Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

katakrowa 13 Kwi 2014 13:48 25767 37
  • Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.
    Po kilkumiesięcznej przerwie i wielu dniach pracy chcę przedstawić poprawiony i mam nadzieję, że tym razem bezbłędny projekt kolumn głośnikowych.

Założenia i marzenia :-)

Założenia były podobne jak w przypadku poprzedniczek tego projektu " Kolumny DIY - przestroga ... ".
    "Na początku miał to być prosty projekt, którego jedynym założeniem była szerokość kolumny : max 17 / 18 cm. Wynika to z tego ( co widać na zdjęciach ), że szersza kolumna blokowałaby mi wyjście na balkon ..."

Przy realizacji nowego projektu zmieniłem jednak nieco założenia na następujące :
    - przed rozpoczęciem prac wybieram głośniki w sposób przemyślany i potwierdzony przez fachowców,
    - wygląd ma być podobny do "poprzedniczek",
    - kolumny mogą mieć bass-reflex,
    - kolumny muszą mieć wszystkie głośniki na froncie,
    - konstrukcja od początku TMB lub MTB,
    - wybrać najlepszy pasujący do zestawu i mieszczący się w budżecie głośnik wysokotonowy,
    - budżet na przetworniki max 2000 zł.
    - oszczędność miała przynieść także konstrukcja 2 lub 2,5 drożna zamiast 3.

Wybór przetworników.

Nie był to łatwy etap prac. W konkursie brały udział wymienione poniżej przetworniki.

Wysokotonówki::
    - USHER AUDIO T9950-20
    - SEAS PRESTIGE 27TBCD/GB-DXT H1499
    - FOUNTEK NEO CD3.0
    - FOUNTEK NEO CD2.0
    - DAYTON AUDIO PT2C-8

Midwoofery::
    - Usher 8948a
    - SEAS PRESTIGE H1520-08 U16RCY/P
    - SEAS PRESTIGE H1456-08 ER18RNX
    - Usher 8945A

Ostatecznie wybrane zostały:
    - 1x FOUNTEK NEO CD3.0
    - 2x SEAS PRESTIGE H1520-08 U16RCY/P

Za wyborem SEAS'ów przemówiły :
    - duża powierzchnia membrany przy małej średnicy "ramki" głośnika ( powierzchnia 99cm^2 - tymczasem Fountek FW146 w obudowie tej samej średnicy ma 77cm^2 );
    - całkowita średnica głośnika (kolumny chciałem jednak mieć szerokie na 17cm - ushery na to nie pozwalały);

Za wyborem wstęgi fountek przemówiły argumenty :
    - rozsądna w tej klasie cena ;
    - nigdy nie miałem wstęgi a bardzo chciałem mieć i posłuchać :-)

Jak najwięcej projektujmy wirtualnie.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas składania kolumn jak największą część projektu chciałem zrealizować wirtualnie.
    Począwszy od symulacji głośników w WinISD po sam projekt obudowy w oprogramowaniu FreeCad Free cad ( trochę ciężkie na początku ale po kilku godzinach już "idzie" gładko ).
    Niestety symulacji z WinIDS już nie mam bo w trakcie prac zmieniałem komputer a teraz już nie chce mi się ponownie wklepywać parametrów TS. Zresztą na chwilę obecną przy zakończonym projekcie nie ma to już większego znaczenia.
    Zostały mi natomiast projekty obudowy, na podstawie których można zbudować własny podobny zestaw. Plik z projektem jest w załączniku obudowa_21.zip.

Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

Budowa.

Budowa kolumn trwała od połowy listopada do połowy kwietnia ( prawie pół roku ) oczywiście nie non-stop a jedynie w chwilach wolnych. Co ciekawe gdy o planowanym przeze mnie projekcie dowiedzieli się dwaj koledzy to także zapragnęli stać się właścicielami identycznych zestawów. Mnie osobiście ta wiadomość bardzo ucieszyła bo w ostatecznym rozrachunku pewne koszty były znacznie niższe (w szczególności pomiary i projektowanie zwrotnic). Również przy zakupie materiałów dzięki większej ilości dało się zaoszczędzić kilka groszy...
    Także finalnie zbudowaliśmy 3 pary tych kolumn ... Prawie jak w małej fabryce ...

Przygotowanie materiałów.

Materiały trzeba kupić albo "zdobyć". Ja nie bardzo miałem czas na "zdobywanie" więc wybrałem drogę zakupu. Płyty MDF 18mm zamówiłem pocięte pod wymiar [ załącznik : MDF_rozkroj.pdf ].
    Śrubki, kleje, szpachlę, papier ścierny i lakiery dostarczyła - Castorama. Fornir modyfikowany pochodzi z Allegro, naturalny z jakiegoś sklepu w Pruszkowie, gdzie mają tego gigantyczny wybór ...

Prace ruszyły

Składaniem kolumn zajmowały się 2 osoby. Samo przygotowanie płyt MDF zajęło nam 2 dni. W tym czasie zrobiliśmy otwory w usztywnieniach oraz ponawiercaliśmy otwory dla śrub montażowych. Dla 3 zestawów kolumn to były 672 otwory ! Każdy trzeba było nawiercić od szablonu a potem zrobić frez na główkę śruby. Szablony zrobiliśmy na zasadzie nawiercania przez lustrzane przykładanie płyt ( lewa do prawej, prawa do lewej ). Tym sposobem pomiary wystarczyło robić tylko na jednym zestawie.

Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

Przygotowane płyty teraz wystarczyło poskręcać czyli ... Zrobić kolejne 672 otwory, posklejać oraz mądrze poukładać wszystko w całość. Ostatecznie jakoś się udało.
    Kolejny etap to wygłuszenie. Zastosowaliśmy 2 rodzaje mat bitumicznych na tył i ścianki boczne oraz matę filcową na wszystkie ścianki i wzmocnienia...

Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

Prace wykończeniowe.

Te trwały najdłużej i są wykańczające. Główny problem polegał na tym, że firma która wycinała nam MDF porobiła błędy. Front i tył były o milimetr węższe i niższe... Niby nic ale jak trzeba to wyrównać szpachlą to boli ... Fornir ostatecznie musi być naklejany na gładkie powierzchni. Po przyklejeniu forniru na front i tył oddaliśmy kolumny do zakładu w którym zrobili nam frezy pod głośniki. Później pomiary i na ich podstawie zwrotnice.

Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.
    Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

Poskładane ! Pierwsze odsłuchy.

Do tej pory składałem kolumny właściwie jedynie na Tonsilach i STX (poskładałem z 10 różnych zestawów bardziej lub mniej udanych). Po odsłuchaniu tego zestawu zrozumiałem co to jest "o klasę lepsze". Nie będę tutaj pisał o dźwięku bo wg mnie to jest bez sensu. Dla mnie grają rewelacyjnie. Pierwsze testy robiłem w parze ze wzmacniaczem Yamaha AX-500.

To jak grają podobno widać na wykresach :-)

Na wykresach występuje małe "zakłócenie" wynikające z tego, że nie dało się szczelnie zamknąć komory na zwrotnicę ( około 120Hz ).

Całość :
    Impedancja :
    Wodospadowy:
    Zniekształcenia harmoniczne:

PODSUMOWANIE UWAGI i WNIOSKI

- łączny koszt jednej pary to około 2500zł,
    - łączny czas przygotowania to ponad 10 pełnych dni roboczych dla 2 osób.
    - jeden z kolegów kupił fornir naturalny ale to już jest jego problem :-) Jak nie masz doświadczenia zdecydowanie polecam kupić ten z podklejoną flizeliną,
    - kolumny otrzymają jeszcze granitowe podstawki i kolce,
    - do zamontowania głośników zastosowaliśmy takie wkręcane tulejki. To był głupi pomysł. Lepiej zastosować ładne wkręty. Samo wkręcanie głośników zajęło kilka godzin przez to, że nie udało się ich zamontować idealnie prosto,

Kolumny już cieszą moje ucho i wyglądają tak:
    Ich uzupełnieniem są wcześniejsze mniej udane:
    W komplecie wygląda to tak :
    Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek. Kolumny DIY - 2x SEAS i wstęga fountek.

Podsumowując. Warto było poświęcić czas i pieniądze na wykonanie tego zestawu 2-letnia przygoda z montowaniem kolumn chyba nie poszła na marne teraz mogę śmiało powiedzieć, że kolejnych robić nie muszę - przynajmniej najbliższe klika lat :-). Szkoda, że nie udało mi się przez ten czas nauczyć wykonywać samodzielnie pomiarów - to zdecydowanie przyspieszyło by pracę i obniżyło koszty ale cóż na nie było na tyle czasu a kolumny to tylko hobby, które pewnie pozostanie.

Pozdrawiam i zapraszam do krytycznego komentowania.

Fajne!
  • #2 13 Kwi 2014 21:50
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No cóż. Gratuluję projektu. Miałbym może i kilka uwag, ale są pewne założenia (rozumiem, że nie do przeskoczenia) więc zamilknę. ;)
    Białe zebrano wygląda rewelacyjnie. Klasyczny układ MTM, dobre przetworniki, przemyślane wzmocnienia, nawet cewki umieszczone nieprzypadkowo. Fajne terminale. Jedynie nie jestem zwolennikiem B-R tak umieszczanego. Więc tu mam obawy, czy oby na pewno "zakłócenie" spowodowane jest nieszczelnością terminalu głośnikowego. Ale pewnie pomiar został powtórzony po uszczelnieniu? Mam też słabość do 9950 i chyba raczej ten zastosował ale Fountek pomimo innego brzmienia jest również przyjemnym głośnikiem, który ma swoich zwolenników.

• #3 13 Kwi 2014 22:20
    katakrowa
    Poziom 15  

przemo-lukas napisał:
    Miałbym może i kilka uwag, ale są pewne założenia ...

Ja bardzo chętnie bym te uwagi usłyszał. Może dla mnie kiedyś w przyszłości ... albo zwyczajnie dla innych.

przemo-lukas napisał:
    ... pewnie pomiar został powtórzony po uszczelnieniu?

Niestety nie było takiej okazji i w profesjonalnych warunkach już raczej nie będzie. Pozostaje mi wierzyć w słowa pomiarowego :-)

• #4 14 Kwi 2014 12:59
    elemen_th
    Poziom 29  

A ja mam pytanie do znawców w temacie zastosowanego tutaj BR.

Czy jeżeli kolumna stoi, BR jest na dole a tutaj jeszcze nie ma w pełno swobodnego przepływu to czy nie wyjdzie tak, że BR liczy się rura + objętość tej części z 2 deskami do podłogi? Może nieskładnie mówię ale chyba wiadomo o co mi chodzi.

• #5 14 Kwi 2014 14:17
    katakrowa
    Poziom 15  

elemen_th napisał:
    Czy jeżeli kolumna stoi, BR jest na dole a tutaj jeszcze nie ma w pełno swobodnego przepływu to czy nie wyjdzie tak, że BR liczy się rura + objętość tej części z 2 deskami do podłogi? Może nieskładnie mówię ale chyba wiadomo o co mi chodzi.

Jest w tym co piszesz ziarno prawdy. Odległości od otworu BR a także szerokość i wysokość nóżek mają znaczenie i są odpowiednio dobrane właśnie do tego otworu. Wymiary te dobierane były podczas wykonywania pomiarów i projektowania zwrotnicy.

• #6 14 Kwi 2014 16:54
    elemen_th
    Poziom 29  

A jak taki BR ma się do ustawiania pod ścianą? Coś pomiędzy takim z tyłu a z przodu?

A tak w ogóle fajna konstrukcja, starannie zrobione i przemyślane wszystko widać. Gratki.

• #7 14 Kwi 2014 18:04
    cefaloid
    Poziom 28  

Widzę że autor konstrukcji wiele sie nauczył od czasu "popełnienia" poprzednich kolumn. To bardzo dobrze i należy to promować - lecą punkty na konto :)

PS. Jak gra ta wstęga? Korci mni by jej użyć.

Natomiast jeśli chodzi o uwagi: również się zastanawiam czy tunel B-R przy podłodze nie powoduje pogorszenia basu? To raczej pytani niż zarzut bo jak na warunki domowe kolumny bardzo fajne.

• #8 14 Kwi 2014 21:06
    aftys6
    Poziom 19  

Całość mi się podoba, można powiedzieć że jak ze sklepu, no ale.....
    Terminal mocowany na śruby do"wpusty" czy tam faski a u Ciebie niestety odstaja, co mnie ostro w oczy kgryzie.
    Aczkolwiek całość zrobiona bardzo fajnie.

• #9 14 Kwi 2014 21:49
    toopcool
    Poziom 13  

Dobrze dobrane proporcje obudowy .
    Fajnie się prezentuje w fornirze zebrano.
    W kwestii portu bassrefleks w podstawie to po własnych doświadczeniach mogę powiedzieć że takie rozwiązanie powoduje taką jak by kompresję i brak swobody w stosunku do umieszczenia portu na froncie .

• #10 14 Kwi 2014 22:28
    katakrowa
    Poziom 15  

aftys6 napisał:
    Terminal mocowany na śruby do"wpusty" czy tam faski a u Ciebie niestety odstaja, co mnie ostro w oczy kgryzie.

Śruby przy terminalu są na 100% do wymiany. Te zastosowałem bo już mi się spieszyło z odsłuchem. Gryzie w oczy także mnie ... pomimo, że są z tyłu.
    Mam też zbyt małe fazowanie pod te śruby. Będę musiał to powiększyć tylko chwilowo nie miałem czym.

Dodano po 13 [minuty]:

cefaloid napisał:
    PS. Jak gra ta wstęga? Korci mni by jej użyć.

Ciężko opisać. Powiem jedynie tyle, że zdecydowanie lepiej niż :

- Tonsil gdwk/10/26
    - Tonsil gdwt/9/100fp
    - STX-GDWK-10-250-8-AWX

Innych nie miałem okazji porównywać. Generalnie w jakości jest mała przepaść. Tonsile syczą. STX nie syczą ale też bardzo cicho grają wysokie częstotliwości natomiast Fountek gra czysto dźwięki o n Khz wyższe niż głośniki wymienione wcześniej. Wszystkie dzwonki, uderzenia o struny gitary akustycznej są bardzo wyraźne i naturalne - ale to chyba właśnie o to chodzi w dobrym głośniku wysoko-tonowym.

Zapewne na rynku są dostępne lepsze głośniki od tej wstęgi jednak odpowiadając na Twoje pytanie - zdecydowanie polecam ten głośnik. Do domowego słuchania muzyki jest więcej niż wystarczający.

• #11 14 Kwi 2014 22:52
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

katakrowa napisał:

...Ja bardzo chętnie bym te uwagi usłyszał. Może dla mnie kiedyś w przyszłości ... albo zwyczajnie dla innych...

Znam Twoje założenia i chyba dodatkowo miałeś obawy co do jednego głośnika nisko-średnio tonowego (przetwarzanie niskich rejestrów) i dlatego wykonałeś układ MTM.
    Konstrukcje dwu drożne obarczone są kompromisami (oczywiście można tu dyskutować). Ale ogólnie - zamiast 3 przetworników, mimo wszystko można poszukać dwóch w założonym budżecie.
    Na przykład Aurum Cantus AC165-50C2C + G3I. Tak, wiem, większy nisko-średnio tonowy, ale to informacja dla "innych". ;)

• #12 14 Kwi 2014 23:15
    topnick
    Poziom 7  

Pięknie katakrowa, pięknie.

Zadziwiła mnie odwaga... Trzy pary po 2,5kpln "w ciemno". Koledzy zadowoleni?

katakrowa napisał:
    Później pomiary i na ich podstawie zwrotnice.

Forum liczy na dokładniejsze opisanie w/w czynności, a nawet na schemat.

Z czego wynika inny niż okrągły otwór na blachę z terminalem widoczny na jednym ze zdjęć?

Czy mocowanie rezystorów na klej to dobry pomysł? Chodzi mi o odprowadzanie ciepła.

katakrowa napisał:
    ... , że kolejnych robić nie muszę - przynajmniej najbliższe klika lat

Pożyjemy, zobaczymy ile to klika lat ;)

• #13 14 Kwi 2014 23:41
    gRRubasek
    Poziom 14  

Ładniutkie. Gratuluję.

BR w życiu bym tak nie umieścił. Może w projekcie eksperymentalnym. Przy takiej "seryjnej" produkcji miałbym obawy. Wydaje mi się, że w zależności od tego na czym je postawisz bas będzie inny. Dywan będzie tłumił, a na parkiecie całość może "podskakiwać" nawet przy relatywnie ciężkich kolumnach.

Ciekawi mnie zwrotnica (brak w opisie). Sam ją projektowałeś czy znalazłeś sprawdzonego gotowca? Jeśli to projekt własny to napisz parę słów.

• #14 15 Kwi 2014 10:22
    katakrowa
    Poziom 15  

przemo-lukas napisał:
    miałeś obawy co do jednego głośnika nisko-średnio tonowego (przetwarzanie niskich rejestrów)

Niemal w myślach czytasz ...

topnick napisał:
    Forum liczy na dokładniejsze opisanie w/w czynności, a nawet na schemat.

Niestety mam zakaz a także dałem słowo, że nie podzielę się schematem zwrotnicy.

topnick napisał:
    Czy mocowanie rezystorów na klej to dobry pomysł? Chodzi mi o odprowadzanie ciepła.

"Termoglut" to średnie rozwiązanie ale chwilowo się trzyma. Jak znajdę czas to zamocuję elementy opaskami zaciskowymi bo największe cewki już mi podczas transportu odpadły.

gRRubasek napisał:
    Wydaje mi się, że w zależności od tego na czym je postawisz bas będzie inny. Dywan będzie tłumił, a ...

To prawda dlatego kolumny będą miały na stałe granitowe podstawki i kolce.

topnick napisał:
    Z czego wynika inny niż okrągły otwór na blachę z terminalem widoczny na jednym ze zdjęć

Ano z tego, że zrobiliśmy większe zwrotnice niż mogły wejść przez otwór więc docięliśmy tylko tyle ile było niezbędne żeby je swobodnie włożyć do kolumny.

• #15 15 Kwi 2014 21:34
    gRRubasek
    Poziom 14  

A coś o tych zwrotnicach napiszesz? To kluczowy element, a zero opisu czy schematu.

• #16 15 Kwi 2014 21:42
    marian133
    Poziom 36  

gRRubasek napisał:

A coś o tych zwrotnicach napiszesz? To kluczowy element, a zero opisu czy schematu.

Przecież wszystko jest dla umiejących czytać wykresy.
    A schemat? nie po to zapłacił za tą zwrotnicę aby teraz za darmo wszystkim rozdawać schemat.

Po za tym, autorzy zwrotnic (głośników z wyższej półki) nie chętnie pozwalają aby upubliczniać ich schematy, z racji tego, że jak wszystkie schematy rozdadzą to nie będą mieli roboty... proste chyba nie?

• #18 15 Kwi 2014 23:38
    gRRubasek
    Poziom 14  

Nie zauważyłem odpowiedzi.

marian133 napisał:

A schemat? nie po to zapłacił za tą zwrotnicę aby teraz za darmo wszystkim rozdawać schemat.

A gdzie jest napisane, że zapłacił? Pytałem czy kolega sam projektował.
    Schemat w zasadzie mnie specjalnie nie interesuje. Bardziej założenia kontra rezultat. Klika zestawów popełniłem i nadal porządna zwrotnica to dla mnie wyzwanie. Budowa "pudełek" to jedno, a dobrą zwrotkę nie łatwo opracować. Dlatego tak męczę.

• #19 16 Kwi 2014 10:10
    katakrowa
    Poziom 15  

gRRubasek napisał:

W głównym poście tego tematu jest napisane :

"Po przyklejeniu forniru na front i tył oddaliśmy kolumny do zakładu w którym zrobili nam frezy pod głośniki. Później pomiary i na ich podstawie zwrotnice."

• #20 16 Kwi 2014 10:50
    gRRubasek
    Poziom 14  

Dzięki. Już wszystko jasne. Coś u mnie czytanie ze zrozumieniem kuleje :-)

• #21 16 Kwi 2014 10:59
    marian133
    Poziom 36  

gRRubasek napisał:

Patrzyłeś na te wykresy?
    Widziałeś znaczek Zap-audio?

Jeśli katakrowa miał by możliwości zrobić takie pomiary, to i wcześniejszy projekt by się udał.
    Patrząc na wykresy od razu widać że tego nie robił "zielony".
    Skoro robiła to firma zap-audio to i zapłacił... a nawet jak by nie zapłacił, bo robili to po koleżeńsku, to tym bardziej nie wypada udostępniać schematu.

gRRubasek napisał:
    Schemat w zasadzie mnie specjalnie nie interesuje

To przestań ciągnąć za język.

gRRubasek napisał:
    Bardziej założenia kontra rezultat.

Wszystko masz opisane w temacie.
    Wykresy też masz.

• #22 16 Kwi 2014 18:39
    Granat :)
    Poziom 34  

Ja widzę tu kilka podstawowych problemów dobrego nagłośnienia tego pomieszczenia ze zdjęcia.
    Po pierwsze zastosowanie głośnika wysokotonowego o szerokim kącie poziomym w kolumnie która stoi przy ścianie mija się z celem. Po drugie wstęgi stoją poniżej poziomu uszy słuchacza, nawet jak siedzi przy tym stoliku.
    I po trzecie układ MTM... Spore odstępy od głośników jak na podział na 3.5kHz. Poza tym MTM daje charakterystyczną kierunkowość w pionie w okolicach punktu podziału. Moim zdaniem lepiej byłoby zrobić 2.5 drogi z wysokotonowym na samej górze.
    I tak jak pisałem, albo użyć węziej grającej 'kopułki' albo inaczej rozmieścić kolumny w pomieszczeniu.
    Ja bym w tym pomieszczeniu użył pewnie dwóch podwieszanych monitorków o w miarę wąskim rozproszeniu poziomym + jeden sub jako uzupełnienie basu.

• #23 16 Kwi 2014 19:13
    marian133
    Poziom 36  

Granat :) napisał:
    Po drugie wstęgi stoją poniżej poziomu uszy słuchacza, nawet jak siedzi przy tym stoliku.

No nie wiem, kolumny mają 1250mm wysokości, więc wstęga jest na wysokości 1m.
    Czy to jest nisko?
    Dodajesz do tego dystanse BR + granitowe podstawki i się robi z tego 1,10m? 1,15m?
    To już nie jest mało.

O innych rzeczach nie ma co pisać, w tym pomieszczeniu i przy tym ustawieniu dobrego dźwięku nie będzie.

• #24 16 Kwi 2014 19:27
    Poziom 34  

No dla mnie to trochę mało. Spójrz na telewizor - ekran jest wyżej niż głośnik. Ja bym postawił źródło dźwięku tuż nad krawędzią ekranu.

Dodano po 9 [minuty]:

A w ogóle to przyglądał się ktoś zwrotnicy? To właśnie jest konstrukcja 2.5 drożna, nie MTM. :) Ciekawe który z tych głośników jest basowy.

• #25 16 Kwi 2014 19:42
    marian133
    Poziom 36  

A w ogóle to przyglądał się ktoś zwrotnicy? To właśnie jest konstrukcja 2.5 drożna, nie MTM. :) Ciekawe który z tych głośników jest basowy.

Tak, to konstrukcja 2,5way.
    Nie wiem czyj to był pomysł (taki układ) i dlaczego został zaakceptowany (jakie tego były plusy), ale aż się sam boję zapytać który to bas :)

• #26 16 Kwi 2014 22:16
    katakrowa
    Poziom 15  

Wygląda na to, że Kolega Granat wie więcej na temat moich kolumn i mojego mieszkania niż ja sam :-)

Po drugie wstęgi stoją poniżej poziomu uszy słuchacza, nawet jak siedzi przy tym stoliku.

Stoją albo nie stoją - kolega nie był nie widział nie wie a jednak stwierdza ... Kolumny już teraz stoją na nóżkach wysokości 3cm ( środek wstęgi jest na wysokości 104 cm od podłogi ) jak dołożę podstawę granitową 3cm oraz kolce - kolejne 3cm to środek wstęgi będzie na wysokości 110 cm. Dla jasności powiem, że jak siedzę przy stole to wstęgi są dokładnie na wysokości moich uszu.

I po trzecie układ MTM... (...) Poza tym MTM daje charakterystyczną kierunkowość w pionie ...

Pan Granat sam stworzył sobie problem wyraził na jego temat opinię - fajnie tylko szkoda, że nie na temat :-) Czy ja gdziekolwiek napisałem, że to są kolumny MTM ? Nawet w założeniach napisałem "konstrukcja od początku TMB lub MTB" ... "2 lub 2,5 drożna".

marian133 napisał:
    Nie wiem czyj to był pomysł (taki układ) i dlaczego został zaakceptowany (jakie tego były plusy), ale aż się sam boję zapytać który to ba

Taki układ głośników chciałem ja. Ze względu na wysokość kolumn a są dość wysokie. Nawet siedząc przy stole wstęgi są na wysokości uszu. Gdyby tweeter umieścić na samej górze to byłby już zdecydowanie zbyt wysoko. Czasem przemeblowuję pokój i słucham z kanapy ( wtedy siedzę jeszcze niżej niż przy stole ) - na tą okazję chcę własnie wstawić regulowane kolce. W kolumnach z drugiego projektu tweeter jest na samej górze ... No i niestety jest zbyt wysoko.

Głośnik basowy to ten niżej ...

• #27 16 Kwi 2014 22:40
    marian133
    Poziom 36  

katakrowa napisał:
    Taki układ głośników chciałem ja. Ze względu na wysokość kolumn a są dość wysokie. Nawet siedząc przy stole wstęgi są na wysokości uszu. Gdyby tweeter umieścić na samej górze to byłby już zdecydowanie zbyt wysoko. Czasem przemeblowuję pokój i słucham z kanapy ( wtedy siedzę jeszcze niżej niż przy stole ) - na tą okazję chcę własnie wstawić regulowane kolce. W kolumnach z drugiego projektu tweeter jest na samej górze ... No i niestety jest zbyt wysoko.

Nie rozumiem co ma wspólnego "wysokość" wysokotonówki do układu MTW.
    Nie rozumiem wyjaśnienia zacytowanego powyżej, oprócz tego że taki układ chciałeś.
    Możesz jeszcze raz wyjaśnić dlaczego w 2,5way zrobiłeś układ MTW a nie TMW?

katakrowa napisał:
    Gdyby tweeter umieścić na samej górze to byłby już zdecydowanie zbyt wysoko

Przecież wystarczyło by zrobić niższą kolumnę.

• #28 16 Kwi 2014 22:58
    Poziom 34  

Widocznie kolega chciał dogryźć zamiast odnieść się do naszych wypowiedzi z dystansem. Cóż, szkoda.
    A co w kwestii szeroko grającego wysokotonowego który stoi przy ścianie? Nie wziął tego kolega pod uwagę przy projektowaniu nagłośnienia do tego pomieszczenia?
    Proszę nie odbierać tego jako atak, raczej jako sugestię do przemyślenia przy następnym projekcie, jeśli taki będzie.

• #29 16 Kwi 2014 23:03
    katakrowa
    Poziom 15  

marian133 napisał:
    Przecież wystarczyło by zrobić niższą kolumnę.

To prawda można było zrobic niższe nawet w zap-audio to sugerowali jednak się uparłem bo chciałem aby kolumny miały taka samą wysokość jak "poprzedniczki". Mam takie skrzywienie psychiczne, że wszystko musi być równo ... A skoro chciałem takie wysokie to tweeter był zbyt wysoko stąd MTB itd ...

Sama decyzja 2 czy 2,5 way nie była jakoś głęboko przemyślana... Tak wyszło - ze swojej strony nie mam żadnych "grubych" argumentów na uzasadnienie tego wyboru. Taki układ wydawał się być najrozsądniejszy a w teorii dawać lepsze rezultaty z przetwarzaniem basu i tonów średnich niż 2-way.

• #30 16 Kwi 2014 23:20
    marian133
    Poziom 36  

katakrowa napisał:
    To prawda można było zrobic niższe nawet w zap-audio to sugerowali jednak się uparłem bo chciałem aby kolumny miały taka samą wysokość jak "poprzedniczki". Mam takie skrzywienie psychiczne, że wszystko musi być równo ... A skoro chciałem takie wysokie to tweeter był zbyt wysoko stąd MTB itd ...

No, i to jest wyjaśnienie.
    Nie można było tak od razu? :)

katakrowa napisał:
    Taki układ wydawał się być najrozsądniejszy a w teorii dawać lepsze rezultaty z przetwarzaniem basu

No i daje, dlatego się stosuje 2,5way w kolumnach z małymi głośnikami.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME