Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jamo S406, S40cen - modyfikacja

morcine 29 Wrz 2014 22:00 732 1
  • #1 29 Wrz 2014 22:00
    morcine
    Poziom 13  

Witajcie,
    zdecydowałem się na "może nie lekką" modyfikację kolumn Jamo S406 po ostatnich eksperymentach.
    Pierwszy mod który zostanie zrealizowany to wykorzystanie dolnych basowych jako kanał subwoofera w systemie 5.1. Głośniki te są zasilane zewnętrznym wzmacniaczem stereo który jest podłączony do amplitunera pod wyjście pre-out sub, górne głośniki czyli drugi basowy i wysoko-tonowy zasilane z amplitunera (zaznaczam ze kolumny nie mają zwrotnic na basowych )
    Do tego planu zakupiłem podwójne terminale i kable ( na razie jest druciarnia )
    I teraz pytanie ;
    - czy wstawiać ściankę wewnątrz oddzielając oba głośniki basowe ? bo zauważyłem że jak podkręcę głośność na kanał suba ciśnienie wprawia w ruch górny głośnik.
    - jest sens wstawiać Filtr dolnoprzepustowy mimo że nie słychać górnych częstotliwości ? prawdopodobnie amplituner już sprawę załatwia.

Drugi mod to taki że założyłem do testów zwrotnice od kolegi który robi sobie sam kolumny na częściach STX. Zwrotnica dwudrożna dedykowana do kolumn STX MX-140 i normalnie po podłączeniu nie poznaję kolumn :D
    Kupiłbym je bez żadnego ale, tylko jest problem. Po rozdzieleniu basowych okazało się że głośniki mają 12ohm a zwrotnica jest dedykowana na 8ohm. Czy to problem ? To samo tyczy się filtra dolnoprzepustowego do zasilenia dolnego basowego, głośnik 12ohm a filtry znalazłem na max 8ohm.

Dodatkowo muszę jeszcze wymienić głośniki basowe w centralnej kolumnie S40cen bo obecne już charczą (ale tandeta). Obecne głośniki 80mm chce zastąpić 100mm po odpowiednim powiększeniu otworu ( mam dostęp do tokarek i frezarek).
    Co byście polecili za głośnik do tej centralnej ( najlepiej 4ohm aby spiąć oba głośniki na 8 )

• #2 01 Paź 2014 09:51
    Arkadyo
    Poziom 29  

W ten sposób nie. Szkoda zachodu bo się narobisz a efekt będzie żaden. Nie będę tłumaczył bo elaborat powstanie a nie mam tyle czasu. Zrób tak:
    Tunning kolumn ogranicz do eksperymentalnego wytłumienia i zabawy ze zwrotnicami - zainstaluj program holimpulse, do tego mikrofon i dawaj zestaw na typowe filtry II rzędu. Sporo się nauczysz i brzmienie kolumn pod własne ucho ustawisz. Jak masz słabo brzmiący ten ampli to możesz podpiąć lepszy napęd pod midbasy - bi amping -w końcu terminale już masz i zobaczysz czy efekt wart bi ampingu. Tylko wzmacniacz musisz mieć z wejsciem wysokopoziomowym.
    Jak rozbudowa to o suba osobnego, jest tyle tanich i fajnych stxów do takich celów. Musisz tylko ogarnąc ile ten Twój amplituner uciągnie. Jak sobie dobrze radzi z podłogówkami to dodatkowy wzmacniacz możesz przesunąć pod preout i zasilanie osobnego suba bo napęd do subów tani nie jest.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME