Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani zestaw estradowy 2+1

Sound Wave 07 Kwi 2005 12:16 64304 187
  • właśnie skończyłem dość ciekawy pod względem zaerówno stosunku jakość cena jak i mozliwości adaptacji zestaw estradowy. jego naturalnym środowiskiem są nałe kluby dyskoteki puby i wszelkiego rodzaju drobne imprezki

idea jaka przyświecała jego projektowaniu - zestaw ma być uniwersalny wytrzymały i tani. w związku z tym że mam dobre doświadczenia z głośnikami STX'a (głównie pod względem ich wytrzymałości) więc zdecydowałem się w kolumnach zastosować woofery 30/200/4AE ale z układem magnetycznym od 38/300. jako uzupełnienie zastosowalem tube STX'a 8/150/8PJ za taką cene (około 15zł) miałem do wyboru tylko piezoelektryki.... mimo to dość przyjemnie zaskoczył mnie ten głośniczek. Dość prosta zwrotka 18dB/okt + zabezpieczenie w postaci zarówki doskonale zdaje egzamin (poprostu spalenie go jest praktycznie niemozliwe). ale niestety za 15zł cudów niema ma on swoje mankamenty głównym jest to że nie mozna go ciąć nizej niz 3500Hz. powoduje to powstanie drobnej wyrwy w charakterystyce mimo to jak wykazały pomiary niejest ona taka straszna :) co do basówki uzytej w kolumnie to z powodzeniem na mniejszych imprezach poradzi ona sobie także z przetwarzaniem basu jest dość wytrzymała nie furkocze zawieszenie ładnie zgrywa się z sopranówką (SPL napięciowy to 97dB!!!!! a dla 1 wata/1metr 93-94dB). Obudowy mają około 50litrów B-R strojone na 45Hz. Na większych imprezach nalezało by wspomagać ten zestaw dodatkowym subwooferem. I tu powstał projekt na 38/300/4AE głośnik pracuje w 80litrach B-R strojone na 45Hz. i tu niestety troche się przeliczyłem.... głośnik chciał by troche więcej litórw. myśle że coś kolo 100 to była by odpowiednia pojemność ale juz z takiej paczki można wycisnąć bardzo ładny bass i jest go naprawde duzo :) ogólnie uważam że w tej cenie nie znajdzie się chyba nic lepszego. Oczywiście Eminence czy celestiony były by na pewno lepsze ale to jak by nie ta półka. Polecam wszystkim co potrzebują czegoś taniego na imprezki :)

Fajne!
  • Megger
  • #2 07 Kwi 2005 12:22
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Juz wiem po co kombiaka chciales! ;)

Kolejna rzetelna konstrukcja Sound Wave - nono, kiedy rusza prod. seryjna?

Jakbys mogl jeszcze opisac wrazenia - na jakiej sali jak sie sprawdza, jak z zasilaniem, co najlepiej naglasniac...

PS
    ahh...ten wspanialy zapach butapreniku z puszki...

• #3 07 Kwi 2005 12:39
    Sound Wave
    Spec od akustyki

no ba kombiak to podstawa :)
    jedno co mnie zaskoczyło w tych kolumnach to to że naprawde przyjemnie grają!! nawet przez jakiś czas słuchałem ich w domu :) moze niema to takich właściwości jak domowe Hi-Fi (stereofonia i te sprawy) ale naprawde przyjemnie sie tego słucha nie męczy nawet przy głośnym słuchaniu (a to w przypadku takiego zestawu podstawa)

zasilanie
    do kolumn 200-400wat
    subwoofer 300-500wat
    oczywiście moze być mniej ale mniej więcej w tym przedziale mocy osiągałem najlepsze rezultaty

same kolumny radzą sobie doskonale do 60-80m^2 (mała imprezka w klubie jakaś domówka posłuchać muzyki przy ognisku i tego typu sprawy) przy większych pomieszczeniach zaczyna brakować basu i w tym momęcie nalezy dodać do zestawu subwoofer i jego "zasięg" rośnie do 100-150m^2 z dwoma subwooferami mozna spokojnie nagłośnić typową sale gimnastyczną z "tysiąclatki"

tomaszo ujęcie specjalnie dla ciebie :)

i jeszcze maskownice (troche kiepsko wyszło jak będe mial chwile czasu to poprawie)

• #4 07 Kwi 2005 13:56
    coolombo
    Poziom 29  

No panie kawał dobrej roboty :P Najbardziej ciekawi mnie to ".....więc zdecydowałem się w kolumnach zastosować woofery 30/200/4AE ale z układem magnetycznym od 38/300 " mogłbyś zamiescic parametry tego zmodyfikowanego stx'a? czy może to tajemnica ;-)

• #5 07 Kwi 2005 15:59
    kiepol
    Poziom 16  

Stx podaje do 30/200/4 AE efektywność na poziomie 92 decybeli, możesz mi wytłumaczyć w jaki sposób osiągnąłeś 97 db ? Wielu ludzi własnie krytykowało estradowe Stx'y za niską efektywność, mówiąc że na estrade z taką efektywnością to te stx'y mogą tylko popatrzeć...

• Megger
  • #6 07 Kwi 2005 19:39
    Sound Wave
    Spec od akustyki

SPL STX podaje dla częstotliwości ponizej 100Hz (liczony z parametrów TiS) w górnym paśmie jest on większy 97dB to SPL dla napięcia 2,8V (tak podaje najczęściej Eminence i Beyma) dla jednego wata jak powiedziałem około 93-94dB (STX dla standardowego głośnika 30/200/4AE podaje 92dB)te "nadmiarowe" dB zyskałem właśnie za sprawą wydajniejszego układu magnetycznego.
    parametry postaram się jutro zamieścić powiem narazie tyle że B-L jest taki jak w 38/300 (prawie 12Teslometrów)
    Qts0,25
    Fs26Hz
    Vas i reszta bez zmian.
    zaowocowało to jak powiedzialem po pierwsze wzrostem SPL a pozatym głośnik gra poprostu lepiej (lepsza kontrola nie przeciąga niema podbić)

• #7 07 Kwi 2005 20:32
    Mietds
    Poziom 12  

Witam prośiłbym o zamieszczenie szczegółowych wymiarów tych skrzynek i bass reflexów . Z góry dziękuję.

• Megger
  • #8 07 Kwi 2005 20:53
    Sound Wave
    Spec od akustyki

więc tak kolumny
    4 ścianki 65x35cm (fronty tył i boki)
    2 ścianki 35x40cm (góra dół)
    przednia ścianka cofnięta o 4cm względem lica
    2xB-R 7,5x16cm (STX BassReflex8)

co do subwoofera to nic nie powiem bo ta obudowa nie do końca spełnia moje oczekiwania....

dołączam schemat zwrotki
    zarówka powinna być samochodowa na 24V 21wat

koszt wykonania jednego pudła (pudło obicie rączki terminale narozniki tunele B-R zwrotka czyli wszystko poza sopranówką i basówką) to około 100zł na kolumne

• #9 08 Kwi 2005 10:57
    toadi
    Spec od akustyki

Witam i ja sie cos spytam a takie GDN 30-200 z ukladem od 38 trzeba samemu sklepac czy mozna u nich kupic.

W sumie kusi mnie zrobic sobie kolejny jakis komplecik ale nie bedzie juz tego czym napedzic a koncowki mocy nie rosna na drzewach :D

• #10 08 Kwi 2005 11:42
    Sound Wave
    Spec od akustyki

widze że masz ten sam problem co ja :)
    co do 30 z magnesem od 38 to troche psioczą ale robią :) na szczęście wystarczy przykręcić inny układ magnetyczny bo nawet rozstaw śrob się zgadza :) troche trzeba poczekać i cena większa niz za standardowe 30 ale moim zdaniem się opłaca

• #11 08 Kwi 2005 13:11
    syriuszblack
    Poziom 22  

Hej, Sound Wave, czy ta zwrotka to jest dwudrozna (nisko-sredniotonowa na jeden glosnik i drugie na wysokotonowy)? Chcialbym dorwac schemat na wlasnie dwudrozna zwrotke i sobie sam zlutować, bo mniew sklepie facet zagial jak powedzial ze za 2way na 4Ω chce 30 zeta :/
    Pozdro.

• #12 08 Kwi 2005 20:55
    plik4
    Poziom 26  

fajna sprawa te kolumienki moze zrobie sobei taki zestawik aby miec na zapas. HEHE jedno mnie tylko ciekawi te GDN-38-300-X-AE ma czarne membrany dziwne na stronie tonsil sa biale. Ty takie zamowiles czy takei akurat dostales ?? Aha nie boisz sie ze ci powtykaja ołówki w te głosniki na imprezach ?? Takie grile akurat pasuja na olówki a te nadstawki wogole sa bez grili. Ja bym nad tym pomyslal. Ale ogolenie Projekt n a 5+ dlatego bo jak sami piszesz sub nie wypadl najlepiej.

• #13 08 Kwi 2005 23:15
    Sound Wave
    Spec od akustyki

te grile są bardzo gęste to nie te typu "samochodowego" tylko takie przez które prawie głośnika nie widać(drobna siateczka) wszystkie głośniki mają grile ale do zdjęć zdjąłem (zawsze wole zobaczyć głośnik niz czarną siate więc pomyślałem że was także bardziej zaciekawią głośniki niz ich maskownice :P).
    Głośnik był biały ale go przemalowalem bo tak bardziej mi się podoba :) wygląda bardziej ProAudio :D głośniki w kolumnach tez juz zmieniły kolor :)

• #14 09 Kwi 2005 08:57
    plik4
    Poziom 26  

aha to zmienia postac rzeczy nie tez tak mysle ze lepiej pokazac glosniki niz siatki. Ale nie widac mocowan dlatego sie zapytalem. Mam jeszcze pytania. Czym je malujesz ?? Z czygo sa wykonane te membrany ?? Jak z papieru to mazna nawet tuszem do drukarki wyjechac.

• #15 09 Kwi 2005 11:09
    Sound Wave
    Spec od akustyki

membrana malowana sprayem (takim jak mają graficiarze :) ) nalezy dobrze zakleić zawieszenie i napylać z duzej odległości tak żeby ta mgiełka osiadała na głośnik, nakładamy bardzo cienką warstwe bo inaczej mogą porobić się zacieki!! czekamy az wyschnie i jak efekt jest niezadowalający to malujemy jeszcze raz o zmiane parametrów niema co się przejmować (zwłaszcza w przypadku tak duzych głośników) ani na pomiarach charakterystyki ani TiS nic się nie zmieniło :)

• #16 09 Kwi 2005 13:26
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Witam!
    Fajny zestawik!!! :) Ja na razie robię tylko kolumny 2way... I mam pytanko, bo chyba niedoczytałem, albo nie ma. Konkretnie co z tym maskowaniem. Bo mam problem, chcę sobie zrobiś maskowanie ładne, tanie i sztywne - wytrzymałe. Możesz zamieścić fotkę z maskownicami i napisz jak możesz co to konkretnie jest.
    Pozdrawiam!

• #17 12 Kwi 2005 17:06
    cursor
    Poziom 30  

Jak te satelity sprawdziłyby się w szkole. Dyrektor prosił mnie o skompletowanie sprzętu. Pracowałyby głównie na akademiach.
    Czy jest jakiś tańszy wzmacniacz od ADS LX-500. Dorównujący mu mocą i jakością. W przypadku wzmaka chodzi mi o trwałość.

• #18 12 Kwi 2005 17:13
    plik4
    Poziom 26  

EEE... takei do szkoły na gadane to sie nadaja swietnie z tematu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic251572.html

a te raczej nie bo maja dół w średnich. WIęc muza bedzie luksus a mowa to trzeba bedzie bardziej zglasniać a to moze sie skonczyć ujaraniem cewki glosnika bo przyjmie duza moc a nie bedzie chlodzona poprzez ruch.

Tak wedlug mnie ale poczekaj na odp autora.

• #19 12 Kwi 2005 17:40
    toadi
    Spec od akustyki

tez jestem zdania ze lepsze do szkoly byy by np na gammach albo truvoxach wbrew opiniom nie ma dziury w pasmie jest co prawda zwezony kat dla tonow w zakresie 2-4 kilo ale to nie bardzo przeszkadza w tych zastosowaniach.

Moge ci z tanszych koncowek polecic elmuzy albo SInusy (duzo dobrego slyszlaem ale nie mialem osobiscie stycznosci) a z calkiem tanich co nie znaczy zlych DAP Audio

• #20 12 Kwi 2005 18:31
    cursor
    Poziom 30  

A gdyby zmienić gwizdek na GDWT 12-19/100 tonsila?

• #21 12 Kwi 2005 18:49
    plik4
    Poziom 26  

TO by bylo znacznie lepiej. Ale ja polecam Eminence APT-150 powinny niezle wyjsc przy tych glosnikach STX' ALe jezeli sie to tyczy do tych GAmm to lepiej zostaw ten co jest wlozony przez tworców czyli taki jak wymienilem wyzej ale mozesz go wymienic na APT-200 zawsze to mniejsze ryzyko spalenia. ;)

• #22 12 Kwi 2005 19:41
    toadi
    Spec od akustyki

APT150 = Tonsil GDWT12-19/100 spytaj np irek2 .

A apt 80 apt130 apt 150 i apt 200 to te same napedy tylko z inna tuba wiec zeden nie wytrzyma wiecej :D:D

• #23 12 Kwi 2005 20:31
    plik4
    Poziom 26  

NIE róznią sie moca?? Aha sorki ale nie wiedzialem ale slyszlaem Apt 150 i Tonsila GDWT12-19/100. Z moich spostrzezen APT graal glośniej i nie skrzczal tak.

Dodano po 2 [minuty]:

AHa jeszcze jedna sprawa Sound Wave jaki jest MAX SPL tego zestawu.

• #24 12 Kwi 2005 20:59
    micho a
    Poziom 35  

no elagancko sound wave i wykonanie i granie też szkodsa troche że tylko 80 l ja nawet na oko bez żadntych winisd bym na stxa 38 dał 100-120l ale rozumiem że chodzi o wygode transportu i szafki nie wcghodzą w grę no ale :D:D:D

skąd bierzesz taki fajny niebieski koc :DD::D to jest zwykła jakaś wykładzina czy co ?? fajnie tak wygłada lepiej niż z czarnym

no tak koledzy już spekulują a jakby dać tonsila gwizdek no tak tylko po 10x zwiększać cene ??? to ownie dobrze można by dać bas omega 18 :D:D i kappa 12 do kolumny na pewno lepiej zagra lepiej i bedzie 100x droższe :D:D

no ja stawiam 5 w zasadzie nie ma zastrzeżen super tani zestaw na domowe imprezki szczegołnie techno o wysokiej efektywności i niezłym spl dlaczego nie 6 :D??
    troche niestandardowy ten gdn 30 :D

do mowy można zrezygnować z subbasu dajemy takie ogromne dobrodziejstwo ludzkości jak korektor graficzny:D wypierniczamy 60 hz 100hz i cała frejane do 500hz ok od 500-4 lub 5 khz podbijamy i góre też w ostateczności można wyp..... i nawet na wzmaku 2x100/4 można apel nagłósnić :D:D
    no ten sub 80l

• #25 12 Kwi 2005 23:55
    Sound Wave
    Spec od akustyki

po kolei
    co do wykorzystania go do nagłośnienia apeli szkolnych itp. to zestaw się do tego nadaje moze niejest to jego naturalne środowisko ale napewno sobie poradzi tylko na starcie mozna ospuścić sobie subwoofer. w paśmie niema dziur (+-3dB to naprawde dobry wynik!!) a to że sopran zaczyna opadać powyzej 10kHz to dodatkowy + bo mikrofon nie będzie tak silnie sprzęgał. z 2 strony mozna dać zamiast STX'ów np tonsilki GDS30 tyle że wtedy niema szans nagłośnić tym niejako przy okazji małej szkolnej imprezki (poprostu GDS niam basu a STX go ma i to nawet sporo)

micho a
    ten niebieski kocyk to poprostu najtańsza wykładzina podłogowa (i zarazem najlepsza bo drozsze są na gąbce albo specjalnym podkładzie i nieda się ich tak ładnie naciągnąć) dostępne kolory to ciemno szary niebieski brąz :) cena 5-8zł/m^2

słuzsznie zauwazyleś ten zestaw miał być tani od A do Z ale zarazem miała być zachowana niezawodność i funkcjonalność. sub jako że zestaw jest obwoźny nie mógł przekroczyć magicznych 100 litrów. ps do domu to on troche za wielki mały klubik małe disco to jego żywioł :)

• #26 16 Kwi 2005 07:30
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Świetne kolumny. Gratuluję! Jak pojawią się 20 cm estradówki STX to zrobię może takie (chyba że w wakacje będą inne wydatki). A ten subwoofer nie jest za wielki do domu. Ja mam 50 x 50 x 50 cm z głośnikiem STX 32 cm w domu (pokój ma powierzchnię 0,6 a :)).

• #27 16 Kwi 2005 16:15
    plik4
    Poziom 26  

Hmmm... 60m2 to troche duzy pokuj i wedlog mnie ten sub bedzie ok do takiego pokoju tylko jak bedziesz robil obudowe to rob strojona nisko a nizszy spl wtedy wyjdzie ladnie grajaca domowa estradówa.

Ps: Z kad wiecie ze STX ma wypuszczać nowe glosniki?? Ja był bym zadowolony gdyby wypuścil jakies 15 lub 18" o mocy 600W.

• #28 16 Kwi 2005 17:22
    xawerypotocki
    Poziom 15  

Czy ktos mógłby mi wytłumaczyć jak wykończyć łączeia wykładziny na krawędziach? Najlepiej jakiś prosty rysunek.

Dzięki!

• #29 16 Kwi 2005 17:28
    Sound Wave
    Spec od akustyki

wycinasz boki z siatki prostopadłościanu to ogranicza do minimum ilość łączeń. potem robisz wykładzine na zakładke (widać nierówności ale zato jest solidne łączenie) mozesz tez ciąć na równo.

• #30 16 Kwi 2005 23:17
    bocian90
    Poziom 27  

Witam!Na początek gratuluję dobrej roboty!Ja jestem w trakcie robienia suba na gdn\30\200\4\AE i dwóch kolumienek na gds 30\30 +gdwt 9\80 niedługo je skończe. Ale mam pytanko czy w tych kolumnach gdn+gdwt nie brakuje ci średnich tonów? Pozdrawiam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME