Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pierwsze Kolumny Kuriana 2xSTx14/50/4+Arv104/03/0

ŁukaszK 26 Kwi 2005 15:28 6381 14
  • Cel:
    Kolumny te powstały głownie dzięki stronce diyaudio.pl, dzieki za pomoc autorowi stronki i wszystkim tym którzy odpowiadali na moje pytania na tamtejszym forum. Cel był prosty tanie, niezaduże, smukłe, kolumny do słuchania muzyki w niezadużuym pokoju jak mój czyli 16m^2. Są to moje pierwsze kolumny i były pewnego rodzaju próbą sprawdzenia się.

Konstrukcja:
    Głosniki które zastosowałem to 2 x stx 14/50/4 łączone szeregowo i kopółka Tesli, znany i lubiany arv 104/03/8. Za podział pasma odpoiwiada zwrotnica janbo typ J-2 z podziałem na 4300 12/12, doposażona w tłumik na wysokotonowca, wszystko połączone kablem 2x2,5mm^2!!!!!. Obudowa z płyty wiórowej grubości 18mm skręcona pożądnie wkretami do płytGK, ma wymiary 1000x175x250 mm postawiona dodatkowo na podstawce i małym cokoliku które dodają jeszcze dodatkowe 4 cm. Kopólka z własną małą komorą. Objętośc wewnętrzna 20 litrów, uzyskana dzięki wewnętrznej przegrodzie, która dodatkowo usztywnia całą kolumne. Bass refleks umieszczony z tyłu, ośrednicy 50mm, strojony bodajże na 47 Hz. Obudowa wytłumina gąbką 3cm na każdej z ścian oprócz tej z głośnikami. Wykończenie to lakier czarny połysk.

Odsłuch:
    Według mnie graja bardzo ładnie, porównywałem je z głosnikami mojego kumpla sony 3 drożne fronty kina domowego na 20, to wypadły bardzo dobrze mimo że głosniki 14 to bassu daja nawet więcej niż te soniale, tak samo jest z wysokimi tonami, jedynie do czego można by się doczepicz to średnie, ale trudno porównywać 3 i 2 drozną konstrkcje w tym parametrze. Nawet długie głośne słuchanie nie męczy, bas jest dynamiczny i nie muli a soprany nie drąznią.

Koszty:
    4 x stx14/50/4 + terminale + rurki bass reflex koszty przesyłki -114zł
    2 x arv 104/03/8 - 75zł
    płyty z docięciem + klej + wkręty + śruby imbusowe i raczki - 60zł
    wykończenie (lakier + podkład + rozpuszczalniki) - 40zł
    zwrotnice janbo J-2 + przesyłka - 80zł
    kabel 2x2,5mm^2 15m - 20zł

SUMA: 389zł

Teraz minusy:

- powłoka lakiernicza nie wyszła taka jak miała być, mogłaby być bardziej gładka
    - brak podfrezowań pod głośniki

Fajne!
  • #2 26 Kwi 2005 16:16
    Popak
    Moderator DIY

Witam
    Bardzo ładne. A le zawsze jest jakieś ale :) Jak ja bym robił to bym je okleił je pod kolor bebli czy coś w podobie. Owiele lepiej by wygladały ( bardziej profesionalnie) Ale jak na początek to sa ok.

Pozdrawiam

• #3 26 Kwi 2005 16:31
    !ron
    Poziom 21  

Kolumny ładne, smukłe i wysokie. Przetworniki dośc dobre basowe i świetne wysokotnowe. Podobaja mi sie te podstawki. Powiedz czy nie zastanawiałeś się nad kolcami u spodu kolumny? Wtedy na tym cokoliku by sie okarły i nie robiłyby dziur w podłodze. Warto sie nad tym zastanowić.

Pozdro

• #4 26 Kwi 2005 16:37
    ŁukaszK
    Poziom 10  

Kolumn nie obklejałem pod kolor mebli gdyż nie bedą grać w tym pokoju co były robione zdjęcia, tam tylko sprawdzałęm jak graja bo ten pokój jest o wiele leszy pod względem akustycznym od mojego gdzie beda grały na codzień.
    co do kolców, jak bedzie kasa na kolce to pewno sie pojawią.
    Ciesze sie że sie podobają :]

• #5 26 Kwi 2005 20:06
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Fajne kolumny :) Bardzo! Do jakiej muzy się nadają najlepiej?? Jak z basem?? Jaki masz wzmacniacz??
    Super, Mama chce takie... bede musiał chyba zrobić w lecie :)

• #6 26 Kwi 2005 20:27
    ŁukaszK
    Poziom 10  

Bas jest zaskakujący, bardzo dynamiczny dynamiczny,czuć drżenie podłogi choć to skromne 14. Ja słucham raczej muzyki klubowej z duża ilością basu, ostatnio dużo Drumów i spisują sie elegancko, jestem bardzo zadowolony.Tymczasowo zasilany jest ze strej Tosci 303 25W na kanał, ale za niedługo przesiadka na jakis mocniejszy amplituner, bo te głosniki sa bardzo prądożerne.

• #7 26 Kwi 2005 20:42
    !ron
    Poziom 21  

No STX'y są cholernie wytrzymałe mocowo, twarde z nich byczki. A bas to temu pewnie jest fajny bo są tam po dwie 14. Mam prośbe skołuj sobie jakis rock i przetestuj tam średnie tony, czyli wokalik i gitarke solową, jestem ciekaw jak to wychodzi.

• #8 26 Kwi 2005 21:59
    ŁukaszK
    Poziom 10  

Co do wokali to to są bardzo wyraźne i czyste, a gitarki solowej to jeszcze musze troszku poszukać bo nie znalazłem żadnej odpowiedniej piosenki. Chyba że jakies kąkrety to ew. ściągne i orzesłucham.
    kolumny te bardzo fajnie nadaja sie do słuchania muzy w domu, nie wiem jak sie sprawdzą przy nagłasnianiu jakiś domowych imprez bo maja troche mała efektywność głosniki średnionisko tonowe bo tylko 84dB, dlatego jak by miały grac na małych imprezach to lepsze by były stx ale 17 w 30 litrach, skrzynia te same wmiary tylko bez przegrody wewnętrznej, a bass reflex strojony chyba minimalnie niżej i bedzie git.

• #9 26 Kwi 2005 22:52
    Szwajger
    Poziom 11  

Mi sie podobają twoje kolumienki.Ciekawie wygląda kontrast między żółtymi membranami a czarną obudową. Uważasz, że na te kolumny tosca 303 to za mało?? Zapytam, czy ten wzmacniacz nie przenosoi przypadkiem od 40Hz do 16kHz?? Jeżeli tak to czy nie przeszkadza to w ,,słyszeniu'' całej góry pasma?? I jeszcze takie pytanie, jak wypadają te kolumny jeśli chodzi o moc dźwięku w odniesieniu do np więży średniej klasy? Grają głośniej??
    POZDRAWIAM

• #10 26 Kwi 2005 23:30
    ŁukaszK
    Poziom 10  

Kolumny te graja wystarczająco głośno aby zmusić ludzi przebywającyhc w pokoju w którym grają do tego aby dość mocno podnosic głos.
    Co do pasma przenoszenia naprawde nie przeszkadza ta granica przy 16kHz, prznajmniej ja nic nie słysze.

• #11 27 Kwi 2005 15:31
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Gratuluję! Kolumny wyglądaję świetnie, grają zapewne również całkiem dobrze, ale sich efektywność jest zapewne niesamowicie niska. Dlaczego nie zdecydowałeś się na głośniki z papieru (oznaczenie SC)?

• #12 27 Kwi 2005 15:47
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Mowisz, że zarzucasz na nich muzę klubową??? I dobrze wychodzi?!? E to wypas!!! :) Ja też słucham tego stylu, generalnie, ale innych tez czasami. Jak do techno i d'n'b się nadają to świetnie :)
    Aha, nie wiem czym się kierowałeś przy ustalaniu konfiguracji przetworników? Ta sopranówa między mid-basami... Wiem ze sie tak robi, ale podobno sopranówki powinny być na wysokości uszu...
    P.S. Wersja czarna SC bęzie gorsza, jak myślicie???
    Bo ja planuje zrobic drewnopodobne a nie czarne więc nie weim jak bedzia wygladac te żółtki :)
    A wiesz może jak grają Altusy300??? Jak tak to napisz porównanie...
    Pozdrawiam!!!

• #13 27 Kwi 2005 18:31
    ŁukaszK
    Poziom 10  

Dlaczego nie sc, ponieważ ss lepiej sie prezentuja a róznic w ich charakterystyki przetwarzania raczej nie usłysze.
    Co do efektywności no rzeczywiście nie jest wysoka, ale dla mojego słuchania muzy wystarczająca i większoąść ludzi tez by zapewne zadowoliła. Dla porównania, na gdn 17/80 stx-a efektywnośc byłaby tylko o 2dB wieksza a to nie jest duża różnica.
    Nie porównywałem tych kolumn do altusów 300, bo raczej te altusy zjadły by moje na sniadanie, bo w nich za bas odpowiada 30cm głosnik, ale tez cena tych atusów jest odpowiednio większa, prawie 3 krotny koszt moich.

• #14 28 Kwi 2005 12:49
    uwe300
    Poziom 20  

2dB to duza różnica, nie zapominaj ze to skala logarytmiczna, 2dB wiecej to cisnienie akustyczne jest o 2/3 większe, a 3dB to tak jakbys mial dwa razy glosniej

• #15 30 Kwi 2005 18:17
    kiepol
    Poziom 16  

Zrobiłem (jakiś czas temu już) bardzo podobne podłogówki, również STX 14/50/4 SS x 2 na kolumne, do tego wysokoton TW305 Alpierda (bez komentarza proszę :P). Jest tak jak piszesz, brakuje troszkę środka, za to bas jest miękki i jest go dużo, w niektórych kawałkach da się nawet wyczuć polot subwoofera :D Ogólnie jestem zadowolony z tych podłogówek, a jedyne co mnie strasznie denerwuje to te 80 db :( Na tym się niestety nie poszaleje ;( Świetnie nadają się do relaksu, czy ogladania filmów, ale nawet na imprezę domową już nie wystarczają... Dźwięk jest przyjemny, nie męczy (chociaż w pierwszej chwili, zaraz po skonstruowaniu i podłączeniu wydawały mi się bardzo męczoące dla mojego przydepniętego ucha :P) i ponadto grają bardzo przyzwoicie... U mnie stx'y grają w pudłach ok. 26 literków i TW w osobnej komorze (troszkę dużo jak na te stx'y, ale dają sobie rade bardzo dobrze i bas schodzi nisko :D). Co do TW, hmmm.. nie polecam... Ostatnio podłogówki grały na osiemnastce (wraz z Tonsilami - kolumny Blues 150 bodajże - i subem na stx'ie 27/150/4 SS) i biedne TW uległy samodestrukcji ;(... No to chyba tyle jeżeli chodzi o te przetworniki... Aha, napędzam je Marantzem MR-215 z 1978r :D - Gra wyśmienicie i wygląda również wspaniale :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME