Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subbasów 1x15" czy 2x15"?

djkrzysztof2610 16 Lip 2014 23:03 1734 25
  • #1 16 Lip 2014 23:03
    djkrzysztof2610

Poziom 15  

Witam,
    zastanawiam się czy zrobić 4 subbasy BR 15" czy 2 subbasy 2x15"?
    Zastosowanie: dj/zespół (głównie przestrzeń zamknięta/okazyjnie małe plenerki)
    Pozdrawiam djkrzysztof2610

• #2 16 Lip 2014 23:18
    hipekk
    Poziom 19  

Z praktycznego punktu widzenia stawiał bym na 4 mniejsze...

• #3 17 Lip 2014 12:51
    djkrzysztof2610

Poziom 15  

Jakie głośniki polecacie?

• #4 17 Lip 2014 15:42
    2272241
    Usunięty  
  • #5 17 Lip 2014 16:34
    djkrzysztof2610

Poziom 15  

Szczerze mówiąc jak najmniej. Zastanawiałem się nad głośnikami:
    -STX 15.3.800.8 340zł
    -Celestion FTR15-4080F 630zł
    -Eminence Kappa-15 LF 600zł
    -Eminence Kappa PRO 15LF 720zł
    Który z nich najlepiej by się sprawował w bassreflexie?

• #6 22 Lip 2014 06:27
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Krzychu z racji mobilności i łatwości transportu lepiej robić 4 sztuki.

• #8 22 Lip 2014 23:57
    djkrzysztof2610

Poziom 15  

3000zł na 4 głośniki

• #9 23 Lip 2014 06:59
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

15ps76? 15ps100?

• #10 23 Lip 2014 11:50
    djkrzysztof2610

Poziom 15  

15PS100 raczej odpada zbyt mała skuteczność

• #11 10 Wrz 2014 23:17
    dj_diabel
    Poziom 10  

15PS100 jest ok ale jeśli chcesz mieć skuteczność użyj go w obudowie typu SB.

W takiej obudowie zagra bardzo przyzwoicie.

Eminence'a i stx-a bym odpuścił z przyczyn raczej wiadomych, kappa pro może być ale za te pieniądze lepiej coś z Beymy lub B&C.

15PS100 od B&C lub 15p1000Fe od Beymy.

Konstrukcja typu SB ma dość małą kubaturę więc możesz zrobić 2 szt. na dwóch głośnikach na jedną obudowę, jak zaznaczyłeś granie w zespole czyli można nosić we dwójkę + opcjonalnie dać kółka z tyłu dla ułatwienia w transporcie a waga będzie wynosić ok. 45 kg.

• #12 10 Wrz 2014 23:37
    marian133
    Poziom 36  

dj_diabel napisał:
    jeśli chcesz mieć skuteczność użyj go w obudowie typu SB.

Możesz napisać co to za obudowa?

dj_diabel napisał:
    Eminence'a i stx-a bym odpuścił z przyczyn raczej wiadomych

Czyli jakich?
    Jeśli chodzi o STX-a to się domyślam.
    A o co chodzi z głośnikami Eminence?

• #13 11 Wrz 2014 06:23
    dj_diabel
    Poziom 10  

Tu masz link do sb od Beymy z wykorzystaniem jednego głośnika :

http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p792,sb-15#.VBEh7vl_vpw

Dwa głośniki w tego typu obudowie grają bardzo przyjemnie pod warunkiem, że użyjesz głośnik który pracuje do 1/1,5 Khz, wyżej np. 2 Khz będzie efekt nie pożądanego dudnienia perzy 80/100 Hz.

Wersja z dwoma głośnikami jest podobna do układu V.

Eminence nie ma głośników basowych a jeśli już je ma to w takich pieniądzach, że lepiej kupić coś innego...

Są fajne głośniki midbass od niego ale nie typowo niskotonowe...

Kappa lf pro ma nie cała 7 mm X max, cewkę 3" więc nie jest to głośnik który jest wart swojej ceny bo możesz dołożyć nie dużo i mieć coś co bardziej zadowoli twoje ucho brzmieniowo mimo, że będzie mniej skuteczny na papierze.

• #14 11 Wrz 2014 11:01
    marian133
    Poziom 36  

dj_diabel napisał:
    Tu masz link do sb od Beymy z wykorzystaniem jednego głośnika :

http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p792,sb-15#.VBEh7vl_vpw

"SB" to nie rodzaj obudowy ;)

dj_diabel napisał:
    Eminence nie ma głośników basowych a jeśli już je ma to w takich pieniądzach, że lepiej kupić coś innego...

Owszem, ma.
    A to że ma je w takich pieniądzach jakich ma, to już inna sprawa.

• #15 11 Wrz 2014 21:03
    dj_diabel
    Poziom 10  

Ja nie napisałem, że to rodzaj obudowy tylko "typu" SB, po zdjęciach można się domyślić jaki to rodzaj obudowy.

Owszem ma i też to samo napisałem cyt. poniżej

"Eminence nie ma głośników basowych a jeśli już je ma to w takich pieniądzach, że lepiej kupić coś innego..."

Tak więc nie rozumiem roztrząsania nie potrzebnych tematów.

Jeżeli uważasz, że Emi jest ok i jest w ofercie głośnik basowy spełniający określone kryteria na głośnik do basu no to taki kup i się przekonasz co to rzeczywiście jest.

Miałem to wiem co piszę.

• #16 12 Wrz 2014 11:56
    e-elektron
    Troll forumowy

Przepraszam, ale czegoś tu nie rozumiem.... 15PS100 ma zbyt małą skuteczność? O czym Ty mówisz?

Pokaż mi głośnik który będzie miał większą skuteczność w paśmie w którym chcesz go użyć?

• #19 12 Wrz 2014 20:17
    dj_diabel
    Poziom 10  

Kochany rodzai subwooferów masz pełno są nimi bass-reflex, band-pass, horn, hybryda, wspomniany subbas, tuba, odwrotka i wiele innych.

Do typów z rodzaju bass-reflex możemy zaliczyć obudowy typu mbr, mbrc dla większej mobilności.

Więc jak widzisz w mojej wypowiedzi jest więcej sensu niż się Tobie wydaję.

Kolejna sprawa, nie jesteśmy tu po to by się przepychać słowami kto jest mądrzejszy.

Ta branża jest na tyle subiektywna, że każdy ma swoje własne poglądy na temat dźwięku, Ja używam takiego typu bądź też rodzaju obudów i takich głośników, Ty innych.

Forum jest po to by wymieniać poglądy i coś pożytecznego dać od siebie a nie pisać, że Sb to nie rodzaj obudowy itd.

Konstrukcje typu V przenoszą niższe częstotliwości i co?Jaki ma to związek z tematem?

A dla sprostowania to obudowa SB którą podałem wyżej jest bardziej obudową ciśnieniową niż subbasową bo nie zagra tak nisko a skrót SB może oznaczać po prostu subwoofer...

• #20 12 Wrz 2014 20:25
    398216
    Usunięty  
  • #21 12 Wrz 2014 20:35
    dj_diabel
    Poziom 10  

Widzisz Matys czytam twoje posty i wielu innych osób już bardzo długo nie udzielam się za bardzo bo wiesz sam jak to jest ;)

Jeśli ktoś piszę coś co Ty uważasz za mit, to żeby go obalić co robisz?Podajesz argument a jeśli ktoś piszę to co Marian bez urazy oczywiście nie chcę tu skandali niczym z mody na sukces, czyli nazywa obudowę, która jest strojona na 40Hz a w paśmie użytecznym ledwie schodzi poniżej 50 Hz subbasem nie podpierając tego żadnym argumentem to?Wiadomo co ;)

Sb to konstrukcja ciśnieniowa(nie którzy też twierdzą, że tubowa), nie żaden subbas choć wielu używa tego określenia na każdy bas jaki jest na rynku...

Związku z tematem nie ma to żadnego ale nie po raz pierwszy występuję tego typu zwrot akcji.

• #22 12 Wrz 2014 20:37
    e-elektron
    Troll forumowy

dj_diabel napisał:
    Kochany rodzai subwooferów masz pełno są nimi bass-reflex, band-pass, horn, hybryda, wspomniany subbas, tuba, odwrotka i wiele innych.

Do typów z rodzaju bass-reflex możemy zaliczyć obudowy typu mbr, mbrc dla większej mobilności.

To nie są typy tych paczek, a tylko skrótowe nazwy od ich rodzaju jeżeli już chcesz tak uściślać, więc dalej nie masz racji.

dj_diabel napisał:
    Konstrukcje typu V przenoszą niższe częstotliwości i co?Jaki ma to związek z tematem?

Niższe częstotliwości od czego? Od nadstawek? No pewnie tak, bo to obudowy niskotonowe.

Dodano po 1 [minuty]:

Branża może i jest subiektywna, ale i w tej obowiązują pewne normy nazewnictwa i zastosowania, dlatego trzymajmy się ich by każdy wiedział o co chodzi. Jeżeli chcemy nazywać się profesjonalistami, to tak też rozmawiajmy ;)

• #24 12 Wrz 2014 20:42
    398216
    Usunięty  
  • #25 13 Wrz 2014 02:28
    Granat :)
    Poziom 34  

Z muzyki:
    zakres oktawy subbasowej 31-63Hz,
    zakres basowej 63-125Hz.
    Z tego wynika że prawdziwy subbas powinien grać od 31Hz. A to potrafią raczej tylko koncertowe wielkie budy. No albo ewentualnie jakieś specjalne konstrukcje tego typu. Powszechnie się ich raczej nie używa na mniejszych realizacjach, a często nawet jest to niepożądane.

Kolejna sprawa, 15PS100. Nie ma małej sprawności tylko ciężką membranę w stosunku do siły napędowej przez co spl podawany przez producenta według odpowiedniej normy jest taki a nie inny. Spl subwoofera lepiej jest obliczyć z parametrów T/S.
    Albo jeszcze inaczej powiem. 94dB to dużo dla zakresu basowego z 15" membrany. Nawet głośniki z lżejszą membraną nie osiągną więcej (najwyżej ~1dB), za to osiągają więcej przy wyższych częstotliwościach. Dlatego średnia z całego zakresu pomiaru wychodzi dla nich wyższa.
    Masę membrany można przyrównać do cewki indukcyjnej podłączonej szeregowo od strony elektrycznej. Małe wartości wprowadzają tłumienie dla dużych częstotliwości, duże dla nieco niższych, podczas gdy dla niskich prawie wcale.
    To mówimy cały czas o sprawności (n0[%]). A to co innego niż efektywność osiowa. Do efektywności dochodzi jeszcze że tak to nazwę skupienie wiązki dźwięku, czyli kierunkowość. Na szczęście subwoofery tych rozmiarów są prawie bezkierunkowe, czyli nie popełnimy dużego błędu szacując efektywność na podstawie obliczeń sprawności z parametrów T/S.

A co do tego czy zrobić jeden 15" czy jeden 2x15" to już kwestia gustu. Jeśli zamierzasz ich zrobić dużo i używać zawsze po kilka(naście) szt. to lepiej zrobić 2x15". Ale w przypadku gdy grasz głównie chałtury to zdecydowanie pojedynczy 15" w obudowie.

• #26 13 Wrz 2014 13:46
    djkrzysztof2610

Poziom 15  

Powracając do tematu głośników. Mam na oku takie głośniki:
    -STX 15.3.800.8 340zł
    -Celestion FTR15-4080F 630zł
    -Eminence Kappa-15 LF 600zł
    -Eminence Kappa PRO 15LF 720zł
    Chcę zrobić obudowę BR.
    Wyraźcie swoją opinię na temat tych głośników.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME