Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

StX 22/120/4SS +TDA1554q - pierwsza konstrukcja

Ziol3k 03 Maj 2005 12:04 16255 22
  • Chciałbym zaznaczyć ze jest to moja pierwsza konstrukcja, wiec proszę o wyrozumiałość.

Wstęp:

Od samego początku chodziło mi o zrobienie nie dużego subwoofera do samochodu, na tanim a dość znośnym przetworniku i nie drogim wykończeniu całości. Na początku miał być to projekt ze strony MDCS'a na Lw 800 + TDA 1554q, lecz po przeczytaniu dobrych opinii na temat nowej serii STX'a postanowiłem wykorzystać model GDN 22/120/4 SS. Od samego początku wiedziałem, że ten subik nie będzie telepał ubraniem i nie będzie go słychać w promieniu 100 m od samochodu - mialo to być uzupełnienie do13cm głośników w drzwiach, do spokojnego słuchania muzyki.

Głośnik:

Jak w temacie STX GDN 22/120/4 SS
    Przetwornik bardzo tani - 40zl- seria SS (gumowe zawieszenie, membrana z włókna szklanego) gdyż wydaje mi się ze nie powinno się jej cos stać w ciężkich warunkach, jakie panują w samochodzie w lecie i zima. Głośnik ma 22cm średnicy i wywołujący uśmiech, rasowy żółty kolor - osobiście przypadł mi do gustu. Za te pieniądze nie ma za dużego wyboru - LW 800, 888, 999...tego nie chciałem gdyż w przeciwieństwie do STX’a nie maja podawanych wiarygodnych parametrów TS do wyliczenia obudowy.

Symulacje:

Symulacje robiłem w WinISD. Strojenie na 45 Hz moim zdaniem w sam raz do muzyki w samochodzie, Impuls na poziomie 15 ms przy 47Hz również jest zadowalający, gdyż nie chciałem uzyskać efektu przeciągającego, mułowatego basu. Podbicie 2,5dB przy 57Hz dla mnie jak najbardziej korzystne z powodu niezbyt wysokiej efektywności głośnika, czyli 86dB.

Obudowa:

Jak wyczytałem głośnik nadaje się do obudowy około 20L do 25L, a ze akurat pod rękę wpadła mi pufa której pojemność jest równa 22 litry postanowiłem ja przerobić. Wszystkie ścianki są wykonane z płyty wiórowej 18mm, za wyjątkiem przedniej i tylnej, które są zrobione z 20mm. Wszystko jest skręcone wkrętami co około 10 cm. W środku zastosowałem jedno wzmocnienie poprzeczne.
    Całość starałem się uszczelnić wikolem wlewając go na krawędzie. Rurki Bass-reflex jakie zastosowałem to 2 x 3,5cm średnicy i 10cm długości, może troszkę mała średnica lecz dzięki temu nie musiałem przedłużać rurek. Brak jako takiego wytłumienia.

Wzmacniacz:

Miało być to cos najprostszego co się da...akurat padło na TDA1554Q... 2x22watt z czego wykorzystuje tylko jeden kanał to nie dużo lecz i tak więcej od końcówki mocy mojego radia za 500zl. Do kości przykręcony jest skromny radiatorek 5cm na 5cm, który po dłuższej pracy jest dość ciepły. Moc oferowana przez ta kostkę dla tego głośnika jest o wiele za mała, lecz do uprzyjemnienia słuchania muzyki w sam raz. Głośnik jest podłączony kablem o grubości 2x2mm.

Wykończenie:

Jako, ze ten subik miał wylądować w bagażniku obiłem go najtańsza wykładzina ala samochodową. Wykładzina mimo niskiej ceny spisuje się dobrze. Z obijaniem nie miałem większego problemu, w niektórych miejscach przyłapywałem gwoździkami, a resztę doklejałem butaprenem. Z tylu suba znajduje się najtańszy terminal a przy nim potencjometr do wzmacniacza. Maskownica jest wykonana z dwóch stalowych prętów o grubości 10mm, wygiętych w imadle, pomalowanych srebrzanka i wciśniętych w otwory o mniejszej średnicy. Z suba wychodzą dwa przewody - jeden od zasilania a drugi od sterowania REM.

Wrażenia:

To chyba jest najważniejsze, ważniejsze od koloru głośnika czy jakości obicia. Mimo ze StX ma niski SPL i kostka TDA nie jest najmocniejsza jestem w jak największym stopniu zadowolony z tego, w co włożyłem tyle pracy. Odnośnie opisu brzmienia tego subika, jest mi bardzo ciężko gdyż, nie mam go z czym porównać, wiem ze o wiele lepiej by się spisywał na TDA 7294. Bas schodzi dość nisko, nie jest mułowaty i nie buczy. Impuls w sam raz do słuchania muzyki – ogólnie subik nadaje się do uzupełnienia niskiego pasma w rodzinnym samochodzie. Dla próby słuchałem go również w domu w pokoju 12m2.Tu przy postawieniu go przy ścianie, dodatkowe podbicie robiło swoje, w moim pokoju schodził znacznie niżej niż w samochodzie. W porównaniu z moimi kolumnami Tonsil ZG 30 na GDN'ie 20/30 – Tonsil wypada blado.. Ogólnie jestem na TAK

Kosztorys:

Głośnik 50 zł
    Obudowa (stara pufa) 0 zł
    Wzmacniacz (Tda1554 + reszta elementów) ok. 40 zł
    Wykładzina 10 zł
    bass reflex 2x 1 zł
    Terminal 4 zł
    Butapren 2x1 zł
    Wikol 3 zł
    Rurka na maskownice 0 zł

Razem około 110 zł

Podsumowanie:

Moim zdaniem stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry. Oczywiście, są ludzie którzy powiedzą, ze nie opłacało mi się tego robić bo na bazarze można kupić za 120zl "tubę" z 30 cm głośnikiem znanej firmy 888, a nie z takiej nie znanej jak STX ale zostawiam to bez komentarza. Przy budowie tego suba spędziłem bardzo mile czas łącząc naukę z przyjemnością.

Fajne!
  • #3 03 Maj 2005 12:51
    ALTON
    Poziom 38  

Będe szczery.Bardzo fajne rozwiązanie z tą pufą :).
    Sam wygląd bardzo mi się podoba jednak TDA1554 to za mało jak sam widzisz do tego STX.Może zaaplikuj tam TDA1562Q ?.

Świetne zdjęcia (możesz zdradzić jaki aparat?)

OCENA: 5 :)

• #4 03 Maj 2005 12:53
    magik77
    Poziom 2  

miałem możliwość posłuchania brzmienia tego suba i musze powiedzieć że wypadł bardzo dobrze, za cene 110 pln jest to naprawde dobry sprzęt warty jakieś 200 pln. Fajne zdjęcia :) Pozdrawiam pana ziolka :D

• #5 03 Maj 2005 13:09
    Ziol3k
    Poziom 14  

Cytat:
    Świetne zdjęcia (możesz zdradzić jaki aparat?)

Aparacik to KOdak CX6330 - za taka cene aparacik spisuje sie wysmienicie - miodzio. Dziekuje za pełna 5.

• #6 03 Maj 2005 13:22
    0Cool^
    Poziom 14  

: ) Bardzo mi sie podoba ;) a propo co wy macie z tymi kotkami w paczkach :D?? mdcs to samo ?? Ej powiem grinpisom i was bede nachodzic ; D. Jeszcze raz pochwalka

• #7 03 Maj 2005 14:06
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czadowy subik jak za ta cene. Bardzo ładne wykonanie i fajne fotki. A co do kotów to maja bardzo dobre wlasciwosci tłumiace:)

• #8 03 Maj 2005 15:07
    skatman1986
    Poziom 12  

Co tutaj dużo mówić. STX rządzi!!! Sam mam kolumny STX'a ale niestety nie moge z nich dużo wyciągnąć przez słaby wzmacniacz :) Co do subwoofera to ładnie zrobiony, ale myśle że można by było dać coś na krawędzie. Pozdro

• #9 03 Maj 2005 17:19
    wojtek999
    Poziom 16  

Mi się bardzo podoba:) Zwłaszcza pomysł z tą maskownicą z prętów. Mam nadzieję tylko, że nie zapomniałeś wyjąć kotka ze środka :D

• #10 03 Maj 2005 18:47
    Misian@
    Poziom 27  

Zajefajna konstrukca. Sam mam też okazje robić sprzęta do autka (ojca) ale nie suba ale kolumienke w której będą 2 Alphardy 150W i zasilane z 2 TDA1562q. Fajny też ten pomysł z pufą - ja wykożystałem stare meble i to chyba ze 2 płyty 90x23. Bardzo ładnie Ci to wyszło

5+

Pozdrawiam Misian@

• #12 03 Maj 2005 19:14
    Michal_WWL
    Poziom 19  

Ładna konstrukcja i plus za wykorzystanie pufy jako skrzyni. Do siedzenia się pewnie nadaje do tej pory.
    Wykładzinę poznaje. Taką samą mam oklejone combo do gitary. Spisuje się znakomicie.

• #13 03 Maj 2005 23:32
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale w sumie to nie jest maks tego co mozna z pufy wyciagnac.. byl tu kiedys taki jeden makgajwer - specjalista od puf:):)

• #14 04 Maj 2005 13:52
    Ziol3k
    Poziom 14  

Tak, miałem okazje oglądać dzieło pana Makgajwera - jak pamiętam jego pufa miała trzy zastosowania tzn 3 in 1, więc nie ma co porównywać mojego subika który służy TYLKO do słuchania muzyki. Daleko mi jeszcze do takich myśli konstrukcyjnych o wielorakim zastosowaniu.

• #15 07 Maj 2005 15:22
    kiepol
    Poziom 15  

Fajna konstrukcja, widzę że kolega lubi makrofotografie :D (nie wiem czy nie pomyliłem pojęć, ale chodzi o robienie zdjęć w dużym zbliżeniu :P)

• #16 24 Lip 2005 22:31
    Maślakmj
    Poziom 12  

Witam
    Opisz troche szerzej jak zrobiłeś tą maskownice, bo mi sie strasznie pooba.
    Pozdro a subik świetny

• #17 02 Wrz 2005 14:28
    stypo
    Poziom 10  

Dales tam TDA 1554Q a jaki filtr dałeś do tego suba??
    Subik bardzo mi się podoba moze sobie coś podobnego złoże :D
    pozdro

• #18 11 Wrz 2005 15:24
    MotoMan
    Poziom 13  

masz może schemat tego wzmacniacza?? Jak tak to prosze o udostępnienie

• #19 11 Wrz 2005 15:41
    _eddie_
    Poziom 32  

Doskonala robota :) . Tanio i fajnie tylko jakie filtry zalozyles ? .

Co do kotka to sie zgodze - fajnie tlumi :) . I tez mam nadzieje, ze zdazyles go wyjac :D . Gorzej gdy ktos eksperymentuje z kotkami i robi paki band-pass :P

• #20 23 Paź 2005 12:33
    takero
    Poziom 31  

czy to aplikacja tda 1554 ze strony mdcsa ?

• #21 11 Lut 2007 17:26
    syriusz_gti
    Poziom 2  

Też mam taki wzmacniacz ale mam z nim problem.
    Niby wszystko działa muzyka brzmi nawet nieźle(2 głośniki 30W alpharda 4ohm) ale jak chciałem sprawdzić jego moc laboratoryjnym miernikiem mocy to pokazał mi tylko 6W! Na wejście podałem 1kHz 0.7-0.8V. Po podłączeniu jeszcze oscyloskopu ukazał się bardzo nie ciekawy obraz. Zniekształcenia zmierzone miernikiem zniekszt. nielin. też były b.duże!
    Jak myślicie co może być tego przyczyną???

Zasilanie jest ok - 60W trafo i prostownik na 4 diodach w mostku gretza po 3A każda i kondensator 2200uF na 25V(według schematu) - na wy bez obciążenia ma ok. 15.5V

• #22 11 Lut 2007 17:44
    Gibon007er
    Poziom 22  

Nie odgrzebuje się tematów sprzed 2 lat...

Będzie Moderator krzyczał :)

• #23 12 Cze 2007 16:25
    moro93
    Poziom 9  

głośniczek super sam mam suba na tym głośniku
    ale może zrobił byś coś z bokami?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME