Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka-czujnik HALLA w silniku-jak sprawdzić miernikiem

jaadamek 18 Kwi 2005 10:25 8590 15
  • #1 18 Kwi 2005 10:25
    jaadamek
    Poziom 16  

Napewno spotkaliscie się z czujnikiem halla, który znajduje się w obudowie silnika szczotkowego ,a służy do pomiaru obrotów silnika pralki.Jest on w obudowie TO-92. Czy można ten czujnik sprawdzić multimetrem mierzac funkcją do testowania diod. Czy powinien wykazywać jakąś przewodność podobnie jak sprawdza się tranzystory, czy nie. Proszę o pomoc.

• #2 18 Kwi 2005 10:40
    112828
    Usunięty  
  • #3 18 Kwi 2005 11:18
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Bleble napisał:
    Prawidłowo to nazywa się prądniczka tachometryczna
    Tak wykazuje przewodność
    jak będziesz kręcił wirnikiem silnika to powinno pojawiać się niewielkie napięcie na zaciskach prądniczki

No niekoniecznie, sa pralki z dokladniejszym "odczytem" predkosci, na przyklad wyzsze modele BSH z magnesem na wale ale zamiast cewki jest wlasnie czujnik halla.

• #4 18 Kwi 2005 11:26
    112828
    Usunięty  
  • #5 18 Kwi 2005 11:41
    jaadamek
    Poziom 16  

Niestety nadal nie wiem czy czujnik halla wykazuje jakąś przewodność na wyprowadzeniach.Jest to napewno czujnik halla. Jest on założony w plastikowym module silnika. Symbol czujnika to: S41 849.Dodam jeszcze że jest to pralka SIEMENS SIWAMAT PLUS 3701.

• #6 18 Kwi 2005 12:16
    elektryk2000

Nie pamietam dokladnie ale na zakresie "diodowym" nic nie pokaze, to cos mialo rezystancje rzedu 1 - 2kΩ, nie pamietam rowniez miedzy ktorymi wyprowadzeniami.
    A w ogole co sie dzieje z pralka?

• #7 18 Kwi 2005 13:01
    skryn
    Admin grupy AGD

Czujnika halla nie zmierzysz omomierzem (nie wykazuje rezystancj).

• #8 18 Kwi 2005 13:10
    elektryk2000

skryn napisał:
    Czujnika halla nie zmierzysz omomierzem (nie wykazuje rezystancj).

Mi wykazywal rezystancje -cos kolo tego jak napisalem, mierzylem z ciekawosci kiedys przy sprawnej pralce. Byl to Bosch lub Siemens

CHYBA ŻE cos pokrecilem bo to bylo dawno ;)

• #10 18 Kwi 2005 13:42
    jaadamek
    Poziom 16  

Wogóle pralka przyjechała z uszkodzoną płytką (popalone ścieżki rezystory i układ sterowania) podam oznaczenia które są na układzie scalonym (18 nóżek ) 449 678 AKO 588 9007CFA Taiwan Microchip - co to za układ też nie wiem może wy wiecie. Po wymianie tych elementów na płukaniu ( albo na wirówce) na chwilę odzywa się silnik ,przedtem był głuchy , i wchodzi na wysokie obroty ok 5-10s i staje.Silnik nie załącza się na praniu (brak obrotów prawo, lewo).

• #11 18 Kwi 2005 13:51
    mar3
    Poziom 16  

Aby sprawdzic czujnik halla najlepiej woltomierzem o duzej rezystancji wewn. zmierzyc na plytce elektroniki pokrecajac kolem silnika .Pralka musi byc wlaczona.

• #12 18 Kwi 2005 17:05
    tronix50
    Poziom 14  

Jeśli chodzi czujnik Halla,jest to uklad , którego wyjście jest tzw.
    OPEN COLEKTOR---ze sterownika musi być napięcie w tym punkcie,ale po zasłonięciu przesłoną ,stan jest niski. Podczas pracy po prostu daje impulsy na wyjściu ,wysoki ,niski,wysoki ,niski itd.Impulsy są potrzebne
    do dalszego sterowania i potwierdzenia obrotów.

• #13 18 Kwi 2005 18:42
    skryn
    Admin grupy AGD

elektryk2000 napisał:
    ... to cos mialo rezystancje rzedu 1 - 2kΩ, nie pamietam rowniez miedzy ktorymi wyprowadzeniami.

No jak Ci tak pokazywało, to silnik by wirował z max. prędkością :wink:

:arrow: jaadamek
    Triaka na płycie sprawdzałeś?
    Pomimo to, uważam, że ten czujnik halla jest walnięty (częsta awaria w BSH). Dlatego silnik wszędzie wiruje.

Pozdrawiam.

• #14 18 Kwi 2005 23:02
    112828
    Usunięty  
  • #15 19 Kwi 2005 10:05
    jaadamek
    Poziom 16  

Triak jest dobry. Będę jakoś próbował sprawdzić sam czujnik halla. może żeczywiście jest uszkodzony. Czy można gdzieś taki czujnik halla kupić?

• #16 17 Sty 2013 17:38
    don_rikardo
    Poziom 11  

Witam ! Napiszę tylko co ja wiem jak wygląda czujnik halla. Piszą co niektórzy ze tego czujnika nie zmierzy się zwykłym omomierzem bo to czujnik indukcyjny - zgadza się tylko tyle że to czujnik indukcyjny. Ja wiem tyle że jest to ceweczka nawinięta na kawałku rdzenia ferromagnetycznego zamknietego, którego kawałek powierzchni jest widoczny. Magnes trwały , który wirując w poblizu tego rdzenia z cewką indukuje w niej niewielką SEM i jako impuls zapodawany jest do kompa lub modułu zapłonowego i wtedy powstaje iskra na świecy zapłonowej. Uważam że pomiar obwodu cewki "czujnika halla" jest możliwy zwykłym omomierzem. A w pralkach jest to samo tylko liczy ile impulsów powstaje w przedziale czasowym.
    Myślę że komuś te informacje się przydadzą.
    Pozdrawiam don_rikardo :bye:

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme