tym konstrukcja nie sprawdzona w praktyce. Swoją drogą kluczem do elektrowni wiatrowych jest wiatr, a ten wieje wystarczająco mocno tylko w nielicznych zakątkach Polski.
Pozdrawiam K.G.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2005 18:45   

Powrót do góry

wasia
Poziom 15
Poziom 15

Post#105 10 Cze 2005 12:51   

morzedzungli napisał:
Witam!
Zdjęcia prądnicy z silnika od pralkihttp://www.elektrownie.tanio.net/silnik_pralka.html tylko coś mała moc tej prądnicy, powiedzcie mi dlazcego magnesy muszą być pod kątem 24°
Pozdrawiam.

Nie znam założeń konstrukcyjnych autora ale przypuszczam , że kąt 24° jest po to , by magnes obejmował dwa zęby stojana ( tyle samo ile obejmuje cewka ).
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Cze 2005 12:51   

Powrót do góry

gustek
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Kraków

Post#106 11 Cze 2005 16:41   

Witajcie!
Przeglądałem stare książki i natrafiłem na akumulatory własnej konstrukcji. Moge to opublikować jeżeli będą chętni.
Powrót do góry

chester8
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: rybnik

Post#107 12 Cze 2005 12:10   

Powiem tyle polskie warunki może sa trudne ale jeśli sie chce ma czas i pomysł to można naprawde wiele . ja robie wiatrak juz przez okolo 5 lat i powiem że nie było to łatwe, zaczynałęm od małych do których jako prądnice stosowałem silniki z przekładniami z wkrętarek i powiem ze efekt był niezły, na których sie uczyłem a dopiero po kilku latach nabrałem doswiadczenia i teraz dopiero moge cokolwiek zaczać konstruowac bo nie jest to łatwa sprawa. często widze zdania dotyczące bydowy wiatraka ale odbieram to tak jakby ci ludzie mieki ten cały projekt juz w głowie z 100% powodzeniem działania. to jest śmieszne bo wiem co to znaczy coś takiego wykonać. Jesli chcecie budować wiatrak to nie skupiajcie się na prądnicy tylko wpierw należy wykonać śmigła a potem dokonać prób związanych z ich parametrami. bo co nam po prądnicy 10kW jeśli śmigła nie dają rady tego napędzić jak będziemy mieli śmigła , jakieś pojęcie o ich obrotach to wtedy dopiero zabieramy sie za dopasowanie prądnncy i przekładni , której nie polecam ale czasem nie ma wyjścia.
Powrót do góry

gustek
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Kraków

Post#108 12 Cze 2005 16:02   

Hej
Projekt bateri podam w tym tygodniu teraz nie mogę.
darmowa-energia.eko.org.pl jest podany projekt domowego kolektora.
Można by zrobić tak że energia z wiatraka dogrzewała by wodę.
Jeśli chodzi o energie z wiatraków można postawić pare wiatraków na dachu i po problemie. Czytając te forum zapoczątkował we mnie pomysł budowy elektrowni wiatrowej. Tylko nie wiem w końcu z czego w końcu zbudować tą prądnice. Jakie wymiary wiatraka mowinny obowiązywać aby w jak najlepszy sposób wykorzystać to? Proszę o pomoc!
Pozdrowienia PATRYK!!! :)
Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Post#109 Post autora tematu 12 Cze 2005 17:18   

witam ja zrobiłem taką turbine chodzi ładnie ale nie wiem ile może dać prądu dowiem się jak zainstaluje prądnice która czaka na przekładnie z którą są małe kłopoty prądnicę robiłem z silnika od pralki automatu ale to nie za dobry pomysł teraz buduje prądnice z silnika klatkowego i kondesotorami powino być lepiej

Załączniki:
Powrót do góry

marek_Łódź
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Łódź

Post#110 12 Cze 2005 21:54   

dzik6 napisał:
witam ja zrobiłem taką turbine chodzi ładnie ale nie wiem ile może dać prądu dowiem się jak zainstaluje prądnice która czaka na przekładnie z którą są małe kłopoty prądnicę robiłem z silnika od pralki automatu ale to nie za dobry pomysł teraz buduje prądnice z silnika klatkowego i kondesotorami powino być lepiej

Jak będziesz miał te dane, to jeśli możesz podaj orientacyjnie ile wyciągasz przy jakim wietrze i jakie są rozmiary tej turbiny. To pozwoli się zorientować zainteresowanym na co mogą liczyć.

Powodzenia
Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Post#111 Post autora tematu 12 Cze 2005 22:17   

witam wszystkie dane wymiary itp podam jak tylko będę miał więcej informacji dodam tylko że ta turbina chodzi ponad miesiąc i przy małym wietrze kreci ale ile da radę wycągnąć tego jeszcze nie wiem docelowo ta turbina będzie na dachu około 8 m przy dużych wiatrach a takie już miałem kilka razy obroty w granicach 60 do 70 na minute i więcej nie kręci prawdopodobnie w cigu tygodnia założe prądnice to napiszę więcej
Powrót do góry

morzedzungli
Poziom 14
Poziom 14

Post#112 14 Cze 2005 16:45   

Witam!
Moja przyszła prądnica, możecie mi powiedzieć jak mam uzwoić stojan? na wirniku będzie 8 magnesów a stojan ma 24 żłobki był to silnik prawdopodobnie od jakiegoś urządzenia domowego na obudowie jest wytłoczony napis firmy PREDOM. a może to uzwojenie będzie dobre? niestety nie wiem jakim drutem jest nainięte i nie mam czym pomierzyć rezystancji.
Za wszelką pomoc będę wdzięczny

Załączniki:
Powrót do góry

WIESIEKZON
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Myszków

Post#113 15 Cze 2005 09:43   

Budowa elektrowni wiatrowej pozwalającej ogrzewać dom nie jest prosta.
Powinno się zacząc od sporządzenia bilansu energetycznego budynku celem okreslenia zapotrzebowania mocy. dla budynku o powierzchni ok 100 m2 zamknie sie to na poziomie ok 8 do 20 kW w zalezności od strat energetycznych obiektu.
Dla zapewnienia takiej mocy przy sredniej predkości wiatru jest konieczny wiatrak o srednicy wirnika ok 14-16m. Wymaga to odpowiedniej konstrukcji nosnej wysokiej na ok minimum 15 m. Wiąze sie to wszystko oczywiscie z pokaźnymi nakładami finansowaymi ktorych czas amortyzacji bedzie trwał kilka a nawet kilkanascie lat.
Hobbystycznie można zbudowac wiatrak dła własnej satysfakcji o mniejszej srednicy wirnika i niewielkich nakładach finansowych z zastosowaniem jako wstepne podgrzewanie wody co znaczniej ograniczy problemy zwiazane z regulacja napiecia ewentualnie częstotliwości.
Część starszych urządzeń domowych których zasilacze oparte są na transformatorach a nie na przetwornicy żle zniesie znaczne odchyłki częstotliwości.
Najprostszym rozwiazaniem jest zastosowanie prądnicy - alternatora , może być 24 V ale bez zadnych regulatorów napiecia bo i po co.
Wzrost napiecia wyjściowego spowodowany wzrostem obrotów spowoduje zwiekszony przepływ prądu na grzałkach. Oczywiscie pozostaje tylko problem z dobraniem grzałek na 24 V albo zastosowaniem odpowiednio dużej ich liczby takich na 220 V.
Powrót do góry

wasia
Poziom 15
Poziom 15

Post#114 15 Cze 2005 11:37   

morzedzungli, widze , że ładnie wyfrezowałeś gniazda pod magnesy, dobra robota - pewne trzymanie i dobre zamkniecie pola magnetycznego po zamontowaniu w stojanie. Ale ( tu być może nie zgodzisz się ze mną ) :
1. Troche mało par biegunów umieszczasz na wirniku a to przeważnie oznacza wyższe obroty nominalne. Będziesz musiał nadrobić to wieksza ilością zwojów , co spowoduje troche większe straty i "lekko" osłabi osiągi oraz sprawność maszyny. Nie jest to jednak tragedia i da sie z tym żyć.
2. Osadzając magnesy równolegle do zębów stojana spowodujesz , że wirnik będzie bardzo ciężko ruszyć z miejsca. Magnesy powinny być pod lekkim kątem. Można jeszcze poprawić znacznie moment startowy ( obniżyć go oczywiście ) . Jeżeli będziesz tym zainteresowany to daj znać.
Co do stojana to proponuje Ci nawinąć go w identyczny sposób jak alternatory samochodowe - uzwojenie trzyfazowe, z tym że na jedną faze przypadnie Ci 4 cewki , a nie 6-jak ma to miejsce w alternatorach.
Dołączam Ci schemat nawinięcia wycinka stojana. Cewki o tym samym kolorze należą do tej samej fazy i połączone maja być ze sobą szeregowo czyli koniec pierwszej z początkiem następnej itd. Wyprowadzenia faz mają być połączone w gwiazde . Czarne prostokąty oznaczają oczywiście zęby stojana . Jeżeli będziesz potrzebował dokładniejszą " rozkładówkę " to podeśle.

Pozdrawiam

Załączniki:
Powrót do góry

morzedzungli
Poziom 14
Poziom 14

Post#115 18 Cze 2005 16:28   

Wasia dzięki za pomoc!
Poczytałem trochę na temat przewijania silników i nie jest to takie proste, z przewinięciem zwróce się do znajomego może za przysłowiową flaszke przewinie mi, a obniżeniem momentu jestem bardzo zainteresowany wiatry u nas kiepskie a każdy element ma wpływ na sprawność calego układu. Początkowo zakladałem wykorzystanie prądnicy tylko do podgrzewania wody ale teraz chciałbym mieć też możliwość łdowania akumulatorów 12v i 6v przy wyjeździe na biwak się rzyda. I tu moje pytanie czy można taki regulator kupić? czy musi być on dostosowany do mojej prądnicy. Dostałm już magnesy i zrobiłem wiatrak 1,2m średnicy 4 łopatowy jak sklece wszystko w całość to wrzuce fotki.

Pozdrawaim wszystkich!
Powrót do góry

Apollo
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Dzierżoniów

Post#116 20 Cze 2005 16:33   

Witam.

Jestem tu pierwszy raz. Przeczytałem propozycję 24 żłobki i 8 magnesów.
Stanowczo zamało i żłobków i magnesów. W tym układzie do wytworzenia potrzebnego prądu, liczba obrotów prądnicy to 2 do 3 tys.
Należy stosować jak największą liczbę żłobków, nie mniej od 36.
A najlepiej 48 lub 72. Przy liczbie żłobków 72 i dużej ilości magnesów, prądnica pracuje poprawnie już przy 180 obrotach/min.
Mozna jeszcze znalezć stare silniki o 72 żłobkach.
Szanowni koledzy: W przyrodzie jak również w innych dziedzinach, nie ma nic za darmo. Będę tu zaglądał czas od czasu.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Post#117 Post autora tematu 20 Cze 2005 21:20   

witam Apollo ty tu nie zaglądaj tylko pisz dużo potrzebne są sprawdzone pomysły a napisz jak i gdzie magneszy wklejić do takiego silnika bo mam taki 710 obrtowy i narazie zrobie prądnice na kondesatorach a w przyszłości na magnesach tylko nie wiem ile ich trzeba jakie i gdzie wklejić robiłem z silnika od pralki ale to nie wypaliło http://www.komel.katowice.pl/tekst/synchro2.shtml tu robią prądnice ale chyba nikt niewie jak taką zrobić chociasz jakiś szkic albo jakiś opis

pozdrawiam
Powrót do góry

Apollo
Poziom 14
Poziom 14

Post#118 20 Cze 2005 23:21   

dzik6 - witaj

Silnik o którym piszesz (700 obr) ile ma żłobków, 36 czy 72? Idealny by był 72 ale Twój będzie miał prawdopodobnie 36i też się nadaje.
I porównanie: 72 ż = 180 obr. 36 ż = 360 obr. Obroty przy których wytwarzany jest nominalny prąd. Mówimy tu o prądzie ponieważ to jest ważne. Napięcie jest zależne od ilości zwoi i to jest sprawa drugorzędna, którą to można manipulować - przewijając. Z prądem, czyli mocą, manipulować się nie da. Przy odpowiednim pakiecie blach (rdzenia) moc jest stała. Przy zwiększeniu obrotów, z obrotów nominalnych na wyższe, moc może wzrosnąć, ale wzrasta również temperatura, co prowadzi do spalenia uzwojeń.
Proszę o sprecyzowane pytania.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Cze 2005 23:21   

Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Post#119 Post autora tematu 21 Cze 2005 20:38   

witaj Apollo dziękuje ci za wyjasnienia
silnik 710 obrotów 36 żłobków 2,2 kw rozpędziłem ten silnik do około 800 obrotów prąd był słabiutki ale za to przy około 2000 obrotach to pokazało się 420 v to już coś kondesatory mam od pralek ale potrzebne mi jest około 360 obrotów bo mam taką przekładnie i jak taką zrobić prądnice .
mam już turbine brakuje tylko prądnicy, robiłem już z silnika od pralki ale to nie to wiec byłbym wdzięczny za wskazówki dotyczące przerobienia tego silnika na prądnice z kondesatorami albo na magnesach tak jak robią w KOMEL
w tym cały problem aby były jak najmniejsze obroty maksymalnie do 400 obrotów turbina którą zbudowałem obraca się od 0 do około 70 obrotów na minute mocy tej turbine jeszcze nie znam ale zawsze można zwiększyć wielkosć takiej turbiny
czekam na podpowiedzi
Pozdrawiam
dzik6
Powrót do góry

Apollo
Poziom 14
Poziom 14

Post#120 21 Cze 2005 22:23   

Dzik6 - Witaj.

Przy 2000 obr/min to nawet gitara będzie dawała prąd. Silniki z kondensatorem, jako prądnicę można stosować z napędem spalinowym, ewentualnie z turbiną wodną, gdzie siła napędu jest stała. Ponadto 30% mocy turbiny pobiera wzbudzenie pojemnościowe (kondensator).
Silniki niskoobrotowe mają ten plus, że mają wiele biegunów, oraz dużą średnicę wirnika, co daje nam możliwość umieszczenia większej ilości magnesów. Czym większa ilość magnesów na średnicy wirnika tym mniejszych potrzeba obrotów do wytworzenia prądu.

Należy zmierzyc szerokość wirnika i takiej długości zamówić magnesy. Uzwojenie silnika należy przewinąć tak żeby na jednej fazie było 6 pojedynczych cewek. 6x3=18. Ilość magnesów musi być większa od ilości cewek na jednej fazie, czym więcej tym lepiej. Ale ilość magnesów na średnicy ograniczona jest szerokością magnesow. Szerokość magnesu powinna być taka jaka jest szerokość rdzenia pomiędzy wewnętrznymi brzegami cewki, ale to nie musi być z dokładnością do milimetra. Po tych obliczeniach wyjdą Ci wymiary magnesów, oraz ilość. Przy tej mocy silnika grubość magnesów musi być co najmniej 15 mm.

Frezować wirnik na głębokość grubości magnesów, po wklejeniu boki magnesów będą wystawały, ten nadmiar należy zeszlifować na szlifierce kłowej do średnicy wirnika.

Można jeszce obniżyć obroty, ale wówczas musiałoby być 12 cewek na fazę. w tym wypadku trzeba nawijać uzwojenie warstwowe, czyli w jednym żłobku dwie warstwy.

Już teraz rozumiesz, że posiadając silnik z 72 żłobkami można zrobić prądnicę "tysiąclecia" ?

Jak coś to pytaj, bo na końcu języka cała ameryka.
Ja z kolei poszukuję wykonawcy porządnych, aerodynamicznych łopat, jak ktoś coś wie to proszę o wiadomość.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Elektrownia Wiatrowa budowa domowym sposobem cz.1 (Archiwum)
Strona 4 z 427 Idź do strony Poprzedni  12345 ... 425426427  Następny

Skok: