Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie 15" do nadstawek?

grubyyy 28 Mar 2014 15:17 1578 26
  • #1 28 Mar 2014 15:17
    grubyyy
    Poziom 8  

Witam serdecznie ostatnio trochę się dzieje i zwracam się z pytaniem oraz prośbą o dobór głośnika 15" do paczek 1x15" + 1". Zakładam nowy temat bo nie znalazłem nic adekwatnego.

Posiadam dwie paczki w w/w konfiguracji z głośnikiem alphard ps-15 oraz driver od STX D(800) i chciałbym wymienić tą 15-stkę na coś lepszego i tu moje pytanie jaki przetwornik byście polecili?

To na czym mi zależy to żeby miał w miarę możliwości dobrą średnicę, ponieważ na basie mi średnio zależy od tego są doły(aczkolwiek dobrze gdyby małą salkę dało się opędzić tylko nimi, ale naprawdę nie jest to warunek), więc chodzi o typową nadstawkę (no może nie typową), wiem że lepsze rozwiązanie by było zrobić np. na głośniku 12", ale mam co mam i na razie tak musi zostać.

Nie chciałbym, aby w środku pasma była dziura a raczej możliwie najmniejsza co w przypadku 15-stki nie jest proste no ale wiecie co tam siedziało, więc polećcie coś po czym poczuje jednak różnicę na plus no i zagra bez wstydu. Przetworniki nowe raczej. Do tych paczek mam aktywnego crossa. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

• #2 28 Mar 2014 19:22
    aaanteka
    Poziom 35  

Trochę chaosu wprowadziłeś w temat: - posiadane w kolumnach głośniki nic lub prawie nic nie mówią o konstrukcji kolumny ,jej paraametrach gabarytach, zważywszy na jakość posiadanych głośników można by przypuścić ,iż kolumny zostały zrobione przypadkowo.
    Nie wiem skąd u ciebie pogląd , domniemanie iż 15" w zestawie 2 drożnym ,to zwykle nierówne pasmo akustyczne kolumny?
    Lepszym by było przypuszczenie ,że w kolumnie 2 drożnej z głośnikiem 15" ,zastosowanie driver-ka 1" ,to błąd.....co było by bliższe prawdzie,ale nie do końca,bo driver musi współpracować z hornem .

proponuję przejrzeć temat:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1380625.html
    -znajdziesz tam kolego dużo wiadomości na temat , co zastosować zamiennie.:)

• #3 28 Mar 2014 21:14
    e-elektron
    Troll forumowy

Słuchaj, nie tylko 15" jest tutaj do wymiany... Ważniejszą rolę w takiej nadstawce odgrywa driver, który musi być odpowiednio nisko cięty.

Dobra 15" musi być, ale jak każdy głośnik o tak dużej membranie ma swoje ograniczenia w przenoszeniu średnicy i żaden nie zrobi tego wystarczająco dobrze aby móc wykorzystać mały driver.

D-800 jest zbyt słabym driverem do współpracy z 15", najlepiej zastosować tutaj 2".

• #4 29 Mar 2014 00:35
    grubyyy
    Poziom 8  

To że driver nie jest najlepszy to wiem dziękuje za radę pomyśle nad jakimś 2", ale teraz chce się skupić na tym jaki przetwornik (15") do nich włożyć żeby to zagrało i naprawdę póki co tylko na tym, jeżeli będę potrzebował rad w innym zakresie na pewno poproszę.

Kolumny miały trafić do szkoły na sale gimnastyczną, ale trafiły w moje ręce w bardzo atrakcyjnej cenie. Co do samego wykonania żadnych nówek bym nie chciał za nie.

"proponuję przejrzeć temat:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1380625.html
    -znajdziesz tam kolego dużo wiadomości na temat , co zastosować zamiennie."

Nic mi to nie wnosi za mocno nie mam kolumny 2x15" ani 2x12" masa jest takich tematów i gdyby coś było co mi pomoże to bym nie zakładał nowego tematu i nie zawracał Wam głowy.

Wymiary paczek to 55cm głębokie, 45cm szerokie, 75cm wysokie w kształcie trapez wykończone w kocu i wytłumione w środku. Bass reflex 100mm śr. i długi na jakieś 25cm sztuk dwa na kolumnę :D .

Mam nadzieję, że to coś pomoże Wam a Wy mi :please: .

• #5 29 Mar 2014 01:55
    aaanteka
    Poziom 35  

Skoro koledze to nic nie wnosi a z kolumn posiadanych kolega jest zadowolony , to sobie sam odpowiedział. Jakiej pomocy oczekujesz ?
    We wskazanym temacie masz porównane dwa głośniki 15" o niebo lepsze o tych co posiadasz, ze szczególnym uwzględnieniem jednak co za obudowy posiadasz, i czy je zstroisz odpowiednio?
    Wiemy ,że mają ok. 160-185 litrów objętości i tylko tyle, co to oznacza w kształcie trapez? No i oczywiście znamy pole powierzchnii bass refleksu i długość.
    Przydało by się zawęzić ,podać precyzyjnie kształt i objętośc wewnętrzną obudowy ,rodzaj i wielkość wytłumienia.

• #6 29 Mar 2014 08:26
    grubyyy
    Poziom 8  

Kolego ja niczego nie oczekuje ja proszę tylko o pomoc i chciałbym prosić o podanie konkretnych marek-modeli przetworników, które sprawdzą się w tym litrażu a to jak mi to zagra w tych paczkach biorę na siebie i na pewno nie będę miał do nikogo żadnego "ale". Zależy mi na czasie i fajnie by było jakbym jakiś konkret usłyszał odnośnie samego głośnika.

A ten EMINENCE DELTA 15 LFA i CELESTION TRUVOX-1525 to dobre głośniki?
    Ten Eminence chyba byłby lepszy ma większy X-max i jest sporo mocniejszy od Celestiona.

Myślałem o czymś z b&c chociaż tu nic mnie nie zainteresowało lub beymy np.BEYMA 15MI100 lub BEYMA SM115/N.

Ale może po prostu polecajcie co Wy macie u siebie czy dobrze gra, czy niezawodne?

• #8 29 Mar 2014 14:29
    grubyyy
    Poziom 8  

Kolego wymiary tego horna to 390mmx113mm.

Parametrowo to chyba lepiej wygląda ten eminence jest jednak mocniejszy, poza tym chciałbym, żeby te paczki dały radę z dołami i nie zostały zagłuszone, więc raczej coś mocniejszego by się przydało niż te Celestiony tak żeby było przyszłościowo i zaraz nie bawić się znowu w jakieś zmiany bo będzie mało.

A nad tym driverem też się zastanowie, żeby może wstawić coś sensownego 2", ale o tym po tym :wink:

• #9 29 Mar 2014 17:12
    2272241
    Usunięty  
  • #10 29 Mar 2014 17:35
    grubyyy
    Poziom 8  

No właśnie o to "może" się rozchodzi :). Myślałem o STX 15.2.500, ale z tego co się dowiedziałem to opinie o nim są delikatnie mówiąc różne i oprócz tego czy zagra on dużo lepiej od tych alphardów to nie wiem :?: a tak jak wspomniałem chciałbym się przesiąść na coś, gdzie jednak poczuje ten progress i będą to konkretne przetworniki a ja będę miał ten temat na jakiś czas najlepiej definitywnie z głowy.

Póki co skłaniał bym się ku tym EMINENCE DELTA 15 LFA, chyba że Macie jakąś inną ciekawą alternatywę?

• #11 29 Mar 2014 17:55
    grubyyy
    Poziom 8  

Racja kąt pod jakim się zwęża ku tyłowi może być różny precyzuje więc wymiary obudowy a mianowicie reasumując jest 55cm głęboka 45cm szeroka zwężająca się ku tyłowi, gdzie ma 30cm szerokości i 75cm wysokości.

• #12 29 Mar 2014 17:55
    2272241
    Usunięty  
  • #13 29 Mar 2014 18:13
    grubyyy
    Poziom 8  

Aha rozumiem właśnie o to mi chodziło, aby ktoś miał porównanie na poszczególnych głośnikach i słyszał je.

Do ich napędzenia będę używał ADS PLX2400 bo zapomniałem dodać, ale chyba nie ma problemu i wystarczy?

• #14 29 Mar 2014 18:44
    aaanteka
    Poziom 35  

Dj Golon napisał:
    Jeśli ma to być nadstawka to ten STX 15.2.500 ci wystarczy spokojnie. Parametry są wiarygodne i cena wporządku. Powinien nawet bez podparcia zagrać jakieś małe imprezy. Jeśli chodzi o Eminence delta 15LFA to słyszałem go wiele razy i jest to dobry głośnik ale niema pomiędzy nimi dużej różnicy.
    róznica jest kolosalna: - eminece bije nagłowę jeśli chodzi o efektywność, jakość wykonania , a co za tym idzie trwałość.
    Koledzy nie da się porównać całkowicie dwóch odmiennych klas głosników, produkcji profesjonalnej estradowej i produkcji popularnej, wbrew twierdzeniom o estradowym przeznaczeniu stx...........

• #15 29 Mar 2014 23:46
    grubyyy
    Poziom 8  

A więc podtrzymuje że narazie jestem za Eminence delta 15LFA i na niego byłbym skłonny się zdecydować raz że parametry ze wszystkich wymienionych ma najlepsze, dwa jest to dobra i ceniona firma a trzy jest w bardzo przystępnej cenie.

Jeśli ktoś miałby jeszcze jakąś ciekawą alternatywę co do w/w głośnika, bądź lepszą to chętnie posłucham a jeśli nie to bardzo dziękuje wszystkim, którzy zabrali głos w tym temacie i mi pomogli/doradzili :please:

A dorzuce jeszcze taki oto głośnik Eighteensound 15W700 może on byłby lepszy od tych wymienionych???

• #16 30 Mar 2014 13:07
    aaanteka
    Poziom 35  

Eighteensound 15W700 głośnik o parametrach porównywalnych z w/w , przy czym parametr cena ok.240 dolarów USA za nowy egzemplarz.
    Kwestia dostępności długoterminowej na naszym rynku eminence i celeision ,też nie jest bez znaczenia w przypadkach losowych- uszkodzenia, dokupienia 1 sztuki, przy sprzedaży kolumn.

• #17 30 Mar 2014 22:21
    grubyyy
    Poziom 8  

No jednak efektywnością się różnią znacząco:
    SPL: 96 dB 1W/1m EMINENCE DELTA-15LFA
    SPL: 103 dB 1W/1m eighteen sound 15MB700
    SPL: 99 dB 1W/1m eighteen sound 15W700

I eminence wypada tu słabiej na tle 18 sound, które SPL mają sporo lepsze a 15W700 ma też lepsze pasmo przenoszenia. Co myślicie?

• #18 31 Mar 2014 01:55
    aaanteka
    Poziom 35  

Z tym że eminece posiada efektywność deklarowaną dla każdego egzemplarza- jest to efektywność minimalna, a te 18sound nie.
    Do tego producent niejasno podaje ten parametr , w kilku publikacjach jest on różny...
    Mam wrażenie iż różnica w efektywności jest ze względu na podawanie jej dla innej normy pomiaru.:D:D:D
    Głośniki Beyma to całkowicie inna klasa, dobre do doś wąskiego zastosowania dla przemyślanych obudowów przy pracy na parametrach nominalnych, posiadają bardzo twarde zawieszenie ogólnie ujmując.

Załączniki:
  • #19 31 Mar 2014 13:50
    grubyyy
    Poziom 8  

aaanteka napisał:
    Do tego producent niejasno podaje ten parametr , w kilku publikacjach jest on różny...
    Mam wrażenie iż różnica w efektywności jest ze względu na podawanie jej dla innej normy pomiaru

Być może to wina nie producenta a firm, które zajmują się dystrybucją i one troche koloryzują rzeczywistość, aby zyskać klienta.

Tak czy inaczej dziękuje wszystkim za pomoc i nie zawracam dłużej głowy mój wybór padnie na Eminence Delta 15LFA i myślę że jeżeli nie jest to głośnik nie wiadomo jakich lotów to różnicę i tak poczuje w stosunku do tego Alpharda.

• #20 31 Mar 2014 14:37
    aaanteka
    Poziom 35  

Moim zdaniem to sprawa przedstawia się właśnie tak ,iż dystrybucja wybiera dane jakie wygladają korzystniej, a z tym spl to chyba jest tak iż podają maksymalny i to tak jak powiedziałam dla innej normy pomiarowej.

• #22 31 Mar 2014 21:20
    e-elektron
    Troll forumowy

aaanteka napisał:
    Z tym że eminece posiada efektywność deklarowaną dla każdego egzemplarza- jest to efektywność minimalna, a te 18sound nie.

18sound nie? Więc jaką?

Koleżanko, Eminence posiada efektywność minimalną? To znaczy że co? Że jak chcę zagrać np. z głośnością 50dB to nie da rady? Bo minimalną mają 97dB? Wyjaśnij proszę, ale precyzyjniej pisz to, co chcesz przekazać.

• #23 31 Mar 2014 21:36
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Beyma nie gra tak średnicą jak Eminencja - wg. mnie przyjemniejsze brzmienie. Emi kiedyś były Eminencjami z jUeSAj z teraz są przeciętniakami w stosunku do reszty producentów. Tyle, że 3mają jakiś tam poziom (nie koniecznie najlepszy) od X lat

• #24 31 Mar 2014 21:56
    grubyyy
    Poziom 8  

PANICZKAMIL napisał:
    Beyma nie gra tak średnicą jak Eminencja - wg. mnie przyjemniejsze brzmienie.

No właśnie a mi zależy na tym żeby lepiej grały średnicą niż dołem.
    A właśnie jak sądzicie jak te paczki z EMINENCE DELTA-15LFA zgrają się z dołami Pol Audio TP 118?

• #25 31 Mar 2014 22:49
    aaanteka
    Poziom 35  

PANICZKAMIL napisał:
    Beyma nie gra tak średnicą jak Eminencja - wg. mnie przyjemniejsze brzmienie. Emi kiedyś były Eminencjami z jUeSAj z teraz są przeciętniakami w stosunku do reszty producentów. Tyle, że 3mają jakiś tam poziom (nie koniecznie najlepszy) od X lat

Skłonna jestem temu poniekąd przyznać rację w przypadku stosowania na chybił trafił bez precyzyjnego strojenia przypadkowego głośnika w przypadkowej obudowy,
    z średnio dobraną zwrotnicą pasywną.
    Sama pracuję laboratoryjnie nad sprzętem akustycznym i nie zgodzę się iż obecny Eminence jest jakiś "poszarpany "w paśmie podawanym przez producenta ,
    na liniowym sprzęcie przy pomiarach naprawdę wypadają imponująco .

Co do nowych montowni zgodzę się jedynie iż nie trzymają jednej cechy produkcyjnej- trwałości jaką miały głośniki z lat 60,70, cy 80 XX wieku, szczególnie te gitarowe, instrumentalne.
    Ale jeśli w dobie konkurencji i kryzysu głośnik ,który nie tak dawno kosztował 245 dolarów USA obecnie kosztuje 245 PLN,
    to wybaczcie panowie musi to być czegoś kosztem.
    Właśnie koszt a jakość i trwałość idą w parze.

Głośniki Beyma od początku jak się pojawiły zawsze miały jakieś niedociągnięcia w charakterystyce, w miarę jak ewoluowały konstrukcyjnie, gorsze osiągnięcia trafiały na rynek jako nowa seria:D:D:D.
    Tak na przykład było z obecnie dopracowaną serią SM....

Słuchaj jak się zgrają z tymi dołami, hm, dużo zależy jak je skonfigurujesz , z jakimi wzmacniaczami , crossowerem, limiterem itd.
    Na brzmienie zestawu nagłośnieniowego ma wpływ każdy z jego elementów, a najważniejszym jest chyba obsługujący go.

p.s.:
    Często zdarza mi się iż wielu przypadkach niezadowolonych z posiadanego sprzętu właścicieli klubów
    zaskakuję ustawieniem sprzętu ,tak iż nie dowierzają mi iż nic nie wstawiłam do ich nagłośnienia czegoś ze swoich "klocków".

Najlepszy ,trzymający najwyższe parametry sprzęt nie przemawia do słuchających, dlaczego?

A dlatego, iż akustyk nie bierze pod uwagę subiektywnych odczuć słuchających, tylko gra dla siebie, albo według ustawień technicznych ( takie uogólnienie) od linijki.

• #26 31 Mar 2014 22:49
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Jak średnicą to Truvoxy są w tym mistrzami...

• #27 01 Kwi 2014 22:00
    grubyyy
    Poziom 8  

A więc decyzja ostateczna zapadła po odsłuchu eighteen sound 15MB700 i na nie się zdecydowałem. Dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w temat za pomoc. Pozdrawiam i temat uznaje za zamknięty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME