Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny DIY do 1000 zł

wielkimt2 19 Cze 2014 13:00 2160 12
  • #1 19 Cze 2014 13:00
    wielkimt2
    Poziom 14  

Witam

Krótki wstęp.
    Jako że mam trochę wolnej gotówki, chciałem sobie złożyć subwoofer który ma wspomagać moje kolumny Monitor Audio MR4.
    Myślałem nad kupnem oryginalnego który pochodzi z tej serii, jednak brakuje mi pieniążków, a i chętnie złożył bym coś swojego.

Plany
    Szukałem na internecie 25 cm głośniki i jedynym przetwornikiem który przypadł mi do gustu był STX.
    A dokładnie model SW.STX.10.2.500.8.F.A.FC.X
    oraz wzmacniacz PA 380.4
    głośnik osadzę w obudowie 48 litrów (wliczając BR, głośnik i wzmacniacz) strojonej na 29 Hz.
    Moje pytania:

1.Czy wie ktoś jak złożyć taką skrzynie, aby przednia ścianka wyglądała tak w porównaniu do bocznych ścian. Jakieś wytłumaczenie oraz czy sprawdzi się to w przypadku subwoofera (bo chyba jest ona przyklejana,a w subwooferze są wielkie drgania i ciśnienia).

2.Czy umieszczenie rury bas-refleks od spodu (zamiast z tyłu) skrzyni wpłynie na wrażenia akustyczne? Jeśli tak to w jaki sposób. (oczywiście subwoofer będzie stał na szpilkach)

3.Czy możecie polecić jakieś inne lepsze głośniki w podobnej cenie (może być 30cm średnicy).

PS: Jeśli ktoś ma jakieś inne ciekawe pomysły to jestem otwarty na propozycję (oczywiście DIY)

• #2 19 Cze 2014 14:47
    marian133
    Poziom 36  

1. Składasz/sklejasz obudowę bez frontu, fornirujesz obudowę i front, w miejscu łączenia się frontu z obudową oklejasz fornir taśmą papierową aby wyciekający klej nie zabrudził forniru, przyklejasz front do obudowy, od środka na kanty przyklejasz 2cm listwy, wycinasz otwór na głośnik i BR, lakierujesz obudowę.

2. Jeśli wysokość kolców będzie wystarczająca (5cm), to jest to lepsze rozwiązanie niż BR z tyłu.

3. W tej cenie ciężko coś innego znaleźć w rozmiarze 10". 8" jedynie, np. Seas CD22RN4X

• #3 19 Cze 2014 14:57
    wielkimt2
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź.

1.Ale mam wątpliwości co sklejenia dwóch fornirów ze sobą w przypadku przodu i reszty obudowy, czy pod wpływem drgań i ciśnienia okleina nie odejdzie od którejś części obudowy? a co za tym idzie przednia płyta będzie się trzymać na samej okleinie?
    Wiem że te listwy mają trzymać obudowę w całości ale czy to wystarczy?

Możesz mi bardziej szczegółowo wytłumaczyć jak mam to okleić aby się to trzymało

2.A co do kolców to będą miały 4 cm w maksymalnym rozkręceniu. Szukać dłuższych?

• Pomocny post
    #4 19 Cze 2014 15:41
    marian133
    Poziom 36  

wielkimt2 napisał:
    .Ale mam wątpliwości co sklejenia dwóch fornirów ze sobą w przypadku przodu i reszty obudowy

W miejscu łączenia obudowy z frontem nie dajesz forniru, ponieważ w tym miejscu jest on zbędny. Jak zrobisz tak jak to opisałem wyżej, nie ma szans aby to się rozkleiło... chyba że skleisz to na klej szkolny :)

wielkimt2 napisał:
    A co do kolców to będą miały 4 cm w maksymalnym rozkręceniu. Szukać dłuższych?

Poszukaj.

• #5 19 Cze 2014 15:52
    wielkimt2
    Poziom 14  

Aha to bardzo dziękuję za pomoc :)

jak będę miał kolejne pytania to na pewno je zadam :)

• #6 21 Cze 2014 00:05
    wielkimt2
    Poziom 14  

Otwieram się także na propozycje 8 calowych głośników, chociaż nie wiem czy taki subwoofer da radę wspomóc moje kolumny, jeśli tak to proszę o propozycję.

Zastanawiałem się więc nad 8 calowym STX który jest tańszy, ale też słabszy co mnie już trochę zmartwiło bo obawiam się że ten głośnik może nie wyrabiać wtedy gdy dam muzykę bardzo głośno (a o to mi chodzi)

1. Czy do pokoju 16m^2 ma sens kupowania 20 cm głośnika aby wzmocnić najniższe częstotliwości, a co za tym idzie odciążyć głośniki główne aby móc zwiększyć głośność mojego zestawu.

2. Może polecacie mi jakieś inne głośniki, byle żeby były sprawdzone miały od 150W wzwyż (najlepiej 4 ohmy choć niekoniecznie) oraz dobrze radziły sobie jako subwoofer.

Nie potrafię określić jakiej muzyki słucham, ale na pewno jest to muzyka elektroniczna typu lekki house, trap, rap, muzyka klasyczna :).

• #7 21 Cze 2014 05:01
    marian133
    Poziom 36  

wielkimt2 napisał:
    Zastanawiałem się więc nad 8 calowym STX który jest tańszy

Jak już napisałem:

marian133 napisał:
    W tej cenie ciężko coś innego znaleźć w rozmiarze 10". 8" jedynie, np. Seas CD22RN4X

Kupując tańszy głośnik będziesz miał po prostu gorszego suba.
    Ten STX 10" będzie dobrym wyborem, 8" był by za słaby (i nie chodzi tu o waty a o jego sprawność) skoro chcesz pograć głośniej.

Miałem tego STX-a 8", spoko głośnik, ale nie do głośnego grania.

• #8 21 Cze 2014 07:19
    wielkimt2
    Poziom 14  

Znalazłem coś takiego Co o tym myślisz/myślicie?

charakterystyka dla skrzyni 43l strojonej na 29hz

Tu dla porównania opóźnienie basu dla STX oraz WAVECOR:
    Subwoofer aktywny DIY do 1000 złSTX Subwoofer aktywny DIY do 1000 złWAVECOR

Jak widać bas wytwarzany przez STX nie jest taki szybki jak w przypadku WAVECOR-a. Ale to mówi mi program, a nie ucho.

• #9 21 Cze 2014 08:49
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

W Twoim zasięgu jest też mniejszy USHER AUDIO 8955A. Poważnie bym o nim pomyślał. ;)

• #10 21 Cze 2014 08:52
    wielkimt2
    Poziom 14  

ten głośnik kosztuje grubo ponad 400 zł... a jeszcze muszę kupić wzmacniacz, okleić skrzynie, postawić na igłach i zakupić MDF. a 1000 zł to górna granica, więcej nie jestem w stanie dać bo nie mam jak :).

Do tego patrzę że jego moc to 80 W rms. Myślę że do wzbogacenia dolnych częstotliwości owszem ale do odciążenia głośników (które przyjmują na siebie 100 W) i jeszcze wzmocnienie zestawu myślę że będzie miał bardzo ciężko się pokazać.

• Pomocny post
    #11 21 Cze 2014 15:20
    marian133
    Poziom 36  

wielkimt2 napisał:
    Do tego patrzę że jego moc to 80 W rms. Myślę że do wzbogacenia dolnych częstotliwości owszem ale do odciążenia głośników (które przyjmują na siebie 100 W) i jeszcze wzmocnienie zestawu myślę że będzie miał bardzo ciężko się pokazać.

Nie ma nic za darmo.
    W tej cenie musisz wybrać, albo moc albo jakość.

Chcesz jakość to kupujesz Seasa, Ushera itp.
    Chcesz moc? weź dwa takie: http://www.stx.pl/w-stx-12-2-500-8-f-s-mc.html

• #12 21 Cze 2014 15:40
    wielkimt2
    Poziom 14  

Aż takiej mocy nie potrzebuję. Miałem kiedyś tego STX-a w band-pasie i napędzałem go tylko 100 watową końcówką mocy. Wszystko leciało z półek, basu nie sposób było opanować.
    Dlatego właśnie myślałem nad tym 10 calowym STX. Bo skrzynka była by mniejsza a i bas podejrzewam że lepszy.

Mogę też zawsze kupić 2x STX ale tutaj znowu skrzynia będzie spora, coś około 65-75 litrów.

zrobię symulację i pomyślę.

[po symulacjach]

Jednak się myliłem(przepraszam), bo jeśli zastosuję budowę izobaryczną to sprawność takiego zestawu prezentuje się całkiem ładnie, nawet lepiej niż przy zastosowaniu tego głośnika.
    Tylko że ja mówię o zastosowaniu 2x25cm ze względu na rozmiar.

Pytanie:
    Czy jeśli WINisd pokazuje maksymalną ilość dB(na podobnym poziomie) dla każdego głośnika który dzisiaj liczyłem czyli:
    Wawecor
    STX SW
    2x STX W

to subwofery powinny grać podobnie głośno dla ich maksymalnych mocy?

Subwoofer aktywny DIY do 1000 złporównanie

• #13 26 Cze 2014 17:22
    wielkimt2
    Poziom 14  

Z racji braku odpowiedzi na moje ostatnie pytanie, zaryzykowałem i kupiłem 2x25 cm stx.

Temat można zamknąć, a efekt końcowy na pewno za niedługo będzie w dziale DIY.
    Wszystkim dziękuję za pomoc

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME