Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się?

loW 23 Mar 2014 15:46 2736 26
  • #1 23 Mar 2014 15:46
    loW
    Poziom 12  

Witam!

Jestem szczęśliwym posiadaczem kolumn zg30c201 i zastanawiam się nad ich regeneracją. Czy jest to opłacalne? Z góry oceniłbym na dopuszczalne gdyż znalezione zostały na strychu po kilkunastu latach, a w środku jak nówki. Wieczorem wrzucę parę fotek.

Na 100% trzeba wymienić membrany, zawieszenia. Co do cewek nie jestem pewny coś tam brzdąkały ale przydało by się cewki powymieniać.

Niskotonowy - GDN 20/30 8 Ohm
    Wysoko tonowy - GDWK 9/40 8 Ohm
    Membrana bierna - Do regeneracji

A więc opłaca się ten antyk zregenerować? Samemu czy przez fachowca? Samemu taniej ale czy lepiej? Ile by to kosztowało? Jak by co mam czas :)

• #3 23 Mar 2014 21:33
    loW
    Poziom 12  

Chodziło mi bardziej o jakąś ocenę kolumn np. o to kto je ma, miał lub słuchał czy są w takim sensie opłacalne.

• #4 23 Mar 2014 22:44
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

To dobre i dosć rzadkie kolumny.Cewki pewnie sprawne,wymień same zawieszenia bo membrany są nie typowe i nowych raczej nie dostaniesz.

• #5 23 Mar 2014 22:46
    loW
    Poziom 12  

No nie wiem czy coś z tego będzie zrobię zdjęcia ocenicie

• #6 23 Mar 2014 22:57
    398216
    Usunięty  
  • #7 23 Mar 2014 23:08
    loW
    Poziom 12  

Trochę złej jakości ale widać że zawieszenie do wymiany

Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się? Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się? Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się? Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się?

• #8 23 Mar 2014 23:30
    RAFi X
    Poziom 28  

O ile elektrycznie głośniki są sprawne to nic nie trzeba robić poza wstawieniem nowego zawieszenia piankowego. Warto też sprawdzić, czy karkas cewki ma prawidłowe połączenie z resorem dolnym, a ten z koszem. Jeśli tak to małym kosztem można przywrócić dawny blask tego zestawu.
    Kopułki wysoko-tonowe, jeśli grają jednakowo to nie ruszaj ich.

Dodano po 52 [sekundy]:

A czy w ogóle warto regenerować...nie wypada się nawet nad tym zastanawiać :)

• #9 23 Mar 2014 23:36
    DjMapet
    Poziom 42  

Membrany wydają się być w dobrym stanie, więc najpierw pomierz cewki i jeśli są sprawne, to kup w Umifonie odpowiednie zawieszenia i wymień.

Fotki zrobiłeś zawodowo. :-)

Pozdrawiam.

• #10 24 Mar 2014 00:25
    RAFi X
    Poziom 28  

Gdzie kupić zawieszenia piankowe to bym się głębiej zastanowił. Czy aby na pewno w Umifonie.

• #11 24 Mar 2014 07:26
    398216
    Usunięty  
  • #12 24 Mar 2014 09:08
    RAFi X
    Poziom 28  

Kolego... ktoś wspomniał coś o chińskich zamiennikach ?
    W pewnym podziemiu, zakładam, że Tobie nieznanym (co mnie wcale nie dziwi kierując do mnie powyższe słowa) istnieje przekonanie, że membrany jak i zawieszenia piankowe z Umifonu jednak nie są takie dobre, jak chwalicie. A już na pewno nie membrany.
    I nie jest to tylko mój wymysł. Niedowiarkom polecam poszukiwania.

Dodano po 4 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    Temat chińskich "zamienników" - tańszych ale o nieprzewidywalnych parametrach był, jak mi się wydaje, dostatecznie wyjaśniony w innych tego typu wątkach.

Nie śledzę takich tematów, ponieważ takie rozwiązania zamienników mnie nie interesuje. Przetwornik powinien być zawsze możliwie najbliżej oryginału.
    A oszczędności nie doszukiwałbym się akurat w głośnikach, które zrobione raz na 15 lat służą jak nowe.

• #13 24 Mar 2014 09:52
    398216
    Usunięty  
  • #14 24 Mar 2014 13:12
    DjMapet
    Poziom 42  

RAFi X napisał:
    Gdzie kupić zawieszenia piankowe to bym się głębiej zastanowił.

Jeśli to nie jest obwarowane sloganem "ściśle tajne", to prosił bym o podanie, gdzie można kupić lepsze zawieszenia i membrany do głośników Tonsila, od tych z Umifonu?
    Może jest to STX?

Pozdrawiam.

• #15 24 Mar 2014 15:36
    loW
    Poziom 12  

Dacie rade podeslac mi link do tych zawieszen? Membrana wyglada na wyblakla jesli nie ma orginalow do kupienia to jakies dobre zamienniki lub w ostatecznosci jakas farba je pomalowac?

• #18 24 Mar 2014 16:57
    RAFi X
    Poziom 28  

Oczywiście, należałoby szukać zawieszenia do wersji 30W, jednak dziś nie ma możliwości ich kupna, ponieważ nie są produkowane.
    Jedyną możliwością, by przywrócić im dawny blask jest wklejenie zaw. do wersji 40W, gdyż mają taki sam kształt membrany. Te głośniki są dziś produkowane i zaw. kupisz, które również będzie pasować do 20/30. Jednak tylko od wersji 20/40, nie 20/60; 20/80.
    Tak z ciekawości, Twoje egzemplarze mają głęboki czy standardowy kosz ?

Przepraszam Autora, ale nie mogłem pozostawić postu bez odpowiedzi.

dj-MatyAS napisał:

A istnieją jakieś inne?
    Śmiem wątpić.

To mało jeszcze widziałeś. http://stx.pl/category/akcesoria-glosniki-membrany1
    Nie spotkałeś się nigdy z takimi ? A czy pochodzenie chińskie czy polskie...co za różnica, gdy nie leżało to nawet koło Tonsil. Zgodzisz się ?
    dj-MatyAS napisał:
    Natomiast popełniłem w swoim życiu bład polegajacy na wymianie zawioeszenia górnego (własnie w tychj 30/30) na nieoryginalne i bardzo boleśnie przekonalem się, że jednak się takie coś nie opłaca. Wynikiem tego błędu było własnie powstanie linkowanego artykułu.

Rozumiem Cię, mnie się to nie zdarzyło, ponieważ od początku miałem jasno określony cel, albo składać na oryginale albo w ogóle.
    Nawiasem mówiąc to temat jest o 20/30.
    dj-MatyAS napisał:
    A zastanówmy się... Od czego zależą parametry głośnika? Od układu magnetycznego - napewno. Ale ten pozostaje bez zmian. Od membrany - też; ale i ona jest dobra, więc nie ma sensu wymieniać. Od cewki - oczywiście, ale nie sądzę, by była konieczność jej wymiany (w każdym razie czekamy na wynik pomiarów - i oględzin -przeprowadzonych przez Autora). Od zawieszenia... - Oczywiście, że tak. I nie zamierzam tu po raz kolejny powtarzać, że "zamienniki" bywają znacznie sztywniejsze, że w zależności od partii/dostawcy można znaleźć całkowicie różne - nierzadko zupełnie nie pasujące do oryginalnej membrany. Te informacje powinien każdy zdobyć samodzielnie w już istniejących tematach (dlatego napisałem "Szkoda"...).

Doceniam Twój wkład. Nawracaj tych, którym rzeczywiście to potrzebne.
    Myślałem, że się połapiesz. Taka wrzucona luźno myśl odnośnie Twoich wywodów w ostatnim zdaniu dot.:
    dj-MatyAS napisał:
    Temat chińskich "zamienników" - tańszych ale o nieprzewidywalnych parametrach był
    RAFi X napisał:
    A oszczędności nie doszukiwałbym się akurat w głośnikach, które zrobione raz na 15 lat służą jak nowe.
    dj-MatyAS napisał:
    What? Nie zrozumiałem, czy mam jakieś zaćmienie? O czym Ty piszesz w tym zdaniu?
    Jakie oszczędności masz na myśli? Co może być mniej kosztowne od samodzielnej wymiany wyłącznie górnego zawieszenia i doprowadzenie kolumn do stanu pełnej sprawności? Mam tylko nadzieję, ze nie chcesz przez to powiedzieć: "Zrób byle jak - jak pograją następne 15 lat to zyskałeś"...?

Teraz już understood ?
    Gdybyś chciał to byś pojął. Jeśli nie to pozwól, że rozwinę nieco swoją myśl. Chodziło mnie tylko o to, by regenerować głośnik (który jest w można rzec dobrym stanie, jeśli układ drgający jest bez zastrzeżeń) tylko i wyłącznie na oryginalnych, możliwie najlepszych częściach. I nie ma sensu doszukiwać się oszczędności 5 złotych na zawieszeniu piankowym, co Ci da 10 PLN w kieszeni na parze. Nie tędy droga i tłumacz to tym, których nie brakuje.
    Sądzę, że często zdarza Ci się przeinterpretowywać cudze myśli.
    Cenię Cię za wiedzę, którą się dzielisz na forum, ale zdarza Ci się być aroganckim w swoich wypowiedziach.
    Załączam zdjęcie regenerowanych przez siebie głośników - tylko i wyłącznie dla Twojej wiadomości - zobacz jakie piękne chińczyki.
    Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się? Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się?
    Kolejna para dla prywatnego użytku jaka powstanie to 25 cm z podwójnym układem magnetycznym i dłuższą cewką niż wersja 80W - oczywiście za miskę ryżu.
    PS. A czy wiedziałeś, że wszystkie wykonywane obecnie membrany dla 30/60/1 w Tonsil mają taką skazę, którą widać nawet po właściwej stronie membrany z powodu wadliwej formy ?
    Tonsil zg30c201 - Zregenerować kolumny? Opłaca się?

Dodano po 8 [minuty]:

loW napisał:

Dostrzegasz różnicę pomiędzy Twoją membraną a membraną z fotografii sklepu ?
    Odsyłam Cię to tematu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2536093-0.html
    Celem przestrogi, byś nie był kolejnym zmuszonym do zakładania podobnego tematu.

• #19 24 Mar 2014 17:27
    398216
    Usunięty  
  • #20 24 Mar 2014 17:36
    loW
    Poziom 12  

Ale w tamtym temacie chodzi o regeneracje u producenta i to ze mu gume zamontowali. A ja bym sobie kupil zestaw naprawczy i sam bym naprawil.

Dodano po 8 [minuty]:

Lecz prosze was o doradzenie mi najlepszego mozliwego wyboru gdyz nie zalezy mi na oszczednosciach tylko o jakosci dzwieku. :)

• #21 24 Mar 2014 18:52
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Wymień tylko zawieszenia jak reszta sprawna.Ja zamawiałem z Tonsila i z Umifonu i wszystko było w porządku.Niema co się kłócić chłopaki :D

• #22 24 Mar 2014 19:20
    RAFi X
    Poziom 28  

dj-MatyAS napisał:
    Uważasz, że zawieszenia ze strony http://www.skleptonsil.pl/483984/zawieszenie-20-cm-oryginalne-z-logo są produkowane w tym zakładzie?

Są produkowane pod jego kontrolą.
    Odpowiem natomiast, że w tym przypadku mniejsze znaczenie ma to gdzie jest produkowane, a większe z czego (i w jakich proporcjach) jest produkowane.
    Dla porównania zapraszam do kupna mem. kompletnej od obu wiadomych sprzedawców.
    Dostrzeżecie różnicę w długości kołnierzu(powierzchni stycznej), gdzie membrana spotyka się z karkasem, oraz w grubości samego zawieszenia i jego koloru - organoleptycznie opisując, myślę, że tyle różnic wystarczy.

dj-MatyAS napisał:
    na Allegro mozna spotkać z opisem ORYGINALNE zawieszenia do głośników Tonsila.

Zgodzę się z Tobą, że większość z nich tylko wygląda podobnie.

loW napisał:
    Ale w tamtym temacie chodzi o regeneracje u producenta i to ze mu gume zamontowali. A ja bym sobie kupil zestaw naprawczy i sam bym naprawil.

Chodzi o to, że wykonali czynność przemianowania powiedziałbym unikatowego dziś głośnika na inny model.
    Nie jestem pewny, czy dasz sobie radę z regeneracją, ale oczywiście próbuj. Kwestia umiejętnego wklejenia zawieszenia piankowego nie jest wcale tak oczywista, jakby to sugerowały niektóre poradniki. Wszystko należy zrobić dokładnie począwszy od oczyszczenia membrany i kosza poprzez rozsmarowanie kleju aż po docisk do mem. i kosza. No i oczywiście utrzymanie szczeliny w czystości to podstawa.

loW napisał:

Lecz prosze was o doradzenie mi najlepszego mozliwego wyboru gdyz nie zalezy mi na oszczednosciach tylko o jakosci dzwieku. :)

Jest wiele szkół regeneracji. Ja swoją już podałem.

• #23 24 Mar 2014 19:41
    398216
    Usunięty  
  • #24 25 Mar 2014 05:30
    wkj
    Poziom 34  

loW jeżeli nie czujesz się na siłach zrobić poprawną regenerację, zlec to komuś, kto zna się na rzeczy i ma spore doświadczenie. Zaczynać swą przygodę na takich głośnikach i je zepsuć to grzech.

ps.
    Panowie każdy wie swoje. Przemyślenia RAFi X próbowałem forsować kiedyś na forum lecz egzaltacja umifonu jest tu spora i po czasie dałem sobie spokój. Fakt jest taki że teraz wszyscy naprawiają głośniki i każdy gloryfikuje swoje umiejętności, potem szlag mnie trafia jak przychodzi mi robić taki przetwornik po takim regeneratorze za dychę.

• #25 25 Mar 2014 22:13
    loW
    Poziom 12  

Czyli z tematu narazie wynioslem to ze glosniki oplaca sie zregenerowac, lecz jakie zawieszenie wybrac skoro mowicie ze membrany lepiej zostawic. A idzie dokupic te .wysoko-tonowe bo nie jestem pewien czy graja jak powinny troche skrzypia.

• #26 05 Kwi 2014 20:10
    Mihau34
    Poziom 11  

Za dzwoń do skleptonsil i powiedz że chcesz zawieszenie do gdn 20/30 i po sprawie.
    Nie dalej jak 2 miesiącem temu regenerowałem zg30c201 i części zamawiałem u nich.

• #27 09 Kwi 2014 12:32
    Sebastiann32
    Poziom 2  

Mihau34 napisał:
    Za dzwoń do skleptonsil i powiedz że chcesz zawieszenie do gdn 20/30 i po sprawie.
    Nie dalej jak 2 miesiącem temu regenerowałem zg30c201 i części zamawiałem u nich.

Sam też zamawiałem,wiec proponuje Tobie pójść w naszę ślady.Teraz się męczysz,tracisz czas na to by odczytać kogoś post.Zadzwoń i napisz tutaj co udało Ci się zdziałać

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME