Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beyma 15P1000Fe optymalna obudowa BR

-DeX- 09 Mar 2014 13:33 2514 14
  • #1 09 Mar 2014 13:33
    -DeX-
    Poziom 10  

Witam.
    Posiadam wyżej wymienione głośniki które włożyłem do obudów br o pojemności 115l(netto) strojonych na 40Hz (takie aktualnie miałem) jednak przy większym natężeniu lub po podkręceniu na mikserze basu głośniki zaczynają pierdzieć. Wzmacniacz jakiego do nich używam to fidek fpa10a.

Obawiam się że ta obudowa jest dla nich za duża i stąd to pierdzenie. Czy może ktoś podpowiedzieć jaka była by optymalna obudowa dla tego głośnika? Interesuje mnie BR. WinISD proponuje 64 litry i strojenie 49Hz jednak nie do końca mam zaufanie do symulatorów..

Parametry głośnika:
    http://www.elmuz.com.pl/sklep/download/BEYMA-15P1000Fe.pdf

• #2 10 Mar 2014 20:31
    dominator8
    Poziom 20  

Witam. Jakie są Twoje założenia konstrukcyjne i efekt jaki chcesz uzyskać?? Głośnik, który posiadasz jest bardzo dobrą konstrukcją stąd ciężko mi uwierzyć, że problem jest po jego stronie - tym bardziej, że obudowa w jakiej go zaaplikowałeś jest poprawna. Strojenie jest za wysokie - 45-50Hz przy takim litrażu jest wartością optymalną.

W kwestii wzmacniacza jaki posiadasz.
    Moc końcówki w stosunku do głośników jest zdecydowanie za niska, 2x 450/8ohm to zdecydowanie zbyt mało. Głośnik posiada moc 1000W AES, w wyniku czego realna moc wzmacniacza powinna wynosić 2000W Program. Zniekształcenia, które słyszysz to najpewniej Clipping, który przy pewnym, zbyt wysokim chwilowym poziomie prądu odcina zasilanie.

• #3 10 Mar 2014 21:56
    -DeX-
    Poziom 10  

Głośniki mam w wersji 4 ohm, a wzmacniacz katalogowo na 4 ohm oddaje 720W.

Jesteś pewien że ten fidek odcina sobie zasilanie? Ja tam za bardzo takiej opcji nie widzę...

Co do założeń. Mam 2 nadstawki z 2x stx gdn 30-400se i d800. Te Beymy miałyby być uzupełnieniem dołu dla nich.

• #4 10 Mar 2014 22:13
    dominator8
    Poziom 20  

Podana karta katalogowa odnosi się do głośnika 8ohm stąd moje stwierdzenie. Zresztą nawet gdyby te głośniki były w wersji 2ohm to ten wzmacniacz byłby dla nich niewystarczający.

-DeX- napisał:
    Jesteś pewien że ten fidek odcina sobie zasilanie?

Każda końcówka PRO posiada zabezpieczenie nadprądowe, chroniące stopień końcowy.

• #5 13 Mar 2014 23:34
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Zależy jakie masz zabezpieczenie w końcówce - DAPy i T.AMPY "strzelają" jak się clipują np.

Może nie kombinuj tylko zapodaj uniwersalne 90L@40Hz

• #6 15 Mar 2014 14:34
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Za duża obudowa, za niskie strojenie (poniżej fr głośnika). Spróbuj około 90 litrów, 45-50 Hz, Poza tym filtr subsoniczny na 35-40 Hz. Wrzuć fotki całej tej obudowy, jakiej powierzchni masz kanały BR?

• #7 16 Mar 2014 12:00
    -DeX-
    Poziom 10  

Kanały br są dwa, każdy 19x8,5cm

Beyma 15P1000Fe optymalna obudowa BR Beyma 15P1000Fe optymalna obudowa BR

• #8 16 Mar 2014 17:45
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

No to powierzchnia ok. Obudowa nie najgorzej wykonana, szkoda by rozwalać. Spróbuj wypełnić ją np. styropianem albo butelkami z wodą (ok. 20 litrów)- "automatycznie" podniesie się też strojenie. Potestuj jak gra.

Używasz zewnętrznego crossovera? Masz w tym fideku włączony subsonik? (można wybrać 30 lub 50 Hz). Subsoniczny nie działa przy włączonym crossoverze wbudowanym we wzmacniacz.

• #9 17 Mar 2014 22:40
    -DeX-
    Poziom 10  

Crosover w wzmacniaczu mam wyłączony bo mam zewnętrzny. Subsonic włączony ustawiony na 30Hz próbowałem na 50Hz i efekt ten sam.

• #10 18 Mar 2014 01:45
    Granat :)
    Poziom 34  

Obudowa nie jest optymalna, ale nie powinna powodować tzw. pierdzenia.
    Czytając co kolega opisał na 90% mogę powiedzieć że:

dominator8 napisał:
    Zniekształcenia, które słyszysz to najpewniej Clipping, który przy pewnym, zbyt wysokim chwilowym poziomie prądu odcina zasilanie.

Charakterystyczne 'pierdzenie' pojawia się gdy w dźwięku jest duża ilość harmonicznych, a te powstają wskutek m.in. przesterowania wzmacniacza.
    Efekt przekroczenia X-max jest trochę inny i trudno go opisać słownie.
    Może jeszcze wystąpić uderzanie karkasu cewki o nabiegunnik. Jednak wtedy dźwięk opisywany byłby jako strzały z głośnika. Niektóre tanie wzmacniacze impulsowe potrafią strzelać przy ich przesterowaniu.
    Proponuję sprawdzić czy nie świeci się clip na wzmacniaczu.

• #11 19 Mar 2014 13:24
    -DeX-
    Poziom 10  

Ooo właśnie chodzi mi o takie strzały, nie umiałem tego tak opisać. Dzieje się to jeszcze zanim końcówka zaczyna clipować.

• #12 19 Mar 2014 14:19
    398216
    Usunięty  
  • #13 12 Maj 2014 21:17
    Audioman2012
    Poziom 8  

,,brak cięcia częstotliwości poniżej rezonansu głośnika.
    Głośnik dobry, co nie znaczy, że może pracować open-air - a dla częstotliwości poniżej strojenia BR taka obudowa zachowuje się jak otwarta,,

Hy kolega miał 4szt tych głośników wsadzonych w paki BR strojone na 35Hz i nie rzucało mu membranami tak jak by obudowa była otwarta ....

Tu link do filmiku https://www.youtube.com/watch?v=K49xWzw5kIQ Proszę zobaczyć co te 4 szt wyprawiały :)

A teraz do rzeczy :) Kupiłem tez te głośniki i chciał bym się dowiedzieć może ktoś wie jaka była by rekomendowana częstotliwość strojenia paczek do nich bo nic nie mogę znaleźć . Miały by służyć jako doły w pasmie do 120Hz :) 4 szt napędzane T amp Proline 3000. Może ktoś ma gotowe obudowy pod te głośniki :) ?

• #14 12 Maj 2014 21:32
    398216
    Usunięty  
  • #15 12 Maj 2014 21:50
    Audioman2012
    Poziom 8  

Nie twierdze ze wiem lepiej :) jutro pokombinuje se swoimi paczkami i zobaczymy co z tego wyjdzie :) póki co tak na szybciaka zmniejszyłem wylot BR książkami w jednej obudowie i dało to bardzo pozytywny efekt :) https://www.youtube.com/watch?v=BaguP-HIenY

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme