Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr górnoprzepustowy z regulacją do kolumny gitary basowej

ociu30 10 Paź 2014 20:58 1341 8
  • #1 10 Paź 2014 20:58
    ociu30
    Poziom 4  

Witam wszystkich, jestem zupełnie świeży na tym forum. Jestem też kompletnym laikiem jeśli chodzi o elektronikę. Chodzi jednak o to, że jakieś 2 miesiące temu zbudowałem sobie kolumnę do gitary basowej. Jej sercem są 2 głośniki Eminence Delta 12. Dodatkowo zamontowałem głośnik wysokotonowy Monacor MHD-230/SQ. Na razie kolumna gra bez podłączonego drivera, ponieważ nie mam jeszcze filtra górnoprzepustowego. I tutaj moja gorąca prośba: wiem, że na forum podanych jest wiele przykładów takiego filtra ale ja chciałbym dorzucić do niego jeszcze potencjometr - regulator, który sterowałby głośnością drivera z możliwością jego całkowitego odłączenia (jego "obecność" nie zawsze jest wskazana). To nie musi być płynna regulacja, wystarczą pozycje np. 50%,75%, 100%, wyłączony. Czy możecie mnie poratować jakimś schematem, jak to wszystko podłączyć i polutować ? Przede wszystkim, gdzie (i jaki) wpiąć potencjometr do regulacji głośności. Głośniki Eminence są połączone równolegle i pracują w układzie 4 Ohm bez żadnego filtra, Monacor to głośnik 8 Ohm, producent zaleca go odciąć na 4000 Hz.
    Aha, kolumnę napędza wzmacniacz Genz-Benz Streamliner 600 W.

• #3 11 Paź 2014 17:34
    ociu30
    Poziom 4  

Niestety, mało z tego rozumiem (jestem totalnie zielony. Nie brałbym się za to ale zamówiłem taki filtr na Allegro i koleś, u którego go zamówiłem, zrobił mnie na szaro i jestem teraz bez kasy i bez zamówionego filtra. Muszę teraz jakoś sam sobie poradzić). Wracając do tematu, czym w takim razie mam regulować i wyłączać ten driver ? Czy oprócz tych rezystorów mam jeszcze montować cewkę i kondensator (chodzi mi o filtr 12 dB)?

• #4 11 Paź 2014 18:17
    398216
    Usunięty  
  • #5 11 Paź 2014 18:24
    ociu30
    Poziom 4  

Super :)
    a czy mógłbyś mi tak łopatologicznie pokazać, narysować i objaśnić, jak te wszystkie elementy połączyć ze sobą ? Wcześniej korzystałem z różnego rodzaju kalkulatorów i wyszło mi że powinienem zastosować kondensator 3,3 uF i cewkę 0,47 mH. Do tego momentu jeszcze bym wiedział, jak to ze sobą skleić ale dochodzą jeszcze te rezystory (chyba) i tutaj leżę i kwiczę.

• #6 11 Paź 2014 18:58
    398216
    Usunięty  
  • #7 11 Paź 2014 19:07
    ociu30
    Poziom 4  

Super ! dzięki,
    jeszcze tylko jedno pytanie: co oznacza ta przerywana linia ?

• #8 11 Paź 2014 19:46
    398216
    Usunięty  
  • #9 13 Paź 2016 22:09
    ociu30
    Poziom 4  

Dzięki za wszystkie informacje. Poszedłem jednak na łatwiznę - kupiłem gotowy filtr Monacora + tłumik. Zamontowałem wszystko i działa :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME