Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ?

LemuRR 11 26 Maj 2014 13:34 1845 21
  • #1 26 Maj 2014 13:34
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Witam, z błogą ufnością kupiłem regenerowane w/w głośniki na giełdzie RTV w Krakowie.

Okazuje się jednak, że jeden gra inaczej, cisze drugi inaczej

Jako że już kiedyś regenerowałem GDWT 9/80 postanowiłem zobaczyć co się dzieje.

Kopułki wyglądają identycznie. Wyglądają na oryginalne.

Problem polega na odpowiednim skręceniu, jak to robicie ?
    Jeżeli tylko odrobinę przedobrzę z dociskiem, driver prawie milknie..
    Znów, jeżeli śruby nie są dokręcone " na iment " to mam pewne obawy, że kiedyś może się stać tak, że magnes odpadnie od reszty głośnika. Co polecacie ? Jak to ugryźć ?

• Pomocny post
    #2 26 Maj 2014 15:05
    398216
    Usunięty  
  • #3 26 Maj 2014 18:57
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Kurcze, myślałem że gość wie co robi, ten co to regeneruje..
    Postaram się coś zrobić, pod cewką jest pianka, taka jak w zawieszeniu głośników niskotonowych, myślałem że przy mocniejszym docisku, po prostu uniemożliwiam drganie..

Zaraz zabiorę się za dalszą robotę.
    (cewka wraz z kopułką, nie wygląda na uszkodzone)

Dodano po 3 [godziny] 41 [minuty]:

Niestety mało to pomogło, ale cóż, zamówię nowe kopułki.

• #4 27 Maj 2014 11:13
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Następny dzień "pitolenia" się głośnikiem

Cewka wycentrowana najlepiej jak umiem,jednak nadal siła docisku śrub ma ogromne znaczenie. Nie wiem, czy to normalny objaw ? Nadal czekam na wypowiedzi bardziej doświadczonych.

• Pomocny post
    #5 27 Maj 2014 17:22
    DjMapet
    Poziom 42  

LemuRR 11 napisał:
    jednak nadal siła docisku śrub ma ogromne znaczenie

Niestety, ma.

LemuRR 11 napisał:
    czy to normalny objaw

Niestety, normalny.

Wymieniałem cewki w kilkudziesięciu różnych GDWT/GDWK, i zawsze zachodziła potrzeba ich - że tak powiem - parowania, by w każdej parze kolumn grały podobnie. Celowo nie napisałem tak samo, bo praktycznie jest to niemożliwe do osiągnięcia.
    Jest w jakimś temacie (nawet chyba nie jednym) to opisane.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #6 27 Maj 2014 17:39
    398216
    Usunięty  
  • #7 27 Maj 2014 21:57
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Mam wrażenie, że cewki siedzące tam oryginalnie, były nieco cieńsze
    Pierścienia tam nie ma.. całość jest ściskana przez magnes.

Udało mi się tak, "podokręcać" że grają niemalże identycznie (nie słyszę różnicy)
    Dzięki za pomoc, i zainteresowanie

• #8 29 Maj 2014 12:29
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Ciąg dalszy:

Zakręciłem głośniki w kolumnie, w jednym magnes oczywiście się obsuną..
    Nie wiem co z tym zrobić.. Bo fabrycznie raczej tak to nie jest robione, żeby działała negatywnie... grawitacja

• Pomocny post
    #9 29 Maj 2014 13:24
    398216
    Usunięty  
  • #10 29 Maj 2014 13:35
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Postaram się kupić "oryginalne"

Tylko gdzie teraz ? Umifon ? Czy polecasz jeszcze coś innego ?

Dodano po 1 [minuty]:

Postaram się dołączyć zdjęcie głośnika

• #11 29 Maj 2014 14:01
    398216
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #12 29 Maj 2014 17:37
    DjMapet
    Poziom 42  

Zamieść fotki rozebranego tweetera i tej cewki z obu stron.
    Dawno już tych głośników nie robię, ale z tego co pamiętam nie w każdym tweeterku sprawdzała się ta pianka i ją usuwałem. Spróbuj - i tak będziesz kupował inne cewki.
    Jeszcze parę tych głośników i cewek gdzieś mam. Jak je odszukam, to sprawdzę.
    Kiedyś można było kupić tylko oryginalne cewki i z tymi też zdarzały się problemy, chociaż nie tak często jak obecnie. Odkąd nie wiadomo co się kupuje, już nie naprawiam tych głośników - szkoda nerwów.

Pozdrawiam.

• #13 29 Maj 2014 18:34
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Dzięki za odpowiedź.
    No widać tak to już jest, chciałem kupić taniej, zaoszczędziłem ok stówy, ale nerwów co nie miara.

Bo szczególnie, gdzie to ma grać w nadstawkach (jak skończę, to umieszczę) Nie do pomyślenia jest to, że głośnik przestanie grać, wtedy, kiedy będzie mu się to podobać.

Irytują mnie takie teksty:
    " PASUJE DO : GDWT 9/40 GDWT 9/70 9/80 9/100 9/120 12-19/150 "
    " SUPER JAKOŚĆ"

swoją drogą jestem ciekaw, jaką taka ceweczka ma rzeczywiście moc..

• #14 29 Maj 2014 18:42
    398216
    Usunięty  
  • #15 29 Maj 2014 19:05
    LemuRR 11
    Poziom 26  

To jest po prostu oszustwo, ja inaczej tego nie umiem nazwać.
    Większość i tak kupi, i powie że jest super... takie ciche przyzwolenie

Dodano po 3 [minuty]:

Zdjęcia będą się trochę ładować, ale starałem się zrobić jak w najlepszej jakości
    tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ? tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ? tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ? tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ? tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ? tonsil gdwt 12-19/150 jak regenerować poprawnie ?

• #16 29 Maj 2014 19:23
    398216
    Usunięty  
  • #17 29 Maj 2014 20:05
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Przez naprawiacza została położona super warstwa izolacyjna... Szara taśma
    Zulu nie ma, kopułka idealne pasuje w "łoże"

Między czasie zlokalizowałem następny problem.. mianowicie kawał kleju na magnesie, który prawdopodobnie uniemożliwia symetryczne złożenie głośnika (idealnie widoczny na pierwszym zdjęciu)

Wydaje mi się, że magnes jest z innego głośnika, reszta z innego. Już więcej nie wpakuję się w coś takiego.. No ale cóż, szkoda mi tych 80zł, żeby głośniki wyrzucić.. będę kombinował dalej, aż coś wyjdzie. Może (a nawet mam nadzieję) że ktoś inny jeszcze skorzysta z wiedzy zawartej w temacie.

Dodano po 29 [minuty]:

Pomogło: Usunięcie gąbki, i tej "buli" z kleju
    Zabieram się za sztukę drugą, bo teraz brzmi gorzej od pierwszej

• #18 29 Maj 2014 20:11
    398216
    Usunięty  
  • #19 29 Maj 2014 20:21
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Luzu nie ma na boki ;) źle się zrozumieliśmy ;)
    W tym miejscu, gdzie na rysunku, nie ma pierścienia, krawędź jest fazowana

• #20 29 Maj 2014 20:25
    398216
    Usunięty  
  • #21 29 Maj 2014 20:37
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Drugi driver- w szczelinie magnetycznej znalazł się kawałek igły, wepchany tak żeby nie zawadzał..... tragedia

Usunięcie tego czegoś ze szczeliny, nie pomogło, dopiero usunięcie pianki dało super rezultaty.

Wniosek jest taki: Wystrzegać się regenerowanych z niewiadomych źródeł, lepiej już to samemu uczynić

• Pomocny post
    #22 30 Maj 2014 11:38
    DjMapet
    Poziom 42  

Nim zamontowałem układ drgający do GDWT/GDWK, to najpierw dokładnie sprawdzałem prawidłowość centralnego wklejenia karkasu z cewką do membrany suwmiarką. Nie zawsze karkas był wklejony centrycznie, dlatego zawsze kupowałem większą ilość reparaturek, by wybrać najlepsze pod względem centrycznego wklejenia karkasu i o najbardziej zbliżonej rezystancji.
    Jak już napisałem, piankowy pierścień nie zawsze się sprawdzał, zwłaszcza jeśli był szeroki i gruby (tak jak w Twoich reparaturkach) więc go usuwałem. Wykoncypowałem iż po skręceniu głośnika, pianka się rozszerza, blokując/utrudniając ruch membrany. W przypadku niektórych reparaturek pianka jest węższa i cieńsza i z tymi nie było tak dużych problemów. Zdarzało się też że zamiast pierścienia piankowego, zastosowany był pierścień filcowy i wydaje mi się iż z tymi też nie było większych problemów. Nierzadko od wewnętrznej strony go (pierścień piankowy) obcinałem o ok. 2-3mm, zwiększając jego średnicę wewnętrzną i go montowałem, jeśli oczywiście zachodziła taka konieczność.
    Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale tak właśnie robiłem w wypadku GDWT 12 19/150).
    Dodatkowy, aluminiowy pierścień zakładany na wierzchnia stronę membranki, występował zazwyczaj w reparaturkach do GDWK.

LemuRR 11 napisał:
    Przez naprawiacza została położona super warstwa izolacyjna... Szara taśma

Niekoniecznie przez naprawiacza. Wielokrotnie spotykałem tą taśmę do izolacji wyprowadzeń w GDWT. Niekiedy ją usuwałem i stosowałem taśmę samoprzylepną.

LemuRR 11 napisał:
    kopułka idealne pasuje w "łoże"

W niektórych przypadkach jeszcze ją (kopułkę) unieruchamiałem w tym łożu (wgłębieniu/fazowaniu) trzema małymi kawałkami cieniutkiej taśmy samoprzylepnej, by przy montażu głośnika "kopułka" się nie przesunęła.
    Przed każdym zmontowaniem głośnika, należy dokładnie wyczyścić szczelinę magnetyczną, oraz przylegające do siebie powierzchnie obu części głośnika. Ja robiłem to dwustronną taśmą klejącą, taką do unieruchamiania/podklejania wykładzin podłogowych. W żadnym wypadku nie używamy metalowych narzędzi, czy papieru ściernego.
    Po wstępnym, niezbyt mocnym skręceniu obu części głośnika, tak by obie części głośnika były jeszcze ruchome względem siebie, lutowałem oba głośniki do kolumn, puszczałem jakąś muzykę z dużą ilością wysokiej części pasma i manipulowałem oboma częściami (układem magnetycznym względem obudowy/nakładki), do momentu uzyskania najlepszego efektu brzmieniowego, po czym na mocno przykręcałem śruby. Niekiedy zdarzało się iż nie wszystkie śruby można było przykręcić do oporu. Nieznaczne poluzowanie którejś ze śrub, niekiedy wszystkich, znacznie poprawiało brzmienie głośnika. "Bawiłem" się tak z głośnikami w obu kolumnach aż do momentu, gdy mniej-więcej oba brzmiały jednakowo.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME