Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudwa do średnio tonowego 16cm - ile litrów?

atnm 22 Sie 2014 01:25 1374 8
  • #1 22 Sie 2014 01:25
    atnm
    Poziom 5  

Zakupiłem zestaw subwoofer JBL + 2 średnio-wysoko tonowe głośniki Hertz DCX 165.3 16cm 60W RMS. DCX zasilane będą wzmacniaczem 55W/kanał. Zestaw ma tymczasowo działać w domu. Obudowy do subwoofera nie muszę obliczać, bo producent podał litraż i ew.br. Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć podpowiedzi w kwestii obudowy do głośnika 16cm. Jego pasmo przenoszenia wynosi od 60 do 21 kHz, lecz i tak chciałbym to pasmo troszkę podnieść, gdyż od niskich tonów mam sub. I teraz kwestia tego czy zrobić to jedynie na filtrze górnoprzepustowym we wzmacniaczu, zbudować dość małą obudowę czy to i to? Z tego co poczytałem to dzięki mniejszej obudowie zyskam na mocy i nie będę niepotrzebnie obciążał tych 16cm i wzmacniacza przez co nie będą "pierdzieć" przy większej głośności jednak mogę się mylić. Do obliczenia litrażu korzystałem z paru programów jednak w jednym wyszedł mi wynik koło 40 litrów(mam nadzieję, że to nie jest dobry wynik), a reszty poprostu nie potrafiłem ogarnąć. Próbowałem również obliczyć to ze wzorów korzystających jedynie z parametrów Vas i Qts i wyniki są następujące:

Qtc 0,707 - 47,5L
    Qtc 1 - 37,23L
    Qtc 1,4 - 8,34L
    Te odpadają : (nie wierzę, że to dobrze zagra)
    Qtc 1,6 - 5.6L
    Qtc 2 - 3.15L

Jeżeli ktoś potrafi operować tymi programami i ocenić które Qtc najbardziej się sprawdzi to przedstawiam dane TS. Przypominam, że chciałbym troszkę podwyższyć pasmo jeśli ma to sens.
    D:135
    Xmax:2
    Re:3.3
    Fs:68
    Vas:14,3
    Mms:11
    Cms:0.49
    BL:4
    Qts:0.85
    Qes:0.96
    Qms:7.54
    Spl:93

• Pomocny post
    #2 23 Sie 2014 17:08
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Zaaplikuj je w zamkniętą obudowe 12-15L na sztuke, mocno wytłumioną. Jak obetniesz niskie częstotliwości filtrem to bedą mogły przyjąć więcej mocy.

• #3 23 Sie 2014 17:48
    atnm
    Poziom 5  

Problem rozwiązany :) Dziękuję. Dla tych, którzy mają ten sam dylemat przedstawię rozmowę z Panem, który prowadzi kanał na Youtubie "Reduktor Szumu" i naprawdę zna się na temacie.
    Dodam, że obudowa będzie wytłumiona w całości co także trzeba wziąć pod uwagę przy obliczeniach. Wzór to V=Vb/1,2.
    V- objętość końcowa(uwzględniająca całkowite wytłumienie)
    Vb - objętość bez wytłumienia
    9L=Vb/1,2
    Vb=10,2
    Ja przyjmuje więc objętość końcową 10-12L.

PYTANIE:
    Witam. Byłbym wdzięczny gdyby dobrał mi Pan odpowiednie Qtc które mam przyjąć, gdyż tworzę niestandardowy zestaw. Chcę używać głośników 16cm jako średnio-niskotonowych, lecz najniższe pasma będzie odtwarzał osobny subwoofer. Pasmo przenoszenia głośników zaczyna się od 60Hz. Więc idealnym było by dla mnie Qtc=1 (Fb=80Hz) gdyby nie to, że obudowa wtedy wynosi 37,23 L na głośnik(16cm!). Przeczytałem jednak gdzieś na forum, że obudowa nie może mieć więcej litrów niż Vas, a w moim przypadku wynosi on Vas=14,3L . Przy Qtc=1,4 - obudowa 8,34L(FB=112Hz).

ODPOWIEDŹ:
    Nie możesz zakładać pasma od 60Hz a nawet 80Hz dla obudowy zamkniętej, gdy głośniki mają Fs=68Hz. To nierealne dla małej obudowy. Musisz założyć Qtc około 1,2 lub nawet tak jak napisałeś 1,4. Najwyżej sub będzie trzeba przyciąć wyżej. To wynika właśnie z wysokiego Fs i stosunkowo niskiego Vas tych głośników.

• #4 23 Sie 2014 18:24
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Kolego... Wygłuszenia nie uwzględnia się przy obliczaniu obiętości. Jedynie kosz głośnika i ewentualnie tunel BR.

• #5 24 Sie 2014 00:51
    atnm
    Poziom 5  

www.youtube.com/watch?v=iXmI-zq5jdY
    7:23

Ja mówię o całkowitym wypełnianiu, a nie np.2cm na każdej ściance. Wiem też, że wstawienie litra wygłuszenia nie oznacza, że pojemność obudowy zmniejsza się o litr. Ma ono jednak swoją gęstość i na logikę po wstawieniu go zmniejsza się pojemność obudowy jednak mogę się mylić ja jak i twórcy filmu. Ale ufam, że znają się na rzeczy.

• #6 24 Sie 2014 10:15
    powalla
    Moderator CarAudio

Tak mylisz sie bo wytlumienie wrecz oszukuje glosnik i udaje wieksza obudowe. Bez testow odsluchowych nie da sie zbudowac poprawnie "kolumny".

• #7 24 Sie 2014 16:55
    atnm
    Poziom 5  

A więc poprostu źle zrozumiałem wzór. Pewnie działa odwrotnie, czyli Vb-Objętość jaką widzi głośnik, gdy wytłumimy kolumnę, a V- prawdziwa objętość. :)

• #8 24 Sie 2014 18:41
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Wytłumienia się nie oblicza, są różne materiały i różne głośniki. Jedne grają lepiej z większą ilością materiału wygłuszającego inne znowu gorzej. Dlatego rodzaj jak i ilość wygłuszenia najlepiej ustalić eksperymentalnie przy testowaniu kolumny. Ot i cała filozofia :D

• #9 30 Sie 2014 18:46
    atnm
    Poziom 5  

Zamykam temat.Wstawiłem te głośniki w obudowę 10,5 L + wytłumienie z gąbki i grają elegancko :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME