Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd g±sienic do platformy

pokulan 31 Mar 2014 17:54 1101 9
  • #1 31 Mar 2014 17:54
    pokulan
    Poziom 5  

Witam, to mój pierwszy post na forum.
    Mam pytanie, jaki napęd użyć do g±sienic dla mojej małej platformy? Platforma ma mieć ok 20-30cm i być zrobiona z blachy ze starej obudowy ATX.
    G±sienice planuję z paska zębatego. Ale jaki dać napęd? Dwa zwykłe silniki na 12V czy dwa silniki od wkrętarki (które raczej s± mocniejsze)?
    Z góry dzięki za odpowiedĽ :)

PS. Czy silniki z wkrętarki będ± dały się sterować przez mostek H?

• #2 31 Mar 2014 18:16
    pawlik722
    Poziom 20  

Nie podałe¶ o jakim silniku na 12V mówisz że jest słabszy od wkrętarki.
    Wkrętarka też wiele mocy niema a moment daje jej przekładnia planetarna.
    Nie napisałe¶ co to za dokładnie platforma ma być, tylko model czy ma spełniać jakie¶ zadanie.
    Silnik we wkrętarce jest komutatorowy sterowany napięciem więc odpowiedz sobie sam na to pytanie co by ci wiedza w głowie na dłużej została;)

• #3 31 Mar 2014 18:20
    pokulan
    Poziom 5  

Chodzi mi o zwykły silnik szczotkowy na 12V. Platforma w przyszło¶ci ma mieć np. ramie chwytaj±ce albo "kosiarkę". Ci±gle nie wiem co lepsze :( Bardziej jestem za silnikami od wkrętarek.

• #4 31 Mar 2014 18:25
    kuuczoo
    Poziom 26  

Witam
    Nawet do względnie dużych modeli czołgów (1:16) stosuje się stosunkowo niewielkie silniki. My¶lę że dwa zwykłe niskoobrotowe silniki modelarskie klasy 540 (~50T) (tanie...) wystarcz± z powodzeniem do takiej platformy. Ja bym się bardziej martwił o przekładnie, bo do podwozia g±sienicowego to jest raczej niezbędna... Tutaj przewagę rzeczywi¶cie może mieć napęd z wkrętarek, ale nie ze względu na moc tylko wła¶nie gotow± przekładnię. A silnik jak każdy inny szczotkowy można sterować mostkiem H...

• #8 31 Mar 2014 18:56
    kuuczoo
    Poziom 26  

Na tak± duż± platformę raczej nie...
    Przekładnia jest po to żeby zmniejszyć obroty, bo po pierwsze napęd g±sienicowy nie lubi wysokich obrotów, po drugie ma takie opory że szybko spaliłby¶ silnik.
    Prędzej tego typu silnik

Umieszczanie linków do stron szybko wygasaj±cych jest sprzeczne z regulaminem forum. Punkt 3.1.18.

• #9 31 Mar 2014 20:28
    Madrik
    Moderator Robotyka

pokulan napisał:
    Witam, to mój pierwszy post na forum.
    Mam pytanie, jaki napęd użyć do g±sienic dla mojej małej platformy? Platforma ma mieć ok 20-30cm i być zrobiona z blachy ze starej obudowy ATX.
    G±sienice planuję z paska zębatego. Ale jaki dać napęd? Dwa zwykłe silniki na 12V czy dwa silniki od wkrętarki (które raczej s± mocniejsze)?
    Z góry dzięki za odpowiedĽ :)

PS. Czy silniki z wkrętarki będ± dały się sterować przez mostek H?

Trochę ciężko się dobiera napęd do nieistniej±cej konstrukcji.
    Może najpierw zbuduj tę platformę, póło¶ki kół napędowych zakańczaj±c sprzęgłami stałymi, do których domontuje się wały przyszłych przekładni.
    Będziesz wiedział jakie s± opory, jakie masz koła, jak± prędko¶ć chcesz rozwijać itd.

Okre¶lenie "silnik na 12V" też jest raczej pojemne, gdyż na 12V mamy zarówno silniczki ze sprzętu RTV/AGD, jak i wielkie kobyły stosowane w motoryzacji.
    Musisz wiedzieć jakie masz Ľródło napędu, jakie pr±dy możesz uzyskać, przez jaki czas, dla danego napędu. Lub po dobraniu silników, dobrać odpowiednie zasilanie.

To nie jest takie proste, że mam 12V, silniczek też na 12V i będzie jeĽdzić.
    W grę wchodzi o wiele więcej zmiennych, często wzajemnie zależnych.

Szybka odpowiedĽ lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomo¶ć oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME