Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parę pytań odnośnie obudowy TL

edegril 26 Maj 2014 00:19 2100 15
  • #1 26 Maj 2014 00:19
    edegril
    Poziom 7  

Witam,
    Chciałbym zadać parę pytań doświadczonym użytkownikom z dziedziny audio.
    Zawsze marzyłem o niesamowicie głębokim i miękkim basie ( spotykanym w subwoofer'ach BOSE).Fajnie jak by też nie zamulał z bitem.
    Czytałem gdzieś na forum że TL powinno być dopełnieniem niskich częstotliwości dla Subwoofera BR.
    Posiadam aktualnie kolumny denon sc600s pod amplitunerem JVC rx416v. Link
    Dają rade trzeba przyznać lecz nie ciągną nisko.

Moje pytania brzmią:
    -Który głośnik 10-12"(czy może lepiej 2 mniejsze?) nadawał by się najbardziej do obudowy TL?( fajnie jak by nie była ogromna poniżej 150l)
    -Czy jest ktoś w stanie zaprojektować lub podesłać schematy takiej obudowy gdy już wybierzemy głośnik?
    -Czy pomógł by ktoś dobrać do tego wzmacniacz by zrobić z tego subwoofer aktywny?

Może nie jestem najbardziej ogarnięty, dlatego pytam was.
    Liczę na profesjonalizm odpowiedzi bez wyśmiewania początkującego użytkownika.
    Pozdrawiam.

• #2 26 Maj 2014 11:50
    marian133
    Poziom 37  

edegril napisał:
    Czytałem gdzieś na forum że TL powinno być dopełnieniem niskich częstotliwości dla Subwoofera BR.

Pierwsze słyszę.

edegril napisał:
    -Czy jest ktoś w stanie zaprojektować lub podesłać schematy takiej obudowy gdy już wybierzemy głośnik?

Są programy symulacyjne, ale na końcu i tak trzeba złożyć tą obudowę, robić testy z wytłumieniem i pomiary.
    Raczej nikt za Ciebie tego nie zrobi.
    Proponuję skopiować jakąś dobrą TL-kę.

Zapraszam na DIYaudio, jest tam kilka osób które mogą pomóc.
    Zapraszam też do lektury: http://diyaudio.pl/showthread.php/13949-Linia-transmisyjna-wady-zalety-ciekawostki/page153

Całego tematu raczej nie przeczytasz, ale przynajmniej będziesz wiedział o jakich parametrach najlepiej wybrać głośnik.

Co do wyboru wielkości głośnika, to im większy wybierzesz tym będzie mniej problemu z "kopem", który to może sprawiać problem w TL-ce.

• #3 26 Maj 2014 17:24
    Granat :)
    Poziom 34  

Tak z ciekawości przyjrzałem się nieco temu tematowi i wpadłem na taki pomysł.
    Głośnik http://www.stx.pl/w-stx-10-2-400-8-f-s-mc.html
    Tunel o przekroju 290cm^2 o długości 247cm z głośnikiem wsadzonym 85cm od wlotu w celu stłumienia pierwszego niepożądanego rezonansu na 100Hz. Całość strojona na 33Hz. 72L netto czyli około 94L z zewnątrz.
    Myślę że od tego można by wyjść.
    Parę pytań odnośnie obudowy TL Parę pytań odnośnie obudowy TL

• #4 29 Maj 2014 00:23
    edegril
    Poziom 7  

Ok, dziękuje za odpowiedzi.

Granat :) Mówisz o umiejscowieniu takim? 80 cm pomiędzy wlotem a krawędzią głośnika? http://obrazki.elektroda.pl/3049018500_1401316449.jpg

Czy może mi ktoś wytłumaczyć na czym polega ta " bass trap" oraz do czego są te ścianki z otworami, redukują odbicia czy imitują nieskończoną przestrzeń? W tej obudowie:
    http://www.soundandvision.com/files/_images/201009/sv_atlantic_tech_4.jpg

Czy ten głośnik który podałeś Granat :) nie będzie słaby? Jaki polecacie wzmacniacz do tego? Może jakiś z avt?

• #5 29 Maj 2014 00:30
    Poziom 34  

Czemu słaby? 100W powinien przyjąć w tej obudowie. Z tą sprawnością będzie całkiem fajnie grało.
    Link który podałeś nie działa. Natomiast obudowa z drugiego linka to swego rodzaju LT z pułapką basową.

• #6 29 Maj 2014 00:36
    edegril
    Poziom 7  

Dziękuje za szybką odpowiedź Granat :) , Link poprawiłem powyżej.

Myśle że chodzi Ci o dokładnie taką obudowę jak w tym poprawionym linku.

• #7 29 Maj 2014 01:12
    Poziom 34  

Mam taki wstępny pomysł żeby pozwijać tą linię na zasadzie jak poniżej:
    Czerwona strzała obrazuje drogę 1/4 fali 100Hz, po czym nastąpi silne odbicie od tzw. wlotu (zamkniętego końca rury) i kolejne 1/4 drogi 100Hz co da w punkcie zamontowania głośnika (żółta pionowa kreska) przeciwną fazę niż ta z głośnika. W efekcie czego otrzymamy tłumienie tejże częstotliwości dla stanu ustalonego.
    Niebieskie strzałki obrazują drogę ćwierćfali dla 172Hz gdzie również występują odbicia ale dużo słabsze. Lepsze jednak to niż nic.
    Teoretycznie w ten sposób, przy dobrym wystrojeniu całości rury na zadaną częstotliwość, powinniśmy ogarnąć dwa pierwsze niepotrzebne rezonanse, nie używając wytłumienia. W jakim stopniu je wytłumi to już trzeba zbudować paczkę i zmierzyć.

Pozostaje sprawa sensownego zwinięcia pozostałych ~110cm rury.

Dodano po 1 [minuty]:

edegril napisał:
    Myśle że chodzi Ci o dokładnie taką obudowę jak w tym poprawionym linku.

Zgadza się.
    Co do wzmacniacza, to ok 150W.
    Ścianki z otworami to tylko usztywnienie konstrukcji.

• #8 29 Maj 2014 01:30
    edegril
    Poziom 7  

Dziękuje bardzo za rysunek.
    Pozwoliłem sobię dodać 110cm rury(bez zachowania skali) i wstawić głośnik w żółte miejsce, co o Tym myślisz?

• #10 29 Maj 2014 01:37
    edegril
    Poziom 7  

Widzę że masz wszystko pomierzone :)
    Co myślisz o takim pomyśle? Uważam że głośnik będzie lepiej wyglądał niż "po środku kolumny".

Głośnik w pozycji 1 lub 2. Dla pozycji 1 myślę że powinien być przesunięty bardziej w lewą stronę by niwelować ten rezonans na 100hz. mam rację?

• #11 29 Maj 2014 01:45
    Poziom 34  

Jak rysować to porządnie i w skali żeby ten rysunek pomocny był ;)
    To co Ty narysowałeś zagra przypadkowo.
    W moim zamyśle TL, rezonans na 100Hz występował z powodu konkretnych długości i przekrojów tunelu. Zmieniając jego parametry, zmieni się też rozmieszczenie rezonansów - na tym to polega. Jedne są nam potrzebne - rezonans podstawowy - a inne nie i z nimi musimy walczyć.
    Także nie jest to takie proste, że gdzieś se coś wstawimy i będzie ok.

• #12 29 Maj 2014 01:53
    edegril
    Poziom 7  

Ok, dziękuje za wytłumaczenie :).
    Widać muszę się dużo nauczyć.
    Nie mam pomysłu jak upakować tam 110cm...
    Muszę się nauczyć rysować w skali.
    Dziękuje za poświęcony czas :)

• #13 18 Cze 2014 12:44
    edegril
    Poziom 7  

A więc począłem taki projekcik wymiary co do 0,01cm
    Długość tunelu 247cm
    pole tunelu 290cm^2
    Wymiary 80x51x30

Grubość każdej ścianki 20mm podłogi 30mm

85cm ślepa pułapka na rezonans 100hz

Mam nadzieje że użytkownik Granat jeszcze zajrzy do tego tematu.

• #14 18 Cze 2014 15:12
    Poziom 34  

Widzę że są postępy, dobrze :)
    Dwa narożniki na dole nie są potrzebne. Chcemy żeby tam właśnie powstała fala stojąca. Poza tym dużo miejsca zmarnowane i sporo zakrętów.
    Zmarnowane miejsce nie ma znaczenia dla brzmienia, ale szkoda zajmować miejsce niewykorzystanym powietrzem. Zakręty wprowadzają turbulencje i zmniejszają sprawność.
    Przydałoby się też żeby wylot tunelu był możliwie jak najbliżej membrany głośnika.
    Idea dobra, ale trzeba to dopracować.

Dodano po 2 [minuty]:

Mam wrażenie że ściana z głośnikiem nie ma metra szerokości, a ten jest pożądany. No chyba że nie zamierzasz próbować tłumić drugiego rezonansu w ten sposób.

• #15 18 Cze 2014 19:23
    edegril
    Poziom 7  

Dobra, zrobiłem model od nowa, narysowałem kolorowe długości.
    Która opcje 85cm wybrać? Niebieska czy zieloną?
    Jeżeli niebieską to obudowa będzie krótsza bo pójdzie do góry. Ale nie będzie tego Metra(czerwony) na dole szerokości żeby stłumić rezonans.
    Zielona pionowa kreska to oś głośnika.
    To Czerwone 100cm dobrze podałem? Czy głośnik ma mieć z dwóch stron po 50cm od ścianek?

Zrobiłem wylot najbliżej głośnika jak się da, wolę skierowane wyloty BR/TL do dołu lub do przodu.

Edit: LOL, Nie wiem po co dałem tą dodatkową deseczkę 2mm od sufitu jak mogłem sufit obniżyć..

• #16 01 Paź 2014 02:47
    Poziom 34  

Mam coś na 18" co z pewnością da dużo wiatru i zejdzie bardzo nisko. Trzeba jednak mieć miejsce i jakiś fajny głośnik.
    Parę pytań odnośnie obudowy TL Parę pytań odnośnie obudowy TL
    W sam raz do jakiegoś dużego kina. Przy czym jest bardzo duża szansa że nie będzie to zwykły kinowy zamulacz.
    Jak przyjdzie czas to się za to zabiorę, choć pewnie nie prędko. A tymczasem gdyby ktoś był chętny to mogę podać wymiary.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme