Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3-Way podłogowe, przetworniki do ok. 1500pln

psadowsk 20 Maj 2014 02:06 1800 14
  • #1 20 Maj 2014 02:06
    psadowsk
    Poziom 8  

Zabieram się powoli za pierwsze kolumny DIY.
    Założenia: maja grać lepiej, i przynajmniej tak samo głośno jak obecnie posiadane polarisy 300.
    Głośniki bedą grały w tri-ampingu aktywnym, więc koszt związany z budową zwrotnic odpada.
    Zasilam Panasonic'iem SA-XR700.
    Przetworniki jakie wyszukałem:
    Może ktoś będzie miała lepsze propozycje. Sugerowałem się współczynnikiem możliwości/cena

niskie:
    SS 26W/4535G00 -320pln (cena zachęcająca, ale głośniki chyba niezbyt popularne.. ktoś miał z nimi do czynienia?)
    DAYTON AUDIO RS270S-8 10 - 447pln
    (jak narazie mój faworyt)
    SEAS PRESTIGE H1471 CA22RNY - 400pln
    (niewiem czy zagra dość głośno)

średnie:
    SS 15M/4624G00 - 220pln
    kopułkowy SS D7608/920010 (D75MX-41-08) - 320pln
    DAYTON AUDIO RS52AN-8 2 - 234pln
    Peerless HDS-180 EXCLUSIVE (P830883) niewiem czy pasuje ze względu na sprawnosć 87dB ?? - 280pln

i pytania, jak sprawdzają się głośniki szerokopasmowe w tej roli?
    Co z kopułkami, wygląda że nie są popularne a podobał mi się dzwięk z polarisów

wysokie:
    SS D2608/913000 (P810921) - 220pln
    Vifa D27TG-35-06 - 120pln
    VIFA XT25BG60-04 -140pln

Proszę pomoc w doborze przetworników, jak i wszelkiego typu uwagi:)

• #2 20 Maj 2014 12:09
    Pain
    Poziom 25  

psadowsk napisał:
    Zasilam Panasonic'iem SA-XR700.

Nie znam tego Panasonica ale śmiem wątpić w jego możliwości...

psadowsk napisał:
    Głośniki bedą grały w tri-ampingu aktywnym, więc koszt związany z budową zwrotnic odpada.

Nadal będzie konieczna zwrotnica lecz aktywna. A pomiary? Skąd będziesz wiedział jaki podział wybrać.
    Tri-Amp dla dwóch kolumn to w sumie sześć kanałów. Amplituner jest 7.1, ale wejść żeby podać sygnał z aktywnej zwrotnicy na poszczególne końcówki ma... pięć (Front R, Front L, Central, Surround R, Surround L).
    Kombinujesz, a nie tędy droga.
    Komplet najtańszych głośników z tych, które podałeś to koło 1300zł, a w pierwszej kolejności to jest do wymiany amplituner 7.1 na wzmacniacz stereo.

• #3 20 Maj 2014 12:18
    tplewa
    Poziom 36  

Do czego to ma byc zestaw ?

Jak do kina domowego to u mnie fajnie sprawdza sie Dayton do spolki z Seasem...ale do muzyki to chyba bym mial watpliwosci uzyc Dayton-a (przynajmniej do tego co slucham najczesciej).

Ja powiem tak - poszukaj jakis sprawdzonych konstrukcji i tyle. Bo takie dobieranie "na pale" to sie moze roznie zakonczyc. Zwlaszcza jak nie masz praktyki.

• #4 20 Maj 2014 15:34
    psadowsk
    Poziom 8  

Cytat:
    Nadal będzie konieczna zwrotnica lecz aktywna.

A co ja napisalem w pierwszym poscie? :) prosze czytac ze zrozumieniem.

Cytat:
    A pomiary? Skąd będziesz wiedział jaki podział wybrać.

a pomiary beda robione, przeciez nie bede stroil na ucho :)

Cytat:
    Tri-Amp dla dwóch kolumn to w sumie sześć kanałów. Amplituner jest 7.1, ale wejść żeby podać sygnał z aktywnej zwrotnicy na poszczególne końcówki ma... pięć (Front R, Front L, Central, Surround R, Surround L).
    Kombinujesz, a nie tędy droga.

ma 7 (jeszcze para surround back), bo puszczam sygnal przez hdmi.
    Zwrotnica aktywna dziala w tej chwili, mam podlaczone polarisy 300.

Chodzi o pomoc w doborze głosników i ew, weryfikacje pomiarow i obliczen

Cytat:
    Do czego to ma byc zestaw ?

Do muzyki

Cytat:
    Ja powiem tak - poszukaj jakis sprawdzonych konstrukcji i tyle. Bo takie dobieranie "na pale" to sie moze roznie zakonczyc. Zwlaszcza jak nie masz praktyki.

Szukalem gotowcow przed rozpoczeciem tematu - jak projekt wydawał się ciekawy i w tym przedziale cenowym, to albo przetworniki były trudno dostępne albo basowy był jak na moje za mały - nie chciałbym żeby kolumny grały basem 'ze skrzyni'. Jeżeli masz jakiś gotowy projekt na oku to prosiłbym o podesłanie linka.

Nic tu nie jest robione na pale, skad to stwierdzenie??[/quote]

Cytat:
    ale do muzyki to chyba bym mial watpliwosci uzyc Dayton-a (przynajmniej do tego co slucham najczesciej).

Moglbys napisac cos wiecej o tych glosnikach, bo wlasnie o takie opinie mi chodzi.

• #5 20 Maj 2014 18:30
    tplewa
    Poziom 36  

psadowsk napisał:

Moglbys napisac cos wiecej o tych glosnikach, bo wlasnie o takie opinie mi chodzi.

Powiem tak nie lubie pisac o glosnikach - chyba juz sie z tego wyleczylem ;) najlepiej po prostu posluchac gdzies paczek ktore chce sie zrobic. Ewentualnie paczek na takich przetwornikach co chce sie uzyc. Po prostu potem sa rozczarowania itp. Sam juz pare razy napalilem sie na jakies glosniki ktorych nie sluchalem (a byly mocno chwalone) i powiedzmy lagodnie nie przypadly mi do gustu :)

Ale tak krotko podsumowujac glosniczki bardzo fajne jak wspomnialem u mnie fajnie gra to w zestawie kina domowego. Do muzyki zapewne tez ale jak napisalem zalezy kto czego slucha i kto co lubi... ja wole jakies papierowe :) Tak samo mial bym opory laczyc tego daytona z aluminiowa kopulka do muzyki :) Ale to mowie ja bym mial, a innemu moze to pasowac :)

Do tego mowisz ze mniejszy przetwornik to bas jak z pudelka, a to nie jest prawda ;)
    Ja na frontach do kina mam RS180 i na prawde trudno tutaj mowic o basie z pudelka bo potrafia zagrac. Ale to tez zalezy kto co slucha. Wiadomo ze do kina trzeba tez solidnie przywalic, ot jak ja to mowie jak walna dziala w Pirtatach z Karaibow to ma majtki na glowe naciagac ;)

Zreszta ja ich uzywam z HK AVR 370 ktory nie gra zbyt poprawnie jesli mowa o muzyce, fajnie koloruje co ladnie sprawdza sie w filmie (ot taki amerykanski kop)... ale w muzyce to tez nie jest akurat zaleta... no ale z drugiej strony tez zalezy o jakiej muzyce mowimy :)

• #6 20 Maj 2014 20:59
    psadowsk
    Poziom 8  

No wlasnie niamam za bardzo mozliwosci sprawdzenia jak graja glosniki...

Cytat:
    Do tego mowisz ze mniejszy przetwornik to bas jak z pudelka, a to nie jest prawda

No to zalezy od glosnika, ale male raczej nie schodza dosc nisko i trzeba 'wspomagac' skrzynia.
    Slucham muzyki elektroniczne np prodigy, chamicla brothers itp. itd.

To co nie tak w koncu w tych dayonach, bo narazie to raczej pochlebnie o nich piszesz:)

• #7 20 Maj 2014 21:31
    tplewa
    Poziom 36  

Ja nie mowie ze cos nie tak, po prostu nie ma glosnika idealnego. Kazdy w troche inny sposob reprodukuje dzwiek - nie mowie tez o jakis bzdurnych niuansach audiofili co sluchaja kabli ;)

A co do Prodigy itp. to hmm jak nie masz za duzego pomieszczenia to ten RS270 x 2 - bedzie ok :) tzn. zrobi niezle zamieszanie :) do tego RS52AN hmm tylko nie wiem co na gore... ja bym moze wyprobowal to co mam u siebie czyli SEAS 27TDFC lub ktorys z seri 27T... a moze i by wyprobowac z Dayton RS28 :)

Ale mowie to tylko moja opinia i co by nie bylo potem ;)

• #8 20 Maj 2014 21:42
    psadowsk
    Poziom 8  

Cytat:
    RS270 x 2

Znaczy po 1 na kolumne? :)

Pokuj mam ok 16m2. Jak napisalem w pierwszym poscie - jak zagraja tak glosno jak polarisy (2x arn226 na kolumne) to bedzie dobrze.

-------------------------------
    dostałem jeszcze propozycje z innego forum.
    Cytat:
    Na dol wez sobie co Ci sie podoba
    Srodek: SB15
    Gora HDS Tweeter albo SB29RDC

Nic lepszego w tej cenie nie zlozysz.

Co myslicie o glosnikach SB accoustics?

• #9 20 Maj 2014 21:58
    tplewa
    Poziom 36  

tak dokladnie po 1 na kolumne... hmm 16m² oj oj... jak to zasilisz odpowiednio to bedzie sie dzialo :). Generalnie to kopulke bral bym jednak aluminiowa tak jak do kina domowego, bo do tej muzyki to kopa potrzeba i to dobrego. Zbyt subtelna jedwabna itp. nie zda raczej egzaminu...

Tutaj wlasnie wychodza po czesci te preferencje co sie slucha itd. bo takie zestawienie aluminium do innej muzyki moglo by byc mocno nietrafione i warto dawac tweeter z miekkiego materialu.

Natomiast na drugie pytanie nie odpowiem bo nie mialem do czynienia z tymi glosnikami.

----
    Tak na szybko przeczytalem na jakims forum porownanie SB29RDC z Seasem i niby on gra neutrealniej z mniejszymi znieksztalceniami...

To raczej bym nie bral tych glosnikow do muzy ktora ma dac kopa :) raczej szedl bym w te Daytony i na gorce cos aluminiowego np. wspomniany Seas...

Ja to w sumie dobieralem jak mowilem do kina domowego gdzie to ma po prostu robic niezla "rozpierduche"... a przy Prodigy cel jest podobny :)

Po prostu jak pytasz o glosniki pisz z gory ze to ma robic dobre zamieszanie przy takiej muzyce, bo dostaniesz zestaw dla osoby ktora lubi sluchac Jazzu :) i sie zawiedziesz :)

Oczywiscie zamieszanie - mowie tutaj ze to ma tez poprawnie brzmiec, a nie jak popularna "tuba" w "sportowym" golfie ;)

• #10 21 Maj 2014 00:30
    psadowsk
    Poziom 8  

Cytat:
    Tak na szybko przeczytalem na jakims forum porownanie SB29RDC z Seasem i niby on gra neutrealniej z mniejszymi znieksztalceniami...

Jakbys mogl to podeslij linka, chetnie poczytam:)

a to nie tylko prodigy, cos spokojnego jak moloko tez lubie puscic :)
    Niechcialbym zeby kolumny byly zbyt krzykliwe, wiec moze jedwabna kopulka to jakis kompromis? :)

• Pomocny post
    #11 21 Maj 2014 09:49
    tplewa
    Poziom 36  

http://www.audiostereo.pl/seas-27tbcg-vs-sb-acoustics-sb29rdc-wysokotonowce_96945.html

Co do tej kopulki to jak najbardziej warto dac jakas jedwabna, takie polaczenie na pewno bedzie mniej natarczywe i przyjemniejsze w odbiorze. Ale to jak mowie wszystko zalezy od naszych gustow. Niestety w tej cenie przetworniki graja juz poprawnie i roznia sie niuansami o ktorych mozna dyskutowac wieki. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zwrotnic czy ustawienia podzialow przy aktywce, no ale to juz inna bajka - mysle ze wiesz co robisz.

• #12 21 Maj 2014 16:19
    psadowsk
    Poziom 8  

Dzieki za linka:)
    Wlasciwie jestem zdecydowany na srednie i wysokie od SB, zostaje dobranie basowego :)

• #13 21 Maj 2014 22:39
    tplewa
    Poziom 36  

psadowsk napisał:
    Wlasciwie jestem zdecydowany na srednie i wysokie od SB, zostaje dobranie basowego :)

No niestety tutaj juz nie doradze bo jak pisalem nie mialem do czynienia z tymi glosnikami, a wiem ze opieranie sie o opinie na forach nie zawsze na zdrowie wychodzi (co przetestowalem na sobie). Jedynie co moge powiedziec to nie ma sie co poddawac i czasami trzeba troche kasy utopic i poeksperymentowac aby byc zadowolonym . Mam nadzieje ze uda sie poskladac cos co przypadnie do gustu.

• #14 21 Maj 2014 23:31
    psadowsk
    Poziom 8  

tplewa napisał:
    psadowsk napisał:

No niestety tutaj juz nie doradze bo jak pisalem nie mialem do czynienia z tymi glosnikami, a wiem ze opieranie sie o opinie na forach nie zawsze na zdrowie wychodzi (co przetestowalem na sobie). Jedynie co moge powiedziec to nie ma sie co poddawac i czasami trzeba troche kasy utopic i poeksperymentowac aby byc zadowolonym . Mam nadzieje ze uda sie poskladac cos co przypadnie do gustu.

Jestem przygotowany na odsprzedanie glosnikow jakby co, ale jestem dobrej mysli :). Wiadomo kazdy ma inny gust co do glosnikow, ale zawsze lepiej zasiegnac opinii, bardziej mi chodzilo o to zeby 'odfiltrowac' te slabe. Wielkie dzieki, byles bardzo pomocny :)

• #15 10 Cze 2014 10:02
    psadowsk
    Poziom 8  

Zrobilem symulacje w WinISD, staralem sie wybrac najlepszy kompromis miedzy zejsciem a impulsem.
    Dla porownania na niebiesko skrzynia zamknieta.

3-Way podłogowe, przetworniki do ok. 1500pln 3-Way podłogowe, przetworniki do ok. 1500pln 3-Way podłogowe, przetworniki do ok. 1500pln 3-Way podłogowe, przetworniki do ok. 1500pln

Glosnik to Dayton RS270S (i chyba na te sie zdecyduje, ew. CA22RNY), skrzynia 90l, strojenie 28Hz.
    Jak to wyglada? Moze tak byc? Jakies uwagi?

I jeszcze pytanie co do dlugosci BR. Jaka moze byc minimalna odleglosc konca BR do scianki wewnatrz kolumny?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme