Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zacząć? Co kupić i na co zwracać uwagę?

Mateusz8989 06 Kwi 2014 13:59 1185 14
  • #1 06 Kwi 2014 13:59
    Mateusz8989
    Poziom 6  

Witam.

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zgłębianie tajników elektroniki. Może to chwilowy zapał, może nie - wolałbym nie. Skończyłem technikum elektroniczne i żałuję, że nie brałem się wtedy za projekty, pracę praktyczną kiedy były ku temu najlepsze możliwości. Cóż, czasu nie cofnę. Jedyne czego nauczyło mnie technikum to sucha teoria + liczenie obwodów, ale jak projektować układy, jak wykorzystywać elementy do projektowania tego niestety do tej pory nie wiem... Od skończenia technikum minęło dobrych parę lat to i wiedza wyparowała z głowy. Ale nie o tym chciałem...

Co kupić na początek? Tzn. oczywiście wiem, że lutownica, cyna, kalafonia, multimetr, rezystory, kondensatory itp. Ale na co zwracać uwagę przy zakupie np. lutownicy? Multimetr taki za 20 zł wystarczy (miałem taki i raczej nie było problemów z pomiarami)? Zasilacz aby podłączać układy i testować? Mieliśmy labolatoryjne które kosztowały grubo ponad 1500 zł, nie stać mnie na taki.

Chciałbym żebyście tutaj mi przedstawili taki zestw, start kit, must-have który musiałbym mieć aby coś działać. Dodam, że nie chcę wydawać na to w tej chwili kolosalnych sum, chcę coś z tym podziałać, a co będzie dalej zobaczymy.

Przydałby się też soft (w miarę nowy/zaktualizowany) który polecacie do projektowania układów na komputerze, ich wizualizacji, np. który pokazywałby gdzie jest za duże napięcie, kiedy to nie zadziała itp.

• #2 06 Kwi 2014 14:11
    pawel0414
    Poziom 20  

Nie wiem jakie funkcje posiada twój miernik, ale od siebie polecę UNI-T M890G, który nie jest drogi, ale zarazem dosyć funkcjonalny. Co do projektowania układów to może zapoznaj się z programem Eagle, które jest w miarę intuicyjny i powinieneś go szybko opanować.

• #3 06 Kwi 2014 14:30
    andrzej55
    Poziom 34  

Na początek zbuduj sobie własny regulowany zasilacz np. 0-30V, 0-3A, bez którego trudno testować elementy i uruchamiać układy.

• #4 06 Kwi 2014 14:33
    Mateusz8989
    Poziom 6  

Żeby zbudować muszę mieć czym lutować :) Dlatego zależało mi na opinii jaką lutownicę wybrać, czym się kierować bo jak mówiłem, praktyki to praktycznie 0...

Taki zasilacz może być?
    http://sklep.avt.pl/avtzasilacz-b.html

Zastanawiam się też czy istnieje zasilacz (kit) z cyfrowym wyświetlaczem żeby móc precyzyjnie dobierać napięcie, prąd

• #6 08 Kwi 2014 04:10
    2091744
    Usunięty  
  • #7 08 Kwi 2014 09:16
    Mateusz8989
    Poziom 6  

Dzięki za tak obszerną wypowiedź. U mnie sprawa ma się tak, że z układami (łączeniem ze schematu ideowego) nigdy nie miałem problemu. Jednak żeby coś samemu zaprojektować... nie potrafię. Nie rozumiem zależności jakie zachodzą między elementami, nie potrafię wymyślić np. buduję zasilacz, i jakie elementy wybrać, jakie parametry, dlaczego akurat takie itp. I to chciałbym też zmienić, bo ze schematu to każdy może zlutować ale wymyślić jakiś własny projekt to już wyzwanie... jakieś rady?

• #8 08 Kwi 2014 15:36
    2091744
    Usunięty  
  • #9 08 Kwi 2014 15:57
    bertolbaleron
    Poziom 15  

andrzej55 napisał:
    Na początek zbuduj sobie własny regulowany zasilacz np. 0-30V, 0-3A, bez którego trudno testować elementy i uruchamiać układy.

Wydaje mi się, że na początek wystarczy zwykły zasilacz od radia, zegarka albo nawet zwykła ładowarka od telefonu.

• #10 08 Kwi 2014 16:11
    Mateusz8989
    Poziom 6  

Wizja tworzenia jest piękna. Wykonanie coś własnego co później działa, np. zwykły odbiornik radiowy (głośnik, wybór częstotliwości itp), ale właśnie ta teoria, projektowanie, co z czym... :)

P.S.
    Skąd bierzecie jakieś obudowy? Wiem, że można odbudowę zrobić nawet z pudełek na jedzenie :P Ale ciekaw jestem czy są jakieś takie uniwersalne obudowy na jakiś własny stworzony sprzęt, np. radio :P

• #11 08 Kwi 2014 16:14
    bertolbaleron
    Poziom 15  

Mateusz8989 napisał:
    Skąd bierzecie jakieś obudowy? Wiem, że można odbudowę zrobić nawet z pudełek na jedzenie :P Ale ciekaw jestem czy są jakieś takie uniwersalne obudowy na jakiś własny stworzony sprzęt, np. radio :P

Firma Maszczyk - polecam, cienki plastik wygodny do wiercenia.

• #12 08 Kwi 2014 16:27
    Mateusz8989
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź w sprawie obudów. A jak z tym zasilaczem radzicie? Kupić czy zbudować? W sumie praktyka byłaby już przy budowaniu... tylko gdzie znaleźć jakiś schemat sprawdzonego, działającego i BEZPIECZNEGO zasilacza, tak jak kolega kamil1984 napisał "zasilacz z ograniczeniem prądowym".

• #13 08 Kwi 2014 16:30
    bertolbaleron
    Poziom 15  

Mateusz8989 napisał:
    Dzięki za odpowiedź w sprawie obudów.
    Przepraszam ale jeszcze mi się przypomniała firma produkująca obudowy takie same jak Maszczyk tyle, że tańsze i oznaczone symbolem "Z". Chyba Martex ale głowy sobie uciąć nie dam. ;)

• #15 08 Kwi 2014 21:41
    bertolbaleron
    Poziom 15  

Mateusz8989 napisał:
    Multimetr wystarczający. Sklep z częściami to np. TME. Duży wybór, ale ilości często hurtowe... Jeśli chodzi Ci o zestawpodstawowych elementów na start to szukaj KITów np. AVT albo Jabla.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme