Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników do kolumn trzydrożnych

MrKsawery 13 Lip 2014 20:01 2229 13
  • #1 13 Lip 2014 20:01
    MrKsawery
    Poziom 13  

Witam.
    Przymierzam się do budowy zestawu nagłośnienia do pokoju. Postanowiłem zrobić dwie kolumny trzydrożne + dodatkowo subwoofer. Założyłem, że wykorzystam głośniki Tonsil lub STX. Impedancja zestawu 8 Ohm.
    Myślałem, aby wykorzystać głośniki:
    - wysokotonowy: T.STX.4.1.200.8.F.P.PC
    - średniotonowy: M.STX.5.1.150.8.F.S.MC.X
    - niskotonowy: W.STX.8.1,5.140.8.F.S.MC
    Myślałem również, aby zastosować dwa głośniki niskotonowe połączone równolegle lub szeregowo.
    W opcji Tonsila:
    - wysokotonowy: GDWK 10/80/7 EX 8 Ohm
    - średniotonowy: GDM 10/80/2 8 Ohm
    - niskotonowy: GDN 13/50/1 8 ohm
    Do subwofera chciałem zastosować głośnik 30cm GDN 30/120/1 8 Ohm lub W.STX.12.2.300.8.F.S.MC .
    Cenię mocny i czysty bas, dlatego chcę dodać subwoofer aktywny z możliwością nastawianie częstotliwości odcięcia oraz głośność, chociaż bez niego na pewno by wystarczyło. Kolumny będę starał się zrobić jak najwyższe i jak najcieńsze (jak w kinach domowych często się stosuje). Osobna komora na głośnik niskotonowy odpowiednio obliczona, druga na średniotonowy i wysokotonowy.
    Proszę bardziej doświadczonych kolegów w akustyce o ocenienie takiego zestawienia lub zasugerowanie zmiany. Jest to właściwie pierwszy poważny projekt audio, natomiast elektroniką zajmuję się już od dawna – wzmacniacz oraz zwrotnice wykonam samemu.
    Przy okazji słyszałem, że ostatnio głośniki Tonsil nie są już tej jakości, co kiedyś, cenowo są znacznie droższe od STX, czy jest duża różnica w jakości?
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 14 Lip 2014 23:35
    398216
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #3 15 Lip 2014 03:02
    nowaak
    Poziom 14  

Co do subwoofera... Tego STXa i 30/120 sobie odpusc. STX 12.2.300 nie bardzo nadaje sie na subwoofer wedlug mnie, raczej jakies kolumny 3drozne. Za 133zl jak dobrze pamietam masz 12.2.500 ktory jest znacznie lepszy od 30/120 i 12.2.300. Warto sie nim zainteresowac a na pewno sie nie zawiedziesz.

• #4 15 Lip 2014 10:02
    MrKsawery
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli chodzi o projektowanie BR objętości obudowy to mam z tym pewne doświadczenie, bo właśnie na dniach skończyłem budowę subwoofera aktywnego do samochodu. Myślałem wczoraj jeszcze nad doborem głośników i trochę zmieniłem koncepcję:
    - wysokotonowy: GDWK 8/50/5 8 Ohm
    - średniotonowy: M.STX.5.1.150.8.F.S.MC.X
    - niskotonowy: W.STX.8.1,5.200.8.F.S.MC.X
    Co do subwoofera to po wczorajszym odpaleniu wyżej wspomnianego samochodowego wiem że trzeba zastosować większy zapas mocy dlatego skłaniam się do W.STX.12.2.500.8.F.S.MC. Proszę teraz spojrzeć na dobór głośników do kolumn wszystkie mają tą samą efektywność 90dB, niskie tony według mnie też powinny być wystarczające. Myślę nad zestawem trzydrożnym aby móc wykorzystać również same kolumny bez subwoofera.
    Subwoofer oczywiście aktywny z regulacją wzmocnienia, częstotliwości odcięcia i być może odwrócenia fazy. Zastanawiam się nad mocą wzmacniacza do subwoofera 200 czy 300W (czy ten głośnik jeszcze będzie czysto pracował).
    Tak jak pisałem wzmacniacz i zwrotnice sam zaprojektuję i wykonam – to nie problem.

• Pomocny post
    #5 15 Lip 2014 11:59
    398216
    Usunięty  
  • #6 15 Lip 2014 19:37
    MrKsawery
    Poziom 13  

Wszystkie głośniki mają tą samą efektywność, więc nie będzie trzeba stosować tłumików, natomiast zastanawiam się nad stosowaniem kompensatora indukcyjności dla głośnika nisko i średniotonowego. Pomyślałem, aby odciąć głośnik niskotonowy nieco wcześniej przy 800Hz (w tym miejscu jest dodatkowo spadek charakterystyki i oddalamy się od najbardziej newralgicznego punktu). Drugie cięcie na 5kHz. Myślałem, aby filtr do głośnika niskotonowego był 6db/oktawę, wysokononowy 12db/oktawę, a filtr pasmowy dla głośnika średiotonowego 12db/oktawę. Wiem, że rozkład mocy przypomina widmo szumu różowego, jednak nie wiem jak się zabrać do oszacowania rozkładu mocy (na pewno większość pójdzie na niskotonowy). Proszę wyrozumiałość i ocenę moich przemyśleń.

• Pomocny post
    #7 15 Lip 2014 22:19
    nowaak
    Poziom 14  

Ja jeszcze nadmienie o tym 12.2.500 . Prosze byc spokojny o to czy glosnik bedzie czysto pracowal. Kilkum moich znajomych posiada te glosniki badz posiadalo i bardzo je chwala. Spokojnie wytrzymuja moc 300w/ na sztuke. Im wieksza moc wzmacniacza tym lepsza wydajnosc pradowa, wiekszy zapas mocy i dobra kontrola nad ow glosnikiem. Do tego stx'a celowal bym w wzmacniacz 300watowy, ze wzgledow o ktoych wczesniej wspomnialem.

• #8 16 Lip 2014 23:51
    MrKsawery
    Poziom 13  

Zacząłem już wstępnie wyliczać objętość, częstotliwość rezonansową oraz tubę BR dla głośnika W.STX.12.2.500.8.F.S.MC, jednak wyniki nie są najlepsze. Objętość 50l, 35Hz (zgodnie z sugestią producenta) rurki wychodzą strasznie szerokie i co za tym idzie długie. Nawet 60cm, co jest nie do przyjęcia. Czy może orientuje się kolega, jakie rurki stosowali znajomi i jak się sprawowały?

• Pomocny post
    #9 17 Lip 2014 01:39
    nowaak
    Poziom 14  

Powiem tak. Kilku znajomych robiło na tych głośnikach kolumny 2way lub 3way. W projekcie 3way nie mam pojecia jaka byla objetosc budy, natomiast w 2way budy mieli po 140-165litrow i strojenia w granicach 30-33hz. Ja bym zrobil bude w granicach 70-75litrów. Moge zapytac ktoregos znajomego i po prostu on wyliczy bude do tego stxa, strojenie i jakie dlugosci tuneli badz tunelu jesli kolega chce.

EDIT : Buda 75litrów, strojenie 33hz i dwa bassrefleksy srednicy 10cm i dlugosci 30cm. Wymiaru juz wedle gustu.

P.S - kolumny na GDM10/60 i GDN13/50 po prostu beda brzydkie. Sredniotownowy nie pasuje do koloru niskotonowego.

• Pomocny post
    #10 17 Lip 2014 16:31
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moim zdaniem zestaw mniej kompromisowy czyli trzy drożny nie powinien być wspomagany żadnym subwooferem. Subwoofer aktywny to dodatkowe koszty, które przeznaczyłbym na budowę "typowego" zestawu stereofonicznego. Ja podpytam jedynie jakim budżetem dysponujesz (całkowity na 2+1), jaki wzmacniacz do zestawu stereo i jak duże pomieszczenie.

• Pomocny post
    #12 18 Lip 2014 13:44
    przemo-lukas

Z takim budżetem na Twoim miejscu wykonałbym porządną (na ile budżet pozwoli) konstrukcję. Raczej celowałbym w 3 drogi, ale jeśli upierasz się w kwestii subwoofera (nie widzę żadnych przesłanek aby wykonywać systemy stereo wspomagane nim) to system oparłbym na konstrukcji 2 drożnej z głośnikiem 6".

• #14 21 Lip 2014 09:43
    przemo-lukas

I jak? Rezygnujesz z subwoofera na rzecz konstrukcji 3 drożnej?
    Jeśli nie to w Twoim zasięgu jest 2 drożna na Wavecor TW030 WA10 + Fountek FW146. ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME