Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont Starych Kolumn na podstawie Altusów 140

symulant1 09 Sie 2014 09:29 1143 11
  • #1 09 Sie 2014 09:29
    symulant1
    Poziom 5  

Witam. Mam pytanie odnośnie głośników gdn. Ale może najpierw trochę historii. Mój sprzęt ma ok 30lat są to 4 kolumny robione na podstawie altusów 140 z lekką modyfikacją tj. wsadzone są 2x GDWT 10(9?)/80 w szeregu + 2x GDM 18/40 również w szeregu + 1x GDM 30/60 na kolumnę , oczywiście skrzynie wyliczone i powiększone o pojemność dodatkowej obudowy na GDM, Obsługuje go wzmacniacz budowany również przez mojego ojca 30 lat temu , nie jestem w stanie określić jego mocy ale myślę ze na 1KW się nie kończy (zasilany 2 trafami z rubinów, chłodzony radiatorami z wagonów kolejowych, stare dobre czasy :P). Do czego zmierzam: po 30 latach myślę ze wiadomo jak wyglądały zawieszenia piankowe oraz wygłuszenie z pianki w tych kolumnach. Wyremontowałem Zawieszenia, jest nowe wytłumienie. GDWT i GDWM nagłośnią narodowy a basu nima :P. Problem jest taki ze GDNy dmuchają ale tego nie słychać remontując zawieszenie nie wymieniałem membran bo wydawały mi się sztywne.

Moje pytanie : Kolumny będą wykorzystywane w plenerze na zawodach, więc wymienić membrany ? , kupić nowe mocniejsze np. GDN30/100 albo 120(zeus)? czy zostawic gdn30/60 tylko kupić nowe ?? (wydaja mi sie za słabe w tym zestawie)

• #2 09 Sie 2014 09:45
    tomjed
    Poziom 27  

symulant1 napisał:
    myślę ze na 1KW

symulant1 napisał:
    zasilany 2 trafami z rubinów

No biorąc pod uwagę, że te trafa mogły oddać tak ze 250W, to chłopaku masz poważne perpetuum mobile...

• #3 09 Sie 2014 10:00
    symulant1
    Poziom 5  

Tak chyba ze zostały przewinięte bo rubin wymagał innych napięć

ale temat nie o wzmacniaczu pzdr

• #4 09 Sie 2014 13:54
    398216
    Usunięty  
  • #5 09 Sie 2014 16:03
    wkj
    Poziom 34  

symulant1 napisał:
    Mój sprzęt ma ok 30lat są to 4 kolumny robione na podstawie altusów 140 z lekką modyfikacją tj. wsadzone są 2x GDWT 10(9?)/80 w szeregu + 2x GDM 18/40 również w szeregu + 1x GDM 30/60 na kolumnę , oczywiście skrzynie wyliczone i powiększone o pojemność dodatkowej obudowy na GDM.

symulant1 napisał:
    Wyremontowałem Zawieszenia, jest nowe wytłumienie. GDWT i GDWM nagłośnią narodowy a basu nima :P. Problem jest taki ze GDNy dmuchają ale tego nie słychać ...

Skoro masz takie dane, zapytaj konstruktora i wykonawcę, co stworzył i z czego korzystał 30 lat temu.
    Moim zdaniem regeneracja nie zmieniła pasma przenoszenia (dodam tylko, prawidłowa regeneracja).

• #6 09 Sie 2014 21:05
    symulant1
    Poziom 5  

Konstruktorem i wykonawcą był mój ojciec. w tamtych czasach nie było (dostępnych, na miejscu) mocniejszych głośników niz gdn 30/60. Przeznaczeniem tych kolumn były imprezy (1sza imprezą było wesele w1985), dlatego tez nie jest to oryginalny 140 bo gdwt i gdm-y się paliły jak w pojedynkę działały na większych obrotach (zwrotnica schemat wg altus 140, o większej wytrzymałości mocowej). Niby kolumna domowa ale na studniówkach, zawodach motorowodnych w plenerze działały bardzo dobrze aż do czasu 3 letniego postoju w garażu gdzie być może zawilgły. Po wymianie zawieszenia w gdm-ach i wymianie wytłumienia i ogólnie po odkurzeniu całości muszę ratować się subwooferem. Odnośnie gdn-ów kontaktowałem się z serwisem tonsil i dostałem informacje ze po tylu latach membrana na pewno utraciła swoja sztywność, oraz cały głośnik - dynamikę.

• #7 10 Sie 2014 06:17
    wkj
    Poziom 34  

I jak onegdaj grały po plenerach to wszystko było w porządku?

A teraz po postoju kilkuletnim oraz twojej regeneracji nie ma basu?
    Owszem membrana traci sztywność z wiekiem, to jest papier (jeżeli oczywiście masz oryginał GDN 30/60/1) ale moim zdaniem musiały by stać w bardzo wilgotnych warunkach by chłonęły ów wilgoć, problem w tym że obudowy są tez jak sądzę z drzewa więc i one musiały by chłonąć wilgoć. Więc jeżeli obudowy są w dobrym stanie to membranom nic nie powinno dolegać.

Jest tak że 30 lat temu ktoś je poskładał i jakoś grało, teraz tworząca muzyka ma szerszy zakres częstotliwości (ze wzgl. chociaż by przez rozwój techniki) i nie przenoszą one pewnej partii częstotliwości niskich.
    Nic nie zdziałasz wymianom nowych membran z zawieszeniami. Są pewnie źle zestrojone i tyle lub sekcja średniotonowa i wysokotonowa jest nieco "wysunięta" na pierwszy plan - czyt. gra głośniej.

Wiesz teoretycznie to my tu możemy deliberować do usr...j śmierci, aby wyjść z tego może lepiej i dostać szybciej pomoc na forum, musisz:

- podać wymiary bud ze wszelkimi ściankami wew, możesz foto dać,
    - pokazać głośniki jak wyglądają, foto magnesów z typem mile widziane,
    - pokazać zwrotnice, przydał by się ich schemat, foto jak najbardziej wskazane,

Inaczej to możemy "kijem Wisłę zawracać".

• #8 10 Sie 2014 09:24
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

GDN-y są połączone w tej samej fazie?

• #9 10 Sie 2014 09:58
    398216
    Usunięty  
  • #10 10 Sie 2014 13:05
    symulant1
    Poziom 5  

Basu nie tykałem podczas remontu, został wyremontowany 10 lat temu z powodu piankowego resoru. Wymiar skrzyni 40x72x33 Płyta 22mm. Czy wyglądają na trumnę ?? Jak kto woli ;] Ale faktycznie zastanawiam się nad jakimiś głośnikami o wysokiej sprawności tylko żeby pasowały by mniej więcej pod ta skrzynie hmm...

Ps obsługuje je taka końcówka możne przesadziłem z 1kw ale i tak daje rade.
    Remont Starych Kolumn na podstawie Altusów 140 Remont Starych Kolumn na podstawie Altusów 140 Remont Starych Kolumn na podstawie Altusów 140

• #11 10 Sie 2014 13:14
    _eddie_
    Poziom 32  

Wg mnie wpakowanie tam czegoś pokroju STX.12.2.500.8.F.S.MC załatwi sprawę. Nie jest to tania opcja (180zł - 1szt) ale całość powinna zyskać jakieś basowe brzmienie nawet na małych otwartych przestrzeniach.

• #12 10 Sie 2014 13:28
    symulant1
    Poziom 5  

hmm Ciekawa opcja. cenowo chciałbym trzymać się do 300zł za sztukę. Zastanawiałem sie jeszcze czy nie zmienić rezystancji całej kolumny wsadzając 4ohm-owy głośnik ale to musiałbym przetestować na jakiś co mogą się uszkodzić i nie będzie ich szkoda. Wzmacniacz by wytrzymał bo pracował już na dużych obciążeniach (12 kolumn ) tylko trzeba było go chłodzić wentylatorem. co do głośników zastanawiałem się nad JBL CS 1214

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME