Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN 20/30 i GDWK 9/80 + Marantz 2215B

kisiel723 04 Kwi 2014 21:38 1839 5
  • #1 04 Kwi 2014 21:38
    kisiel723
    Poziom 9  

Witam wszystkich!!!
    Moje pytanie brzmi czy sprzęt jak w temacie będzie jakoś grać.
    Użyta przeze mnie jest w tych kolumnach prosta zwrotnica na
    jednym kondensatorze 4,7uF 250V Miflexa.Do tego wszystko podłączone
    do Irivera e150(wszystkie utwory w .flac)+Słuchaki AKG K77 rekablowane kablem da Vici Alpharda,AUX także mam zrobiony z tego kabelka i z wtyku neutrika.Od niedawna bawię się w FL Studio i nwm czy to będzie ze sobą współgrać aby uzyskać jak najlepszą czystość dziwięku.Kolumny nie zostały jeszcze zrobione.
    Proszę o pomoc!!!

• #2 04 Kwi 2014 23:43
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

kisiel723 napisał:
    Użyta przeze mnie jest w tych kolumnach prosta zwrotnica na
    jednym kondensatorze 4,7uF 250V Miflexa.

A jaka jest impedancja Twoich głośników, bo dla rozważeń na te tematy to równie ważny parametr jak pojemność kondensatora? Domyślam się że 8Ω, ale w takim wypadku to dość ryzykowny wariant. Filtr 6dB/okt czyli pojedynczy kondensator dla glośnika wysokotonowego miały trójdrożne kolumny ZG40C (z głośnikami GDN25/40, GD12/5 oraz GDWK9/40) ale przy impedancji 8Ω stosowano kondensator o pojemności zaledwie 2,2µF, otrzymując częstotliwość podziału na 9kHz a nie na 4kHz tak jak tego oczekujesz. GDWK9/40 stosowano także w zespołach dwudrożnych ZG25C (z dwoma głośnikami nisko-średniotonowymi GDN16/12) oraz ZG30 z głośnikiem nisko-średniotonowym takim jak Twój, ale w tym przypadku przyjmowano filtry o większym nachyleniu: w pierwszym przypadku 12dB/okt. oraz częstotliwości granicznej 5kHz, w drugim - 18dB.okt oraz częstotliwości granicznej 4kHz. Niestety zwłaszcza ten ostatni wariant zmusza do bardzo starannego projektowania i wykonania zwrotnicy (uwzględniającego możliwe zmiany parametrów poszczególnych głośników w toku wieloletniej produkcji), aby uniknąć pików na charakterystykach napięciowych, groźnych zwłaszcza dla GDW, oraz spadków impedancji całego zespołu znacznie poniżej wartości znamionowej, mogących zakłócić pracę wzmacniacza.
    Niby masz głośnik wysokotonowy którego oficjalnie podawana moc (ale to moc zespołów do jakich można go zastosować, absolutnie nie jest to moc samego głośnika) jest dwukrotnie większa niż stosowanego w w/w zespołach GDWK9/40 - ale piszą tu że różnic konstrukcyjnych między tymi głośnikami nie widać. cewki i membrany są identyczne, a zmiana oznaczenia została prawdopodobnie podyktowana założeniem że będzie się go stosować tylko z filtrami wyższych rzędów, a może także głównie w zespołach trójdrożnych gdzie przyjmuje się wyższą częstotliwość podziału.

Schematy różnych rozwiązań zespołów Tonsila znajdziesz na:
    http://unimor.info/downloads.php?cat_id=17&rowstart=15
    Jako rozwiązanie kompromisowe mógłbym zaproponować zwrotnicę 12dB/okt o strukturze szeregowej która zaprojektowałem i wykonałem dla zespołów dwudrożnych zawierających obok GDWK9/40 dwa głośniki GDN16/15. Ale dla Twoich potrzeb należałoby ją przeliczyć od początku, bo i GDN zupełnie inny, i impedancja najpewniej dwukrotnie mniejsza. Atrakcyjną jej cechą jest jedna tylko cewka, rolę drugiej pełni indukcyjność pasożytnicza GDN: wykorzystanie jej było możliwe dzięki przyjęciu struktUry szeregowej. Tak tylko dla celów poglądowych podaję link do jej schematu
    http://obrazki.elektroda.pl/1368173000_1394482556.jpg
    raz jeszcze przypominając że to zespół o impedancji 4Ω, bardzo zresztą wyrównanej. Głośników 8Ω podłączać do niej bez przeliczenia nie wolno.
    Dla przeliczenia zwrotnicy dla Twoich potrzeb należałoby znać indukcyjność pasożytniczą GDN20/30.
    Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach tego zrobić, a nawet pomierzyć głośników - pozostaje albo skopiować fabryczne rozwiązanie ZG30, albo nabyć gotową zwrotnicę. Jedno i drugie rokuje dość problematyczne szanse na sukces. Chyba że trafisz akurat na ofertę zwrotnicy obliczonej jakoby specjalnie dla tych głośników - ale koszt takiej zwrotnicy zwykle okazuje się największy ze wszystkich elementów składających się na kolumnę. To już zdecydowanie nie jest koszt pojedynczego kondensatora MKSE 4,7µF.
    Jeszcze jedna możliwość - to tak jak proponujesz, pojedynczy kondensator dla GDWK9/80, ale nie 4,7u (przy impedancji głośnika 8Ω) lecz znacznie mniej, 2,7µF max 3.3uF. Trzeba w takim wypadku zdać się na szansę że głośnik wytrzyma, skoro wytrzymuje z kondensatorem 2,2µF przy nieco większej mocy, bo 40W. Ale przynajmniej uniknie się przykrych niespodzianek, nie do uniknięcia w filtrach wyższego rzedu gdy parametry głośników znacząco odbiegają od założonych. Bardzo wskazane byłoby też sprawdzić w takim wypadku czy impedancja w całym paśmie nie spada poniżej znamionowej, gdyby tak było (choć to mało prawdopodobne) należałoby dołożyć jeszcze cewkę o indukcyjności kilkuset uH w szereg z GDN. A gdy wreszcie to wszystko się uda - ocenić samemu czy efekt słuchowy jest zadawalający. Wszystko zależy od tego jak GDN20/30 będzie się sprawował na częstotliwościach rzędu 5kHz. I pamiętać że zwłaszcza w razie zdecydowania się na taki wariant należy wystrzegać się przesterowania wzmacniacza (podaj proszę jego moc, nie udało mi się dokopać do tych danych) aby harmonicznymi nie spalić GDWK.
    Ale może, skoro jeszcze nie rozpocząłeś budowy - zdecydować się na najprostszy zespół trójdrożny? Do posiadanych głośników należałoby dokupić jeszcze nieduży głośnik średniotonowy, lub nawet dobry normalnopasmowy (ostatecznie, w ZC40C stosowało się w tej roli GD12/5 pierwotnie przewidziany do... samochodów, i bardzo sobie te zespoły chwalono), co dałoby możliwość bardziej racjonalnego doboru częstotliwości podziału, orzy zachowaniu prostej i mało wrażliwej na rozrzuty parametrów struktury filtrów? Za wzór mógłby posłużć ALTUS 75, którego schjemat znajdziesz na samym dole pierwszego posta na stronie
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1457494.html
    Rozrysuj go sobie raz jeszcze pomijając wszelkie rezystory i przełączniki, to przekonasz się jak w istocie jest prosty. Głośnik wysokotonowy włączony jest tu podobnie jak w ZG40C przez kondensator 2,2µF, ale mimo to znacznie lepiej chroniony przed przeciążeniem niższymi składowymi sygnału, dzięki temu że w odcinaniu częstotliwości niższych od 2kHz bierze udział nie tylko kondensator 2,2µF włączony w szereg z GDW, ale też ogniwo filtru utworzonego przez kondensator 10µF zasilający GDM, oraz impedancji tego głośnika. Pewne przeliczenia elementów zwrotnicy byłyby wskazane i tu, ale skutki ewentualnych błędów byłby mniej groźne niż w przypadku zwrotnicy 12 a zwłaszcza 18dB/okt.
    I tak, gdyby można było założyć że wszystkie głośniki przedstawiają w całym zakresie czystą rezystancję 8 omów - to przyjmując kondensator 2,2µF właczony w szereg z GDWK otrzymałoby się wymaganą indukcyjność cewki włączonej w szereg z GDM równą 140uH. Ale w istocie sama tylko pasożytnicza indukcyjność cewki tego głośnika okaże się wielokrotnie większa (przykładowo: dla wamiankowanego wżej GD12/5 o impedancji znamionowej 4Ω zmierzyłem 190uH, taki sam głośnik ale 8Ω będzie miał najpewniej ok, 380uH) co oznaczałoby że zewnętrzna cewka jest w ogóle zbędna. W praktyce może okazać się celowym włączenie tutaj niewielkiej indukcyjności, dla uwzględnienia faktu że przy wyższych częstotliwościach indukcyjność cewki głośnika maleje, za sprawą prądów wirowych. Podobna sytuacja wystąpi także w przepadku GDN. Chcąc utrzymać sumaryczną moc dostarczaną do wszystkich głośników na stałym poziomie - należałoby przyjmując 10µF kondensator zasilającego gałąź średnio-wysokotonową zastosować w szereg z GDN indukcyjność 640µH. Ale sam GDN20/30 będzie miał najpewniej i tym razem więcej. Nie miałem nigdy tego głośnika w ręku, ale nieco większy GDN24/40/1 4Ω wykazywał indukcyjnośc 770µH. I znów cewka najpewniej okaze się zbędna, bądź wystarczy cewka i indujkcyjności mniejszej niż zastosowano w "Altusie". Mamy zatem dwa krańcowe warianty takiego zespołu trójdrożnego: albo ściśle odwzorować "Altusa" godząc się z pewnym tłumieniem sygnałów nieco poniżej częstotliwości podziałów tj 2kHz oraz 9kHz; widać uznano że efekt takiego zabiegu spodoba się użytkownikowi) albo złożyć zwrotnicę zawierającą same kondensatory: 2,2µF w szereg z GDW, równolegle do tego GDM, w szereg z całością 10µF i znów GDN równolegle do wszystkiego. Tylko w tym ostatnim przypadku wskazane byłoby jeszcze sprawdzić czy impedancja zespołu nie spada w całym zakresie częstotliwości poniżej znamionowej, na skutek małej dobroci indukcyjności głośników; gdyby okazało się że tak - dołączyć nieduże indukcyjności w szereg z GDN i GDM. Oraz szeregowy dwójnik RC 8,2Ω + 1,2µF równolegle do GDWK, który stłumi przepięcie (także przekładające się na spadek impedancji) wynikłe z rezonansu indukcyjności GDW z kondensatorem 2,2µF.

• #3 06 Kwi 2014 17:30
    kisiel723
    Poziom 9  

Tak jak pan myślał 8 Ohm,regenerowane.Głośniki już zakupiłem tylko jeszcze czasu nie mam na budowę obudów.Czyli zwrotnica z ZG30 by pasowała?Nie chciałbym wzorować się na Altusie,ponieważ słyszałem wiele złych opini na tym forum.Może pasowałby schemat z bardziej rozwiniętej zwrotnicy do tych głośników?

• #4 06 Kwi 2014 19:25
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

kisiel723 napisał:
    Tak jak pan myślał 8 Ohm

Tym bardziej zatem obawiałbym się stosowania do GDWK samego tylko kondensatora o pojemności 4,7µF. Trzeba przyjąć albo większą częstotliwość podziału (czyli mniejszą pojemność) albo wyższy rząd zwrotnicy,
    Cytat:
    regenerowane.

No to niestety wieczne nie będą, o ile nie mają gumowego zawieszenia. Pianka poliuretanowa ulega autodestrukcji po ok. 5 latach, nawet jak głośnik nie jest używany. Trwałe były zawieszenia szmaciane, ale miały je głośniki niskotonowe o średnicy 12, 16 i 25cm, i to tylko starszej produkcji. 20-stki o mocy 25, 30 i 40W były oryginalnie na wyłącznie na gąbkach, chyba że ktoś przy okazji naprawy przysposobił do nich zawieszenia gumowe.
    Cytat:
    Czyli zwrotnica z ZG30 by pasowała?

Teoretycznie powinna pasować, o ile parametry posiadanych głośników nie różnią się od tych dla których została zaprojektowana (w szczególności kąt fazowy impedancji przy częstotliwości podziału, nawet jeśli moduł się nie różni). Ogniwo 18dB/okt jest bardzo wrażliwe na rozrzuty parametrów - zarówno elementów zwrotnicy jak i głośnika.
    Cytat:
    Nie chciałbym wzorować się na Altusie,ponieważ słyszałem wiele złych opini na tym forum
    .
    Na złą opinię mogło się składać wiele czynników, niekoniecznie konfiguracja zwrotnicy, ale i typ bass-reflex (Twoja obudowa powinna być zamknięta, o pojemności takiej jaką zaleca producent GDN20/30), dobór częstotliwości podziału, także użycie głośnika GDWT zamiast GDWK jeśli ktoś lubi łagodniejsze brzmienie.
    Cytat:
    Może pasowałby schemat z bardziej rozwiniętej zwrotnicy do tych głośników?

Ale którą zwrotnicę masz teraz na myśli? Namiawiałem do zastanowienia się nad budową zespołu trójdrożnego, co dałoby większą swobodę wyboru rzędu zwrotnicy i częstotliwości podziału. Stosując przypadkowo wziętą zwrotnicę wysokiego rzędu wolałbym sprawdzić na małym poziomie mocy czy nie daje ona przepięć w torze wysokotonowym, niebezpiecznych dla GDWK.

• #5 09 Kwi 2014 19:50
    398216
    Usunięty  
  • #6 10 Kwi 2014 11:17
    Arkadyo
    Poziom 29  

Trochę bawiłem się kiedyś takim zestawem i uważam że na tej zwrotnicy grał najlepiej.
    Przede wszystkim gdwk 9/80 na filtrze III rzędu gra najsubtelniej. Powinieneś do tego poszukać pierścieni do gdn'ów i lejków dla kopułek.
    Tonsil GDN 20/30 i GDWK 9/80 + Marantz 2215B

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME