Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za kolumny Tonsila ?

Muzykincho 03 Kwi 2014 22:00 1353 8
  • #1 03 Kwi 2014 22:00
    Muzykincho
    Poziom 5  

Co to za kolumny Tonsila ? Co to za kolumny Tonsila ? Co to za kolumny Tonsila ? Witam wszystkich mam nadzieje ze dobry dział wybrałem (jestem nowy)

Chciałbym się dowiedzieć coś na temat tych kolumn co są na zdjęciach. Do czego one służyły, z czym współpracowały, czy jest to Tonsilowska konstrukcja czy bardziej samoróbki ? Znalazłem je w piwnicy po dziadku i zastanawiam się, co można z nimi ciekawego zrobić? Wszystkie głośniki (łącznie 16 sztuk) są licencji pioniera, mają po 8 Ohm i są połączone szeregowo.

• #2 03 Kwi 2014 22:08
    ToJestNick
    Poziom 29  

Wygląda mi to na nagłośnienie np z kościoła.

• #3 03 Kwi 2014 22:14
    Muzykincho
    Poziom 5  

Mi tak samo ale wiadomo pod czym one pracowały itd? bo każda kolumna ma 32 ohm co jest dziwne i rzadko spotykane.

• #4 03 Kwi 2014 22:42
    ToJestNick
    Poziom 29  

Zapewne pod jakimś wzmacniaczem radiowęzłowym.

• Pomocny post
    #5 04 Kwi 2014 20:14
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Muzykincho napisał:
    Mi tak samo ale wiadomo pod czym one pracowały itd? bo każda kolumna ma 32 ohm co jest dziwne i rzadko spotykane.

Przełącz je z połączenia szeregowego na szeregowo - równoległe, to dostaniesz normalne 8Ω. To są klasyczne głośniki telewizyjne o rodowodzie doskonale pamiętającym czasy Gierka. Mają umiarkowaną efektywność (90dB, tu będzie nieco więcej dzięki współpracy czterech głośników usytuowanych blisko siebie, co jest równoważne podwojeniu wymiarów membrany), ale za to dość szerokie pasmo, zwłaszcza od góry (110-14kHz). Pojedynczy taki głośnik w skrzynce telewizora z kineskopem 20 cali, zasilany lampą PCL86 SE grał zaskakująco ładnie.

• Pomocny post
    #6 04 Kwi 2014 20:35
    DjMapet
    Poziom 42  

Oglądając fotki, przypomniałem sobie iż pierwsza nasza paczka gitarowa (1973-74r.) była na ośmiu takich właśnie głośnikach i zasilana była lampowcem Telos-40. Jak pamiętam, gitara chodziła nawet nieźle, jak na taki zestaw głośników. :-)
    Wg. mnie, te kolumny to raczej DIY i mogły służyć do nagłośnienia kościoła ew. jakiejś sali konferencyjnej/kinowej.

Pozdrawiam.

• #7 04 Kwi 2014 22:02
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

DjMapet napisał:
    Wg. mnie, te kolumny to raczej DIY i mogły służyć do nagłośnienia kościoła ew. jakiejś sali konferencyjnej/kinowej

Bez względu na to czy to istotnie DIY, czy też sprzęt specjalnego przeznaczenia, niedostępny w publicznych sklepach RTV ale produkowany mimo to seryjnie - trzeba przyznać że wykonano go bardzo zmyślnie. Zwróć uwagę na dwudzielne, załamane pod rozwartym kątem płyty czołowe (widać to zwłaszcza na drugiej fotce) ukryte pod maskującą szmatą. Zapewniało to promieniowanie dźwięku w szerokim kącie poziomym - właśnie tak jak potrzeba przy nagłaśnianiu dużych pomieszczeń. Niech szczęśliwy posiadacz strzeli sobie teraz jakiś czterokanałowy wzmacniaczyk o mocy 16W w każdym z kanałów, i będzie mógł słuchać muzyki w salonie z efektami pseudokwadrofonicznymi :wink:

• #8 05 Kwi 2014 23:14
    Muzykincho
    Poziom 5  

A czy głośniki takie same, lecz różniące się magnesami miały inne parametry, jak chodzi o częstotliwość? Ponieważ posiadam jeszcze 8 głośników z dużymi magnesami i myślałem aby dorobić do tych kolumn, jeszcze po 2 i wtedy spróbować to podpiąć pod radio samochodowe 4x20W Oraz czy nie zatkać czymś w tych kolumnach otworów w tylnych ściankach ? Dla lepszego efektu.

• #9 06 Kwi 2014 11:00
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Muzykincho napisał:
    A czy głośniki takie same, lecz różniące się magnesami miały inne parametry, jak chodzi o częstotliwość? Ponieważ posiadam jeszcze 8 głośników z dużymi magnesami

Niechybnie masz na myśli głośniki GD10-16/5, wyposażone w duże magnesy ferrytowe, takie jak na załączonej fotce z lewej?
    Co to za kolumny Tonsila ?
    Te miały moc o 1W większą, miały też nieco lepszą efektywność (91dB), ale też i węższe pasmo, zwłaszcza od góry (115÷9000Hz). Były one współczesne prezentowanym telewizyjnym GD10-16/4, i były przeznaczone dla odbiorników samochodowych, których typowa moc wyjścowa mieściła się w tamtych czasach w przedziale 4÷5W. Uważano naonczas, iż nadmiar wysokich tonów jest w tym zastosowaniu niepożądany, gdyż męczą one kierowcę.
    Z reguły ich impedancja wynosiła 4Ω - tyle było bowiem potrzeba aby przy nieco ponad 12V zasilania z instalacji samochodowej uzyskać 5W mocy. Układów mostkowych jeszcze wtedy powszechnie nie stosowano.
    Istniała jeszcze nowsza odmiana konstrukcyjna głośników o mocy 4W, oznaczana jako GD10-16/4/6 (na fotce z prawej) Miała ona podobnie jak typowa odmiana ekranowany magnes (umożliwiajacy stosownie tych głośników w telewizorach), jednak nie ze stopu Alnico, lecz ferrytowy, mniejszy jednak niż w GD10-16/5. Przypuszczam że parametry jej nie różniły się od GD10-16/4, a powstała ona z chęci wyeliminowania deficytowego kobaltu.
    Cytat:
    i myślałem aby dorobić do tych kolumn, jeszcze po 2 i wtedy spróbować to podpiąć pod radio samochodowe 4x20W

Nie bardzo rozumiem: chcesz wcisnąć do każdej z tych tych skrzynek jeszcze dwa glośniki GD10-16? Nie bardzo widzę gdzie. Czy moze zbudować jakieś nadstawki? Chesz to zmieścić w kabinie TIRanozaura? :D
    Cytat:
    Oraz czy nie zatkać czymś w tych kolumnach otworów w tylnych ściankach ? Dla lepszego efektu.

Wątpię czy istotnie uzyskasz lepszy efekt. Wszystkie te głośniki miały dość twarde zawieszenia, i byly przystosowane do pracy w obudowach otwartych. Zamykając skrzynki o niewielkiej było nie było pojemności podwyższysz i tak już sporą częstotliwość rezonansu tych głośników. Można by conajwyżej spróbować zasłonić otwór jakąś grubą, tłumiącą szmatą.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME