Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech Z-5500 Cirrus Logic CS42526 CQZ

lalado 25 Cze 2014 23:37 2607 7
  • #1 25 Cze 2014 23:37
    lalado
    Poziom 9  

Nie jestem zawodowcem. Cieszyłem się muzyką z tego zestawu od 2007 roku z drobnym serwisowaniem gwarancyjnym podświetlenia led (z resztą nagminnym w tych modelach). Do rzeczy. Dziś wystraszył mnie smród palonych podzespołów w pokoju i zdołałem prawie wszystko odłączyć, nie świadomy tego, że to z panelu sterującego na biurku. Żona: "coś puknęło w głośnikach i wyłączyłam". Faktycznie więcej ciepła na obudowie i nosem wyczułem ciepło ponad obudową ze szczególnym zapachem bakelitu.
    Włączam. Podświetlenie niekompletne już od kilku lat, ale działa i LCD: Input 6ch detecting... nie reagują przyciski. Po chwili sam przechodzi w stand by.

Po otwarciu okazuje się, że to kość Cirrus Logic CS42526 CQZ aż spuchła.
    Nie wiem, czy należy poszukać tylko tej kości i będzie ok, czy oddać komuś, kto wymieni kondensatory. Nie mam schematu i przyrządów, które mi pomogą sprawdzić resztę podzespołów. Dołączam zdjęcie całej płyty i detal kości, gdzie widać ewidentnie podtopienie dwóch nóżek. Na rewersie płyty tranzystory ciepłe, ale nie zauważyłem zmian w kształcie. Kondensatory również ok.
    Logitech Z-5500 Cirrus Logic CS42526 CQZ Logitech Z-5500 Cirrus Logic CS42526 CQZ

• #2 25 Cze 2014 23:43
    prusator.pl
    Poziom 2  

Masz racje kość na pewno do wymiany, ale kondensatory wyglądają ok.

Możesz jeszcze uchwycić lepiej całą plytę tak z boku bardziej ?

• #3 26 Cze 2014 00:35
    lalado
    Poziom 9  

Tak. Te zdjęcia robiłem na szybko. Jutro dodam z innego kąta. Teraz już skręciłem i odstawiłem na bok. Wymienię kość i ledy w LCD.
    inf o kości: CS42526 - 192 kHz Codec with S/PDIF Receiver ok 20 zł
    Koszt wymiany nie jest straszny.

Dodano po 33 [minuty]:

Na stronie producenta znalazłem specyfikację. Link Z tego, co znalazłem, to zjarały się dwa piny 40 i 41 (strona 16 w pliku pdf) 40-AGND - Analog Ground (Input) - Ground reference. Should be connected to analog ground.
    41-VARX- Analog Power (Input) - Positive power supply for the analog section. (+5V)

Muszę sprawdzić, czy faktycznie na układ wchodzi 5V, czy coś sieje więcej V.

Możliwe, że układ umarł śmiercią naturalną, czy coś mu w tym pomogło?
    Może ubytek LED miał wpływ na sumę napięcia?

• #4 26 Cze 2014 17:36
    Lukson
    Poziom 32  

Ten układ jest zasilany przez regulatory napięcia po drugiej stronie PCB. Najlepszym rozwiązaniem (na przyszłość) byłoby wstawienie zenerki na 5V.

• #5 01 Lip 2014 11:46
    lalado
    Poziom 9  

czekam na przesyłkę. Może już jutro sprawdzę.

• #6 06 Lip 2014 23:16
    lalado
    Poziom 9  

Ok. Towar doszedł, wymieniłem, temperatura uszkodziła ścieżki i samą PCB. Oczyściłem i usunąłem nadmiar lutu, chociaż z tych dwóch zrobił się pędzel, ułożyłem jak powinny leżeć. Zenerki na razie nie wpiąłem, bo przyznam szczerze, nie wiem, jak ją dodać. Czy po prostu na wejściu +5V do kości? chociaż też się zaopatrzyłem w 4,7V SMD. Dla testu uruchomilem. Podczas testu kanałów szumem, zauważyłem, że głuchy jest prawy tylny. Euforia zmieniła się w frustrację. Czeka mnie sprawdzanie. Z końcówki przy uchu szum słychać, czyli głośniki są ok. Nie wychodzi Rear Right do wzmacniacza.

Diody na volumenie trudno znaleźć. Ominąłem na razie wymianę.

• #7 07 Lip 2014 21:35
    lalado
    Poziom 9  

Test:pass
    Dokonane poprawki i radiator. Montaż radiatora na klej termiczny AG TermoGlue 0,9W/mK. Trochę słaby, ale lepszy niż jego brak.
    Następny krok, to dalsze testowanie. W razie czego po siedmiu latach pracy trzeba będzie wymienić sprzęt.

Logitech Z-5500 Cirrus Logic CS42526 CQZ Logitech Z-5500 Cirrus Logic CS42526 CQZ

• #8 03 Gru 2014 22:29
    lalado
    Poziom 9  

Trochę straszy nagłym szumem. chyba czas wymienić. Niestety nie jest to wieczny sprzęt. Z resztą od 2008 roku to i tak cud, że jeszcze działa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME