Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny domowe diyManka na głośnikach Tonsil/Tesla

diyManiek 16 Kwi 2005 16:47 7204 10
  • W ostatnie wakacje zrobilem sobie wreszcie porzadne kolumnienki do sluchania muzyki w domu. Projekt oparlem o dobre i w stosunkowo przystepnej cenie glośniki firm Tonsil i Tesla.
    Na bas poszedl Tonsil GDN25/60, na srodek grajaca od 120Hz Tesla ARN5618, a na góre Tesla ARV104-03/8. Zalezalo mi na lagodnym brzmieniu sredniego zakresu pasma totez wybrałem "wycofany" pod wzgledem skutecznosci ARN5618, a na głośnik wysokotonowy dalem lekki tłumik poniewaz brzmial troche za ostro. W odsłuchach calość brzmi:
    - dominujacy glęboki bas i czytelna wyrazna góra.
    Konstrukcyjnie kolumna wykonana jest z płyty wiórowej 18mm klejono- skrecana, wkretami do płyt gipsowych wraz z dwoma przegrodami, z których jedna oddziela akustycznie ARN5618 od subwoofera, ARN5618 - pracuje w obudowie zamknietej.
    Tonsil GDN25/60 pracuje w ok. 55litrach strojony na 45Hz, uzyskałem zejscie 50Hz -3dB co w zupelnosci mi wystarcza.
    Zwrotnica pierwszy podzial 120Hz o spadku 12/12dB/oct. jest wykonana przez firme JANBO, okazalo sie tansze kupienie gotowej zwronicy niz zrobienie samemu... Drugi podzial ok. 3kHz o spadku 12/12dB/oct. wykonalem sam dajac na glośnik wysokotonowy wysokostabilne kondensatory polipropylenowe: 3,9uF, cewka 0,5mH.
    Tlumik stanowia rezystory ceramiczne.
    Dlatego brzmieniowo tak skonfigurowalem zestaw, gdyz slucham muzyki głównie "gitarowej" poczawszy od klasyki Hardcore, poprzez emo/noise do walców w stylu His Hero is Gone... :) tutaj doskonale podkresla ciężar subwoofer jednak bas mimo niskiego wmiare ciecia nie jest "buczacy" i rozwlekły, raczej jest glęboki.
    Poniezej zamieszczam zdjecia gotowej kolumny i schemat z wymiarami. Co o tych kolumienkach sadzicie? :)

Fajne!
  • #2 16 Kwi 2005 17:24
    sticker
    Poziom 14  

Witam!!

Co o nich sadzimy....??

Chcesz sie pochwalic a zabierasz punkty...

Nieladnie!

Pozdrawiam!!

• #3 16 Kwi 2005 17:33
    diyManiek
    Poziom 29  

No wlasnie ustawiłem prowizje na zero, a i tak po wysłaniu postu wyszło ze jest jakas prowizja od pobrania pliku, nieiwem jak to zmienic zaraz spróbuje no wiem, ze nie fair jest takie zagranie....
    no prawie sie udało zlikwidowac ta prowizje :)

• #4 16 Kwi 2005 23:58
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

No z tym kocem przekombinowales. Odklej go od pierscienia od basu a jak ten jest brzydki to go wyszlifuj i pomaluj. Jesli koniecznie chcesz miec krawegzie na wierzchu to bylo cofnac o kilka mm przednia scianke tak aby koc byl przynajmniej milimetr glebiej. Duzo lepiej by to wygladalo. Oglolnie fajne kolumny ale w sumie to nic specjalnego. Mogles troszke bardziej przylozyc sie do wykonania zeby nie dawac koca do domowych kolumn.

• #5 17 Kwi 2005 00:33
    sq8ju
    Poziom 24  

Heh, szkoda tylko Twojej pracy. Efekt naprawde marny. A przy odrobinie wysiłku mogło by byc o wiele lepiej.

Wystaw na allegro za 25PLN i zrób kolejne porządne. Tym razem zrób frezy, żeby wpuściś głośniki w płytę. I na litość boską - bez koca....

• #6 17 Kwi 2005 01:04
    Szwajger
    Poziom 11  

Podpisuję sie pod moim poprzednikiem, być może kolumny grają dobrze, ale w życiu bym nie pomyslał, że ktoś je robił sam dla siebie i starał się jak tylko może, moim zdaniem obłęd - chodzi o to wykończenie - koc. Myslę że możesz w ramach rozrywki jeszcze raz sobie zrobić obudowy, bedzie to lepiej, bo już więcej wiesz, a i efekt może byćzaskakujący.
    Pozdrawiam

• #7 17 Kwi 2005 06:40
    Michal_WWL
    Poziom 19  

diyManiek napisał:
    No wlasnie ustawiłem prowizje na zero, a i tak po wysłaniu postu wyszło ze jest jakas prowizja od pobrania pliku, nieiwem jak to zmienic zaraz spróbuje no wiem, ze nie fair jest takie zagranie....
    no prawie się udało zlikwidowac ta prowizje :)

Wstawiaj mniejsze pliki, do 150kb. A co do wyglądu to koc troche mi tu nie pasuje, ale to moje zdanie.

• #8 17 Kwi 2005 10:57
    diyManiek
    Poziom 29  

Kolumny starannie wykonczone kocem nawet do domu ladnie wygladaja, ale no nic to sprawa gustu. Dobra teraz wejdzmy na temat glośników, kolumny, zwrotnicy - pod wzgledem konstrukcyjnym nie wizualnym. Dzieki za Wasze opinie, moim znajomka bardzo podobaja sie te kolumienki :)

• #9 17 Kwi 2005 12:21
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

No wlasnie

diyManiek napisał:
    Kolumny starannie wykonczone kocem nawet do domu ladnie wygladaja

Popraw je

• #10 18 Kwi 2005 14:33
    BolzZ
    Poziom 26  

witam.
    wiem ze nieladnie sie wcinac w cudzy temat, ale jednak to zrobie... ;)
    mam pytanie o zwrotnice. czy da sie je zrobic porzadnie samodzielnie, czy trzeba kupic gotowe?
    jesli robic, to w jaki sposob wykonac cewki?
    moze ktos wie gdzie w warszawie mozna kupic cewki robione na zamowienie, albo gdzie poprostu jest na tyle duzy wybor zeby dostac odpowiednie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME