Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana silnika dwubiegowego na jednobiegowy

iClim 17 Mar 2014 13:19 1806 6
 • #1 17 Mar 2014 13:19
  iClim
  Poziom 5  

  Witam,
  Mam parę pytań odnośnie możliwości zamiany silnika dwubiegowego na jednobiegowy. Chodzi o to, że silniki są stare "Wolf", nie działają a zamiennik też ciężko dostać. Jest to silnik dwubiegowy 3x400V Y/Y 3,3/9 kW kl/ F. Czy jest możliwość zastosowania silnika jednobiegowego podłączonego przez falownik. Jakie mogą być z tym problemy?

 • #2 17 Mar 2014 13:41
  bestler
  Admin DIY, Automatyka

  Nie wiem jaką maszynę masz na myśli, ale np. w starych suwnicach podczas remontu tak się właśnie robi. Jeśli nie zmieniasz reduktora (dalej mówię o suwnicy) to kupujesz jednobiegowy silnik o mocy odpowiadającej silniejszemu biegowi, do tego dobry falownik wektorowy (polecam LENZE), konfiguracja powinno być ok.

  Problemy ? Montaż mechaniczny, sprzęgła, kardany itp, ale to wiadomo. Jeśli silniki pracują w parach to trzeba synchronizować falowniki.

  Napisz do czego to ma być - będę ewentualnie mógł coś więcej powiedzieć.

 • #3 17 Mar 2014 13:50
  iClim
  Poziom 5  

  Są to silniki w centrali wentylacyjnej realizującej nawiew i wywiew.

  Automatyka realizuje nawiew (chłodzenie/grzanie) i wywiew. Sterownik posiada ustawienia na dwie prędkości silników, sterowanie poste -napięcie na styki zasilające uzwojenia silników

 • #4 17 Mar 2014 13:57
  bestler
  Admin DIY, Automatyka

  Wszystko to bez problemu rozwiążesz na falowniku. Odejdzie Ci cała szafka styczników. Myślę, że możesz bez problemu wpiąć się w obecne sterowanie /jakie by ono nie było/ przed styczniki tak aby styczniki wyeliminować. Dodatkowo możesz mieć więcej opcji prędkości itp.

  Widziałem przypadki, w których przezwajacz nawijał "po swojemu" stary dwubiegowy silnik jako jeden bieg o sporo większej mocy niż nominalnie. Takie rozwiązanie było tańsze niż zakup specjalistycznego silnika odchodzi przeróbka mocowania, mechanika wałów itp.

 • #5 17 Mar 2014 14:20
  iClim
  Poziom 5  

  Jeżeli chodzi o podłączenie. Załączam przerobiony w paincie schemat podłączenia silnika dwubiegowego .
  Czy dobrze rozumiem podłączenie?
  No i falownik to na pewno będzie Lenze.
  I wtedy rozumiem, żeby uzyskać sterowanie dwubiegowe muszę przejrzeć ustawienia falownika i ustawić odpowiednie częstotliwości?

  * No wiadomo, ze falownik jeszcze do N i PE

 • #7 17 Mar 2014 14:42
  iClim
  Poziom 5  

  To, że musi wykonać to osoba znająca się na tym, nie podlega dyskusji. Po prostu na razie poszukiwane są wszelkie rozwiązania aby centrala działała. Jeżeli nie będzie możliwości kupienia takich silników to trzeba rozważyć inne opcje

 
Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme