Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik wysokotonowy do GDN-30-200-SC?

pioter24c 16 Sie 2014 21:43 732 7
  • #1 16 Sie 2014 21:43
    pioter24c
    Poziom 2  

Witam.
    Mam taki problem, posiadam dwa głośniki GDN-30-200-SC i chciałem z nich zrobić kolumnę dwudrożną.
    Nie wiem jakie głośniki wysokotonowe do nich dobrać, żeby był w ogóle jakiś sens tej budowy.
    Dobrze by było gdyby ktoś pomógł mi też w doborze zwrotnicy, ewentualnie podanie jakiegoś schematu.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi. ;)
    Pozdrawiam.

• #2 23 Sie 2014 09:43
    q456852
    Poziom 12  

np taki: http://stx.pl/t-stx-3-5-1-250-8-n-p-ph.html

generalnie szału nie ma, ale zagra to. Zwrotnicę wylicz na jak podają 2500Hz/18db/oktawę i daj tłumik L-pad na 10dB. Niskotonowy spróbowałbym pełnym pasmem puścić, ewentualnie odciąć na 3kHz/12dB/oktawa. Znajdziesz w sieci proste kalkulatory pozwalające obliczyć wartość elementów zwrotnicy.

Obudowę daj jak na stronce producent radzi: najłatwiej ci będzie zrobić zamkniętą 50l. Byleby była sztywna i szczelna! Będzie fajna, głośna kolumienka, troszkę "rycząca", ale skoro masz te głośniki to szkoda je marnować :)

• #3 23 Sie 2014 09:51
    wariato
    Poziom 43  

Z tymi głośnikami chyba nikt nie robił kolumn, więc wątpię abyś znalazł jakąkolwiek zwrotnicę do takiego zestawienia. Nie możesz ich sprzedać w parze ? Wtedy kupiłbyś w te miejsce popularne GDN 22-140-8 SCX na których jest masa projektów.
    Te twoje nie nadają się do kolumn 2 drożnych bo żaden wysokotonowy głośnik nie zejdzie tak nisko z pasmem żeby nie zrobić dziury w paśmie. Projekt pochłonie sporo czasu i pieniędzy + masę pomiarów żeby stworzyć z tego coś co zagra.

@up GDWT bym nie kupował jeśli to ma grać w domu.

• #4 23 Sie 2014 13:17
    q456852
    Poziom 12  

Zdaję sobie sprawę że podana konfiguracja posiada pewne wady (wspomniana dziura w paśmie oraz krzykliwa góra), ale zapytanie zrozumiałem w ten sposób, aby dobrać do tych woferów cokolwiek w jak najmniejszej cenie. W tym przypadku do głowy przyszły mi GDWT. A zwrotnice nawet przez kondensator 2,2uF, po "chamsku" zrobić plus 2 rezystory tłumika L-pad i lecimy :)

Sprzedaż tych niskotonowców będzie ciężka i nie opłacalna. A dokładając stówę autor będzie miał kolumienki które narobią sporego hałasu, może nie audiofilskiego, ale raczej będzie można rozróżnić co leci.

Zakładam przy tym że autor ma żyłkę majsterkowicza i "szafki" pod głośniki skręci sobie z jakiś gierkowskich meblościanek.

• #5 23 Sie 2014 21:23
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Zakładając głośniki wysokotonowe tubowe do kolumn domowych może wyjść lipa. Nie dość, że trzeba je wysoko ciąć (mowa o tych budżetowych z linku powyżej) to brzmienie będzie męczące. Możesz dać d800 ale to będzie przerost formy nad treścią bo będzie go trzeba tłumić o ... 17db lekko.

• #6 24 Sie 2014 09:31
    q456852
    Poziom 12  

Ciężko będzie znaleźć domową wysokotonówkę o efektywnośći powyżej 94dB, jaką ma GDN. Zawsze lepiej i bezpieczniej jest dać głośniejszy (w tym wypadku chyba tylko estradowe) i go przytłumić, niż katować domową kopułkę na skraju wytrzymałości.

• #7 24 Sie 2014 19:38
    pioter24c
    Poziom 2  

hmm ciężka sprawa jak tak...;/ sprzedać raczej ciężko będzie wiec coś muszę wykombinować. A jeśli zrobić z nich kolumnę 3 drożną? Większy miałoby to sens? I ze zrobieniem pudła raczej problemów nie będę miał, tylko myślałem nad zrobieniem 60 litrowej z bass reflexem. Dzięki za odpowiedzi
    Pozdrawiam

• #8 24 Sie 2014 20:24
    marian133
    Poziom 36  

Hałasu można zrobić na czymkolwiek, co innego gdy ma to już grać a nie tylko produkować hałas.

Ten głośnik zagrał by z D-500 jeśli kolumny były by pomierzone, i na tej podstawie została by zaprojektowana zwrotnica.
    Bez tego nie ma prawa to zagrać poprawnie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME