Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor - Silnik nie uruchamia się

djluzak 11 Lip 2014 13:41 3369 10
  • #1 11 Lip 2014 13:41
    djluzak
    Poziom 12  

Witam,

Posiadam kompresor z silnikiem jednofazowym, który nie chce startować - buczy i próbuje się kręcić, ale nie może. Gdy zbiornik na powietrze jest pusty (nie ma oporów) silnik uruchamia się "prawie" normalnie i nabija zbiornik do 8 atm. Problem pojawia się gdy w zbiorniku znajduje się powietrze pod ciśnieniem, wtedy silnik nie ma siły ruszyć. Wydedukowałem, że winny temu jest kondensator rozruchowy, ale mam problem z określeniem, który to jest bo są dwa:

- CBB60 SH 40uF 450VAC
    - CD60 200uF 250VAC

Silnik 2.2kW

Dziękuję za pomoc:)

• Pomocny post
    #2 11 Lip 2014 14:00
    zibq
    Poziom 27  

Ten większy.
    Kompresor samoróbka? Bo inaczej powinien być w układzie zawór zwrotny i presostat, który w momencie wyłączenia silnika upuszcza powietrze z przewodu pomiędzy butlą a sprężarką. W ten sposób w momencie startu sprężarka a tym samym silnik ma "łatwiej".

• #3 11 Lip 2014 14:04
    djluzak
    Poziom 12  

Kompresor firmy EXPO 2.2kW (taki chińczyk) i myślę że jakiś zawór o którym piszesz ma, bo w momencie wyłączenie silnika słychać jak schodzi powietrze takie pss.........

• Pomocny post
    #4 11 Lip 2014 14:12
    zibq
    Poziom 27  

Zaznaczyłem białym kółkiem zawór o którym pisałem. Wyczyszczenie go nie zaszkodzi a może pomóc. Niewykluczone jest, że kondensator stracił pojemność i dobrze kombinujesz.

• #5 11 Lip 2014 14:19
    djluzak
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje za radę, nie wpadłbym na to żeby ten zawór wyczyścić.
    Tak jak pisałem wcześniej - pusty kompresor startuje, ale czuć że silnik musi pokonać jakiś opór (może kondensator)....albo ten zawór

• Pomocny post
    #6 12 Lip 2014 16:38
    bonanza
    Spec od Falowników

Właśnie takie "psss" w momencie osiągnięcia maksymalnego ciśnienia i wyłączenia silnika i jeszcze przez 4 sekundy później powinno być. Zaworek jest OK. Podmiana kondensatorów to chyba najmniejszy wydatek. Inny sposób sprawdzenia kondensatorów bez zakupu to połączyć 200uF i 40uF w szereg i zasilić z sieci 230V. Napięcia powinny być odwrotnie proporcjonalne do pojemności, tzn. na małym ma być 192V, a na dużym 38V, w sumie oczywiście ok. 230V, mierzyć multimetrem prądu przemiennego, po wszystkim rozładować każdy kondensator żarówką. Jeśli proporcja będzie zachowana +/-10%, to oba kondensatory OK, albo, co bardzo mało prawdopodobne, oba wadliwe.

• #7 15 Lip 2014 12:45
    djluzak
    Poziom 12  

Dzięki za pomoc, jednak zanim przeczytałem Twój post pojechałem do sklepu i kupiłem kondensator 200uF (całe 50 zł!). Po podłączeniu kompresor normalnie wystartował i działa poprawnie. Nie miałem czasu, ale następnym razem przeczyszczę ten zaworek, bo od nowości czyli od 5 lat nikt do niego nie zaglądał. Pss robi przez około 1s.

Ciekawy sposób sprawdzenia kondensatorów. Zrobiłbym tak gdybym to wcześniej przeczytał, bo nie posiadam multimetru z pomiarem pojemności.
    A co w przypadku gdy jeden kondensator jest uwalony?

• Pomocny post
    #8 20 Lip 2014 08:51
    bonanza
    Spec od Falowników

Jak będzie miał przerwę, to będzie na nim 230V, a na drugim dobrym - 0V, bo jest on praktycznie odłączony od sieci.
    Jak będzie zwarty, to na zwartym wystąpi 0V (końcówki miernika są zwarte przez uszkodzony kondensator), zatem na drugim kondensatorze wystąpi napięcie sieci - 230V.
    Jeśli uszkodzenie jest częściowe (zdarza się, że np. 200uF ma 50uF i dopiero wtedy problem z rozruchem staje się uciążliwy), wtedy przy pomiarze na "200uF" wystąpi 100V, a na 40uF - 130V. Wniosek - pojemności kondensatorów są zbliżone. ;)
    Przy zamykaniu obwodu może trochę iskrzyć. :D

Jedna sekunda też jest OK, źle jest, gdy syczy stale albo wcale nie zasyczy. :idea:

• #9 04 Sty 2017 10:45
    2858965
    Usunięty  
  • #10 04 Sty 2017 12:33
    Berend
    Poziom 14  

bingbong to jest coś takiego Polska kultura i tradycyjne wartości, które dla takich patriotów jak ja są dla mnie bardzo ważne.

• #11 04 Sty 2017 14:24
    Berend
    Poziom 14  

bingbong napisał:

Nawiasem, słyszałem że nawet w najgorszych polskich serialach wprowadzają motywy imigrantów z Azji, Afryki czy tez południowej Europy by Was tolerancji oraz poprawnego zachowania wobec innych kultur nauczyc...
    Daj sobie spokój "patrioto", napraw kompresor zamiast się ośmieszać.

Jak jest napisane jedno zdanie mające 200 wyrazów i zero przecinków, to takiego zdania nie da się czytać, jak Ci się nie podobają tutejsze standardy to idź gdzie indziej.

Nie ma co wchodzić w politykę, nie oglądam seriali, ale już widzę ten kapitał polski w tych serialach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME