Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 110 - niesynchroniczna praca prz niskich tonach

gepard27 28 Sie 2014 09:37 1095 10
  • #1 28 Sie 2014 09:37
    gepard27
    Poziom 10  

Niedawno zakupiłem altusy 110 grają pięknie ale ostatnio puściłem na nich piosenke bass i love you i zauwazyłem ze gdy w tej piosence są te momenty gdzie rusza w głośnikach powoli membraną to nie ruszaja sie tak samo w obu kolumnach nie są synchronicznie czym moze byc to spowodowane ? czy to wina kolumn czy np amplitunera a grają pod sony str-de325 i był on na 30% mocy kolumny sa podpięte pod jeden kanał w amplitunerze.

A też mam przy okazji pytanie bo czasem szczególnie gdy radio mam na amplitunerze właczone to wyskakuje mi komunikat "protect" i wyłacza mi kolumny wystarczy ze go wyłacze i włącze i gra znowu normalnie czasem gram 30 min i wywali komunikat czasem 3h i dopiero wywali a gra na 10% mocy.

• #2 28 Sie 2014 10:13
    RFTiTONSIL
    Poziom 18  

Drugi kanał wzmacniacza sprawny ?

Dodano po 9 [minuty]:

O ile wyczytałem wzmacniacz pracuje od 8 Ohm.Ty jak połączyłeś dwie kolumny równolegle uzyskując 4 Ohm więc dlatego może być problem z zabezpieczeniem.Podepnij kolumny osobno jedną kolumnę pod jeden kanał drugą pod drugi i sprawdź.

• #3 28 Sie 2014 10:43
    wkj
    Poziom 34  

gepard27 napisał:
    ...są te momenty gdzie rusza w głośnikach powoli membraną to nie ruszaja sie tak samo w obu kolumnach nie są synchronicznie czym moze byc to spowodowane ? czy to wina kolumn czy np amplitunera a grają pod sony str-de325 i był on na 30% mocy kolumny sa podpięte pod jeden kanał w amplitunerze.

- mogą być inne głośniki w obu kolumnach,
    - mogą być różne części w głośnikach,
    - jeżeli były regenerowane - źle przeprowadzona regeneracja,
    - słabe styki w przyłączach, amplituner -> zaciski w zespołach głośnikowych,
    - różnice w cewkach na zwrotnicach,
    - słabe luty na zwrotnicach,
    - słabe luty na terminalach wewnątrz kolumn,,
    - słabe luty na łączówkach przetworników GDN,
    - uszkodzenie mechaniczne kabli wewnątrz kolumn,

Pomijam celowo fakt ze kable obu kolumn powinny być tej samej długości i przekroju bo to wiadome.

• #4 29 Sie 2014 10:54
    gepard27
    Poziom 10  

Dzięki za rady co do amplitunera to oba kanały są sprawne i każdy kanał na wyjscia na 2 kolumny , kolumny były regenerowane w serwisie wezme posprawdzam styki od kabli a jeden kabel jest około o 1 metr dłuższy .

• #5 29 Sie 2014 10:58
    ak44
    Poziom 18  

Witam
    Może kolumny pracują przeciwfazowo. Zamień kabelki miejscami, ale tylko w jednej kolumnie.

• #6 29 Sie 2014 13:56
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Przeciwfaza, zwrotnica, balans w kompie do sprawdzenia... P.S. Jak ustawić amplituner na 30% mocy?

• #7 29 Sie 2014 14:57
    marian133
    Poziom 36  

Temat poprawiający humor, a dokładnie odpowiedzi :)

Gdy na zadane pytanie:

gepard27 napisał:
    zauwazyłem ze gdy w tej piosence są te momenty gdzie rusza w głośnikach powoli membraną to nie ruszaja sie tak samo w obu kolumnach nie są synchronicznie czym moze byc to spowodowane ?

...widzimy odpowiedzi:

wkj napisał:
    - mogą być inne głośniki w obu kolumnach,
    - mogą być różne części w głośnikach,
    - jeżeli były regenerowane - źle przeprowadzona regeneracja,
    - słabe styki w przyłączach, amplituner -> zaciski w zespołach głośnikowych,
    - różnice w cewkach na zwrotnicach,
    - słabe luty na zwrotnicach,
    - słabe luty na terminalach wewnątrz kolumn,,
    - słabe luty na łączówkach przetworników GDN,
    - uszkodzenie mechaniczne kabli wewnątrz kolumn

...wiedz że coś się dzieje :)

To że autor tematu nie ma wiedzy to można zrozumieć, ale odpowiedzi na zadane pytania powinna pisać osoba która ma wiedzę i przy tym myśli logicznie.
    Gdy dwa głośniki są poprawnie podpięte pod jeden kanał, to ich membrany powinny się wychylać tak samo, nie zależnie od tego czy jeden głośnik jest firmy X a drugi firmy Y.
    Jeśli tak się nie dzieje mamy tu ewidentny problem z fazą, czyli po prostu źle podpięte kolumny (głośniki), a nie jakieś "słabe styki w przyłączach".

Jeśli kolumny są podpięte prawidłowo, plus do plusa minus do minusa, to problem może występować w środku, ktoś źle polutował kable.
    Pierwsze co trzeba zrobić to podpiąć odwrotnie jedną z kolumn, jeśli wtedy zagra poprawnie to mamy już rozwiązanie.

Rada dla autora, nie powinieneś podpinać dwóch kolumn w jeden kanał.
    To że można podłączyć dwie pary kolumn, nie oznacza że tam są oddzielne końcówki mocy.
    Terminale są połączone i tylko selektor je oddziela.
    Ustawiając selektor na A+B masz zlinkowane oba "kanały" w jeden.
    Dlatego jak chcesz podpiąć 4 kolumny do amplitunera, po jednej do każdego "kanału", to każda z nich powinna mieć 16ohm.
    Pewnie dlatego wyskakuje Tobie zabezpieczenie, ponieważ zszedłeś za nisko z impedancją.

Aha, i to nie jest "piosenka", co najwyżej "utwór muzyczny" ;)

• #8 30 Sie 2014 06:33
    wkj
    Poziom 34  

marian133 napisał:
    Temat poprawiający humor, a dokładnie odpowiedzi :)

.. ale odpowiedzi na zadane pytania powinna pisać osoba która ma wiedzę i przy tym myśli logicznie.

I tak jest, a odpowiedź jest na pograniczu szyderczym. Gdyż autor nie podał zbyt wielu szczegółów.

marian133 napisał:
    Gdy dwa głośniki są poprawnie podpięte pod jeden kanał, to ich membrany powinny się wychylać tak samo, nie zależnie od tego czy jeden głośnik jest firmy X a drugi firmy Y.
    Tutaj kolego podeprę się twoimi słowami
    marian133 napisał:

.. ale odpowiedzi na zadane pytania powinna pisać osoba która ma wiedzę i przy tym myśli logicznie.

Nie wiem jak ty, ale ja wiem i doświadczyłem tego w rzeczywistości (nie w teorii) że przetworniki nawet tego samego producenta, tej samej średnicy (lecz o różnych oznaczeniach) pracują mechanicznie inaczej. np. dla porównania GDS 30/30 oraz GDN 30/60/1. Łączy je wiele (kosz, podobny ukł. magnetyczny), dzieli praca mechaniczna układu drgającego.

marian133 napisał:
    Dlatego jak chcesz podpiąć 4 kolumny do amplitunera, po jednej do każdego "kanału", to każda z nich powinna mieć 16ohm.
    Pewnie dlatego wyskakuje Tobie zabezpieczenie, ponieważ zszedłeś za nisko z impedancją.

Tutaj się także mylisz (kolejny niesprawdzony fakt), po analizie przełącznika głośników w service manual uważam iż podłączenie 2 par zestawów głośnikowych realizowane jest szeregowo. Dla podparcia fotka z elektrody:
    http://obrazki.elektroda.net/40_1232445703.jpg
    Przy 16 Ω kolumnach wyszło by na prawdę cicho.
    Nie chcę dalej "kopii kruszyć" ale gdy komuś zwraca się uwagę, trzeba uważać by samemu nie popełniać błędów.

• #10 30 Sie 2014 11:26
    gepard27
    Poziom 10  

Witajcie , chciałem pokazać filmik jak to wygląda ale coś nie chce się wrzucić na elektrodę , podpiąłem kolumny pod różne kanały jak ktoś wyżej pisał ale nie pomogło.

• #11 31 Sie 2014 03:46
    marian133
    Poziom 36  

gepard27 napisał:
    podpiąłem kolumny pod różne kanały jak ktoś wyżej pisał ale nie pomogło.

Nie pod różne, tylko pod jeden, tyle że miałeś zamienić w jednej kolumnie bieguny.
    Jeśli jednak zrobiłeś tak jak napisałem i "nie pomogło", to chyba coś źle robisz, ponieważ praw fizyki nie oszukasz, i jeśli była tam przeciwfaza to po tym zabiegu głośniki powinny grać w fazie.

A czy to nie jest wina samego utworu?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME