Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil 20/80/2 - subw(OO)oofer PIKUŚ

Szwajger 13 Kwi 2005 23:36 23210 37
  • SubOOfer aktywny ,,Pikuś’’ na TONSILU GDN 20/80/2

parametry głośnika:
    Impedancja - 8 [Ohm]
    Pasmo przenoszenia - 50 - 4 000 [Hz]
    Moc nominalna - 80 [W]
    Moc maksymalna - 180 [W]
    Efektywność - 90 [dB]
    Częstotliwość rezonansowa FS - 32 [Hz]
    Wysokość szczeliny - 8 [mm]
    Szerokość szczeliny - 1,3 [mm]
    Średnica zewnętrzna magnesu - 120 [mm]
    Waga magnesu - 0,76 [kg]
    Materiał magnesu - ferryt
    Materiał membrany - polipropylen
    Materiał zawieszenia - guma
    Materiał korpusu cewki - aluminium
    Materiał cewki - miedź
    Materiał kosza - blacha stalowa
    Objętość ekwiwalentna VAS - 0,068 [m^3]
    Dobroć mechaniczna QMS - 2,00
    Dobroć elektryczna QES - 0,40
    Dobroć całkowita QTS - 0,33
    Waga głośnika - 2,4 [kg]

Cały subwoofer:
    waga: 16kg
    wymiary: 30 x 46 x 45 (S x W x D), objętość netto 35l.

Ciekawy jestem, czy ktoś kiedyś tak się rozpisał?? Mi jakoś to poleciało lekko, stąd taka objętość, od razu powiem że zdjęcia wykończonego suba także się pojawią wkrótce, i wykresy z winsida także. Na razie sam tekst.

Plany.
    A więc wszystko zaczęło się od tego, że moja wieża, model PHILIPS FW-P750, miała przy większych pomieszczeniach, myślę tutaj o ok. 20m2, stanowczo za mało basu, a przy przekręceniu gałki regulacji głośności na godzinę 3 praktycznie niemalże całkowicie zagłuszany on był przez soprany, no cóż, nie ma się co dziwić, bo co mogą głośniczki o fi równym 12cm.A że wieża ma wyjście sygnału na subwoofer, wpadłem na pomysł, którego efekty możecie podziwiać (lub też nie) poniżej. Muszę tutaj wspomnieć o drodze jaką pokonałem, zanim Pikuś zaczął grać. Zaczynałem praktycznie od zera, mało wiedziałem o głośnikach, obudowach, dźwięku itd. No i stało się, że odwiedziłem elektrodę, tutaj dokonałem wyboru głośnika, dowiedziałem się że w ogóle istnieje program do obliczania wymiarów obudowy itd. itd. Sporo rad i wskazówek za które serdecznie dziękujęJ.

Problemy.
    Planując budowę subwoofera najwięcej kłopotów miałem z wyborem głośnika, ponieważ nie miałem zbyt dużo pieniędzy na ten cel, a po drugie każdy mówił co innego tutaj na forum, każdy wedle własnego uznania, co w konsekwencji doprowadziło do takiego zamieszania, że czasami miałem dosyć. No ale decyzja pewnego dnia stała się faktem - mój wybór padł ostatecznie na przetwornik firmy tonsil GDN 20/80/2 – moim zdaniem solidny i mocny głośnik.(już po odsłuchu) Moim zdaniem wszystkie problemy brały się z tego, że to jest moja pierwsza konstrukcja, co wiązało się z poznaniem wielu nowych rzeczy, jak dla takiego lajka jak ja. Już na samym początku wiedziałem, że najpierw kupię głośnik, a potem będę myślał o reszcie. To była słuszna decyzja.

Budowa.
    Może zacznę tak, za warsztat posłużył mi mój mały pokój i przedpokój. Obudowę subwoofera wykonałem z płyt mdf (grubość 19mm wszystkie ścianki), nie robiłem żadnych dodatkowych usztywnień w środku, ponieważ jest to wystarczająco sztywna konstrukcja. Miałem szczęście, bo wszystkie płyty były przycięte prawie z idealną dokładnością – dziękować pracownikom OBI. A więc najpierw musiałem całość na sucho skręcić wkrętami, ponieważ do pomocy miałem tylko kolegę, nie było to łatwe zadanie, najgorzej było z wywierceniem pierwszego otworu pod wkręt, ponieważ od tego zależała dalsza dokładność konstrukcji, potem było już tylko łatwiej. Tych otworów wywierciłem 48, w odstępach co 8cm. Następnie wiertłem o większej średnicy wyfrezowałem wgłębienia, w które mogły zmieścić się główki wkrętów. Kiedy skrzynka została solidnie skręcona już byłem zadowolony – solidne że hohoho i wytrzymałe. Teraz przyszedł czas na kolejny etap, określenie dokładnego miejsca środka otworu pod głośnik, do tego celu użyłem długiej linijki, ekierki i cyrkla. Cyrklem na powierzchni płyty frontowej zakreśliłem okrąg, który stał się torem dla wyrzynarki. Tym sposobem otwór był gotowy. Jednak nieco za mały, więc musiałem poślęczeć trochę z pilnikiem, żeby kołnierz kosza głośnika dokładnie przylegał do płyty. Następnie zdecydowałem, że do przytwierdzenia głośnika użyję śrub imbusowych, ze względu na ich lepszą trwałość od wkrętów, które po czasie mogłyby się poluzować, a wtedy byłaby bida. Także ze względu na funkcjonalność takie śruby przewyższają zwykłe wkręty, ponieważ można je wielokrotnie odkręcać i przykręcać. Aby umieścić te śruby na swoim miejscu, w pierwszej kolejności wywierciłem otwory pod nie, aby luźno wchodziły, a następnie od drugiej (wewnętrznej strony obudowy) należało przytwierdzić elementy, w które śruby miały się wkręcić – można je dostać między innymi w Praktikerze czy Obi. Czynności związane z przymocowaniem głośnika do obudowy były chyba najbardziej wymagające, jeśli chodzi o dokładność, ponieważ te wszystkie elementy musiały ze sobą współgrać – otwory w koszu, śruby, dziury w płycie i te elementy od środka obudowy. Kolejnym etapem było określenie miejsca otworu bass reflex, nastepnie jego wycięcie – ponownie wyrzynarką. Tutaj z przymocowaniem nie było już żadnych problemów. Postanowiłem, że w moim subie nigdzie poza łączeniami płyt nie będzie kleju. Dlatego rurkę przymocowałem bardzo solidnie i szczelnie ośmioma małymi, ładnymi, pozłacanymi wkrętami – wszystko równo i symetrycznie – zasługa linijki i cyrkla. Kolejny otwór, jaki czekał mnie do wykonania, to miejsce na panel wzmacniacza. Tu również nie ma co się rozpisywać bo poszło jak po maśle. Panel również został przytwierdzony tymi samymi wkrętami co bass reflex – również 8 sztuk. Teraz przyszła kolej na elementy wzmacniacza, które musiałem umieścić w środku obudowy na dolnej płycie. Łącznie z radiatorem co wiązało się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego chłodzenia dla całego układu. Aby tego dokonać, radiator zamocowałem prostopadle do wylotu powietrza rury bass reflex w odległości około 9cm, co zapewnia doskonałe chłodzenie bez konieczności instalacji wentylatorka.(nie raz sprawdzone, podczas ostrego grania wylotem br wiało ciepłym powietrzem) Transformator, jak i radiator wraz z przymocowaną do niego płytką wzmacniacza że względu na ich dość spore masy należało solidnie przymocować. Do tego celu użyłem długich śrub, pochodzących z rozbiórki bodajże okien. Teraz zabrałem się za klejenie obudowy, moim zdaniem jedna zbardziej przyjemnych czynności. Robiłem tak: najpierw umieściłem zainteresowane wkręty w konkretnej płycie, tak, aby wystawały same czubki, co zapewniało natychmiastową precyzję w łączeniu płyty do reszty, potem smarowałem klejem, i na ful dokręcałem wkręty. Wytrzymałość nie do pogardzenia. Wkręty aż piszczały z wrażenia jak je kręciłem w prawo.(bo w lewo się odkręca – dla zainteresowanych). Wytłumienie, jakie użyłem do tej skrzyni to stara kołderka babci(a raczej jej wnętrze) i mata do okapu. Na boki i górę poszła kołderka – grubość około 2-3cm, na tył poszedł ,,okap’’, natomiast dół i front wcale nie jest wytłumiony. Kiedy wszystkie sprawy związane z wierceniem, klejeniem i mierzeniem zostały zakończone zabrałem się za szpachlowanie wszystkich dziurek, nierówności znajdujących się na obudowie. Użyłem szpachli drewnopochodnej o kolorze nieistotnym. Szpachle należy nakładać warstwami, ponieważ wtedy po wyschnięciu zachowuje większą wytrzymałość, druga sprawa podczas schnięcia szpachla z którą miałem do czynienia ,,kurczyła się’’ nieznacznie. Kiedy wszystko wyschło, przyszła kolej na szpachlowanie. Przygotowanych miałem kilka rodzajów papieru ściernego. Wiadomo najpierw grubszy, potem coraz drobniejszy szedł w użycie, kończąc aż na 350. Tak że po ostatnim machnięciu papierem obudowa była jak pupka niemowlęcia, i o to chodziło przecież. Przyznam się, że ze względu na to, że to pierwsza konstrukcja i z obaw przed moimi umiejętnościami, do oklejenia użyłem zwykłej, taniej, czarnej, imitującej słoje drzewne okleiny. Miałem trochę problemów, także rada dla wszystkich oklejających okleinami, najpierw oklejcie, a potem przycinajcie. Jest to ważna rada, gdyż ta okleina jest niestety dosyć bardzo niewygodnie rozciągliwa, przez co może nam zjechać z ustalonego toru nawet o 2 centymetry. Oczywiście z grubsza należy przyciąć, ale nie precyzyjnie na amen. Przedostatni etap – przykręcenie nóżek. Za które posłużyły mi gumowe ,,blokady’’ do drzwi po 3 zł sztuka. Guma tłumi trochę drgania jakie przenoszą się podczas pracy subwoofera na podłogę. Ostatnia czynność, można już przykręcić głośnik i panel. (Ponieważ reszta – płytka wzmacniacza, transformator i radiator podczas klejenia i oklejania pozostały w środku). Dodam, że dla poprawienia szczelności i wyeliminowania wszelkich możliwych, niekorzystnych rezonansów pod głośnik i pod panel wzmacniacza przymocowałem do obudowy gumowe uszczelki – cięte z dętki rowerowej. Teraz pozostało tylko przylutowanie kilku kabelków i... można bić w bębny. Nie ukrywam, że byłem bardzo zadowolony z efektów, już od razu po wykończeniu, po pierwszej próbie. Od czasu, kiedy po raz pierwszy odpaliłem swojego PIKUSIA nie miałem żadnej awarii, i nie wprowadzałem żadnych poprawek. Dodam, że jest włączony codziennie średnio po 2,3 godziny. Sprawuje się świetnie. Projekt ten uwzględnia awarie, w każdej chwili można całkowicie opróżnić obudowę w celu wymiany jakiejś części, bądź też poprawienia czegoś. Wszystko siedzi i trzyma się na śrubach i wkrętach.

Wrażenia odsłuchowe:
    Miodzio. A dlaczego?? Bo po pierwsze basik jest pełny, nie buczący, i co najważniejsze czysty, żadnych szumów, czy świstów powietrza, tylko basssssssss. Poza tym schodzi dosyć nisko, do około 34 Hz, (nisko jak na głośnik tych rozmiarów).Jest mocny i solidny jak TONSIL. Ja zadowolony jestem bo mi ściany drgają i podłoga też. A na sercu również przyjemny masaż czuć, więc jest super.

Wzmacniacz kupiłem gotowy, około 80W przy 8ohm, jest to wzmacniacz na jednej kości TDA 7294.

Kosztorys:

-głośnik...............................................................148zł (razem z wysyłką),
    -rura bass reflex....................................................15zł (razem z wysyłką),
    -wzmacniacz, zasilacz i panel.............................191zł (razem z wysyłką),
    -płyty razem z przycięciem..................................25zł (około, OBI)
    -wkręty, śruby, klej, szpachla do drewna .. .........15zł, (około)
    -okleina.................................................................15zł, (około)
    -narzędzia- papier ścierny, śrubokręt itd. .............20zł (około)
    - nóżki...................................................................12zł
    -kabel głośnikowy..................................................7zł

razem: 456 zł

Całkowity koszt wyniósł około 450zł, więc myślę, że to nie aż tak dużo w zamian za efekt, jaki udało mi się uzyskać, tak wizualny jak i odsłuchowy.

Zdjęcia wkrótce, niestety tylko wykończonego suba. Aha ciekawe czy komuś to chciało się czytać wszystkoJ

Fajne!
  • #2 14 Kwi 2005 07:12
    Michal_WWL
    Poziom 19  

Szczęśliwie doszedłem do końca tekstu. Głosnik faktycznie jest niesamowity. Czekam na zdjęcia. Napisz jeszcze o wymiarach obudowy i rurce bass-reflex.

• #3 14 Kwi 2005 08:16
    Szwajger
    Poziom 11  

A więc pisze, rurka bass reflex o średnicy wewnętrznej 72mm i długości 16-16.5cm. No o wymiarach całego subwoofera pisałem na samym początku tematu, zaś wymiary samej obudowy to, beż nóżek i innych wystających elementów 30x42x41 (S W D), wymiary wewnętrzne obudowy to 26.2cm 38.2cm, 37.2cm. Co po wymnożeniu daje objętość netto pustej obudowy 37 litrów.Objętość netto ''pełnej obudowy'' to ok 35 litrów. Zdjęcia dzisja po południu. Pozdrawiam

• #4 14 Kwi 2005 09:57
    _eddie_
    Poziom 32  

Ocenke sie wystawi po fotkach :)

A co do cen to troszke drogo glosnik Cie wyszedl...ale to zasluga przesylek.No ale wrt jest takiej kasy - to fakt :)

No i ciecie w obi ulatwilo Ci prace , bo mozna spalic cala robote zle docinajac jaka plyte na samym poczatku-co daje potem mnostwo babrania sie pod koniec. :P

Gratuluje (ps. dotrwalem do konca :D )

• #5 14 Kwi 2005 12:24
    IronReiker
    Poziom 23  

Tda na wzmak do suba to najw. mostek!! miałem możliwość porównania 1 scalaka z lm i z jablem, przy nich tda wypada słabo. dla sprostowania z tda można wycisnąć najwyżej 50 wat przy małych zniekształceniach!! reszta to już charczenie. ja mam suba na 25 tonsilku modelu dokładnie ie pamiętam, napedzam go poprawionym jablem na zasilaczu 120 wat 2 x23 v na filtrze 2x 10000 uf! i gra fajniutko.

• #6 16 Kwi 2005 17:38
    syriuszblack
    Poziom 22  

Hmm....może i ja sie pokusze o suba :) Bo w sumie obudowe mam od jakiegos starego 2 drożego ZGC, głosnik Voice Kraft 75W RMS.... Tylko załatac dokładnie otwór po głośniku wysokotonowym w tej obudowie i powinno chodzić.... Może kiedyś ujrzycie i moją prace :)

• #7 16 Kwi 2005 19:36
    piórko
    Poziom 30  

No wreszcie...
    Pamiętam Twoje grudniowe dylematy związane z budową suba.
    Gratuluję sfinalizowania konstrukcji.

Opis budowy jest chyba rekordowo obszerny, by nie rzec zbyt obszerny. Jak umieścisz zdjęcia to uwierz mi, że nikt (prawie) go nie będzie czytał.
    Może więc poczekaj z tym...

pozdrawiam

• #8 16 Kwi 2005 20:47
    Szwajger
    Poziom 11  

Z pewnością nikt tego nie przeczyta, dla kogo to co jest tam napisane jest oczywiste. Ale może znajdzie się ktoś, kto chciałby się zabrać za to samo, wtedy ma dokładną instrukcję.

A propo zdjęć, widzicie, tak to jest jak się nie ma własnego aparatu. Fotki są na komputerze u kolegi, a kolegi nie ma w domu, mam nadzieję że może dzisiaj się uda.

Zobaczymy, jak je opublikuję, czy nie będę musiał się czerwienić:)

------------
    Zdjęcia dodane, więc myślę że będzie dobrze:)Czekam na wasze opinie.

----------
    Dlaczego mój subwoofer nie dostał żadnych opini?? Czy jest aż tak źle?? Czekam na wasze oceny. Wiem że jeszcze przydałby się jakiś pierścień ozdobny na kosz głośnika, ale to wkrótce.

_____
    Scalilem. Tutaj uzyskujemy opinie "tworcze" - czyli posty typu : "fajne, nie fajne" nie maja prawa sie pojawic i widniec...
    tom

• #9 21 Kwi 2005 22:00
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

co do wygladu to ten głośnik wyglada na mały przy tej obudowie.
    zarzuć jakiś pierścień, moze bedzie lepiej...

Kozacko zrobiłeś bassreflex, ekskluzywnie sie prezentuje...

PS.Napisz czy wzmacniacz na jednym tda ci wystarcza, czy mogło by byc więcej?

• #10 21 Kwi 2005 23:14
    Szwajger
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o moje odczucia to jeden tda w zupełności do tego subwoofera wystarcza.Mi odpowiada. Nawet przy bardzo dużych wychyleniach głośnika bas nie charczy, jest czysty, co świadczy o tym że tda panuje nad nim. Jednak nie zaprzecze, że im więcej mocy potencjalnej ,,siedzi w środku'' , tym pewniej porusza się głośńik. Co do proporcji wielkości głośnika do obudowy, to mogłem inaczej rozplanować wymiary obudowy:)Widać wygląd dla wielu także jest ważny:) Odnośnie prezentacji bass reflexu to tak mi szczęśliwie wyszło po prostu:)

Szukałem pierścieni do tego głośnika, jednak brak rezultatów, może podacie jakiś adres sklepu internetowego??

• #11 22 Kwi 2005 00:30
    ar2rek.w
    Poziom 18  

wyglad wporzadku to trzeba przyznac, niestety to jedyna zaleta. obudowa 37litrow i bez wzmocnien? odpada, ide o zaklad ze drży jak cholera, mimo ze to mdf. tda to za malo na ten glosnik, kontrola do niczego. glosnik nie jest do zastosowan subwooferowych, nie osiaga czestotliwoscie ponizej 40Hz (winid jest tylko programem,ktory czesto nie mowi prawdy).
    stx22-120 kosztuje duzo mniej, basu wytwarza duzo wiecej, nizszej czestotliwosci i do tego wymaga mniejszej obudowy, wadą jest SPL. slyszalem obydwa glosniki(stxa i tonsila)- kicha. zaden nie nadaje sie na prawdziwy subwoofer.
    jedno co moge ci polecic to zebys zrobil mostek i wykleil wnetrze skrzynki matami bitumicznymi.

ps. opis czytalem wybiorczo i sugerowalbym skrocenie go co najmniej o polowe bo nie kazdemu chce sie czytac doklada instrukcje wkrecania wkretow itp.

• #12 22 Kwi 2005 10:54
    Szwajger
    Poziom 11  

Specjalnie jeszcze raz przeprowadziłem testy odsłuchowe, no i dalej potwierdzam to, że w pokoju, którym znaduje się ten subwoofer, pokój ma około 15 m2 wyraźnie słyszę, że schodzi on niżej niż te 40Hz-testy za pomocą generatora dźwięku. Również słyszałem stxa 22-120, który grał w skrzyni 30 litrowej i osobiście uważam że może i daje podobne ilości basu, jednak gorszej jakości niż omawiany tonsil. To są moje odczucia. A propo jednego tda, doradzano mi na elektrodzie że do tego subwoofera wystarczy mocy.Co do drgań obudowy, mam pytanie jak można przetestować, czy rzeczywiście drga ona ,, jak cholera''??Bo nie wydaje mi się, żeby z tą tak było. Odnośnie nadawania się głośników tonsila do subwooferów, to tu na elektrodzie mówi się że ŻADEN głośnik tej firmy nie jest przeznaczony do subwooferów, jednak ten model jest do tego celu najlepszy w tej kategorii cenowej.
    Czyli tonsil gdn 20/80/2 w tym przypadku na psy zszedł, tak mam rozumieć, skoro za prawie 4 razy mniej można mieć stxa?? Przynam, że nie wiem teraz co mysleć.

Pozdrawiam pana ar2rek.w'a.

• #13 22 Kwi 2005 18:21
    Grysik
    Poziom 20  

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś ;)

Szwajger napisał:
    [...] i osobiście uważam że może i daje podobne ilości basu, jednak gorszej jakości niż omawiany tonsil. To są moje odczucia. [...]

Najważniesze żebyś Ty był zadowolony :) i nie miał poczucia straconych pieniędzy.

PS. Czym był zasilany ten stx :?:

• #14 22 Kwi 2005 19:21
    Szwajger
    Poziom 11  

Witam!
    Nie powiem dokładnie, ponieważ był to wzmacniacz od kina domowego, także do środka nie zaglądałem. Ale zapewne coś gorszego, niż moje tda.Mniejsza o to.
    POZDRAWIAM

• #15 22 Kwi 2005 19:40
    ar2rek.w
    Poziom 18  

jak sprawdzic sztywnosc obudowy, prosta sprawa. przy duzych amplitudach dotykasz palcami scian obudowy im wiekszy rezonans tym gorzej. najlepszy efekt uzyskuje sie gdy sciany wogole nie "graja".

ps. tonsil nie mogl zejsc na psy bo juz nie istnieje :(, ale cena tego glosnika jest za duzo wysoka.

• #16 23 Kwi 2005 10:07
    !ron
    Poziom 21  

Witam wszystkich.
    Parę słów na temat Twojego dzieła. Głośnik jest bardzo dobrym przetwornikiem, to nie ulega wątpliwości. Obudowa jest ładna pomimo tego, że Tonsil wygląda jakby miał 17 cm no, ale wykończenie ogólnie jest ładne, jedynie ta płytka plastikowa z tyłu pod wzmacniacz trochę powyginana w okolicach śrub. Fajnie wykombinowałeś z tym tunelem BR, ciekawie się prezentują te śrubki na około.
    Teraz trochę z innej beczki. Burzycie się, że ten opis to za długi i w ogóle. Ludzie po to jest to zamieszczone żeby każdy wiedział jak to dzieło powstawało, poza tym jest wiele możliwości do dyskusji. Według mnie wszyscy powinni robić takie długie opisy do swoich konstrukcji, to bardzo pomaga szczególnie tym, którzy nie wiedzą za wiele o praktycznym konstruowaniu kolumn.
    Następna sprawa to zasilanie tego suba. Wydaje mi się, że naprawdę jest ono w zupełności wystarczające. To nie jest sub do malucha 1500 W. W pokoju to spokojnie daje rade wiem bo mój kumpello z technikum jest podobnym fanatickiem tego wszystkiego i słyszałem jak radzi sobie sub na tej kostce jego roboty. Po co komu coś więcej na niewielki pokuj, to nie jest koncert Iron Maiden wiec TDA daje rady.
    No i co do tych firm. Tonsil to najlepsze, co można dostać za takie pieniądze, nie jest to zbyt mało, ale to jest jakość. Jedynie jeszcze Tesla może być konkurencją dla polskiej firmy. Natomiast STX to najlepsze przetworniki za cenę blisko 3 razy mniejszą niż Tonsil czy Tesla. Na tej półce cenowej znajdują się takie „firmy” jak Prostnic, SisTek 999, Alphard, firmy których nazwy nie umiem wymówić czyli jakieś Koreanko-chińskie produkty. Spośród tych „firm” prawdziwą firmą można nazwać STX bo to jest doskonałą jakośc w stosunku do ceny.
    W finale, chce pozdrowić i pochwalić za tą wspaniałą robotę.

• #17 23 Kwi 2005 21:02
    Szwajger
    Poziom 11  

Tak właśnie po to jest ten tak długi opis, bo chyba nie jest to forum tylko dla obeznanych w temacie.

,,jedynie ta płytka plastikowa z tyłu pod wzmacniacz trochę powyginana w okolicach śrub'' - płytka panelu jest metalowa, pod płytką znajduje się uczelka, która zrobiona jest z gumy, więc po dokręceniu wkrętów panel dostosował się do reszty. Na początku, jak panel był przymocowany bez uszczelki, to zwyczajnie brzęczał, dlatego też dętka rowerowa zrobiła duży użytek, teraż panel siedzi cicho jak trzeba.
    A propo drgań obudowy są one niewielkie, ale następnym razem z pewnościa będę usztywniał dodatkowo.

Jeden z moich kolegów, bardzo niefachowo wykonał obudowę swojego subwoofera, pewnego pięknego dnia przy głośniejszym słuchaniu zapewne jakiegoś boom boom, stwierdził że tylna ścianka dosłownie odpadła, razem z przymocowanym do niej wzmacniaczem. Dlatego bardzo istotne jest, aby obudowa, w której pracują głośniki basowe bała szczególnie solidna i wytrzymała, również sztywna. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie ,,fale uderzenia'' muszą znosić ściany obudowy. Można to porównać do ciągłego kopania nogą w obudowę, dlatego nie żałujmy kleju, wkrętów i DOKŁADNOŚCI. Ciekawe, czy ktoś robił kiedyś testy na wytrzymałość obudowy??To by było bardzo ciekawe.

• #18 24 Kwi 2005 13:24
    uwe300
    Poziom 20  

jak chcesz sprawdzić czy obudowa gra to oprzyj ją o ściane i przyłóż czoło do ścianki:) głupia ale dobra metoda. SUBIK b. ładny!!

• #19 24 Kwi 2005 16:06
    !ron
    Poziom 21  

Racja obudowa basowa MUSI być mocna, twarda, sztywna i solidna. Poprostu nie może byc inaczej. Aha co do tego, że ten głosnik wyglada jakby był za mały to zapomniałem napisać, że można spokojnie mu dać STX'sowski pierścień P20. Sprawiałby wrażenie jakby tam siedział GDN 25/... bo krawędzie zewnętrzne tego pierscienia tworzą okrąg o średnicy 24 cm - czyli zyskujemy na wrażeniu wizualnym 4 cm !!! No i ładnei to wygląda.

Pozdrowionka All

• #20 25 Kwi 2005 21:03
    zajaranyy
    Poziom 11  

Cześć może pare słow odemnie, jak niektóży wiedzą mam też suba na tym głośniku i moja opinia ale także wielu bardzo wtajemniczonyc użytkowników to tonsil jest najlepszym głośnikiem do suba (20cm) w swojek klasie coenowej powiedzmy 120-150zł. Pasmo przenoszenia zaczyna sie od 50Hz a dzieki odpowiednio zestrojonej obudowie możemy zejść do 35Hz!! zależy od strojenia ja mam 37Hz :) niezła bajka ale generator nie kłanie. Jeżeli ktoś mi będzie wciskał że plastikowy STX jest lepszy to chyba nie słyszał GDN20/80/2 w obudowie zamkniętej ok20 litrów na mostku tda ( ja ktoś usłyszy to moze sie wypowiadać ). nie bede porównywał stx'a 22....... do tonsila, porównanie zaczyna sie na efektywności a kończy sie na Xmax--> po porównaniu dziekuje stx'owi. Oczywiście nie krytykuje ludzi słychających stx które są naprawde dobre ale na początek czyli 1, 2-konstrukcję.

A teraz o ściankach wiadomo jak najsztuwniejsze czyli w praktyce jak najgrubsze plus wzmocnienia.

Dodano po 3 [minuty]:

a konstrukcja bardzo ładna estetyczna mnie sie podoba

• #21 25 Kwi 2005 23:14
    Szwajger
    Poziom 11  

Mój subwoofer jest strojony na 39 Hz, i wg winisda przy -6dB schodzi do 36.3Hz, gdybym zestroił go na 37Hz, tak jak kolega zajaranyy, wtedy osiągnąłbym 35.3 Hz na poziomie-6dB, więc w sumie chyba nie wielka różnica. Jedyne co bym musiał zrobić, to o 25mm wydłużyć tunel bass reflex. Zobaczymy, co sie da zrobić.

• #22 25 Kwi 2005 23:58
    zajaranyy
    Poziom 11  

wierz, że strojenie 39Hz wystarczy, czytając dużo artykułów i innej literatury:) fachowej:) można sie doszukać tego że w muzyce żadko spotykam dźwieki poniżej 40 Hz( kto che to może się nie zgadzać) ale mam na to świetny przykład np. na dyskotece sytego basy co nie miara, kopie w klate itp, itd, mocno ,głośno i te sprawy a nagłośnienie na dyskotece gar od 40-50 nawet 60Hz oczywiście dyskoteka a dom to zupełnie inna sprawa, ale liczy się sam fakt.

ar2rek.w napisał ...(stxa i tonsila)- kicha. zaden nie nadaje się na prawdziwy subwoofer... są to głośniki nadające się na tańszy subwoofer, o ile ACTIV 100 na głośniku 20/80/2 jest suben za 900zł to przepraszam, gdn jest to typowy subwooferowy głośnik nienadający się ewentualnie do kolumn

nie można wciskać ludzią co gra lepiej dla mnie gdn i żaden stx(20stka) tego nie zmieni :)

Dodano po 2 [minuty]:

przepraszam za błędy ale jest puźno i nie widze dobrze klawiszy bo mam czarną klawiaturę:)

• #23 30 Kwi 2005 14:05
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Dla mnie bardzo ładnie wykonany i wykończony subwoofer. Jednak napęd jest zbyt słaby. TDA ma zbyt duże szumy. Ja bym wsadził STK4044 (koszt układu oryginalnego 50zł w CyborTechu). Ma moc 100W przy 8ohm. Zasiliłbym go trafem 200W dającym po odfiltrowaniu +-51V (zalecane).

• #24 18 Maj 2005 14:02
    mate_ok
    Poziom 18  

A co myslicie o aplikacji w BR 50 l i strojeniu na 39 Hz (BR: 8,2 x 14,5 cm, 37Hz (-3dB), 16,8ms/38,6Hz) ? (no WinISD :) ) Nie wiem może to moje urojenie, bo projekt jest rewelacyjny (sam się zabieram za ten glosnik), ale czy nie mozna by z niego wiecej wyciagnac??

pozdrawiam

PS: Przepraszam szwajger za polemikę w Twoim artykule, ale tym razem to ty pomagasz innym pomysłem :D

• #25 18 Maj 2005 21:23
    cikol
    Poziom 27  

mate_ok napisał:
    A co myslicie o aplikacji w BR 50 l i strojeniu na 39 Hz (BR: 8,2 x 14,5 cm, 37Hz (-3dB), 16,8ms/38,6Hz) ? (no WinISD :) ) Nie wiem może to moje urojenie, bo projekt jest rewelacyjny (sam się zabieram za ten glosnik), ale czy nie mozna by z niego wiecej wyciagnac??

pozdrawiam

PS: Przepraszam szwajger za polemikę w Twoim artykule, ale tym razem to ty pomagasz innym pomysłem :D

A czemu nie zestroisz go nizej? Sproboj przy 33 Hz

• #26 18 Maj 2005 21:42
    mate_ok
    Poziom 18  

33?? to chyba przesada, jak ktos pisal wczesniej nie ma to sensu i podzielam ten poglad.
    taka ch-ka jest wg mnie nie do przyjecia Cikol..

• #27 18 Maj 2005 22:32
    Szwajger
    Poziom 11  

Uważam, że dawanie tego głośnika do obudowy większej jakl 40 litrów wogle nie ma sensu, wtedy uzyskamy troche niższy bas, ale z praktycznego punktu, pomyślmy, jak wyglądałaby obudowa do tego tonsila 50litrowa. Po drugie spadłaby drastycznie wytszymałość mocowa tego głośnika, i bodajże ogólnie w takiej sporej obudowie byłby cichszy, więc rób w około 35 litrach, basik jest cudowny i głośnik również, coś wspaniałego:)
    POZDRAWIAM

• #28 19 Maj 2005 17:47
    mate_ok
    Poziom 18  

tylko teoretycznie rozmyslam :):) a basik miodzio :)

• #29 19 Maj 2005 22:15
    !ron
    Poziom 21  

A co to za szczór na lewo od "subw(oo)fera" na 3 zdjęciu, hodowlany czy dziki??

• #30 19 Maj 2005 22:39
    cikol
    Poziom 27  

!ron napisał:
    A co to za szczór na lewo od "subw(oo)fera" na 3 zdjęciu, hodowlany czy dziki??

Szczorze futerko ma dobre wlasciwosci tlumiace :sm23:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME