Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2-way na szybko do grania na grillku a zimą w garażu murowanym.

wo0t 25 Lip 2014 21:19 777 4
  • #1 25 Lip 2014 21:19
    wo0t
    Poziom 9  

Witam,

Potrzebuje sobie zrobić 2-way zestaw do grania na dworze przy grillku a w okresie zimowym nagłośnić garaż kolo 30m2 w którym sobie dłubie przy autach.

Z rozbiórki Altusów został mi GDWT 9/40 oraz dostałem darowizne od znajomego STX 20-80 8ohm

Po ostatniej imprezie i co poniektórzy dostali weny zostać DJ i za bardzo mój domowy sprzęt rozkręcali na wzmacniaczu doprowadzając do przesterów itp.

Dlatego wole coś złożyć i nie żałować swojego, a w razie czego aby ten tubowy mógł po uszach porazić dB.

Plan mam taki

obudowa zamknięta 25-30L, wytłumiona.
    Z racji, że ten STX ma tylko 89db a GDWT prawie 100 db to zrobie coś na zasadzie tłumika 3 stopniowego (0,6,10 dB) z pokrętłem jak to było w Altusach. Jest potrzeba zrobić 0dB gdy np znajomi już %% i chcą głośniej itp, a jak muza leci w tle to tłumik na 10dB. Chyba, że zamiast L-Pad zastosować układ kompesacji?

Zwrotkę zrobię baaardzo prostą 6dB/okt z tym że na GDWT będzie jeszcze L-Pad

i teraz jak ciąć ?

WM.STX.8.1.80.8.F.S.MC (GDN-20-80)
    pasmo 50-10kHz

GDWT 9/40 chyba nie muszę mówić. ;)

myślałem o dwóch propozycjach:

6kHz
    C - 3,3 uF
    L - 0,21 mH

lub 5,5kHz

C - 3,61 uF
    L - 0,23 mH

Wartości wyliczone w ogólno dostępnych kalkulatorach.

Podkreślam, kolumny zastąpić mają na imprezach mój sprzęt, dzieki GDWT mają być głośne, a przez obudowę zamkniętą płaski i szybki bas.

Napędzać będę to pewnie Radmorem 5412.

• #2 31 Lip 2014 16:37
    wo0t
    Poziom 9  

Dobra to może z inaczej zadam pytanie. Jaki optymalny podział zastosować ? Taki jaki podaje Tonsil 4500 Hz czy taki jaki był w Altusach 5500 Hz?

Cena tych kolumn wyniesie max mnie 30 zł. Skrzynie zrobione z starych płyt meblowych, wszystko posiadam oprócz części do zwrotnicy.

• #3 05 Sie 2014 17:51
    Pawel S.
    Poziom 39  

Popełniłem kiedyś coś podobnego, ale z innym wooferem - strata czasu i słuchu!
    Daj 3,3uF + 0,22-0,33mH na GDWT i GDNa puść pełnym pasmem.

• #4 09 Sie 2014 09:13
    wo0t
    Poziom 9  

wiem ze to za "pięknie" grać nie będzie, ale dziś kolejna próba (grill) i sprawdzę co da się zrobić.

Zrobiłem tak jak napisałeś filtr górnoprzepustowy 12db/okt. Cięcie koło 6kHz mniej więcej wychodzi.

Mam wrażenie, że ten STX na sile próbuje grać wysokimi. Dlaczego nie odfiltrować mu reszty pasma? Przy większej mocy wzmacniacza ten GWDT konkretnie zagłusza średnie. Muszę zrobić dodatkowo te dwa tłumiki na L-Padzie.

Na imprezy na dworze starcza.

• #5 09 Sie 2014 09:27
    Pawel S.
    Poziom 39  

To daj tylko cewkę na GDNa. Im taniej tym lepiej

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME