Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny borysa 7 (usher 8948 Wavecor TW030WA10)

borysgo2 16 Maj 2014 21:44 14352 15
  • Kolumny borysa 7 (usher 8948 Wavecor TW030WA10)

Witam

Zeby nie zanudzać to przejdę do rzeczy.
    Głośnik niskotonowy to Usher 8948, głośnik wysokotonowy to tymczasowo Wavecor TW030WA10 (ten bez ferro).
    Głośniki wykonane w całości z mdf, malowane lakierem samochodowym (obudowa) i czarny mat plyta frontowa.
    Konstrukcja umożliwia wymianę tylko przedniej plyty i wymianę głośników co ułatwi mi sprawę w razie zmiany koncepcji.
    Bas reflex --> można zmieniać długość poprzez doklejenie albo oderwanie kawałków mdf wewnątrz obudowy. Obudowa pochylona jest o 10 stopni.

Wykonanie obudowy w pliku.

Brzmienie:
    Miałem dwa rodzaje zwrotnicy (z cewka 1,5mH i z cewka 2,2mH).
    Ostatecznie wybrałem opcję z 2,2mH cewką na basie, głośniki grają w dość dużym pomieszczeniu i basu jest naprawdę sporo.
    Usher to świetny przetwornik jeżeli chodzi o samą barwę basu oraz średnicę, która jest bardzo neutralna i przyjemna dla ucha.
    Ilość najwyższej oktawy to dość subiektywna sprawa, ja staram się ją dobierać na ''ucho' tak żeby jej nadmierna ilość nie była irytująca. Wavecore miał być tylko tymczasowym rozwiązaniem ponieważ nie mogłem się zdecydować co będzie na gorze, narazie zostaje bo w swojej cenie to naprawdę dobra wysokotonówka. Jedyne co by się przydało to RLC na jej dość wysoki rezonans żeby poprawić filtrację. Na pomiarze THD przy umiarkowanej głośności (odpowiednik bardzo głośnej rozmowy) nie widać jednak jego wpływu.

Fotki poniżej.

Fajne!
  • #2 17 Maj 2014 00:17
    artur83
    Poziom 7  

Prawie w ogóle nie wypowiadam się na tym forum, ale muszę przyznać że wykonałeś kawał świetnej roboty! Bardzo mi się podobają te krzywizny oraz kolor.

• #3 17 Maj 2014 00:43
    dharma123
    Poziom 14  

Jaki dokładnie jest kolor tego lakieru?? Jakieś konkretne przygotowania przed malowaniem??

• #4 17 Maj 2014 13:12
    elemen_th
    Poziom 29  

Wygląd miazga! Gratulacje Borys jak zwykle pocisnąłeś.

Ten poradnik jak zrobić zaokrągloną obudowę naprawdę przydatny, świetnie to pokazałeś i opisałeś, nawet dla laika nie powinno być to trudne a efekt niesamowity.

• #5 17 Maj 2014 13:46
    piórko
    Poziom 30  

.
    Są tu jacyś moderatorzy? Nastąpiło przekroczenie piękności ; )

Czy młoda dama z jednego ze zdjęć nie zechce sprawdzić brzmienia kopułki po przerobieniu jej na wklęsłą?

Dziwny ten 8948, membrana gładka, nakładka z charakterystycznymi fałdami, ale wiadomo przecież, że nie wygląd rzutuje : )

Należałoby może do czegoś się przyczepić... Mam, przez szczelinę widać niepomalowane wnętrze.

• #6 17 Maj 2014 17:39
    borysgo2
    Poziom 16  

Dzięki chłopaki.

Faktycznie jak się aparatem z lampą strzeli to widać na fotce wnętrze, trzeba będzie to podmalować jakimś matem.
    Dzieci cały czas sprawdzają właściwości mechaniczne kopułki dlatego będzie wymieniona najprawdopodobniej na daytona rs28a, który ma siateczkę.

Usher 8948 to podobno jeden z najlepszych woferow tej firmy, pojawił się ostatnio też dość podobny wofer z mniejszym układem magnetycznym, gładką membraną i gładką nakładką przeciwpyłową.

Jak wystarczy czasu to jeszcze zamieszczę te małe dla dzieciaków (jak widać w babskim kolorze)

Kolumny borysa 7 (usher 8948 Wavecor TW030WA10) Kolumny borysa 7 (usher 8948 Wavecor TW030WA10)

• #7 17 Maj 2014 22:10
    piórko
    Poziom 30  

.
    Te małe to najwyżej do poczekalni ; ) Ja piórkuję...

Wspomniałeś o nowej wersji Usher Audio 8935A?

Forum, poza kilkoma zasadniczo pozytywnymi opiniami, zaniemówiło... Bo co tu mówić? Może chociaż zapytać o zdjęcia z budowy?

Powiedz też ile czasu trwa osłuchanie przez Ciebie danej konstrukcji głośnikowej w sensie takim, jak oblatanie samolotu przez pilota doświadczalnego?

Do administracji

Wnoszę o stworzenie nowego działu DIY. Jest "Akustyka" i "Akustyka-TOP". Brakuje "Akustyka borysa" : )

• #9 18 Maj 2014 13:50
    CMS
    Moderator

Kolego, autorze. Popraw błędy w swoich postach bo aż w oczy kłują. Zamieść także zdjęcia w pierwszym poście, zgodnie z regulaminem.

Konstrukcja bardzo ładna, zastanawia mnie natomiast, czemu nikt do tej pory nie zwrócił uwagi na wyprowadzenie kabli. Przy tak dopracowanych kolumnach, brak konektorów to wręcz profanacja.

Pozdrawiam.
    CMS

• #11 18 Maj 2014 23:13
    olinek2
    Poziom 23  

Kolego wielki szacunek za pracę! :)

Kształty są tak kosmiczne, że na początku pomyślałem, że ktoś foty porozciągał :D!

• #12 18 Maj 2014 23:37
    marian133
    Poziom 36  

Kolumny bardzo ładne, a stojaki jeszcze dodają im uroku.
    Miałem w rękach Wavecora 07 i dla mnie jest po prostu brzydki, ale widzę że 10-tka wygląda ładniej ogólnie i bardzo dobrze komponuje się z Usherem 8948a (z racji optycznego kręgu na 8948a spowodowany klejem między membraną a zawieszeniem, i wewnętrzną stroną mini horna w Wavecorze)... z innymi Usherami już by tak ładnie nie wyglądało.

Miałem 8948a i jest to najlepszy głośnik Ushera ogólnodostępny.
    Napisz jeszcze ile litrów ma obudowa i na ile strojona.
    Moja była 15L 46Hz.

Te monitory pokazują, ze jak się chce to można (kształt obudowy) :)

CMS napisał:
    zastanawia mnie natomiast, czemu nikt do tej pory nie zwrócił uwagi na wyprowadzenie kabli

A ja się nie zastanawiam, bo to wiadomo że to tymczasowe.
    Tylko "mega zielony" zrobił by coś takiego na stałe, a przecież Borys nie należy do nich.

PS. nawet w takim temacie wyjeżdżacie z poprawą ortów?
    Dajcie spokój...

• #13 19 Maj 2014 00:02
    borysgo2
    Poziom 16  

Dzieki marian133

Obudowa to 17L strojenie około 42-43Hz.
    Kolumny borysa 7 (usher 8948 Wavecor TW030WA10)

Jakby ktoś chciał sobie taka budę zrobić to poniżej są szablony, wystarczy wydrukować w skali 1:1 (100%), pokleić taśmą klejącą, wyciąć nożyczkami i odrysować na mdfie. Pociąć i pokleić mdf podobnie jak w poradniku w pierwszym poście.

• #14 27 Maj 2014 23:45
    kris6661991
    Poziom 25  

Ogólnie kolumny piękne... Rewelacyjne przetworniki! Lecz ja bym je zrobił nieco bardziej klasycznie, ale dalej z charakterem, tak to robi np. wielbiony przeze mnie Audio Physic.

CZAR
    http://www.av.com.pl/avfiles/images/artykuly/kolumny/audio_physic_step25.jpg

Co masz na myśli pisząc: "Ilość najwyższej oktawy to dość subiektywna sprawa, ja staram się ją dobierać na ''ucho' tak żeby jej nadmierna ilość nie była irytująca."
    To jest - co nazywasz najwyższą oktawą? Czy nazywasz to przedziałem w zakresie od najwyższej przenoszonej częstotliwości (biorąc pod uwagę spadek załóżmy -3dB) czy też jakiś inny? Nie odniosłeś się do niczego konkretnego. Ja przyjmuję (biorąc pod uwagę wklejone wykresy) iż chodzi o przedział 10kHz...20kHz. Czy tak jest?

• #15 29 Maj 2014 14:03
    borysgo2
    Poziom 16  

kris661991
    Tak chodzi o 10kHz-20kHz, no może nawet o połowę oktawy 15kHz-20kHz. Wystarczy kosmetyczna zmiana w zwrotnicy, żeby sobie to poustawiać. Ja nie lubie mocno wybijającej się ''góry'', dodatkowo mikrofony (wkladki pojemnościowe) pomiarowe często mają dość sporą odchyłkę właśnie w przedziale 15kHz-20kHz więc tak czy inaczej warto tą część pasma zweryfikować dokładnie uchem.

• #16 29 Maj 2014 16:57
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pięknie wykonana konstrukcja. Wyśmienite głośniki (szczególnie Usher).
    Dziękuję serdecznie, że po za zamieszczeniem dokładnej specyfikacji, zechciałeś poświęcić swój czas na przygotowanie poradnika. Nie przenoszę do ""Akustyka-TOP" gdyż rzadko są tam komentowane konstrukcje. A szkoda. Poczekajmy aż więcej osób zobaczy w tym dziale jak można wykonać piękną konstrukcję.
    Po pewnym czasie przeniosę gdzie jest jej miejsce.
    Jeszcze raz szczerze gratuluję. Z mojego konta poszło 1000pkt.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME