Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Podłączenie różnicówki pomocy !

krystian2 28 Apr 2005 21:17
 • #1 28 Apr 2005 21:17
  krystian2
  Level 14  
  Helpful post? (+1)
  Witam serdecznie. Od kilku dni poszukuje jasnej odpowiedzi na moje pytania szukałem na forum i nie moge znaleźć jeżeli jest to proszę o linka. Chodzi mi o odpowiedź na pytanie na temat prawidłowego podłączenia zabezpieczenia różnicowoprądowego. Mam instalacje 4 - przewodową (centrum miasta prawdopodobnie TNC) i chciałbym zainstalować tam zabezpieczenie. Czy wystarczy tylko przed różnicówka rozdzielić przewód PEN na PE i N ?. Czy trzeba uziemiać punkt rozdziału ?. Czy może wykonać osobną instalacje PE połączoną z obudowami urządzeń. Dodam że posiadam uprawnienia SEP ale nie posiadam wiedzy praktycznej. Szukałem w książce Markiewicza i tam nie uziemia sie punktu rozdziału PEN. Na stronie http://www.dawel.prx.pl/wylrp.htm jest inaczej. Czy zabezpieczenie trójfazowe będzie chronić pojedyńcze obwody jednofazowe czy muszę instalować drugą. Jak wykonać uziemienie które zapewni ochronę ?. Proszę o jednoznaczną odpowiedź. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Helpful post
  #2 28 Apr 2005 21:28
  Buster
  Level 10  
  Helpful post? (-1)
  Generalnie jest tak. Powinno wystarczyć rozdzielenie przewodu PEN na PE i N. Ten przewod PEN jest zawsze jakos uziemiony w rozdzielnicy glownej. Rozdzial prxzewodu powinien wystarczyc. Rownie dobrze mozesz zbudowac obowd PE i go uziemic w jakis sposob. Aczkolwiek IMHO rozdzial PEN na PE i N jest bezpieczniejszy.
 • #3 28 Apr 2005 21:48
  krystian2
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  dziekuje za odpowieź
  jest jednak kilka problemów z rozdziałem PEN
  1 nie mam 100% pewności że sieć to TNC gdzie mogę sie tego dowiedzieć ?,
  2 boję sie że kiedy PEN zostanie przerwany to na obudowie urządzeń jest pełne napięcie i różnicówka tego "nie widzi". Markiewicz podaje, że są specjalne różnicówki na sieć TNC w nich przewód PE jest także przepuszczony przez przekładnik i przy braku ciągłości PEN zabezpieczenie wybija.
  3 nie wiem czy PEN jest uziemiony w rozdzielnicy głównej w tym budynku raczej nie
  Co w sprawie działania różnicówki trójfazowej na urządzenia jednofazowe ?
 • Helpful post
  #4 28 Apr 2005 22:02
  Buster
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Na poczatek schematyczny rysunek:

  http://wipos.p.lodz.pl/radob/roz.jpg

  Oki. Schemat tyczy sie instalacji jednofazowej, ale dla trojfazowej bedzie podobnie tylko wiecej linii. Otoz, jesli rozdzielisz PEN na PE i N, to za roznicowka, nie mozesz juz ich polaczyc. Gdy dojdzie do przebicia na przewod PEN przed roznicowka, to powinno zadzialac zabezpieczenie wczesniej, gdyz jest to zwarcie. Na tym polega selektywnosc.

  Teraz odpowiedzi.
  1. Tego powinienes sie dowiedziec u administratora budynku. Administrator musi takie rzeczy wiedziec.
  2. Tak jak pisalem wczesniej, za wylacznikiem jest dla niego siec TN-S, wiec wszelkie przerwy powinny zostac wychwycone przez roznicowke.
  3. Jesli to siec TN-C, to PEN powinien byc uziemiony, gdyz na tym polega tzw zerowanie.
  4. Raczej powinna zadzialac, nie powinno byc problemow, aczkolwiek, nie mialem z tym doswiadczen wiec tak tylko gdybam :-).
 • #5 28 Apr 2005 23:23
  krystian2
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (+1)
  ok dziękuję
  mam jeszcze jedno pytanie okazało sie że oczywiście mam starą instalacje, chociaż już miedzianą, na dwóch przewodach.
  Czy zamiast psuć całej instalacji mogę dodać tylko przewód żółto zielony i połączyć go z bolcami w gniazdach uważając tylko żeby nie zwarły się PE i N ?. Jaka powinna być średnica przewodu czy tu też obowiązuje zasada minimum 10 mm^2 Cu ?
 • Helpful post
  #6 29 Apr 2005 09:22
  Raaf
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  Wracając do wcześniejszego wątku, to punkt rozdziału należy uziemić. R≤ 230/Irdc. Ale wiadomo z praktyki że różnicówka zadziała bez uziemienia punktu. Lepiej nie robić uziemienia, niż zrobić je byle jak(podłączając do CO, wod-kan,itp. Można przez przypadek podać potencjał na te obwody (w przypadku np. remontu CO) i nie zadziała u Ciebie a może zabić hydraulika.
  Co do przekroju przewodu wystarczy przekrój taki jaki jest w w przewodzie zasilającym 2-żyłowym.
 • #7 29 Apr 2005 12:52
  krystian2
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  dzięki.
  Czy jezeli zrobie wykop dlugi na 5 metrow i gleboki na 1 metr wloze bednarke i do tego wbije 4 prety gwintowane dlugosci metra i polacze z bednarka (w sumie uzim bedzie na glebokosci ok 2 metrow w ziemi czyli bednarka + prety) to uzyskam wlasciwa rezystancje uziemienia i pewne zabezpieczenie
 • Helpful post
  #8 29 Apr 2005 13:03
  Raaf
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  Prawdopodobnie tak.
  Rezystancja uziemienia jest zależna od rezystywności gruntu, a to wynika z rodzaju gruntu(mokry, suchy, iłły, piaski, glina, kamienie,itp)
  Jednak żeby mieć pewność należy pomierzyć tą rezystancję. Są mierniki np. MRU, można mzc, można metodą techniczną (woltomierz, amperomierz).
  teoria pomiarów by Sonel: http://www.sonel.pl/7/99.html
  http://www.sonel.pl/7/95.html - tylko,że przy pomiarze pętli zwarcia wynik pomiaru uziemienia jest zawyżony o rezystancję uzwojeń trafo, i tej części linii która nas nie interesuje.
  Z praktyki wystarcza drut w ziemi ;) ale to nie fachowo...
 • #9 30 Apr 2005 22:08
  krystian2
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Do zabezpieczenia dolaczona byla instrukcja montazu (schemat dodaje jako zalacznik) wiem ze mam uklad TNC nawet producent nie wymaga uziemienia punktu rozdzialu PEN (widac teoria sobie a praktyka sobie). Od kolegi wiem ze energetyka ma obowiazek przy pracach na slupach (wymiana konserwacja) sprawdzac i uziemiac PEN. Zamontuje i sprawdze za pomoca rezystora okolo 8 KΩ lub odbiornika malej mocy wpietego miedzy L i PE o wynikach napisze. Co do rodzaju gruntu to tern jest jakies 1 km od rzeki
 • Helpful post
  #10 02 May 2005 09:13
  Raaf
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  najprościej sprawdzić działanie różnicówki przyciskiem "test", a instalację za wyłącznikiem RDC - przez chwilowe połączenie przewodów PE i N. W obydwu przypadkach RDC musi się wyłączyć.
  nie polecam łączenia tych przewodów z FAZĄ! - wystąpi oczywiście zwarcie.
 • Helpful post
  #11 03 May 2005 19:44
  hajko1
  Level 13  
  Helpful post? (0)
  Ja radzę wykonać jednak uziemienie punktu rozdziału, nie zaszkodzi to z pewnością, a w przypadku przerwania PEN'a zabezpieczy przed asymetrią napięć(w sieci trójfazowej oczywiście), sposób wykonania uziemienia opisany przez Ciebie prawie na pewno się sprawdzi. Spokojnie możesz też puścić dodatkowy PE, przekrój co najmniej taki, jak przekrój przewodów zasilających.
 • #12 05 May 2005 19:43
  krystian2
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  Zabezpieczenie podłączone. Na razie nie uziemiałem punktu rozdziału. Działa po przyciśnięciu przycisku TEST i po wymuszeniu prądu ok 35 mA pomiędzy L i PE za pomocą rezystora. Dziękuje z pomoc.
 • #13 07 Mar 2008 16:19
  wnowak
  Level 11  
  Helpful post? (+1)
  Wyłącznik różnicowoprądowy ma wejścia oznaczone 1 i 2. Biorąc pod uwagę, ze kierunek przeplywu prądu nie ma znaczenia (i tak jest to prąd zmienny) wydaje mi się że górę i dół można zamieniać.
  Mam pytanie:

  Czy jest istotne gdzie podłączamy zasilanie (np. do złącza 1 od góry), a gdzie wyjście na mieszkanie (np. do złącza oznaczonego "2") od dołu?
  Czy można odwrotnie? tzn. zasilanie z licznika podpiąć do "2" a wyjście na obwody w mieszkaniu do "1"?

  O tyle ma to znaczenie że inaczej muszę rozplanować plątaninę kabli w rozdzielnicy.

  Oczywiście zakładam, że przewód roboczy L oraz neutralny N są podłączane z tej samej strony, bo inaczej przy natężeniu 5A różnica natężeń wynosiłaby 10A, a wyłącznik wyłącza przy 30mA.
 • #14 09 Mar 2008 15:02
  artur s
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  pojedynczy przewód miedziany-2,5mm2 w izolacji lub 4 mm2 bez izolacji-tak jest w przepisach
  Search 4 million + Products
Browse Products