Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie

szwagier-lublin 02 Cze 2014 21:58 2358 6
  • #1 02 Cze 2014 21:58
    szwagier-lublin
    Poziom 2  

Witam serdecznie. Ten wpis to mój debiut na Elektrodzie. Podobne fora AUDIO śledzę jednak od lat. Stałem się ostatnio posiadaczem dość unikatowych kolumn. Jak w temacie - Audion HiFi Box. O kupnie przesądziło wzornictwo, co siedzi w środku i jak gra w danej chwili mnie nie obchodziło. Po prostu po drobnej regeneracji ubytków te paczki pięknie się będą prezentować w docelowym miejscu. Oczywiście nim klamka zapadła przeszukałem internet oraz wypytałem sprzedawcę o szczegóły specyfikacji, budowy wewnątrz, przetworników, wreszcie samego dźwięku....ale niewiele się dowiedziałem bo informacji jest mało a sprzęt leciwy i można rzec - rarytasowy. Kolumienki dotarły całe i zdrowe, podłączyłem je do leciwego KENWOODA KRF, na którym słuchałem wcześniej i niestety dźwięk, który dobiegł mych uszu był po prostu kiepski. Wiem, ampli nie wysokich lotów, ale wcześniej na i tak kiepskim sprzęcie było niebo lepiej. Na pewno ciepło, klasycznie, idealnie do starej lampy i np gramofonu, ale bardzo mało detalicznie. Słuchać można co prawda godzinami, bo jest to przekaz lekkostrawny, ale totalnie bezemocjonalny. Średnicy nie ma, bas - jak na 20 cm głośnik, żaden...wysokie tony słabe. Wręcz myślałem, że któraś z sekcji po prostu nie gra lub - co bardziej prawdopodobne coś nie tak z kanałem we wzmaku i po prostu "przygasiło" kolumny. Ale nic z tych rzeczy. Takie są - i tyle. Po rozebraniu paczek wszystko się wyjaśniło, są można powiedzieć wcale nie wygłuszone. Jedynie gruby błam wełny mineralnej widoczny na foto stanowił masę tłumiącą. Ścianki wykonane z 18/22 mm płyty wiórowej - częściowo polakierowanej od wewnątrz - ok, pół biedy. Nie mam wiedzy elektronicznej, natomiast temat audio jak już wspomniałem - śledzę od lat i mój wzrok przykuła jakże uboga zwrotnica obsługująca przecież 3 - drożne monitory...

Przetworniki zaaplikowane w kolumnach to WESTRA (eksportowa wersja tonsila)

Bas SW-200-804
    Mid ST-66-202
    Tw. ST-50-119

obudowa zamknięta o pojemności netto 19,5l.

moc muzyczna 100 W
    moc nominalna 80 W
    Impedancja 4 Ohm
    pasmo przenoszenia 38-20000 Hz

Parametry sumaryczne wyglądają nieźle...natomiast nigdzie nie jestem w stanie znaleźć danych poszczególnych przetworników. Może ktoś z Was bogato doświadczonych forumowiczów zna tą konstrukcję lub chociaż któryś z głośników i może podać czy np. Tonsil robił jakiś odpowiednik? Jedno ze zdjęć (trzeba je mocno powiększyć) pokazuje specyfikację techniczną całej serii AUDION BOX, moje kolumny to model 4682 tyle, że w kolorze mahoń. Patrząc na tę tabelę uderza mnie nieco jeden parametr - cięcie zwrotnicy. Bas odcięty na 1600 Hz...to strasznie wysoko...i jednocześnie średni, który niemalże działa w tym wypadku bardziej jak mid-high aniżeli mid. Czyżby właśnie on był pietą ahillesową zestawu? Z pewnością podział ten tłumaczy brak średnicy...ale czy przeprojektowanie / zaprojekowanie na nowo zwrotek coś wniesie przy tej jakości przetwornikach? A może zabieg kompleksowy połączony z wymianą, któregoś głośnika, czy dwóch? Tweetera? Będzie miał sens? Zastanawia mnie 20 cm woofer. Czy patrząc na tą pseudo zwrotnicę jesteście w stanie stwierdzić, czy przypadkiem nie jest on jakoś zdławiony? Bo najniższe rejestry jakie udało mu się wyburczeć to z pewnością nie 38Hz ani nie 50-60Hz. A może nowa zwrotnica na lepszych jakościowo elementach wzbudzi w nim nowe życie?
    Jeśli chodzi o same paczki i ich poprawne wygłuszenie to znam się na tym, przerabiałem temat kilka razy, zarówno w samochodzie jak i innych kolumnach. Docelowo pojawi się tam na pewno 4mm bitumu oraz tylna ścianka zrobiona ze sklejki zamiast cienkiej paździeży, pewnie trochę wełny i jakaś przegroda usztywniająca. Będę eksperymentował - tylko muszę mieć na czym :)
    Tak więc drodzy koledzy z fachem, zapytuję się Was czy macie jakieś sugestie odnośnie reanimacji dźwiękowej tych uroczych kolumienek pod względem elektronicznym oraz czy mieliście styczność bądź to z nimi w całości, bądź z którymś z przetworników z osobna?
    A może ta reanimacja nie ma sensu, gdyż wszystkie owe głośniki są po prostu miernej jakości i czegoś z niczego nigdy nie uda się uzyskać? Borę pod uwagę tą ewentualność!
    Powiem więcej - mam na to opracowany plan awaryjny i gotowy projekt zaadaptowania paczek w zupełnie nowe głośniki, wedle uznanego zestawu do montażu. Ale o tym może nadmienię, jeśli temat w ogóle ruszy ;) Będę niezwykle wdzięczny za każde sugestie. Warunek jest jeden. Kolumny mają pozostać nietknięte wizualnie z zewnątrz. No może poza otworem bas reflex - jeśli takie sugestie się pojawią. Jest na niego idealne miejsce - w spodzie kolumn.

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.
    AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie AUDION HiFi Box Brillant 4684/0 - przeprojektowanie

• #2 21 Lip 2014 14:22
    szwagier-lublin
    Poziom 2  

Witam ponownie po półtora miesiąca. Zastanawiam się, czy temat kompletnie nie wzbudził zainteresowania czy może nikt rzeczywiście nie wie co w tej kwestii poradzić i nikomu nie znane są parametry owych głośników. Dajcie znać, będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Nawet krytyczną - że projekt jest nie wart inwestycji. Wówczas wykorzystam obudowy pod nowy uznany zestaw do montażu a starych wnętrzności pozbędę się na Allegro i nie będę tracił czasu.

Pozdrawiam.

• #3 23 Lip 2014 02:28
    cantoniarz
    Poziom 8  

Witam. Na czym dokładnie polega Twój problem ? Opisz go w trzech zdaniach tak będzie najlepiej. Pozdrawiam :)

• #4 23 Lip 2014 08:37
    szwagier-lublin
    Poziom 2  

Witam, dzięki za zainteresowanie. W trzech zdaniach...szczegółowo opisałem to w pierwszym poście. Myślę, że podstawowa sprawa, od której trzeba wyjść myśląc o przyszłości kolumn i wzbudzeniu ich do lepszego życia - to parametry głośników. Czy da się z nich wykrzesać więcej niż to zrobił przed laty producent montując banalną zwrotnicę. Ja niestety nie dysponuję umiejętnościami i sprzętem, by to sprawdzić.
    A jeśli ktoś uważa lub - po budowie głośników potrafi ocenić, że są one po prostu do kitu to chętnie wysłucham sugestii co do modyfikacji. Może wymiana jednego z nich i przeprojektowanie zwrotnicy poczyni diametralną różnicę? Wszystko opisałem powyżej.

• #5 23 Lip 2014 11:14
    cantoniarz
    Poziom 8  

Witam ponownie.Głośniki te mają parametry zbliżone do informacji na etykiecie.Niestety z tych głośników nie da się wykrzesać więcej.Wygląd wizualny jest piękny.Powiem krótko ... zostaw obudowę i daj inne nagłośnienie 3-drożne.Zmierz średnicę i wymiar głośników.Poszukam Tobie odpowiedni zestaw z którego będziesz zadowolony.

• #6 23 Lip 2014 12:00
    398216
    Usunięty  
  • #7 23 Lip 2014 15:20
    szwagier-lublin
    Poziom 2  

Cieszę się, że temat cokolwiek ruszył :) Dzięki za wypowiedzi. Potwierdza to moje przypuszczenia, że chcąc dalej cieszyć się tymi mebelkami w salonie i mieć z nich pożytek trzeba wymienić wnętrzności. Od dłuższego czasu oglądam różne projekty oparte o zestaw AKKUS F2. Słyszałem też jedną gotową parę takich monitorów i chciałbym zaznaczyć, że dźwięk który one generują podłączone dobrym kablem do dobrego klasycznego piecyka - w zupełności mnie zadowala. Mimo, iż do najwyższego poziomu kawałek, to na moje potrzeby póki co jest to poprawne i wystarczające brzmienie. Wiem, że musiałbym przeprojektować także przednią część kolumny - Fountek FW 168 jest mniejszej średnicy i zostaje jeden pusty otwór, ale z realizacją mi się nie pali i poradziłbym sobie z tym. Obudowa ma odpowiedni wymiar i kubaturę, póki co około 21l. Po wygłuszeniu pewnie zejdzie do około 19l. Dokładne wymiary i średnice otworów podam później. Oczywiście nie upieram się na AKKUSA. Bardzo chętnie rozpatrzę odtworzenie zestawu 3-drożnego, natomiast wydaje mi się, że 200mm basowy głośnik z nowszej epoki i o lepszych parametrach niż WESTRA - będzie potrzebował większej obudowy. Bardzo chętnie wysłucham każdej propozycji. Jeśli chodzi o finanse - rzeczony AKKUS F2 chodzi mi po głowie nie od dziś i myślę, że byłoby to w moim zasięgu z czasem. Nie potrzebuję mieć tych kolumn na jutro ani nawet w tym roku. To luźny projekt. Czas pokaże kiedy się za to konkretnie zabiorę. Póki co chcę zgromadzić koncepcje na ich reanimację.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME