Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik do linii transmisyjnej?

tomeks1992 15 Mar 2014 20:18 2982 17
  • #1 15 Mar 2014 20:18
    tomeks1992
    Poziom 20  

Panie i Panowie, naszła mnie ochota na budowę tak zwanej linii transmisyjnej.
    Od rana przeglądam internet, zbieram materiały na ten temat, ale nadal mam dylemat jaki głośnik wybrać.

Wiem, że potrzebuje głośnik o średnicy 16cm lub 18cm z qts w przedziale 0.50-0,75, oraz dość niskim fs (zauważyłem, że konstruktorzy stosują głośniki o fs w przedziale 40Hz-20Hz).

Jako, że od jakiegoś czasu nie jestem w temacie z różnych powodów, postanowiłem zapytać na forum.
    Na głośnik mogę przeznaczyć maksymalnie 500zł.
    Bardzo ważne aby był dostępny w Wielkiej Brytanii.

• #3 16 Mar 2014 11:36
    marian133
    Poziom 36  

tomeks1992 napisał:
    Wiem, że potrzebuje głośnik o średnicy 16cm lub 18cm

A z czego to wynika?
    Co to ma być za konstrukcja że albo 16cm albo 18cm?

tomeks1992 napisał:
    zauważyłem, że konstruktorzy stosują głośniki o fs w przedziale 40Hz-20Hz

Bo inne, te z wyższym Fs się nie nadają, a te z niższym są drogie.

tomeks1992 napisał:
    Jako, że od jakiegoś czasu nie jestem w temacie z różnych powodów, postanowiłem zapytać na forum.

A czy to nie jest kolejny Twój temat o linii? chyba ze mylę osoby...

Zapraszam na DIYaudio.pl tam temat o linii jest bardzo rozwinięty: http://diyaudio.pl/showthread.php/13949-Linia...a-wady-zalety-ciekawostki?p=398983#post398983

Dodano po 4 [minuty]:

nitros66 napisał:
    Kolega marian złożył m.in Ushery 8935a w TL

Ta linia choć gra dobrze nie ma zrobionych pomiarów, więc raczej nie będę jej proponował do powielania.

Za to tutaj jest z pomiarami: http://diyaudio.pl/showthread.php/21631-Usher-9950-Usher-8935A-TL-by-Hermes

• #4 16 Mar 2014 12:39
    Zamerstary
    Poziom 26  

Witam, podepnę się pod temat ponieważ również jestem zainteresowany TL w kolumnach, przeczytałem kilka wątków na elektrodzie o tym ale to i tak za mało, w internecie i na innych forach również znalazłem jakieś informacje jednak to ciągle mało, dlatego pytam czy są jakieś książki poświęcone linii transmisyjnej w budowie kolumn? Byłbym wdzięczny za jakiś namiar na takową lekturę, Pozdrawiam.

• #5 16 Mar 2014 14:29
    tomeks1992
    Poziom 20  

Cytat:
    A z czego to wynika?
    Co to ma być za konstrukcja że albo 16cm albo 18cm?

Co do rozmiaru głośnika to już moje założenie, chce aby obudowa była możliwie jak najmniejsza.

Cytat:
    A czy to nie jest kolejny Twój temat o linii? chyba ze mylę osoby...

To nie jest mój temat.

Dzięki za podane linki, zaraz zabieram się do czytanie i wyciągnięcia wniosków :)

• #6 16 Mar 2014 15:17
    marian133
    Poziom 36  

tomeks1992 napisał:
    Co do rozmiaru głośnika to już moje założenie, chce aby obudowa była możliwie jak najmniejsza.

To komplikuje sprawę, linia transmisyjna aby grała fajnie musi być duża.
    Mało jest projektów podstawkowych TL... a jeśli już są, nie oznacza to w cale że grają tak samo jak duże konstrukcje TL.

Mała buda to kompromis, uzyskujemy barwę dźwięku TL ale osiągów basu już nie.

Pogromca mitów zrobił małą TL-kę i pisze że jest świetna na basie, potwierdzając to pomiarami: http://diyaudio.pl/showthread.php/19175-Monit...tudyjne-bliskiego-pola-Tonsil-PSM-TL15/page22 Jednak puki sam nie usłyszę nie uwierzę.

Słyszałem monitory PMC na audioshow i basu z tego nie było.

• #7 16 Mar 2014 16:22
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Ja również zainteresowałem się linią transmisyjną, poczyniłem nawet symulacje i wstępny projekt małych podłogówek, ale wszystko jeszcze na sucho, bez pomiarów, bo czekam aż będę miał czas poskładać do końca przedwzmacniacz do wkładki.
    U siebie zastosowałem Vifę P17WG-07-08 (wersja oem bez parametrów). Zmierzyłem FS (50Hz) oraz resztę parametrów i zacząłem symulacje z offsetem w programie hornresp. Tunel na wlocie ma około 2 x SD a na wylocie 0,8 SD i długość około 1,7 metra co daje strojenie w okolicy FS głośnika.
    Gra to fajnie i o dziwo z tym wytłumieniem co jest na zdjęciu gra niżej niż te 50Hz, na ucho gdzieś od 40 Hz ale wydaje mi się że to wina wytłumienia. Nawet kolega niedawno pytał odsłuchując gdzie schowałem subwoofer i zdziwił się jak mu powiedziałem że nie ma żadnego subwoofera.
    Jest jedno ale...
    Nie wiem czy taki test jest wiarygodny ale jeśli wygeneruję programowo przedział od 20Hz-20kHz to na niższych zakresach (gdzieś do 200Hz) słychać dziury w paśmie (tak jakby odwrotne szpilki), ale nie jestem w stanie stwierdzić czy jest to wina źle zaprojektowanej obudowy czy rezonansów pomieszczenia, a dodam że prototyp stoi około metr od rogu pomieszczenia przy oknie. Jak już zorganizuję sobie przedwzmacniacz to postaram się to pomierzyć na wolnym powietrzu.

Tak to mniej więcej wygląda:

Jaki głośnik do linii transmisyjnej?

• #8 16 Mar 2014 20:36
    tomeks1992
    Poziom 20  

marian133 może źle się wyraziłem, wiem że linia transmisyjna z natury jest wielka i liczę się z tym, ale też nie chcę stosować większych przetworników, aby nie zagracać sobie pokoju, a zaznaczam że to nie zbyt duże pomieszczenie bo ma zaledwie 3m szerokości 4m długości 2,50m wysokości co może powodować problemy z odsłuchem niskich częstotliwości.

Jak dobrze rozumiem, zgodnie ze sztuką stosujemy tunel o powierzchni SD głośnika?

• #9 16 Mar 2014 20:43
    mmaker
    Poziom 18  

To zależy co się chce uzyskać. Przeważnie tunel się zwęża ku wylotowi po to by zniwelować rezonanse.

• #10 16 Mar 2014 20:54
    tomeks1992
    Poziom 20  

Od jakiegoś czasu poszukuje brzmienia niskich częstotliwości tak jak w kinie, niestety największe ograniczenie to wielkość pomieszczenia, mam nadzieje, że częściowe jego wygłuszenie pomoże, co pozwoli się zbliżyć do wyznaczonego celu.

Jak na chwilę obecną zaproponowaliście mi tylko Ushery 8935a, a to tylko polowa mojego budżetu, więc czekam na dalsze sugestie...

• #11 16 Mar 2014 20:59
    mmaker
    Poziom 18  

tomeks1992 napisał:

qts w przedziale 0.50-0,75, oraz dość niskim fs

Dokładnie tak jak napisałeś, przydało by się żeby głośnik miał duży skok objętościowy i w sumie większość głośników z parametrami jak powyżej się nada.

• #12 16 Mar 2014 21:05
    marian133
    Poziom 36  

tomeks1992 napisał:
    Od jakiegoś czasu poszukuje brzmienia niskich częstotliwości tak jak w kinie

To może od razu pomyśl o subie TL?
    Zwykłe kolumny, czy to w BR czy w TL nie dadzą Tobie tego czego oczekujesz.

tomeks1992 napisał:
    niestety największe ograniczenie to wielkość pomieszczenia, mam nadzieje, że częściowe jego wygłuszenie pomoże, co pozwoli się zbliżyć do wyznaczonego celu.

Również mam taki pokój, wystarczy dobrze go przystosować akustycznie i dać odpowiedniego suba, a zejdzie on tak nisko jak tylko zechcesz.

• #13 16 Mar 2014 21:22
    tomeks1992
    Poziom 20  

marian133 co masz na myśli?
    Cały czas myślę o TL, dlatego założyłem ten temat.

• #14 16 Mar 2014 22:17
    marian133
    Poziom 36  

Jakiej muzyki słuchasz?
    Jakie kolumny masz teraz lub miałeś w domu?

Linia ma to do siebie:

mmaker napisał:
    Jest jedno ale...
    Nie wiem czy taki test jest wiarygodny ale jeśli wygeneruję programowo przedział od 20Hz-20kHz to na niższych zakresach (gdzieś do 200Hz) słychać dziury w paśmie...

...że nie "podbija" wyższego basu, i po przejściu z BR tych częstotliwości może brakować.
    Działo się tak nawet w konstrukcjach podpartymi pomiarami.

Jeśli chcesz mieć mocny, nisko osadzony bas, to pomyśl nad subem w TL.
    Teraz mam na stanie monitorki 10L na AWX-ach i suba w TL na GDN-22-300, i gra to bardzo dobrze.

• #15 16 Mar 2014 22:38
    tomeks1992
    Poziom 20  

Co do sprzętu który mam aktualnie to nic szczególnego.
    Na pewno wymienię na coś ze średniej polki, myślę o kolumnach podłogowych np STX fx-200.
    Co do muzyki której słucham to głównie House, Bassline, Speed Garage, Dubstep, Breakbeat, ale nie tylko na tych gatunkach się skupiam.

Przeanalizowałem temat i myślę, że zmieszczę w pokoju linię na SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X, właśnie napisałem do STX czy wyślą paczkę do UK
    Jeśli macie lepsze propozycje czekam na odpowiedzi.

--------------------------------------------------------------------
    Dostałem odpowiedź od STX, wysyłają paczki do UK, więc prawdopodobnie zamówię SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X.

Wstępnie obliczyłem obudowę:
    Fs-28Hz
    SD-0,0214²= 214cm²
    Prędkość dźwięku w powietrzu to około 340m/s

Korzystam ze wzoru l=c÷f

Gdzie:
    f- to częstotliwość rezonansowa głośnika
    c- prędkość dźwięku w powietrzu
    l- długość tunelu

340÷28≈12,14m
    12,14÷4=3,1m=310cm

Obwód tunelu to √214≈14,6
    14,6•4= 58,4cm

• #16 17 Cze 2014 02:41
    tomeks1992
    Poziom 20  

Ostatecznie padło na SW.STX.10.2.500.8.F.A.FC.X
    Głośnik mam już w domu, oraz wszystkie materiały do budowy linii.
    Obliczyłem wstępnie tunel dla tego głośnika:

l=c÷f
    343÷25=13,72m = l/4=3,43m

Jakieś uwagi/ rady co do budowy?

• #17 17 Cze 2014 06:51
    marian133
    Poziom 36  

tomeks1992 napisał:
    Jakieś uwagi/ rady co do budowy?

Za długa linia.
    Raz, że ogólnie za długa, lepiej zrobić ciut krótszą, a dwa, że wytłumienie wydłuży nam pozornie tunel.
    Wyobrażasz sobie tą linię 3,43m z od choćby SD wartości 1 na całej długości?

• #18 18 Cze 2014 00:54
    tomeks1992
    Poziom 20  

Zrobiłem Linię według projektu Kolegi Luszti z forum Diyaudio.
    Nie słuchałem jej zbyt długo ponieważ późno skoczyłem ją budować.
    Ale wstępnie mogę powiedzieć, że na pewno jest to coś innego, coś czego poszukiwałem.
    Jutro odsłucham ją dokładnie, a gdy przyślą mi mikrofon, może pokuszę się o zrobienie pomiarów.

Więc tak, dziś posłuchałem jej dłużej oraz głośniej, bas jest naprawdę głęboki i niski.
    Lecz przy 80hz jest dołek, ale to nie problem bo planuje rozbudowę sekcji niskotonowej na 2 way.
    Myślę, że gdy zmienię wzmacniacz, oraz podłącze profesjonalny filtr niskotonowy będzie na pewno lepiej.
    Polecam ten głośnik nie tylko do linii ale tak, że do BR, w obu brzmi dobrze, z tym, że linia gra niżej, wszystko zależy od oczekiwań :).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME