Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Cisnienie akustyczne

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Technika Sceniczna i Studyjna -> Cisnienie akustyczne
Autor
Wiadomość
łuki88
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki.

Post#1 Post autora tematu 14 Kwi 2005 13:22   

Cisnienie akustyczne

Witam.
Ostatnio myslalem sobie jak obliczyc glosnosc w pomieszczeniu w DB. No i wymyslilem cos takiego, ze jezeli np. mamy wzm 32w na wyjsciu a dana kolumna ma efekt. 90db przy 1w, no to przy 2w to bedzie 93db, przy 4w bedzie 96db.....a przy 32w bedzie jakies 105db , no i jezeli mamy jeszcze 2 kolumne to podwajamy wynik i dodajemy do ogolu 3 db...??? Nie wiem czy to wogole dobrze licze ale tak sobie to wymyslilem :) Aha i jeszcze jedno jezeli dobrze licze, to jak sie ma do tego pomieszczenie w ktorym sluchamy, no bo wiadomo ze w mniejszym pokoju bedzie wieksze cisnienie a w duzym mniejsze.. tylko jak to wszystko policzyc zeby cos sensownego wyszlo?? :)
Z gory dzieki za pomoc. Pozdrawiam
Powrót do góry

PS123
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: wielkopolska

Post#2 14 Kwi 2005 14:15   

Re: Cisnienie akustyczne

hej
Z tym liczeniem masz racje, efektywność wzrosnie o 3 dB przy 2, 4, 8 .....wat
Czym mniejsze pomieszczenie tym wieksze cisnienie.
Ale czy da sie to policzyc to nie wiem.
Powrót do góry

chaka
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Wrocław

Post#3 14 Kwi 2005 15:31   

Cisnienie akustyczne

Natężenie dzwieku

P=10 log I/(10^12W/m^2) zwiekszajac moc dwukrotnie zwiekszasz I dwukrotnie (natezenie w W/mkw). Reszte sobie policz:) Wazne jest tez samo powmieszczenie (akustyka) i charakterystyka kieunkowa glosnikow bo od tego zaleza odbicia ktore dodatkowo wzmocnią natezenie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2005 15:31   

Powrót do góry

Kwaczor
Spec od akustyki
Spec od akustyki

Miasto: Leszno Poznań

Post#4 14 Kwi 2005 16:27   

Najprościej w ten sposob. Ponieważ SPL jest podawany przy jednym wacie, mozemy policzyc:

Poziom = SPL + 10 log (moc)

Do tego odbicia i tu zaczyna sie powazny klopot z wyliczeniem, bo przynajmniej pierwsze odbicia spora wnosza do dzwieku. W komorze bezechowej wrazenie głośności jest nawet 1/3 tego co w innych pomieszczeniach
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2005 16:27   

Powrót do góry

tomaszo
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: cz-wa (chwilowo dortmund)..

Post#5 14 Kwi 2005 19:16pomocny post - solucja   

Cisnienie akustyczne

Jak juz wielokrotnie pisalem - ustawiajac zrodlo basu - moze zbyt ogolnie - zrodlo promieniujace cz. ponizej 150 Hz (np. subwoofer) przy scianie i na podlodze - jesli sciany sa wykonane z betonu lub cegiel (nie dykta...), to mozna smialo doliczyc 6 dB do znamionowej efektywnosci, ustawiajac w rogu - nawet 9 - 12 dB...
Powrót do góry

niszar
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Warszawa

Post#6 14 Kwi 2005 23:00   

Cisnienie akustyczne

Tylko że jeszcze jest pytanie czy to ma być średnie ciśnienie w pomieszczeniu czy maksymalne w ściśle określonym punkcie? bo jak wiadomo każdy metr dalej od źródła dźwięku to -3 db
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2005 23:00   

Powrót do góry

Hefajstos
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 14 Kwi 2005 23:02   

Bawiłem się trochę sonometrem na imprezach w sali ok. 120m^2 (3m wys.) i w wielkim skrócie wychodzi, że na sali jest o 10dB mniej niż w odległości metra od kolumny. Z kolei przy samej membranie wyszło o 10dB więcej niż na 1m.
Wiem, że to bardzo nieprecyzyjne określenie, więc proszę traktować tą zasadę raczej jako punkt odniesienia do dalszych obliczeń czy pomiarów.

--
Hefi
killo(malpa)gotland.dyn.pl
Powrót do góry

chaka
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Wrocław

Post#8 14 Kwi 2005 23:09   

Cisnienie akustyczne

A na zwyczjana impreze wystarczy 100dB na sali?
Powrót do góry

łuki88
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 Post autora tematu 14 Kwi 2005 23:40   

Cisnienie akustyczne

Kolumny maja stac w rogach pokoju ( 2xAltus 300) a cisnienie to chyba raczej gdzies za srodkiem pokoju czyli 6x -3db :( Sciany sa z cegiel i jakichs tam suporexow czy cos takiego :) Czyli moge doliczyc sobie te np. 8 db :) Pokoj ma ok 10 m dlugosci i jakies 4,5 m szerokosci no i z 3,5m wys. Czyli jak kolega pisal... P=10 log I/(10^12W/m^2) - teraz niech mi ktos to ladnie wytlumaczy co to jest te 10log i skad sie to wszystko bierze, bo jestem cienki z maty a elektronikiem to nie jestem :) A i jeszcze jedno, jezeli mam kolumne 3 drozna to podana efektywnosc jej to jest wypadkowa wszystkich glosnikow czy jednego tego o najnizszej efekt.?? Dzieki za odp. i pozdrawiam
Powrót do góry

Kwaczor
Spec od akustyki
Spec od akustyki

Miasto: Leszno Poznań

Post#10 15 Kwi 2005 00:01pomocny post - solucja   

10 log bierze się z prawa Webera-Fechnera (jak zle napisałem to nie bić). Prawo to mówi, ze wrazenie zmysłu jest proporcjonalne do logarytmu z natężenia bodzca. W skrócie można powiedzieć, ze zmiana mocy dostarczonej do głośnika z 1 na 2W będzie tak samo "odczuwalna" jak zmiana ze 100W na 200.

We wzorze napisanym przez kolege:
I-natężenie dzwięku. Podawana w watach na m^2. Można się tym posługiwać, ale sprawia troche kłopotu. Najtrudniejsze jest wyznaczenie właśnie tej powierzchni, bo moc pozostaje stała. A nie w każdym przypadku fala jest kulista i wyznaczenie powierzchni jest kłopotliwe.

10^-12W - moc odniesienia. Przy takiej mocy dzwięk przestaje być słyszalny dla częstotliwości w zakresie powiedzmy od 1 do 5kHz. Musiałbyś jeszcze poczytać o krzywych izofonicznych itp.

Dlatego ja zaproponowałem Ci inny wzór, myślę ze troche łatwiejszy w użyciu.

W moim wzorze.

Lp = SPL + 10 log P
SPL - podane w dB przez producenta
P - moc dostarczona do zestawu

To wszystko jest dla odległości 1m

Dla większych odległości wzór należy zmodyfikować:

Lp = SPL + 10 log P - 10 log r^2

już tłumacze dlaczego ta końcówka wzoru wyglada tak dziwnie. Zakładamy ze fala jest kulista (dla małych częstotliwości to się sprawdzi). Naszą powierzchnią odniesienia jest teraz powierzchnia fali kulistej w odległości 1m. Powierzchnia kuli to Πr^2. Natomiast powierzchnia w której mierzymy to Πr^2 gdzie r to odleglość od głośnika.

Niestety muśimy poczynić pewne założenia, które zmieniaja wynik. Dodatkowe odbicia wnoszą spore zmiany do wypadkowego natężenia. Na wysokie tony będzie wpływał fakt, czy na sali będzie duzo osob czy nie.

Jeżeli dobrze zauważyłem, to popełniłeś mały blad. Nie wiem skąd wziałeś spadek o "6x -3dB" Z podwojeniem odległości poziom cisnienia spada o 6dB. Tu środek pokoju wypadnie jakies pwiedzmy 6m od kolumn. A więc zgubiłbyś na otwartym terenie jakies 15dB. Ale tutaj ratują Cie sciany i odbicia. Dodatkowo fakt, że masz 2 kolumny da Ci zysk 3-6dB (dla niskich tonów) Dla wysokich, to będzie sie zmieniało losowo w zalezności od położenia.

Zbudowanie modelu pomieszczenia nie jest łatwe i dokładne przewidywanie poziomu natężenia jest chyba niewykonalne w domowych warunkach.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Kwi 2005 00:01pomocny post - solucja   

Powrót do góry

batonx
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: -

Post#11 15 Kwi 2005 08:12   

Niszar nie każdy metr dalej tylko podwojenie odległości. Tyczy się to pomieszczeń do odległości krytycznej powyżej której zmiany są dużo mniejsze.
Powrót do góry

Hefajstos
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 16 Kwi 2005 11:12   

100dB zazwyczaj wystarcza na imprezach typu osiemnastki. Na domowym sprzęcie zazwycaj osiąga się ok. sto-kilka w miejscu gdzie siedzi słuchacz. Żeby impreza była zrobiona naprawdę "zawodowo" dobrze było by dodać sobie jeszcze jakieś 10dB.

--
Hefi
Powrót do góry

łuki88
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 Post autora tematu 18 Kwi 2005 16:13   

Cisnienie akustyczne

No widze ze to liczenie to troche pogmatwane jest, to chyba sobie dam spokoj z tym :) Musi mi wystarczyc sam fakt ze glosno bedzie, a w szczegoly nie wnikam :) Dzieki wszystkim za wszelkie odpowiedzi :) Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Technika Sceniczna i Studyjna -> Cisnienie akustyczne
Strona 1 z 1