Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SansAmp GT2 Gigantora

Gigantor 18 Wrz 2014 23:10 11916 10
  • SansAmp GT2 Gigantora

Każdy elektronik w swoim życiu musi zbudować: stroboskop, zegar, zasilacz regulowany na LM317 i efekt gitarowy. Mi został już tylko efekt, toteż postanowiłem zabrać się właśnie za niego. Ciałem zbudować przester, a jako że gitary nie posiadam i posiadać nie zamierzam, co do wyboru modelu SansAmp GT2 skłonił mnie TEN filmik:

Schemat wyglądał na prymitywny. W międzyczasie sporo naczytałem się o legendarnych wzbudzeniach SansAmpa, do budowy zabrałem się więc czując nieuchronne widmo częściowej poraźki. Nie miałem ochoty projektować własnego PCB, posłużyłem się znaną wersja z TonePad (nieco żałuję, oprzewodowanie tego efektu w małej obudowie to horror).

Koszty:

kondensatory - 5 zł
    rezystory - 0,2 zł
    półprzewodniki (TL072/TLC2272) - 9 zł
    potencjometry (Alpha) - 6 zł
    gałki - 12 zł
    przełączniki obrotowe (TLC RS1010-23) - 27 zł
    gniazda jack (Amphenol) - 9 zł
    przełącznik nożny - 8 zł
    obudowa - 22 zł
    kalkomania - 10 zł
    inne - 10zł

Części zamknęły się w 120zł, najdroższa była obudowa i miniaturowe przełączniki obrotowe.

Budowa:

Obudowa okazała się dość ciasna. Wszystkie elementy obmierzyłem, projekt wnętrza stworzyłem w programie InkScape. Następnie wydrukowałem, napunktowałem obudowę i powierciłem. Obudowa została wyszlifowana drobnym papierem ściernym. Grafikę nadrukowałem na papier do kalkomanii, po przetransferowaniu nałożyłem 6 warstw matowej przeźroczystej farby akrylowej. Dioda potwierdzająca załączenie umieszczona jest na górze, pomiędzy II i III gałką.

Efekt ruszył bez problemu, bez żadnych wzbudzeń (trik polega na odpowiednim podłączeniu footswitcha). Został bardzo prymitywnie przetestowany za pomocą nagrania gitary puszczonej z odtwarzacza MP3. W niedalekiej przyszłości powędruje do zabawy do kolegi gitarzysty, oceni, czy moja praca jest cokolwiek warta. W dalekiej wróci do mnie i posłuży do przesterowywania bitów z mojego syntezatora perkusujnego .

Zdjęcia

1) Projekt efektu - gwarancja, że wszystko będzie pasować, szczególnie przy panującym dużym ścisku

SansAmp GT2 Gigantora

2) Pierwsze przymiarki, sprawdzanie, czy gałki nie są zbyt blisko siebie.

SansAmp GT2 Gigantora

3) Projekt i naniesiona kalkomania, otwory wykonane wiertłem stopniowym

SansAmp GT2 Gigantora

4) Wnętrze efektu

SansAmp GT2 Gigantora

5) Gotowy produkt

SansAmp GT2 Gigantora SansAmp GT2 Gigantora SansAmp GT2 Gigantora

edit: 20.09.2014

6) Zdjęcia efektu w pełnej krasie wykonane przez kolegę diesa

SansAmp GT2 Gigantora SansAmp GT2 Gigantora

Uwagi i opinie mile widziane.

edit
    Dołączyłem tutorial wykonywania kalkomanii na aluminiowych panelach urządzeń. Solidny opis i dużo zdjęć.

Fajne!
  • #2 19 Wrz 2014 08:34
    piotr_wik
    Poziom 9  

Gigantor napisał:
    Każdy elektronik w swoim życiu musi zbudować: stroboskop, zegar, zasilacz regulowany na LM317 i efekt gitarowy.

Kto o tym zadecydował?

• #3 19 Wrz 2014 08:53
    cacperro
    Poziom 12  

piotr_wik napisał:
    Gigantor napisał:
    Każdy elektronik w swoim życiu musi zbudować: stroboskop, zegar, zasilacz regulowany na LM317 i efekt gitarowy.

Kto o tym zadecydował?

O tym nie decydował nikt. Po prostu praktyka tak pokazuje :)
    Jeżeli przygoda z elektroniką zaczyna się wcześnie to większość z projektów czy też urządzeń wymienionych przez Gigantora cieszy w jakiś sposób swoim działaniem. W sumie poza zegarem robiłem wszystko z listy Gigantora. Chyba że wyłącznik czasowy się liczy na prostych układach tranzystor-RC

• #4 19 Wrz 2014 10:25
    skaktus
    Poziom 37  

Bardzo podoba mi się obudowa - gdyby nie rysy (?) widoczne ba brzegach panelu przedniego, można by postawić Twoje urządzenie z produktami markowymi na tej samej półce.

Co do tego że musi - lista jest indywidualnym podejściem, nikt nie musi zbudować zegara czy zasilacza aby być elektronikiem. Ja zbudowałem zasilacz na LM, kilka mrugających oświetleń na choinkę z książki Młody Elektronik, lodówkę do auta i sporo żarówek na ledach. Czy coś to znaczy ? Nie.

• #5 19 Wrz 2014 11:09
    bsw
    Poziom 14  

Ładna konstrukcja - ja też mam efekt gitarowy za sobą - zrobiony dla kolegi :-)

Czy możesz coś więcej napisać na temat panelu przedniego i techniki transferowania napisów (kalkomania ?)
    Ja próbowałem używać folii samoprzylepnej do drukarek laserowych ale efekt jest niezadowalający...

• #6 19 Wrz 2014 21:38
    Jamie
    Poziom 19  

[quote="skaktus"]Bardzo podoba mi się obudowa - gdyby nie rysy (?) widoczne ba brzegach panelu przedniego, można by postawić Twoje urządzenie z produktami markowymi na tej samej półce.

Przecież to idzie "pod buta", tego się nie stawia na półce. Każda kostka gitarowa, najbardziej nawet markowa, wygląda jak armageddon po kilku próbach i występach...

• #7 20 Wrz 2014 13:14
    skaktus
    Poziom 37  

[quote="Jamie"]

skaktus napisał:
    Bardzo podoba mi się obudowa - gdyby nie rysy (?) widoczne ba brzegach panelu przedniego, można by postawić Twoje urządzenie z produktami markowymi na tej samej półce.

Przecież to idzie "pod buta", tego się nie stawia na półce. Każda kostka gitarowa, najbardziej nawet markowa, wygląda jak armageddon po kilku próbach i występach...

Jednak w chwili zakupu wygląda perfekcyjnie.

• #8 20 Wrz 2014 14:35
    Gigantor
    Poziom 18  

piotr_wik napisał:
    Kto o tym zadecydował?

cacperro napisał:
    O tym nie decydował nikt.

skaktus napisał:
    Co do tego że musi - lista jest indywidualnym podejściem [...]

Miała być parafraza powiedzenia o rzeczach, które musi zrobić każdy mężczyna, a wyszła prawie walka na noże. Z moich obserwacji wynika, że na pewnym etapie znaczna większość elektroników rozpoczynających od podstaw ma takie rzeczy na koncie, i tyle.

bsw napisał:
    Czy możesz coś więcej napisać na temat panelu przedniego i techniki transferowania napisów (kalkomania ?)
    Ja próbowałem używać folii samoprzylepnej do drukarek laserowych ale efekt jest niezadowalający...

Na temat robienia kalkomanii wrzucę na elektrodę osobny artykuł, opis ma 10 stron i jest bardzo obszerny.

Jamie napisał:
    skaktus napisał:

Jednak w chwili zakupu wygląda perfekcyjnie.

Projekt brał od początku pod uwagę ewentualne póżniejsze zniszczenia. Wszystkie rysy są polakierowane i zabezpieczone, w dodatku robiłem je osobiście. Wizualny efekt fabryczny mógłbym osiągnąć bez problemu, jednak jestem zdania, że jak ktoś chce coś, co wygląda jak fabryczne niech kupi wyprodukowane z fabryki.

Sam projekt nawiązuje luźno do podróży kosmicznych. Jako inspiracja przy tworzeniu grafiki posłużył statek Nostromo (Alien) oraz Enterprise (Star Trek). Obudowa może wydawać się zniszczona lub niedorobiona, jednak wszystko zostało w pełni zaplanowane.

Pozdrawiam!

• #9 22 Wrz 2014 10:23
    bsw
    Poziom 14  

Gigantor napisał:
    Na temat robienia kalkomanii wrzucę na elektrodę osobny artykuł, opis ma 10 stron i jest bardzo obszerny.

Czekamy zatem na obiecany tutorial :-)

• #10 21 Cze 2015 08:36
    oksana
    Poziom 10  

Można prosić o tutorial dot nanoszenia kalkomanii?

• #11 21 Cze 2015 18:52
    Gigantor
    Poziom 18  

oksana napisał:
    Można prosić o tutorial dot nanoszenia kalkomanii?

Znajduje się on w pierwszym poście jako załącznik.
    Plik:
    "nanoszenie_kalkomanii_syntherjack_v1-2.pdf"

Pozdrawiam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME