Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie elementy do zdalnego otwierania furtki przez telefon?

eltrevor 05 Sie 2014 23:45 2550 13
  • #1 05 Sie 2014 23:45
    eltrevor
    Poziom 9  

Potrzebuję porady jakie elementy (urządzenia) dobrać do poniższego zastosowania:

1. Domofon przy furtce podłączony do domowej centralki telefonicznej. - 1 linia miejska / 3 wy
    2. Po naciśnięciu przycisku domofonu dzwoni zaprogramowany numer wewnętrzny.
    3. Po uzyskaniu połączenia abonent może rozmawiać z osobą wzywającą przez domofon, a przy pomocy klawiatury tonowej otworzyć ustalonym kodem zamek w furtce.

Pewnie takich rozwiązań jest wiele, ale bardziej zależy mi na opcjach:

opcja a)
    Jeżeli numer wewnętrzny nie odpowiada następuje wybranie zaprogramowanego numeru przez linię miejską.

opcja b)
    Jeżeli zaprogramowany numer nie odpowie w ciągu iluś sygnałów - zanim wywoła linię miejską - zaczyna dzwonić następny wewnętrzny numer z listy.

opcja c)
    Można zadzwonić z linii miejskiej i otworzyć zdalnie furtkę także po rozłączeniu domofonu.

Konkurencyjnym rozwiązaniem jest domofon GSM dzwoniący na centralkę domową przez LM. Na razie odpada to ze względu na potencjalne problemy z niekontrolowanymi kosztami (np. w razie awarii lub dłuższej nieobecności), ale wyznacza to przedział cenowy dla podstawowego rozwiązania: 400-600 PLN.

Być może temat centralki należy rozpatrywać niezależnie, a poszukać jedynie odpowiedniego domofonu, ale w jednym urządzeniu powinno wyjść taniej i bardziej niezawodnie (a może się mylę ....)

Chętnie poznam Wasze propozycje lub opinie.

Dodano po 27 [minuty]:

Poprawka:
    Potrzeba podłaczyć bramofon, a nie domofon.

Uzupełnienie:
    Mam centralkę KX-T 61610, ale policzyłem, że w trzy lata wydam na prąd około 500 PLN. Jeżeli jednak jest jakieś proste rozwiązanie z użyciem KX-T 61610 to zaliczę na poczet budżetu 300 PLN. Zostaje wtedy 100-300 na bramofon (rygla nie liczę - już jest). Ewentualnie w grę wchodzi wykorzystanie obudowy z bramofonu i dorzeźbienie czegoś w środku, bo oryginalny bramofon Panasonic raczej nie jest na warunki zewnętrzne (tworzywo... ?)

• #2 06 Sie 2014 21:18
    bulba1
    Poziom 24  

Wszystkie funkcje opisane ( a i b) - przełączanie na kolejne numer to funkcje centrali - Hunting
    Funkcja c - to także sprawa centrali - wybranie numeru wewnętrznego np. z DISA

Co do rozwiązania to jest kilka ale nie wiem czy się zmieści w cenie 600
    - można kupić Heliosa (2N) ale chyb a najdroższe rozwiązanie - powyżej 1000 zł
    - Pantel tez około 900-1000 z
    - Bramofony SLICAN serii DPH - cena ok 350 zł , ale sa z tworzywa , do tego mają osłony ramki itp.

No może zastosować BRAMOTEL SLICANA i zwykłą kasetę - powinno się zmieści w 500 zł

• #3 06 Sie 2014 22:31
    eltrevor
    Poziom 9  

Sprawdziłem Twoje propozycje, ale w każdej czegoś mi brak:

1. U Heliosa (2N) - brak niskiej ceny :-) Nic dziwnego skoro ten model ma wbudowaną kamerę i serwer IP - zupełnie niepotrzebne w tym zastosowaniu

2. Bramofony SLICAN serii DPH - wymaga centrali SILCAN, czyli znów cena 350 + xxx daje min 1100 z centralą ITS, ale wymaga jeszcze łącza internetowego i aparatów wewnetrznych VOIP. A może da się dowolną centralkę VoIP?

3. Pantel - znów cena poza planem - 1000 + centrala ITS

4. Bramotel nie obsługuje wywołań do LM. Chociaż tutaj chyba jest jakiś trop, bo poczytałem, że można podłączyć go do dowolnej centralki VOIP (Np. FritzBox), którą pewnie da się kupić taniej niż dedykowany ITS Silcana. Prawda to, czy fałsz?

• #4 07 Sie 2014 06:18
    bulba1
    Poziom 24  

Coś źle sprawdzasz:
    - Helios rzeczywiście drogi , ale modeli jest kilka w tym także na linie analogowe bez kamery - tu od razu napisałem o cenie
    - pantel to analogowy model do każdej centrali - po co ten ITS skoro masz już zainstalowana centralkę - o cenie też pisałem

- SLican DPH - pasuje do każdej centrali na port analogowy, a ta przecież już masz

- bramotel to rozwiązanie pasuje do każdej centrali analogowej

Tak więc chyba DPH jest najtaniej

Ja tańszego rozwiązania nie znam - może w takim razie pomogą Chińczyki oni maja wynalazki które za 2 dolary robią wszystko pod warunkiem, że nie oczekujesz aby działały

• #5 07 Sie 2014 06:53
    mich-tel
    Poziom 21  

bulba1 napisał:

- SLican DPH - pasuje do każdej centrali na port analogowy, a ta przecież już masz

Centralka musi jeszcze umożliwiać przekierowanie na numer miejski (nie znam możliwości KX-T 61610). Ja proponuję Slican IPS + domofon DPH (ok. 550zł + 300zł netto).

• #6 07 Sie 2014 18:23
    eltrevor
    Poziom 9  

1. W instrukcji do SILCANa DPH jest napisane:
    (...) Aby mieć możliwość programowania bramofonu i zapewnić jego poprawne funkcjonowanie, należy odpowiednio zaprogramować centralę, tzn. należy zadeklarować port wyposażenia, pod który jest on podłączony, jako „bramofon”.

Co to oznacza w praktyce, skoro pisze bulba1 można podłączyć dowolną centralę? Czy także dowolnego producenta?

2. Czy bramofon BRS1 jest tylko "starszym bratem" DPH i też da się podłaczyć do dowolnej centrali? BRS1 wygląda trochę bardziej solidnie i pasowałby mi do otoczenia.

3. Bramotel - jak pisałem według mnie nie może być podłączony do PBX na port wewnętrzny i działać jako inicjujący wywołanie - przez podłączone urządzenie (czyli ew. domową centralkę) jest widziany jako PBX. Chyba, że podłączymy go na drugi port linii miejskiej. Wtedy np. KX-T 61610 jest ok, ale bierze ponad 60W na okrągło i jest dość duża (ca 5 kG) jak na potrzebne 2 linie wewnętrzne :-). Dlatego leży u mnie na razie na strychu. Może to i faktycznie najtańsze rozwiązanie na 1-2 lata, ale potem koszty eksploatacji zaczynają przeważać: ok. 300 PLN / rok w stosunku do np. IPS

• #7 07 Sie 2014 19:26
    bulba1
    Poziom 24  

Bramotel może być podłączony pod centralkę - linia wewnętrzna analogowa.

Co do opisu w instrukcji , ze port w centrali musi być odpowiednio ustawiony , to chyba jasne. Kaidy port musi byc odpowiednio ustawiony. Podobne zapisy sa w instrukcjach Heliosa , Urmetu ( o tym zapomniałem - tez fajne domofony i trochę tańsze od Heliosa).
    No i przy okazji znalazłem Platana DB7 - nie wiem czy to przypadek ale zarówno wygląd jak i rozmieszczenie elementów jest identyczne jak w Urmetach i tu wyraźnie masz napisane, ze port ma byc ustawiony jak zwykły abonent.
    Tak dla wyjasnienia to instalowałem Heliosy jako zwykły abonent, Urmety także(te z racji ceny wyparły u mnie Heliosy), Wcześniej także jakiś Bramotel się trafił. Dawno juz analogowych ni einstalowaem ale teraz jak będę potrzebował to pewnie wybiorę Platana lub Slican abo są po prostu tańsze i nie boję się , że trzeba specjalny port.
    Co do funkcji twojej centrali to nie mogę sie wypowiadać , chociaż cieżko mi uwierzyc aby nie miała takich funkcji. Z panasonikami stykałem się tylko sporadycznie i wcale nie uważam tego sprzętu za zły - te które znam KXD-1232 i ta miał duzo fajnych opcji , przekierowani aróniez

• Pomocny post
    #8 08 Sie 2014 06:52
    mich-tel
    Poziom 21  

eltrevor napisał:

2. Czy bramofon BRS1 jest tylko "starszym bratem" DPH i też da się podłaczyć do dowolnej centrali? BRS1 wygląda trochę bardziej solidnie i pasowałby mi do otoczenia.

BRS1 jest starszym bratem DPH, ale nie będzie działał z każdą centralą (np. centralami Slican serii IP nie działa). BRS nie wybiera numeru tylko zamyka pętlę. W takiej samej obudowie były robione BRF i one działają poprawnie (możesz kupić płytkę BRF ok.150 zł netto i zamontować zamiast płytki BRS1). Możesz też kupić DPH-2U (płytka uniwersalna do montażu w dowolnej obudowie) i podłączyć w zupełnie innej obudowie.

• #9 08 Sie 2014 08:13
    andziabb
    Poziom 20  

Hmmm najbardziej odpowiedni jest system MyCom z Farfisy - ale koszt modułu rozmównego na 1 abonenta to koszt ok 2 tyś zł.....http://www.alpol.com.pl/

Niestety za takącenę nie znajdzie Pan idealnego rozwiązania - jeśli chce się mieć wszystko należy liczyć się z kosztami.

Pozdarawiam

• #10 08 Sie 2014 11:11
    eltrevor
    Poziom 9  

1. Co do bramotelu to jednak mam wątpliwości:
    Jakie elementy do zdalnego otwierania furtki przez telefon?

Jeżeli bramotel wyśle sygnał dzwonienia (~60V) na wejście abonenckie to najpewniej uszkodzi centralę. Co innego, jeżeli będzie to wejście linii miejskiej centrali. Tylko wtedy muszę mieć w centrali 2 LM (do Bramotela i do zwykłych połączeń), a to oznacza centralkę w segmencie biurowym, a nie domowym.

2. Interesująca parka DPH+ITS chyba nie wchodzi w grę, bo ITS zdaje się, że nie ma trybu "hunting", a tym bardziej przekierowania na linię miejską, a lepszy SILCAN - IPS 08 to cena od 1000 PLN.

3. Jak można sprawdzić, czy dana centrala obsługuje dany bramofon? Zarówno Silcan jak i Platan podają, że ich bramofony działają z ich centralami, chociaż nigdzie nie piszą, że WYŁĄCZNIE. Są routery VoIP, które mają także funkcje centralek z wejściami i wyjściami analogowymi FXO i FXS tak jak ITS (np. Fritz!Box) i można łatwo dostać "używki" w cenie 70-150 PLN. W tej cenie można zrezygnować z przekierowania na LM. Gdyby możliwe było podłączenie DPH lub Platan B07 do takiej centralki miałbym temat rozwiązany.

4. Przy okazji - czy bramofon podtynkowy zawsze wymaga w praktyce daszka? W Platanie taki zestaw "blaszek" (ramka i daszek) to prawie 300 PLN - moim zdaniem lekka przesada.

• #11 08 Sie 2014 11:52
    mich-tel
    Poziom 21  

eltrevor napisał:

2. Interesująca parka DPH+ITS chyba nie wchodzi w grę, bo ITS zdaje się, że nie ma trybu "hunting", a tym bardziej przekierowania na linię miejską, a lepszy SILCAN - IPS 08 to cena od 1000 PLN.

DPH działa z każdą centralą Slican (podłączałem nawet do starej, poczciwej CMT). Z tego co wiem ITS ma przekierowanie na miasto.

• #12 14 Sie 2014 13:45
    eltrevor
    Poziom 9  

Przekierowane w ITS106 to nie to samo co hunting mode. Chodzi o przekierowanie warunkowe, jeżeli po iluś sygnałach lokalny abonent nie odbierze połączenia z bramofonu .
    1. Czy taka funkcja jest w ogóle dostępna w "domowych" rozwiązaniach VoIP? Bo w centralach biurowych - z pewnością, ale to znów nie ta półka cenowa.

2. Jak zachowuje się ITS106 (albo generalnie VoIP), jeżeli otrzymuje wywołanie z FXS? Która linia wewnętrzna się odzywa - wszystkie na raz, jedna zapisana w konfiguracji, zaszyta na stałe w firmware?

• #13 15 Sie 2014 12:31
    mich-tel
    Poziom 21  

Sam ustawiasz jaki telefon wewnętrzny ma dzwonić "z miasta" i po jakim czasie.
    Przekierowanie warunkowe jak nikt nie odbiera możesz ustawić na abonencie wewnętrznym (który ma dzwonić z bramofonu jako drugi np. po 25 sekundach). Tylko do tego musisz "poświęcić" dodatkowy numer wewnętrzny.
    Ale i tak polecam IPS. Kasa podobna a możliwości duuuużo więcej.

• #14 07 Gru 2014 23:40
    eltrevor
    Poziom 9  

Udało mi się upolować używane PMS08 Silcan-a z bramofonem BRS1. Dalszy ciąg historii w innym wątku.
    Tymczasem chciałbym podziękować wszystkim za pomoc i sugestie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme