Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2.5 way - All Wavecor by Toopcool

toopcool 28 Cze 2014 22:37 12945 13
  • 2.5 way - All Wavecor by Toopcool

Witam forumowiczów.
    Kolumny , które przedstawiam , zacząłem projektować w połowie listopada 2013 .
    Jako że pogoda zimowa była to miałem czas aby sobie podłubać .

Inspiracją były dla mnie takie kolumny jak AKUSTYK - W229 oraz ESA Neo 3.

Założenia jakie sobie postawiłem :
    - obudowa wolno stojąca , możliwie wąska
    - układ 2,5 way
    - nie prosta obudowa ( ucieczka od prostopadłościanu )

2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool

Przetworniki jakie użyłem to :
    - Wavecor TW030WA05
    http://www.wavecor.com/html/tw030wa05_to_08.html
    - Wavecor WF182BD04
    http://www.wavecor.com/html/wf182bd03_04.html
    - Wavecor WF182BD10
    http://www.wavecor.com/html/wf182bd09_10_11_12.html

Dlaczego takie ? Bo są ładne :) ?

Same głośniki i ich walory czy niedostatki nie były mi obce .

Konstrukcja obudowy to połączenie płyty paździerzowej oraz MDF-u.
    Zrobiłem ramę z frontem i tyłem , na boki przykleiłem trzy warstwy MDF-u 6 mm.
    W pierwszym podejściu chciałem naginać 8 mm ale pękał i trudno było go wygiąć .
    Na front gdzie są głośniki jest podwójna grubość płyty.
    Pozostałe ścianki to 18 - 20 mm płyta.
    Odbudowa jest podzielona na 2 różne komory , każda 18-ak ma swoją i każda inaczej strojona .
    W początkowej fazie miałem umieścić rury BR jedną z tyłu drugą z przodu.
    Ostatecznie obie są na tylnej ściance.
    Całość jest klejona rakolem i skręcana na wkręty.
    Fornir to Palisander santos klejony na klej patex moment .

2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool

Projekt zwrotnicy powstał w LspCAD na bazie własnych pomiarów.
    Po złożeniu dokonałem drobnych korekt , ale to już na przestrzeni dłuższego czasu po wygrzaniu się głośników i obsłuchaniu zestawów.
    Użyte elementy to cewki z drutem 1,4 mm w torach WF182xxx , kondensatory polipropylenowe , rezystory metalizowane i cewki powietrzne w torze TW30xxx.
    Pozostałe elementy to zwykłe kondensatory bipolarne , rezystory ceramiczne .

2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool

Kolumny długi czas stały surowe i słuchałem ich w moim zaciszu garażowo-warsztatowym .
    Nadszedł jednak czas i musiałem się zmobilizować aby je wykończyć przed nawałem innych prac.
    Tak więc dłubiąc 2-3 godzinki dziennie powoli doprowadzałem projekt do finału .

2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool

Mnóstwo pracy i nakłady finansowe rekompensują się w momencie włączenia muzyki . Mimo że użyte komponenty to kompromis cena / jakość to zestawy odwdzięczają się .

2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool 2.5 way - All Wavecor by Toopcool

Mam nadzieję że teraz zdjęcia będą OK.

A na koniec filmik z pleneru :

Link

Fajne!
  • #2 29 Cze 2014 00:37
    gbd.reg
    Poziom 20  

Czy mógłbyś przedstawić jakiś rysunek "przekroju" kolumny? Interesuje mnie jaki kształt mają poszczególne komory :)

PS. Większość obrazków po powiększeniu jest bokiem, na miniaturce są OK. Możesz to jakoś poprawić?

• #3 29 Cze 2014 09:59
    toopcool
    Poziom 13  

gbd.reg napisał:
    Czy mógłbyś przedstawić jakiś rysunek "przekroju" kolumny? Interesuje mnie jaki kształt mają poszczególne komory :)

PS. Większość obrazków po powiększeniu jest bokiem, na miniaturce są OK. Możesz to jakoś poprawić?

Rozumiem że chodzi o przekrój boczny , poniżej rysunek . Nie są w nim pokazane ramki wzmacniające umieszczone w dolnej części.

U mnie zdjęcia otwierają się normalnie .

• #4 29 Cze 2014 10:24
    Rafał 116
    Poziom 17  

Oglądanie obrazków jest uciążliwe postaraj się to poprawić.

Interesuje mnie koszt takich kolumn. Głównie chodzi o to ile kasy na to wydałeś, bo z opisu wynika że sporo pracy włożyłeś na zrobienie paczek.

Jak byś opisał dźwięk? Tzn czy coś się wybija, czy może wysokie nie są uciążliwe. Może porównałbyś z jakimiś fabrycznymi konstrukcjami.

• #5 29 Cze 2014 10:49
    toopcool
    Poziom 13  

Głośniki , zwrotnice i terminale to koszt około 1800 zł .
    Pozostałych kosztów nie podam bo mogą być różne .

Założenie miałem takie aby uzyskać neutralny przekaz . Dodatkowo chciałem aby bas nie był ułomny i dlatego 2.5 way z różnymi głośnikami i każdy w innych warunkach ( osobna komora z różnym strojeniem ).
    Porównywał nie będę bo to każdy odbiera inaczej . Jeden woli altusowe brzmienie a ktoś inny szuka brzmienia konturowego z mocno podbitymi krańcami pasma.
    Pomiar przedstawiony poprawny jest od około 500 Hz . Dodatkowo w chwili obecnej głośnik wysokotonowy jeszcze delikatnie przytłumiłem.

• #6 01 Lip 2014 08:26
    mateur
    Poziom 14  

Witam!
    Kawał solidnej roboty! Rozumiem, że metalowa podstawa pod głośnik była robiona na wymiar. Wykonywałeś ją sam czy może gdzieś zamawiałeś?
    Pozdrawiam!

• #7 01 Lip 2014 08:42
    toopcool
    Poziom 13  

Stopy wykonałem sam z blachy 6 mm .

• #8 10 Lip 2014 11:55
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ciekawe przetworniki. Piękna stolarka. Solidna robota. Brawo.

P.s.
    Czemu nie 3 drogi na którymś z SW z jakimś ekstremalnie niskim podziałem? :)

• #9 10 Lip 2014 13:54
    toopcool
    Poziom 13  

Początkowo zakładałem 3 drogi z 2 x SW 182 ( co by mi pozwoliło zachować wąską obudowę ) . Wykonałem wstępne projekty obudowy . Ostatecznie wycofałem się ze względu niski SPL takiej konstrukcji .

• #10 05 Sty 2016 13:20
    Marcin_126
    Poziom 16  

Podaj cos wiece szcegulow kontrukcji.

Np. objetosc komor, strojenie komor.
    Schemat zwrotnicy.

Narazie mam kopie ESA Meritum ale moze tez bym chetnie zrobil takie zestawik :)

• #11 05 Sty 2016 16:17
    toopcool
    Poziom 13  

Schematu zwrotnicy nie publikuję ze względu na niepotrzebne komentarze które często pojawiają się w wielu publikacjach .
    Strojenie i objętość komór muszę poszukać w komputerze jak znajdę to dopiszę.

• #13 06 Sty 2016 23:39
    dominator8
    Poziom 20  

toopcool napisał:
    Schematu zwrotnicy nie publikuję ze względu na niepotrzebne komentarze które często pojawiają się w wielu publikacjach .
    Strojenie i objętość komór muszę poszukać w komputerze jak znajdę to dopiszę.
    Krytyka jest zawsze potrzebna - zawsze coś wnosi pożytecznego. Nie będę się wypowiadał w kwestiach wizualnych bo to poziom dla mnie niedościgniony ale niepokoi mnie brak odpowiedzi na kluczowe pytania (w kwestiach zasadniczych) jak np. zwrotnica. Wygląda to tak jakbyś chciał swój produkt wdrożyć do masowej produkcji - stąd te "tajemnice".
    toopcool napisał:
    Pomiar przedstawiony poprawny jest od około 500 Hz
    Co oznacza powyższe stwierdzenie i na jakiej podstawie od 500Hz, a nie np od 350? Obawiam się, że zamieszczone charakterystyki w żaden sposób nie oddają stanu faktycznego.

Pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme