Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN 30/120/1 - Obudowa do subwoofera

Queriida 26 Mar 2014 14:29 4428 19
  • #1 26 Mar 2014 14:29
    Queriida
    Poziom 7  

Piszę na tym forum, ponieważ mam pare pytań odnoście budowy skrzyni do tonsila. Większość tematów tego typu było poruszanych lata wcześniej i nie koniecznie uzyskałam odpowiednie wskazówki, dlatego odnoszę się do was jak do ekspertów :) z prośbą o wyjaśnienie mi jakie powinny być proporcje obudowy i jaką tubę zastosować. Z obliczeń, które wykonałam niezbyt dokładnym programem WiniSD została mi zasugerowana objętość ok 80 L ja założyłam stworzenie 74 L ponieważ czytałam, że takie do tego głośnika spokojnie niektórzy robili :) tylko nie wiem jakie wymiary poszczególnych ścianek powinnam zastosować. Z podręcznika "Przetworniki elektroakustyczne" Andrzeja Dobruckiego wyczytałam, że najlepsze proporcje to:
    1 : 1,25 : 1,6
    1 : 1,45 : 2,1
    1 : 1,6 : 2,5
    ale czy subwoofer nie powinien być bardziej dłuższy jak wyższy?

I co z tubą?
    wg obliczeń wyszła średnica 10 cm i tu jest ok, ale długość jej aż 40cm !! dlaczego.
    F tego głośnika wynosi 24Hz i to też ręcznie podstawiłam do wzoru na obliczenie "L" i też wychodzi ok40, jeśli tak powinno być to co to za tubę zastosować, jak ją zrobić i skąd wziąć ? :D no chyba, że może zmienić dostrojenie na np 35 Hz i podstawiając do wzoru wychodzi dł. znacznie mniejsza (normalna). Jak to powinno być?

• #2 26 Mar 2014 16:55
    398216
    Usunięty  
  • #3 29 Mar 2014 00:05
    Queriida
    Poziom 7  

Super :)
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, już większość mi się wyjaśniła, a kierunek pracy bardziej się sprecyzował. Projekt obudowy,więc mogę śmiało powiedzieć, że mam zakończony, teraz "tylko" kupić części i budować :) zakupiłam też końcówkę mocy A-132, Mosfet 400 W z czterema parami tranzystorów IRFP240 i IRFP9240. Pozwolę sobie teraz na kolejne pytanie odnośnie montażu tego u rządzenia, ponieważ chcę aby mój sub był subciem aktywnym :D. Czy moglibyście się wykazać znów znajomością tematu i powiedzieć mi czy potrzebna będzie zwrotnica i jaka? Przede wszystkim jak to wszystko podłączyć, prócz zasilacza oczywiśćie co potrzebne mi będzie, to są takie szczegóły o których nikt nie pisze :D, ale ja bym poprosiła nawet o opis kabelków :D, przełączników jakiś itp. Będę bardzo wdzięczna :)

• #5 29 Mar 2014 14:08
    Queriida
    Poziom 7  

OK ślicznie dziękuję :)) czyli filtr aktywny,a nie zwrotnica :), a są jakieś wytyczne odnośnie zasilacza, oprócz tego, że w moim przypadku wg instrukcji wzmacniacza napięcie musi być ± 70V ?

• #6 29 Mar 2014 14:24
    398216
    Usunięty  
  • #7 01 Kwi 2014 23:49
    Queriida
    Poziom 7  

Zdecydowałam się na taki zasilacz:
    http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-101A-Zasilacz-wzmacniaczy-duzej-mocy./93

Jednak on w zestawie nie posiada transformatora, więc jak dobrać do niego takie trafo? Na pewno toroidalny, ale czy np. taki :
    http://elektrocave.pl/pl/p/Transformator-500W-23012V/2456
    nie będzie miał za dużej mocy? czy powinnam zastosować układ soft start ?

• Pomocny post
    #8 02 Kwi 2014 00:27
    398216
    Usunięty  
  • #10 02 Kwi 2014 12:13
    398216
    Usunięty  
  • #12 02 Kwi 2014 13:04
    398216
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #14 02 Kwi 2014 18:55
    398216
    Usunięty  
  • #16 20 Sie 2016 00:30
    Queriida
    Poziom 7  

Patrzę na swój stary post i widzę, że nie pochwaliłam się swoim głośnikiem...
    Obudowa liczona wg WiniSD, objętośc ponad 70l gdy odejmie się to co wypełnia środek. Wymiary zew. 55x55x42. Płyta MDF 18mm. Tunel bass reflex dł 40 cm, średnica 10cm, przedłużony rurą pcv. Środek wzmocniony ścianką wewnętrzną, frezowaną, rozbijającą przepływ powietrza i oddzielającą od wzmacniacza. Ponadto lekkie wytłumienie filcem. Płyty zamocowane na wkręty ( przy tym złamane jedno wiertło ) i klejone wikolem. I jakoś wyszło :) tadam!!! A wzmacniacz w końcu dobrałam PA 400 W i okazał się za mocny do Tonsila, aktualnie mam inny głośnik, mocniejszy, który z kolei musiałam dobrać do już istniejącej obudowy :) Jeszcze dodając na zakończenie, moim największym problemem było dobranie tego w jedna logiczną całość, na koniec wystraszyło mnie, że głośnik przy ok 80 Hz wpadał w jakiś rezonans. Po dwóch miesiącach okazało się, że to nie jest wina obudowy jak myślałam ale tego, że metalowa część głośnika stykała się bezpośrednio z płytą. Szczerze byłam zdziwiona ale pomogło odgraniczenia miękkim materiałem. Aktualny głośnik ma gumę dookoła. Problemu nie ma :)
    Polecam wszystkim taką zabawę, nawet jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem ;)

• #17 20 Sie 2016 16:45
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Czym wykończyłaś skrzynię koleżanko? Swoją drogą zamęczyć tego GDN-a, Zaimponowałaś mnie w tym momencie :D

• #18 23 Sie 2016 23:42
    Queriida
    Poziom 7  

hmm... no właśnie był zamiar oklejenia fornirem, ale zrobiłam mały błąd i wszelkie nierówności wyrównałam masą szpachlową... nie wiem dlaczego, ale tak wyczytałam z innych portali albo nawet i tutaj, że tak się robi. Problem w tym, że to kompletne nieporozumienie... szpachla jest krucha, przy pracującej skrzyni trochę się kruszy, tym bardziej boję się obkleić taką "kruszonkę" fornirem. W związku z tym moim pomysłem jest użycie silikonu nawet sanitarnego albo uniwersalnego :) wyrówna, uszczelni, będzie jako izolacja, będzie elastyczne - ważne zwłaszcza na łączeniach i zobaczymy :D

• #19 24 Sie 2016 16:07
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Chyba jakaś lipna ta szpachla była. Zwykła do drewna się w miarę dobrze trzyma, samochodowa to już skała :D Zawsze możesz okleić wykładziną jak ja :D

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme